Uzbekistán
Uzbekistán

Co dělat v Uzbekistánu

Historické památky

Největším tahákem Uzbekistánu jsou bezesporu památky. Nejčastěji se jedná o stavby islámské architektury: madrasy, mešity a mausolea. Dále je možné obdivovat křivolaké uličky a hradby historických měst a obytné domy prostých lidí z nepálených cihel i velkolepé paláce.

Města jako Samarkand, Buchara či Chiva patří ke klenotům nejen v rámci Uzbekistánu, ale minimálně celé Asie.

Příroda, parky a rezervace

Přestože nenabízí tolik hor jako sousední Kyrgyzstán nebo Tádžikistán, i zde je možné si vyjít mezi třítisícovky na túru. Nebo můžete osedlat kopytníka podle svého vkusu a projet se stepí nebo pouští. Pokud máte rádi jezera, ve kterých není voda, také si přijdete na své: navštivte Mujnak, přístav uprostřed pouště, kde straší duch Aralského moře.

Vzhledem k tomu, že východní část Uzbekistánu je již podhůřím Tian-Šanu a hory zde dosahují přes 4.000 metrů m n. m., je zde bezpočet příležitostí k výletům do hor, a to především z Taškentu, Andižanu nebo Samarkandu.

Nejznámější a od Taškentu jen asi 40 km vzdálená je oblast začínající u jezera Charvak, která je v létě centrem trekkingové turistiky (horská střediska Chimgan, Burchmulla), Chimgan je též vstupní branou do národního parku Ugam Chatkal (viz mapa míst níže).

Turistická infrastruktura v horách (a obecně v přírodě) je v Uzbekistánu stále velmi omezená, hodí se tak spíš pro zkušené cestovatele nebo pro ty, kteří rádi vyrazí s organizovaným doprovodem přes některou z místních cestovek.

Nakupování na tržnicích

V Uzbekistánu není mnoho obchodů typu super- nebo hypermarket, téměř vše se nakupuje na tržnicích, malé obchůdky odpovídají našim večerkám. V Taškentu najdete obchody, pojmenované podle známých značek – Hugo Boss, Bugatti, Dior – ale zboží těchto značek v nich většinou nenajdete, protože – jak vám řekne prodavač: zboží těchto značek by bylo vzhledem k ceně a kupní síle místních obyvatel prakticky neprodejné.  

Slavná „Broadway“ – ulice Saylgoh v Taškentu, která je plná butiků, restaurací, kaváren i pouličních umělců. 

Tržnice 

V každém městě je jedna i více tržnic, kde seženete prakticky všechno. Nejdražšími tržnicemi jsou ty v Taškentu.   

Jedna z největších tržnic v této části Asie, kde se zboží prodává za ceny nižší než ve městech navštěvovaných turisty, je ve městě Urgut (40 km od Samarkandu). Nakupovat sem jezdí nejen místní, ale i obyvatelé Taškentu. Hlavní trh se koná vždy v neděli dopoledne. 

Sušené ovoce a ořechy koupíte lacino na tržnici v průsmyku Kityabskiy Pereval na cestě mezi Samarkandem a Shakhrizabzem. 

Moderní architektura

Koho zajímá moderní architektura, přijde si na své hlavně v Taškentu, kde se spolu mísí vlivy islámského umění, sovětského modernismu a postsovětské středoasijské megalomanie.

Zimní sporty

Chimgan – lyžařská střediska, kde jsou k dispozici i půjčovny vybavení.   

Lyžařská sezóna v Chimganu trvá od prosince do března, nabízí možnost lyžování, snowboardingu, snowtuning, bruslení a sáňkování. 

Horské letovisko Bel´dersay (1.600 m n. m.) vzdálené 80 km od Taškentu nabízí 3 lyžařské zóny o délce 3.020 m. 

V posledních letech se stává stále populárnějším heliskiing, extrémní sjezdové lyžování na nedotčených plochách panenského sněhu z vysokých horských vrcholů a průsmyků. K tomuto sportu je nejvhodnější náhorní plošina Pulatkhan (kaskádové stupně od 8 do 60 metrů na 500 metrech převýšení).

Chystáš se do Uzbekistánu?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.