Průvodce státem
Uzbekistán
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Peníze a ceny v Uzbekistánu

Aktuální kurz 1 Kč = 390.7 лв

Uzbecký sum (som)

Měnovou jednotkou Uzbekistánu je uzbecký sum, psaný též som, сум a označovaný c. Kód této měny je UZS. Sum je jedna z nejslabších měn světa a proto čekejte ceny i těch nejběžnějších věcí pohybující se v tisících.

Pro některé transakce se s oblibou používá také americký dolar. Zejména u hotelů je možné, že budou nabízet, nebo dokonce vyžadovat, platbu v dolarech, méně často i v eurech. Turistické agentury také mohou inzerovat ceny v dolarech. Někteří taxikáři také mohou chtít dolary.

Nejmenší používanou bankovkou je 200 UZS, která je společně s 500 UZS bankovkou postupně nahrazována mincemi. Nejčastěji se používá bankovka 1000 UZS, dále jsou v oběhu 5000 UZS, 10 000 UZS a 50 000 UZS. Nejvyšší bankovka má hodnotu 100 000 UZS. Připravte se na to, že budete s sebou nosit velké množství hotovosti, i když s emisí bankovek vyšších hodnot se situace podstatně zlepšila.

Směnárny a platba kartou

Zatímco dříve bylo běžné měnit peníze u veksláků na ulici, nyní se to důrazně nedoporučuje. Množství směnáren a počet bankomatů, kde lze používat mezinárodní karty, je malé, ale roste. Při výměně peněz ve směnárně obdržíte potvrzení o směně, které je nutné uschovat. Při případné zpětné výměně sumů na cizí měnu se tímto potvrzením prokážete, že jste nabyli sumy legální cestou.

První příležitost směnit peníze po příletu do Taškentu je na letišti v příletové hale za pasovou kontrolou. Nenápadná přepážka směnárníka se nachází v poslední budce pasové kontroly vlevo.

Používání platebních karet dosud není běžné, je možné s nimi platit především v „lepších podnicích“. Bankomaty jsou běžné, ale mezinárodní karty v nich fungují jen zřídka. Bankomaty přijímající mezinárodní karty najdete nejčastěji v luxusních hotelech (nemusíte tam být ubytovaní).

Kolik co stojí

Dle statistik je průměrný plat v Uzbekistánu cca 200 USD, tomu odpovídají místní ceny – pro nás tedy všeobecně levnější země. 

V malých obchodech je běžné, že zboží nemá cenovky. V turisticky exponovaných lokalitách je dobré si dávat pozor na předražování zboží. Účtenky se mimo supermarketů nedávají prakticky v žádných obchodech, naopak v restauracích je to standard.

Orientační ceny základních produktů:

  • Voda 1l: 2000 UZS
  • Limonáda 1l: 5000 UZS
  • Jízdenka na MHD: 1200 UZS
  • Taxi: 2000 UZS za kilometr
  • Známka na pohled do Evropy: 3500 UZS
  • Vstupné do památek: 10 000 - 120 000 UZS
  • SIM karta 5 GB: 70 000 UZS
  • Pokoj pro dvě osoby na noc: 600 Kč

Ceny vstupného do památek jsou dvojí pro občany Uzbekistánu a cizince. Někdy existuje zlevněné vstupné pro občany sousedních zemí nebo celé SNS. Kategorie vstupného se určuje od pohledu, takže se můžete pokusit při dobré znalosti ruštiny získat slevu.

Vstupné plaťte pouze při vstupu v pokladně! Po památkách se mohou pohybovat falešní vrátní, kteří vyžadují (opětovné) zaplacení vstupného nebo různých příplatků. Nenechte se nachytat, pokud jsou praví, jistě vám rádi ukáží ceník u pokladny. Těmto lidem nahrává, že se na mnoha památkách vstupenky nevydávají.

Spropitné a smlouvání

Spropitné je zahrnuto v cenách, smlouvá se při nákupu suvenýrů všude kromě kamenných obchodů. Při jízdě taxíkem je nutné dohodnout cenu předem a hlavně nebrat taxíky hned u letiště nebo nádraží. Ceny ovoce a zeleniny v tržnicích bývají večer nižší než ráno. 

Jak ušetřit

Pokud budete v Uzbekistánu šetřit, stravovat se v levných restauracích a nocovat v hotelech nižší třídy a využívat noční spoje, postačí vám okolo 20–30 USD denně. Pokud chcete 1–2x využít leteckou přepravu, přesouvat se taxíky, ubytovat se v hotelích střední a vyšší třídy, počítejte s denní útratou asi 60–80 USD

Kulturní perla Střední Asie

Země na Hedvábné stezce, která nabízí slunce, pouště i jezera, velehory, země výborného jídla, polí s bavlnou, modrých kachliček, bohaté historie, ale hlavně země úžasně přátelských a pracovitých lidí – to všechno je Uzbekistán. Ač pro nás zatím velice levný, na větší masy turistů ještě čeká. 

Uzbekistán byl mnoho let zemí, která své hranice přísně střežila. To se změnilo s nástupem Šavkata Mirzijojeva do funkce prezidenta a nyní tato země turistům vychází po všech stránkách vstříc. A rozhodně jim má co nabídnout – od historických památek, z nichž mnoho je zapsáno na seznamu UNESCO, přes přírodní rezervace a zajímavou kulturní diverzitu, po vysokohorskou turistiku.  

Více než 300 dní v roce se zde můžete kochat jasnou slunečnou oblohu ve dne a hvězdami posetým nebem v noci.  

Víza
30 dní zdarma
Turistická víza získáš zdarma po příjezdu do země.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Jaro a podzim
To jsou nejpříjemnější období pro cesty. V létě panují velká hora, zimy jsou studené.
Více o počasí
Letenky od
12 500 Kč
Běžná cena letenek z Prahy do Taškentu, Samarkandu nebo Buchary.
Akční nabídky