Nejbezpečnější země Jižní Ameriky

Uruguay (česky je správně i Urugvaj) je krásná země plná kontrastů, přívětivá k turistům s výborným vínem a masem a krásnou přírodou. Proslavila se jako „země s nejchudším prezidentem na světě” (José Alberto Mujica přezdívaný El Pepe, prezident v letech 2010–2015).

Hlavní město Montevideo je opravdovým velkoměstem se vším pozitivním i negativním, co k tomu patří. Žije v něm celá třetina obyvatel země. Venkov je osídlený jen velmi řídce, v přímořských nížinách se rozpínají stovky čtverečních kilometrů pastvin s hovězím dobytkem, osly, koňmi, ovcemi, kozami i pštrosy.

Statisticky je zde nejnižší kriminalita z celého jihoamerického kontinentu.

Průvodce pro tebe napsal Petr Košař
Víza
90 dní zdarma
Turistická víza získáš zdarma po příletu do Uruguaye.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
říjen - březen
To je v Uruguayi léto. V zimě teplota klesne i ke 13 stupňům.
Více o počasí
Letenky od
19 000 Kč
Je běžná cena letenek, akce se objeví max. 1x za rok.
Akční nabídky

Praktické tipy do Uruguaye

Co vidět a navštívit v Uruguai

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Uruguai

Zavřít boční panel

Montevideo

V hlavním městě i jeho okolí je k vidění několik zajímavých lokalit:

Palacio Legislativo – budova parlamentu, krásně zdobený palác, k vidění je zde originál ústavy z roku 1830, vstup zdarma, komentované prohlídky několikrát denně za 140 pesos.

Mercado del Puerto – stará přístavní tržnice přebudovaná na prostor s desítkami restaurací.

Plaza de Independencia – socha a mauzoleum Artigase, vstupní brána do starého města, na jednom z rohů náměstí se nachází Teatro Solis.

Ciudad Vieja – staré město.

Fortaleza General Artigas – pevnost ve čtvrti Cerro, jediná vyvýšenina v okolí Montevidea s krásným výhledem na město, nejblíže jede bus 125 z centra (asi 40 minut), vstupné stojí 60 pesos.

The Rambla – nábřeží / náplavka, 20 km dlouhá komunikace s lavičkami, parky, přístavy, plážemi a restauracemi podél oceánu.

Playa de los Pocitos – pláž Pocitos, asi největší a nejhezčí městská pláž s obrovským plastickým nápisem Montevideo.

ZOO v parku Lecocq – nachází se těsně za hranicemi města směrem na Colonia del Sacramento, vstup zdarma, možno projíždět autem.

Bodega Bouza – Vyhlášené rodinné vinařství na okraji Montevidea. Každý den tu probíhají komentované prohlídky vinic a sklepů a ochutnávky místních výborných vín. Rezervace předem je nutná, rezervace přes internet zde: www.bodegabouza.com.

Zavřít boční panel

Punta del Diablo

Původně rybářská vesnice ležící téměř na hranicích s Brazílií, dnes je oblíbená hlavně u sufařů.

V okolí je několik rezervací a národních parků – jezero Laguna Negra, park Santa Teresa s malou zoologickou zahradou, park San Miguel s pevností a zemědělským muzeem. Všude vstup zdarma, možnost projíždět autem.

Město Chuy na hranicích mezi Uruguay a Brazílií je bezcelní zóna, hranice vede středem města, ale procházet a projíždět se dá naprosto volně. Na obou stranách hranice se dá platit jak pesy, tak brazilskými realy nebo třeba dolary.

Zavřít boční panel

Cabo Polonio

Rybářská vesnice známá tím, že nemá zavedenou elektřinu, dnes už asi jen z turistických důvodů, protože do majáku tamtéž dráty vedou. Skoro každý domeček na střeše má buď panely na ohřev vody, případně fotovoltaické panely nebo větrnou elektrárničku.

Do vesnice se dá dojet jen autem 4x4, protože cesta necesta vede přes písečné duny, nebo turistickým nákladním automobilem upraveným na sezení, který cestu zvládne asi za 40 minut. Zpáteční jízdenka přijde na 170 Kč pro jednoho a parkování na okraji národního parku taktéž na 170 Kč za osobní auto.

Cabo Polonio je  známé hlavně tím, že se tu dají pozorovat volně žijící tuleni.

K tuleňům se dá dostat na vzdálenost asi 20 metrů.

Jen asi kilometr po silnici číslo 10 od parkoviště Cabo Polonio se nachází přístaviště lodiček Arroyo Valizas. Začínají tu vyjížďky po jezeře Laguna de Castillos, se zastávkou v lese se stromy Ombú. Ty mají dřevo tak měkké a porézní, že jde řezat třeba jen nožem.

Zavřít boční panel

Punta del Este

Módní přímořské letovisko tisíce a jednoho hotelu s několikakilometrovou pláží, golfovými hřišti apod. Žije to zde hlavně v létě (prosinec–únor).

Poblíž stojí za vidění a hlavně projetí vlnitý most v La Barra.

Zavřít boční panel

Colonia del Sacramento

Přístavní městečko v koloniálním stylu je zapsané v seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Vhodná destinace na jednodenní výlet. Z Montevidea  je vzdáleno 1,5 hodiny jízdy autem nebo 2,5 hodiny autobusem. Jednodenní výlet je možno podniknout i lodí z Buenos Aires.

Počasí a sezóny v Uruguai

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Uruguay
Regionální rozdíly napříč Uruguayí nejsou velké

28 °C

27 °C

25 °C

22 °C

18 °C

15 °C

15 °C

16 °C

18 °C

20 °C

23 °C

26 °C

Počasí

Vzhledem k poloze země na jižní polokouli jsou roční období „otočená“ proti našim. Léto začíná v prosinci a končí v únoru. Průměrná teplota je 17,5 °C. Nejteplejší měsíc je leden (32 °C), nejchladnější červen (6 °C).

Sezóny a kdy vyrazit

Pokud byste chtěli jen ležet u moře, potom vyrazte od půlky prosince do půlky února. V případě, že budete chtít surfovat nebo projíždět národní parky, můžete cestu plánovat od září do dubna.

Skvělé akce do Uruguaye

ušetříš až 34%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 38%
Akce starší 2 týdnů
Akce starší 2 týdnů
4 starší akcí
Avatar uživatele Petr Košař
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu