Průvodce státem
Uzbekistán
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Aktivity v Uzbekistánu

Historické památky

Největším tahákem Uzbekistánu jsou bezesporu památky. Nejčastěji se jedná o stavby islámské architektury: madrasy, mešity a mausolea. Dále je možné obdivovat křivolaké uličky a hradby historických měst a obytné domy prostých lidí z nepálených cihel i velkolepé paláce.

Města jako Samarkand, Buchara či Chiva patří ke klenotům nejen v rámci Uzbekistánu, ale minimálně celé Asie.

Příroda, parky a rezervace

Přestože nenabízí tolik hor jako sousední Kyrgyzstán nebo Tádžikistán, i zde je možné si vyjít mezi třítisícovky na túru. Nebo můžete osedlat kopytníka podle svého vkusu a projet se stepí nebo pouští. Pokud máte rádi jezera, ve kterých není voda, také si přijdete na své: navštivte Mujnak, přístav uprostřed pouště, kde straší duch Aralského moře.

Vzhledem k tomu, že východní část Uzbekistánu je již podhůřím Tian-Šanu a hory zde dosahují přes 4.000 metrů m n. m., je zde bezpočet příležitostí k výletům do hor, a to především z Taškentu, Andižanu nebo Samarkandu.

Nejznámější a od Taškentu jen asi 40 km vzdálená je oblast začínající u jezera Charvak, která je v létě centrem trekkingové turistiky (horská střediska Chimgan, Burchmulla), Chimgan je též vstupní branou do národního parku Ugam Chatkal (viz mapa míst níže).

Turistická infrastruktura v horách (a obecně v přírodě) je v Uzbekistánu stále velmi omezená, hodí se tak spíš pro zkušené cestovatele nebo pro ty, kteří rádi vyrazí s organizovaným doprovodem přes některou z místních cestovek.

Nakupování na tržnicích

V Uzbekistánu není mnoho obchodů typu super- nebo hypermarket, téměř vše se nakupuje na tržnicích, malé obchůdky odpovídají našim večerkám. V Taškentu najdete obchody, pojmenované podle známých značek – Hugo Boss, Bugatti, Dior – ale zboží těchto značek v nich většinou nenajdete, protože – jak vám řekne prodavač: zboží těchto značek by bylo vzhledem k ceně a kupní síle místních obyvatel prakticky neprodejné.  

Slavná „Broadway“ – ulice Saylgoh v Taškentu, která je plná butiků, restaurací, kaváren i pouličních umělců. 

Tržnice 

V každém městě je jedna i více tržnic, kde seženete prakticky všechno. Nejdražšími tržnicemi jsou ty v Taškentu.   

Jedna z největších tržnic v této části Asie, kde se zboží prodává za ceny nižší než ve městech navštěvovaných turisty, je ve městě Urgut (40 km od Samarkandu). Nakupovat sem jezdí nejen místní, ale i obyvatelé Taškentu. Hlavní trh se koná vždy v neděli dopoledne. 

Sušené ovoce a ořechy koupíte lacino na tržnici v průsmyku Kityabskiy Pereval na cestě mezi Samarkandem a Shakhrizabzem. 

Moderní architektura

Koho zajímá moderní architektura, přijde si na své hlavně v Taškentu, kde se spolu mísí vlivy islámského umění, sovětského modernismu a postsovětské středoasijské megalomanie.

Zimní sporty

Chimgan – lyžařská střediska, kde jsou k dispozici i půjčovny vybavení.   

Lyžařská sezóna v Chimganu trvá od prosince do března, nabízí možnost lyžování, snowboardingu, snowtuning, bruslení a sáňkování. 

Horské letovisko Bel´dersay (1.600 m n. m.) vzdálené 80 km od Taškentu nabízí 3 lyžařské zóny o délce 3.020 m. 

V posledních letech se stává stále populárnějším heliskiing, extrémní sjezdové lyžování na nedotčených plochách panenského sněhu z vysokých horských vrcholů a průsmyků. K tomuto sportu je nejvhodnější náhorní plošina Pulatkhan (kaskádové stupně od 8 do 60 metrů na 500 metrech převýšení).

Kulturní perla Střední Asie

Země na Hedvábné stezce, která nabízí slunce, pouště i jezera, velehory, země výborného jídla, polí s bavlnou, modrých kachliček, bohaté historie, ale hlavně země úžasně přátelských a pracovitých lidí – to všechno je Uzbekistán. Ač pro nás zatím velice levný, na větší masy turistů ještě čeká. 

Uzbekistán byl mnoho let zemí, která své hranice přísně střežila. To se změnilo s nástupem Šavkata Mirzijojeva do funkce prezidenta a nyní tato země turistům vychází po všech stránkách vstříc. A rozhodně jim má co nabídnout – od historických památek, z nichž mnoho je zapsáno na seznamu UNESCO, přes přírodní rezervace a zajímavou kulturní diverzitu, po vysokohorskou turistiku.  

Více než 300 dní v roce se zde můžete kochat jasnou slunečnou oblohu ve dne a hvězdami posetým nebem v noci.  

Víza
30 dní zdarma
Turistická víza získáš zdarma po příjezdu do země.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Jaro a podzim
To jsou nejpříjemnější období pro cesty. V létě panují velká hora, zimy jsou studené.
Více o počasí
Letenky od
12 500 Kč
Běžná cena letenek z Prahy do Taškentu, Samarkandu nebo Buchary.
Akční nabídky