Zavřít boční panel

Doprava v Římě

Jak se dostat do Říma

Letecky

Z Česka nebo Slovenska vede do Říma jediná schůdná cesta, a to letecká. Nejnižší průměrná cena zpátečních letenek se pohybuje kolem 2.500 Kč, ale v akcích, především u společnosti Ryanair, se můžete dostat i k hranici 1.000 Kč. Akce se objeví zhruba 3x za rok a ve většině případů na zimní období. Větší pravděpodobnost levných letenek se naskytne přes pracovní týden, víkendové spoje bývají i násobně dražší. Let z Prahy do Říma trvá necelé 2 hodiny.

Římu slouží dvě mezinárodní letiště, přičemž se do ČR létá z obou:

Obecně je pro cestující příjemnější menší letiště Ciampino, které je sice velmi lowcostové s minimálními službami, ale jednak je z něj levnější doprava do centra a jednak tu odbavovací proces trvá mnohem kratší dobu než na velkém Fiumicinu.

Autobusem

Přímou linku s Českem obstarává Regiojet, a to z Brna (jízdenka lze koupit i z Prahy nebo Ostravy s přestupem právě v Brně). Autobus je však vhodný jen pro ty, kteří se bojí létat nebo cestují s více zavazadly, kdy by se letenka řádně prodražila. Doba jízdy z Brna do Říma se vyšplhá na téměř 18 hodin a ceny zpátečních jízdenek začínají na 2.700 Kč. Přímé spoje jezdí 5x týdně.

Autobusy Regiojet končí/začínají v Římě na autobusovém nádraží Tiburtina hned naproti železničnímu nádraží stejného názvu (na lince metra B).

Z Itálie

Míříte-li do Říma z jiných italských měst, směřujte svoje kroky na železnici. Italské vlaky jsou kvalitní, moderní, spolehlivé a při koupi alespoň 3 týdny před odjezdem přes internet i podobně drahé jako autobusy. Pojedete-li dálkovým spojem, kupujte jízdenku vždy přes internet, může být až 3x levnější než na nádraží. U spojů „Regionale“ se naopak lístky kupují až na nádraží (nezapomeňte si je před vstupem do vlaku označit v označovači na nástupišti!).

Rezervace jízdenek provádějte na webu Trenitalia (státní dráhy, které jezdí všude) nebo Italo (soukromý dopravce jezdící po ose Neapol – Řím – Florencie – Milán/Benátky).

Naprostá většina dálkových spojů začíná nebo končí na hlavním nádraží „Roma Termini“, nicméně existuje pár vlaků, které Římem projíždí a zastaví jen na nádraží „Roma Tiburtina“, proto věnujte zvýšenou pozornost, odkud jedete.

Jedinou dálkovou variantu autobusů v Itálii představuje společnost Flixbus, který má svoji hlavní stanici u nádraží Tiburtina.

Jak cestovat po Římě

Pěšky

Velká devíza města je fakt, že celé historické centrum je pěkně kompaktní a v pohodě ho prochodíte pěšky. Ostatně moc jiných možností vám (alespoň v centru) nezbývá. Využívat autobusy je holý nesmysl, protože v centru jsou ukrutně pomalé a linkové vedení a jízdní řády velmi nepřehledné. Metro zase centrum objíždí, takže pro pohyb mezi nejvýznamnějšími památkami je také k ničemu.

Jízdenky MHD

I když římská MHD patří k těm horším a málo přehledným, všechny druhy dopravy jsou v rámci hranic města integrovány do jednoho systému, na nějž můžete využívat jednotnou jízdenku. Na níže uvedené jízdenky můžete jezdit metrem, autobusy ATAC, autobusy Cotral (jen v rámci města), trolejbusy, tramvajemi a všemi regionálními vlaky v rámci Říma. Neplatí pro cesty ani na jedno letiště (s výjimkou linek 520 a 720 na letiště Ciampino). Lístek vždy označíte jen při prvním nástupu, poté už po dobu platnosti nikdy znovu neoznačujete s výjimkou metra, kde ho musíte projet turniketem vždy.

Nejčastěji využívané lístky:

  • 100 minut: 1,5 eura (libovolný počet přestupů, avšak metro můžete využít během 100 minut pouze jedenkrát),
  • 24 hodin od označení: 7 euro,
  • 48 hodin od označení: 12,5 euro,
  • 72 hodin od označení: 18 euro,
  • 7 dní (platí do půlnoci sedmého dne): 24 euro,
  • Roma Pass: Při návštěvě Říma můžete zvážit, zda se vyplatí pořízení „Roma Pass“. Nejvýhodnější varianta stojí 38 euro, platí 72 hodin na dopravu MHD, zdarma vstup do 2 vybraných muzeí a slevy do dalších institucí. Pokud plánujete opravdu navštívit alespoň 3 různá muzea z tohoto seznamu a v Římě budete celé tři dny, pořízení se vyplatí.

Jízdenky koupíte v každé trafice „Tabacchi“, v automatech na všech stanicích metra a významnějších zastávkách povrchové dopravy nebo v automatu ve vozidle (jen u novějších typů). Lístek nelze koupit u řidiče, automaty berou jen hotovost.

V Itálii se u jízdních řádů bere jako všední den pondělí–sobota, jako „domenico e festivi“ pak pouze neděle a svátky.

Metro a vlaky

Římské metro má 3 linky, ale jen 2 z nich (A a B) jsou využitelné při pohybu kolem centra nebo k hlavnímu nádraží. Trasa C slouží především k dojíždění z jihovýchodního Říma.

Při každém vstupu do metra musíte jízdenku vložit do turniketu. Jednorázová v něm zůstane, vícedenní vyjede zpět, nezapomeňte si ji opět vzít!

Metro v Římě je moderní a jezdí zhruba tak často jako v Praze (interval 2–8 minut). Provozní doba je od 5:30 do 23:30, v pátek a sobotu až do 1:30 následujícího dne.

Pamatujte, že na běžné jízdenky můžete využívat i všechny regionální vlaky v rámci hranic města. A to jak místní linky, tak vlaky Trenitalie. Tato informace může být užitečná především při hledání levnějších hotelů dál od centra. Vlaky jezdí velmi často a můžou tak rozšířit vaše hledání hotelu o další místa.

Pokud jedete po městě vlakem Trenitalie, můžete využít lístek na 100 minut za 1,5 euro, vyplatí se ale jen tehdy, pokud budete alespoň jednou přestupovat na jiný druh dopravy (metro, autobus apod.). Využít můžete i vícedenní lístky (24, 48, 72 hodin i týdenní). Jedete-li ale po městě jen jednu jízdu vlakem, kupte si klasickou vlakovou jízdenku v automatu na nádraží, plošná cena na jednu cestu po Římě činí 1 euro, nelze však přestupovat.

Tramvaje

Síť tramvají v Římě není moc hustá, nicméně pokud zrovna bydlíte tam, kde tramvaj jezdí, bude rozhodně užitečnější než autobus. Většinu trasy totiž jezdí po vlastním tělese nezávisle na dopravních zácpách. Jízdenky klasicky koupíte v automatu na zastávce nebo přímo uvnitř vozu, lístek si vždy označte ve cvakátku tak, jak to funguje ve většině českých měst.

Asi nejužitečnější jsou tyto tramvajové linky:

  • 3: Spojuje pravobřežní část Říma (oblast Trastevere s jižním okrajem historického centra, Koloseem (dál pokračuje přes hlavní nádraží do oblastí severně od centra),
  • 8: Nejrychlejší spojnice pravého břehu (Casaletto a Trastevere) s úplným jádrem Říma – konečná se nachází u Teatro Argentina, odkud dojdete všude pěšky do 15 minut.

Autobusy

Autobusům se prvoplánově vyhýbejte. Síť je velmi nepřehledná, značení zastávek taktéž a jízdní řády jsou jen mlhavě informativní. Autobusy často uvíznou ve vleklých zácpách, často stojí na semaforech a jízda je obecně nepohodlná. Italští řidiči jsou střelci a pojem „nekonfliktní pasivní jízda“ jim obvykle vůbec nic neříká.

V některých autobusech najdete automaty na jízdenku uvnitř vozu, zdaleka ale ne ve všech. Pamatujte, že řidiči lístky neprodávají, zamiřte tedy před jízdou do trafiky nebo k automatu na zastávce či stanici metra.

Noční doprava

Všechny denní linky, včetně metra, jezdí zhruba od 5:30 do 23:30. Přes noc pak brázdí ulice Říma několik speciálních autobusových linek označených písmenem „N“ a číslicí. Většina linek jezdí 1–2x za hodinu s hlavními přestupní uzly na Piazza Venezia a u hlavního nádraží Termini.

Počítejte s často tak přeplněnými vozy, že se do nich prostě nevejdete. Jízdenky platí stejné jako u denní dopravy.

Užitečné odkazy

Oficiální informace o dopravě v Římě, o cenách jízdenek a především poměrně přehledné mapy nabídne web dopravního podniku: atac.roma.it.

Plánujete-li cestovat v rámci města vlaky Trenitalie, přesný jízdní řád zjistíte přímo na jejich webu.

Taxi, Uber

Taxíky využívejte jen v noci, kdy už skončí MHD. Jsou drahé a pomalé. V noci jich brázdí ulice centra velké množství, takže se nemusíte bát, že by zrovna žádný nebyl dostupný.

V Římě (a obecně ve většině italských měst) platí, že služba Uber je dražší než běžné taxíky. Nabízí se tu totiž jen vyšší třída „Uber Black“ a zcela chybí sociálnější „Uber Pop“, jak jsme zvyklí z ostatních měst.

Co tady objevíš?

Hlavní město Itálie se bez nadsázky dá označit kolébkou evropské kultury a civilizace. Řím je věčné město stojící na svých základech už více než 2.700 let, což z něj dělá jedno z nejstarších dosud obydlených míst v Evropě. Až neuvěřitelná koncentrace zachovalých památek na relativně malém prostoru činí z Říma jedno z nejnavštěvovanějších měst na světě. Koloseum, Vatikán nebo Forum Romanum nemilosrdně uchvátí všechny návštěvníky včetně těch, kteří se jindy o památky a dějiny nezajímají.

Kombinace italské pohodové atmosféry a genia loci římských ulic udělají z vašeho pobytu neopakovatelný zážitek, za nímž se určitě budete chtít vracet. Tak vyzkoušejte, že „všechny cesty vedou do Říma“, kupte letenku a vraťte se do minulosti.

Průvodce pro tebe napsal Kryštof Hájek
Připrav se na
3-4 dny
Řím je památek plný, ale kompaktní. Ideální město na prodloužený víkend.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Celoročně
V Římě je vždy tepleji než u nás, jeďte kdykoli levné letenky dovolí.
Více o počasí
Letenky od
2 500 Kč
Je běžná cena letenky z Prahy. V akci cca 3x ročně i kolem 1.000 Kč.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 5 měs
Navrhni úpravu