Uruguay
Uruguay

Kultura a lidé v Uruguai

Historie v kostce

V 16. století zemi objevili španělští a portugalští kolonialisté. Ve druhé polovině 18. století probíhalo o území mnoho bojů mezi Brity, Portugalci a Španěly.

Do čela bojů o nezávislost se začátkem 19. století postavil José Gervasio Artigas. Vyhnáni byli Španělé i Brazilci a v roce 1825 vznikla nezávislá Uruguayská republika.

Během 20. století musel několikrát demokratický režim ustoupit vojenské diktatuře.

Lidé

Předkové většiny Uruguayců (okolo 88 %) jsou potomci evropských kolonizátorů, kteří sem přišli v 19. Století, a to ponejvíce ze Španělska a Itálie.

Druhou nejvýznamnější skupinou obyvatel (okolo 8 %) jsou míšenci Evropanů a indiánů. Afrického původu jsou asi 4 % obyvatelstva.

Původní indiánské obyvatelstvo dnes tvoří asi 1 % populace země. Největší skupinou mezi indiány jsou kmeny Guaraní.

Všichni urugvajci byli v Praze!
Nebo jejich známí, případně o ní minimálně slyšeli. Takovou máme zkušenost.
Když nás lidé slyší mluvit, začínají hovor a zajímají se, odkud jsme. Říkáme:
República Checa”, na to se chytá málokdo. Pokračujeme: Prága.” To už znají všichni a sami často pokračují: Á, čékoslovákia.” Říkáme: Sí” nebo Yes”, podle situace. Nevysvětlujeme. V našem případě mají navíc pravdu – já jsem Čech a přítelkyně je Slovenka

Říkají nám: V Praze jsem byla minulý rok.”, Sestra tam byla na dovolené.”, Byl tam kamarád.”, nebo vědí, že: Praha je krásné město.”
Vždy nás srdečně vítají a přejí krásný pobyt.

Svátky

Hlavními svátky jsou Nový rok (1. 1.), Svátek práce (1. 5.), Den ústavy (18. 7.), Den nezávislosti (25. 8.) a Vánoce (25. 12.).

Obchody bývají otevřené od 10 do 17 hodin, v sobotu do 12 hodin a v neděli je obvykle zavřeno (výjimkou jsou velká nákupní centra otevřená každý den do cca 20 hodin).

Kultura

V hlavním městě se nachází několik divadel, nejslavnějším z nich je Teatro Solís, které je možno navštívit i v rámci komentované prohlídky.

Největším kulturním vyžitím je ovšem sport, konkrétně fotbal. Fotbalové národní mužstvo Uruguaye je dvojnásobným mistrem světa, dvojnásobným olympijským vítězem a 15x vyhrálo šampionát Copa América. Fotbalový stadion má každé město a fotbal se ve volném čase hraje na kdejakém volném plácku.

Jazyk

Oficiálním jazykem je španělština. V turistických destinacích se lze domluvit i portugalsky a anglicky.

Turismus

Turistickým centrem je především přímořské letovisko Punta del Este, dále městečko v koloniálním stylu zapsané v seznamu kulturního dědictví UNESCO Colonia del Sacramente na západě země a pochopitelně hlavní město Montevideo.

Na východě, blízko hranice s Brazílií, se nachází původně rybářská vesnice, nyní vyhledávaná hlavně surfaři, Punta del Diablo.

Na pobřeží je mnoho rezervací a národních parků, vstup je v naprosté většině zdarma a většinou se také dají projet automobilem.

Nejčastějšími zahraničními návštěvníky jsou Brazilci, Argentinci a Američané.

Geografie

Uruguay je druhá nejmenší jihoamerická země vklíněná mezi Brazílii a Argentinu, leží na 660 km dlouhém pobřeží Atlantského oceánu.

Úrodná půda je zemědělsky využívaná v celé zemi, při pobřeží se nacházejí vinice a pastviny pro dobytek, osly, koně, ovce, kozy nebo pštrosy.

Chystáš se do Uruguaye?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Petr Košař
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.