Průvodce státem
Uzbekistán
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Jídlo v Uzbekistánu

Uzbecká kuchyně

V uzbecké kuchyni se mísí vlivy turecké, středoasijské i ujgurské kuchyně. Nejčastěji podávané maso je hovězí a jehněčí, podává se i kuřecí. Místní specialitou je koňské maso, naopak vepřové zde nenajdete. 

Národním jídlem je plov. Jeho základem je skopové maso, rýže, mrkev, rozinky a další pochoutky – každý region má trochu jiný recept. Národní centrum plovu, kde se vaří denně tisíce porcí tohoto pokrmu, se nachází v Taškentu v blízkosti Televizní věže. Mezi další tradiční pokrmy patří:

 • Lagman: Kořeněné masové nudličky se zeleninou a nudlemi, podává se variantně jako polévka i hlavní chod.
 • Šašlik: Maso na špízu
 • Sokoro: Smažené plátky beraního masa s cibulí a rýží
 • Manty: kapsičky plněné mletým masem podobné polským pirožkám
 • Mastava: rýžová polévka
 • Noryn: koňské nebo jehněčí maso nakrájené na nudličky s nudlemi
 • Samsa: chleba s náplní, jako ruské pirožky

V letní a podzimní sezoně vám všude udělají čerstvou šťávu z ovoce, které si vyberete, vede šťáva z melounů a moruší. Jinak se celý den pije čaj z misek, které se plní jen do poloviny, aby okraj misky, který držíte, nebyl horký. Voda v láhvích se kupuje v místních obchůdcích, většinou pojmenovaných „Pepsi“ a její cena se pohybuje do 1 USD za láhev (dle objemu). 

Jak se stravovat jako místní

Místo svačiny si místní dávají kefír, který zažene hlad i žízeň. Pokud nemáte zájem o americké limonády, zkuste místní ovocné limonády a džusy. Jinak je hlavním nápojem čaj, který je zásadně lístkový a podává se v konvičkách.

Pivo není k dostání ve všech podnicích, točené mají zřídkakdy a je dražší než u nás. V Samarkandu vaří pivo český sládek; prodává se pod značkou Pulsar.

Snídaně na uzbecký způsob jsou charakteristické množstvím sladkých kompotů, ale podávají se také vejce, samsa, salámy a ovoce.

Většina restaurací podává jídla ke stolům, ale podniky specializující se na místní kuchyni nabízejí servis k velkým nízkým stolům pro celou rodinu, u kterých se sedí po nomádsku.

Místní kuchyně je poměrně dost mastná, připravte na to svůj žlučník. Maso se často podává s celé i s kostí. Alergeny se neuvádí.

Obvyklé ceny v restauracích

Jídlo v restauraci je o něco levnější než u nás, ale je nutné počítat, že porce jsou oproti našim zvyklostem také poněkud menší. Některé pokrmy se podávají automaticky s přílohou, k jiným je potřeba přílohu doobjednat – liší se podnik od podniku. Všude ale platí, že dostanete automaticky na stůl ošatku chleba.

Orientační ceny v restauracích:

 • Polévka: 10 000 – 20 000 UZS
 • Šašlik 1 ks: 6000 – 20 000 UZS
 • Hlavní chod: 15 000 UZS40 000 UZS
 • Limonáda: 6000 – 9000 UZS
 • Pivo: 15 000 – 20 000 UZS
 • Čaj: 1500 UZS

Spropitné se nedává, k útratě se účtuje servisní přirážka 10–20 %.

Kulturní perla Střední Asie

Země na Hedvábné stezce, která nabízí slunce, pouště i jezera, velehory, země výborného jídla, polí s bavlnou, modrých kachliček, bohaté historie, ale hlavně země úžasně přátelských a pracovitých lidí – to všechno je Uzbekistán. Ač pro nás zatím velice levný, na větší masy turistů ještě čeká. 

Uzbekistán byl mnoho let zemí, která své hranice přísně střežila. To se změnilo s nástupem Šavkata Mirzijojeva do funkce prezidenta a nyní tato země turistům vychází po všech stránkách vstříc. A rozhodně jim má co nabídnout – od historických památek, z nichž mnoho je zapsáno na seznamu UNESCO, přes přírodní rezervace a zajímavou kulturní diverzitu, po vysokohorskou turistiku.  

Více než 300 dní v roce se zde můžete kochat jasnou slunečnou oblohu ve dne a hvězdami posetým nebem v noci.  

Víza
30 dní zdarma
Turistická víza získáš zdarma po příjezdu do země.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Jaro a podzim
To jsou nejpříjemnější období pro cesty. V létě panují velká hora, zimy jsou studené.
Více o počasí
Letenky od
12 500 Kč
Běžná cena letenek z Prahy do Taškentu, Samarkandu nebo Buchary.
Akční nabídky