Uzbekistán
Uzbekistán

Doprava v Uzbekistánu

Jak se dostat do Uzbekistánu

Z Česka se do Uzbekistánu dostanete samozřejmě nejlépe letecky. Žádné přímé spojení neexistuje a nejčastěji poletíte se společností Aeroflot přes Moskvu (létá do Taškentu, Samarkandu i Buchary) nebo s Turkish Airlines přes Istanbul (létají do Taškentu a Samarkandu). Průměrně se ceny zpátečních letenek pohybují kolem 12.500 Kč, akce nebývají běžné, respektive nebývají výrazné. Především u Turkish Airlines lze zhruba jednou za rok narazit i na cenu mírně okolo 10.000 Kč.

Letecké spojení s okolními zeměmi obstarává především místní aerolinka Uzbekistan Airways. Letenky do hlavních měst okolních států obvykle vyjdou na 2.500 až 4.500 Kč v jednom směru.

Z okolních zemí lze bez problémů překročit i pozemní hranice. Obvyklá praxe je taková, že dojedete maršrutkou/autobusem na hraniční přechod, ten přejdete pěšky a na druhé straně si pak chytíte jinou maršrutku do vaší cílové destinace. Především na větších hraničních přechodech s Kyrgyzstánem, Tádžikistánem a Kazachstánem nebude problém najít spojení od hraničních přechodů.

Jak cestovat po Uzbekistánu

Vnitrostátní letecká doprava

Mezi největšími městy v Uzbekistánu je možno využít leteckou vnitrostátní dopravu – varianta nejrychlejší, ale nejdražší. V Uzbekistánu funguje pouze jediná společnost Uzbekistan Airways, která je na západní úrovni. Vnitrostátní letenky ideálně kupujte v předstihu přímo na webu uzbeckých aerolinií, mírně dráž a v češtině však lze kupovat i v našem vyhledávači.

Vnitrostátní letiště leží ve městech Andijan, Buchara, Fergana, Karši, Namangan, Navoi, Nukus, Samarkand, Urgenč, Taškent, Termez.

Vlaky

Obydlené části Uzbekistánu jsou propojeny železniční sítí. Pro přesun mezi velkými městy se jedná o nejpraktičtější způsob cestování. Díky nočním spojům je vlak použitelný i pro cesty na dlouhé vzdálenosti a v určitých případech může být i výhodnější než letecká doprava.

Systém dálkových vlaků vychází z tradice železnic SSSR. Běžné vlaky obecně sestávají z vozů třech tříd. Vozy první třídy (люкс, ljuks, deluxe) jsou uzavřená kupé pro dvě osoby. První třída je řazená pouze na vybraných vlacích. Kupé druhé třídy (купе, coupe) jsou taktéž uzavřena a jsou pro čtyři osoby. Poslední třídou vozů je plackarta (плацкарт, v rezervačním systému nazváno reserved seat), což jsou otevřené lehátkové oddíly pro šest osob v oddíle (dva v uličce a čtyři v oddíle samotném). V každém z těchto vagonů je průvodčí, toaleta a samovar s horkou vodou.

Vozy mohou a nemusí být klimatizované a pokud klimatizace běží, nemusí to být po celý čas jízdy. Malá část okna se dá vyklopit. V oddílech druhé třídy a plackartách nejsou zásuvky. U vozů druhé třídy je jedna zásuvka u toalet a druhá v polovině vagonu. V plackartě je zásuvka na konci chodby. Je vhodné si sebou vzít rozdvojku. Pro delší cesty je praktické mít igelitový pytlík, který pověšený na háku pod stolkem poslouží jako odpadkový koš.

Vlaky do Andižanu ve Ferganském údolí sestávají ze sedačkových vagonů čínské výroby. Tyto vozy jsou klimatizované a mají USB zásuvky, ale není zaručeno, že budou fungovat.

Vlajkovou lodí uzbeckých železnic je vysokorychlostní vlak Afrosiob, který spojuje hlavní město Taškent se Samarkandem, Bucharou, Kitábem a Šahrisabzem. Na Afrosiob jsou nasazovány jednotky Talgo španělské výroby. Místa jsou dostupná pouze k sezení a ve třech třídách, které se liší počtem a uspořádáním sedaček. Vozy jsou klimatizované, bez otevíracích okének a každé místo má elektrickou zásuvku. V realizaci je protažení linky Afrosiobu až do Chivy, hotovo má být na podzim roku 2019, ale je sporné, že se to stihne tak rychle.

Je běžné, že po vlacích normální kvality chodí nelegální prodavači, zpravidla nenabízejí nic užitečného a nelze na ně spoléhat.

Za zmínku stojí, že v okolí Taškentu jezdí na třech linkách příměstské vlaky, tzv. električky. Jezdí několikrát denně a pro turistu jsou stěží použitelné.

Mezinárodní spoje jedou do Astany, Volgogradu, Kazaně, Ufy a Moskvy. Pokud však netoužíte po dobrodružství nebo nepotřebujete vystoupit po cestě například v Ťjuratamu, abyste si chytli raketu, je rychlejší a často i levnější letět.

Obecně lze tvrdit, že úroveň cestování po uzbeckých drahách je srovnatelná nebo o něco nižší než u ruských železnic. Dochvilnost běžných spojů je horší. Například na trase mezi Urgenčí a Bucharou je běžné zpoždění kolem hodiny.

Je potřeba zdůraznit, že kupé 2. třídy je velmi stísněné. Pro kratší cesty přes den je pohodlnější sedět v plackartě, která je prostornější a díky širší uličce je v ní při sezení více místa na nohy.

Ceny vlaků jsou nízké. Noční lehátko ve 2. třídě z Taškentu do Chivy (1036 km za 15 hodin) stojí kolem 200 000 UZS. Afrosiyob z Taškentu do Buchary (592 km za 4 hodiny) stojí ve 2. třídě 170 000 UZS.

Všechna velká nádraží jsou modernizována. Stánky s potravinami jsou v halách a někde i na nástupištích. Na nádražích jsou úschovny zavazadel s nonstop provozem.

Nákup jízdenky

Nákup jízdenky se provádí přes oficiální stránky dopravce Ozbekiston Temir Yollari.

K nákupu jízdenky je potřeba si vytvořit účet (stačí zadat e-mailovou adresu a heslo). V rámci jednoho účtu je možné mít zakoupené najednou čtyři jízdenky. Pokud potřebujete koupit dopředu více než čtyři jízdenky, je možné si založit nový účet s využitím další e-mailové adresy.

Jízdenky se prodávají přibližně šest týdnů dopředu. Zejména vlaky Afrosiyob bývají vyprodané dlouho dopředu. Platba je možná pouze kartami Mastercard.

Pro běžné plánování cesty bez nákupu jízdenky může být pohodlnější využít vyhledávač spojení Yandex. V obou vyhledávačích můžete používat názvy měst psané anglickou transkripcí (Tashkent, Khiva, Andijan).

Dálkové vlaky jsou povinně místenkové. Během jednoho nákupu je možné zarezervovat jen místa, která následují numericky po sobě, například 4-7. Není tak možné u sedačkových vagonů najednou zakoupit všechna místa „ve čtyřce“ bez toho, aby byla vybrána místa přes uličku.

K zakoupení jízdenky je potřeba zadat číslo pasu. Pozor, je potřeba vybrat typ dokladu „Cizinecký doklad“, nikoliv zahraniční pas, který se vztahuje pouze na občany Ruské federace.

Doklad je po zakoupení možné vyzvednout v účtu na e-shopu železnic, nezasílá se e-mailem. Tento doklad není jízdenka, je nutné ho za jízdenku vyměnit v pokladně na nádraží. Je možné vyměnit i jízdenky na vlaky jedoucí z jiných stanic. Pro celou cestu tak stačí navštívit pokladny pouze jednou.

Cesta vlakem

Na nádraží je potřeba dojít s předstihem aspoň půl hodiny, neboť je nutné projít řadou kontrol. Před vstupem do budovy je na kontrolním stanovišti potřeba ukázat pas a jízdenku a poté si nechat zrentgenovat zavazadlo. Pokud cestujete přes noc, je potřeba si nechat jízdenku orazítkovat zpravidla u zvláštního stolečku v nádražní hale. Toto razítko nahrazuje potvrzení o registraci v místě pobytu. Bez tohoto razítka je možné, že budete mít potíže při opuštění země.

Na nádražích nejsou běžně odjezdové tabule. Naštěstí provoz není příliš hustý a na nádraží je plno postávajících zaměstnanců, kterých je možné se zeptat.

Vlaky bývají velmi dlouhé, počítejte s tím, pokud nastupujete uprostřed trasy vlaku.

Při nástupu průvodčí zkontroluje doklady a jízdenku, kterou si ponechá. Před výstupem vám musí jízdenku vrátit.

Z nádraží se vychází určeným východem. Kolem tohoto východu se shlukují taxikáři. Ignorujte je, čím dotěrnější taxikář bývá, tím horší cenu zpravidla nabídne.

Meziměstské autobusy

Meziměstské autobusy, maršrutky a sběrné taxi jezdí z více či méně formálních terminálů na krajích měst. Tento způsob dopravy je autentický, levný, nepříliš rychlý a nepříliš pohodlný. Pokud je to možné, je lepší na delší vzdálenosti použít vlak. Výjimkou je trasa ze Samarkandu do Šahrisabzu, kterou je rychlejší projet po silnici. (Samozřejmě při cestě z Taškentu se vyplatí jet celou cestu vlakem).

Městská doprava

Ve městech zajišťují dopravu nejčastěji autobusy, maršrutky a sběrné taxíky. Jízdné je velmi nízké a pohybuje se v řádku jednotek tisíců UZS. Obvykle se platí při výstupu. Na rozdíl od taxíků nebývá zvykem turisty okrádat.

Úroveň obsluhy je poměrně dobrá, problém je získat informace o provozu. Maršrutky mají napsány vybrané zastávky trasy na vozidle. Na nádražích meziměstských maršrutek a na některých terminálech ve městě se mohou vyskytovat naháněči, kteří vám pomohou s nalezením správného vozidla. Jindy nezbude, než se na cíl zeptat. Informace o MHD v Taškentu lze v ruštině získat na stránkách Tashtrans.uz.

Typickým způsobem dopravy po uzbeckých městech jsou mikrobusy Damas, které jsou pro tuto zemi typické jako Maluchy pro Polsko.

Ať už pojedete čímkoliv, počítejte s tím, že vozidla mohou být a budou přeplňována. Nedivte se, pokud vás jako zahraničního hosta pustí ve voze sednout, berte to jako čest.

Metro v Taškentu

V Taškentu jezdí metro na třech trasách. Žetony do turniketů se kupují v pokladně a jedna jízda stojí 1200 UZS. Některé méně vytížené vstupy do metra mohou být večer zavřeny, v takovém případě je nutné použít druhý vstup, který se bude nacházet nedaleko. Od roku 2018 je povoleno v metru fotografovat. Při vstupu do metra mohou být kontrolována zavazadla.

Tramvaje v Samarkandu

V Samarkandu byl v roce 2017 obnoven provoz tramvají. Obě linky odjíždějí od vlakového nádraží. Návštěvníkovi města může být užitečnější linka 2, která končí na zastávkce Siyob Bozori, asi 400 metrů od komplexu památek Bibi Xonim, Shohizinda a mausolea Islama Karimova. Na kolejích potkáte vozy Vario LF.S vyrobené v Česku.

Jízdné stojí 1200 UZS a platí se průvodčímu nebo v jeho nepřítomnosti řidiči při výstupu. Průvodčí by vám měl vydat jízdenku. Interval na obou linkách je šest minut.

Trolejbusová linka Chiva – Urgenč

Mezi městy Chiva a Urgenč jezdí druhá nejdelší trolejbusová linka na světě měřící 35 km. Konečná stanice v Chivě je u severovýchodního rohu pevnosti, odkud jezdí také maršrutky, a končí u Parku Amira Timura v Urgenči.

Jízdné 3000 UZS se platí řidiči při výstupu. Trolejbusy jsou v provozu mezi 7.–18. hodinou, interval je 25 minut a doba jízdy činí přibližně hodinu. Na lince jezdí vozidla Škoda 24Tr, která můžete znát i z českých měst.

Od končené trolejbusů jezdí do Urgenče také maršrutky. Linka 4 jede přímo na nádraží.

Taxi

Po městech jezdí vysoký počet oficiálních i neoficiálních vozů taxi. Doprava taxi je pro našince levná, jen je třeba mít na paměti, že místní taxikáři jsou flexibilní co se týče cenotvorby i morálky. Při dodržení základních pravidel však nebudete mít problém.

Na ceně se vždy domluvte předem. Nebojte se smlouvat. Čím méně budete vypadat jako bohatí turisté ze Západu, tím snazší vyjednávací pozici budete mít. Základem je nemluvit anglicky. Je vhodné mít připravenou přesnou částku na zaplacení.

Pokud se vám cena nezdá, běžte jinam. Řidičů je všude dost. Nikdy nevyužívejte služeb taxikářů, kteří čekají u brány nádraží nebo letiště. Čím jsou dotěrnější a agresivnější, tím více budete okradeni. Zejména ve večerních hodinách na vás budou vyvíjet větší nátlak, nedejte se. Na ulici za nimi jsou oficiální (anebo aspoň slušnější) řidiči, se kterými se dá vyjednat lepší cena.

Přiměřená cena za taxi se pohybuje okolo 2000–2500 UZS za kilometr. Pokud si pronajmete taxi na celý den (kdy taxikář bude na vás čekat), pak se samozřejmě cena o něco zvedne. Na taxametry se nehraje, vše záleží na domluvě.

I poměrně jednoduché hotely nabízí odvoz z/na letiště zdarma nebo aspoň zavolají taxi. V Taškentu je možné využít služeb Yandex taxi (aplikace na Google Play / App Store).

Řízení auta v Uzbekistánu

Pokud netoužíte navštívit odlehlé oblasti, poznat venkov nebo prostě jen zažít dobrodružství, jako běžný turista nebudete auto potřebovat.

Uzbečtí řidiči jezdí velmi živelně, ale ohleduplně. Počet jízdních pruhů je dynamický, překážky se objíždějí podle prostorových možností, parkuje se kdekoliv, tak, aby se moc nepřekáželo. Mezi vozidly probíhá čilá komunikace širokou paletou signálů; například jestliže je možné předjet, dá vozidlo vepředu signál levým blinkrem. Před vjezdem do nepřehledného prostoru preventivně zatroubí. Pro řidiče navyklého jen na český provoz bude adaptace na místní zvyklosti nesnadná.

Chystáš se do Uzbekistánu?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.