Průvodce státem
Uruguay
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Kultura a lidé v Uruguai

Historie v kostce

V 16. století zemi objevili španělští a portugalští kolonialisté. Ve druhé polovině 18. století probíhalo o území mnoho bojů mezi Brity, Portugalci a Španěly.

Do čela bojů o nezávislost se začátkem 19. století postavil José Gervasio Artigas. Vyhnáni byli Španělé i Brazilci a v roce 1825 vznikla nezávislá Uruguayská republika.

Během 20. století musel několikrát demokratický režim ustoupit vojenské diktatuře.

Lidé

Předkové většiny Uruguayců (okolo 88 %) jsou potomci evropských kolonizátorů, kteří sem přišli v 19. Století, a to ponejvíce ze Španělska a Itálie.

Druhou nejvýznamnější skupinou obyvatel (okolo 8 %) jsou míšenci Evropanů a indiánů. Afrického původu jsou asi 4 % obyvatelstva.

Původní indiánské obyvatelstvo dnes tvoří asi 1 % populace země. Největší skupinou mezi indiány jsou kmeny Guaraní.

Všichni urugvajci byli v Praze!
Nebo jejich známí, případně o ní minimálně slyšeli. Takovou máme zkušenost.
Když nás lidé slyší mluvit, začínají hovor a zajímají se, odkud jsme. Říkáme:
República Checa”, na to se chytá málokdo. Pokračujeme: Prága.” To už znají všichni a sami často pokračují: Á, čékoslovákia.” Říkáme: Sí” nebo Yes”, podle situace. Nevysvětlujeme. V našem případě mají navíc pravdu – já jsem Čech a přítelkyně je Slovenka

Říkají nám: V Praze jsem byla minulý rok.”, Sestra tam byla na dovolené.”, Byl tam kamarád.”, nebo vědí, že: Praha je krásné město.”
Vždy nás srdečně vítají a přejí krásný pobyt.

Svátky

Hlavními svátky jsou Nový rok (1. 1.), Svátek práce (1. 5.), Den ústavy (18. 7.), Den nezávislosti (25. 8.) a Vánoce (25. 12.).

Obchody bývají otevřené od 10 do 17 hodin, v sobotu do 12 hodin a v neděli je obvykle zavřeno (výjimkou jsou velká nákupní centra otevřená každý den do cca 20 hodin).

Kultura

V hlavním městě se nachází několik divadel, nejslavnějším z nich je Teatro Solís, které je možno navštívit i v rámci komentované prohlídky.

Teatro Solís

Největším kulturním vyžitím je ovšem sport, konkrétně fotbal. Fotbalové národní mužstvo Uruguaye je dvojnásobným mistrem světa, dvojnásobným olympijským vítězem a 15x vyhrálo šampionát Copa América. Fotbalový stadion má každé město a fotbal se ve volném čase hraje na kdejakém volném plácku.

Jazyk

Oficiálním jazykem je španělština. V turistických destinacích se lze domluvit i portugalsky a anglicky.

Turismus

Turistickým centrem je především přímořské letovisko Punta del Este, dále městečko v koloniálním stylu zapsané v seznamu kulturního dědictví UNESCO Colonia del Sacramente na západě země a pochopitelně hlavní město Montevideo.

Na východě, blízko hranice s Brazílií, se nachází původně rybářská vesnice, nyní vyhledávaná hlavně surfaři, Punta del Diablo.

Na pobřeží je mnoho rezervací a národních parků, vstup je v naprosté většině zdarma a většinou se také dají projet automobilem.

Nejčastějšími zahraničními návštěvníky jsou Brazilci, Argentinci a Američané.

Geografie

Uruguay je druhá nejmenší jihoamerická země vklíněná mezi Brazílii a Argentinu, leží na 660 km dlouhém pobřeží Atlantského oceánu.

Úrodná půda je zemědělsky využívaná v celé zemi, při pobřeží se nacházejí vinice a pastviny pro dobytek, osly, koně, ovce, kozy nebo pštrosy.

Nejbezpečnější země Jižní Ameriky

Uruguay (česky je správně i Urugvaj) je krásná země plná kontrastů, přívětivá k turistům s výborným vínem a masem a krásnou přírodou. Proslavila se jako „země s nejchudším prezidentem na světě” (José Alberto Mujica přezdívaný El Pepe, prezident v letech 2010–2015).

Hlavní město Montevideo je opravdovým velkoměstem se vším pozitivním i negativním, co k tomu patří. Žije v něm celá třetina obyvatel země. Venkov je osídlený jen velmi řídce, v přímořských nížinách se rozpínají stovky čtverečních kilometrů pastvin s hovězím dobytkem, osly, koňmi, ovcemi, kozami i pštrosy.

Statisticky je zde nejnižší kriminalita z celého jihoamerického kontinentu.

Průvodce pro tebe napsal Petr Košař
Víza
90 dní zdarma
Turistická víza získáš zdarma po příletu do Uruguaye.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
říjen - březen
To je v Uruguayi léto. V zimě teplota klesne i ke 13 stupňům.
Více o počasí
Letenky od
19 000 Kč
Je běžná cena letenek, akce se objeví max. 1x za rok.
Akční nabídky
Avatar uživatele Petr Košař
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu