Řím

Doprava v Římě

Pěšky

Velká devíza města je fakt, že celé historické centrum je pěkně kompaktní a v pohodě ho prochodíte pěšky. Ostatně moc jiných možností vám (alespoň v centru) nezbývá. Využívat autobusy je holý nesmysl, protože v centru jsou ukrutně pomalé a linkové vedení a jízdní řády velmi nepřehledné. Metro zase centrum objíždí, takže pro pohyb mezi nejvýznamnějšími památkami je také k ničemu.

Jízdenky MHD

I když římská MHD patří k těm horším a málo přehledným, všechny druhy dopravy jsou v rámci hranic města integrovány do jednoho systému, na nějž můžete využívat jednotnou jízdenku. Na níže uvedené jízdenky můžete jezdit metrem, autobusy ATAC, autobusy Cotral (jen v rámci města), trolejbusy, tramvajemi a všemi regionálními vlaky v rámci Říma. Neplatí pro cesty ani na jedno letiště (s výjimkou linek 520 a 720 na letiště Ciampino). Lístek vždy označíte jen při prvním nástupu, poté už po dobu platnosti nikdy znovu neoznačujete s výjimkou metra, kde ho musíte projet turniketem vždy.

Aktuální ceny jízdenek vždy najdete na oficiálním webu dopravního podniku ATAC.

Nejčastěji využívané lístky:

  • 100 minut: 1,50 EUR (libovolný počet přestupů, avšak metro můžete využít během 100 minut pouze jedenkrát),
  • 24 hodin: 7 EUR,
  • 48 hodin: 12,50 EUR,
  • 72 hodin: 18 EUR,
  • 7 dní (platí do půlnoci sedmého dne): 24 EUR,
  • Roma Pass: Při návštěvě Říma můžete zvážit, zda se vyplatí pořízení „Roma Pass“. Nejvýhodnější varianta stojí 32 EUR, platí 72 hodin na dopravu MHD, zdarma vstup do 2 vybraných muzeí a slevy do dalších institucí. Pokud plánujete opravdu navštívit alespoň 3 různá muzea z tohoto seznamu a v Římě budete celé tři dny, pořízení se vyplatí.

Jízdenky koupíte v každé trafice „Tabacchi“, v automatech na všech stanicích metra a významnějších zastávkách povrchové dopravy nebo v automatu ve vozidle (jen u novějších typů). Lístek nelze koupit u řidiče, automaty berou jen hotovost.

Nově při cestě metrem lze jízdenku za 1,50 EUR pořídit i "pípnutím" vaší běžné platební karty u turniketu.

V Itálii se u jízdních řádů bere jako všední den pondělí–sobota, jako „domenico e festivi“ pak pouze neděle a svátky.

Metro a vlaky

Římské metro má 3 linky, ale jen 2 z nich (A a B) jsou využitelné při pohybu kolem centra nebo k hlavnímu nádraží. Trasa C slouží především k dojíždění z jihovýchodního Říma. Detailně o cestování metrem píšeme na stránce metro Řím.

Pamatujte, že na běžné jízdenky můžete využívat i všechny regionální vlaky v rámci hranic města. A to jak místní linky, tak vlaky Trenitalie. Tato informace může být užitečná především při hledání levnějších hotelů dál od centra. Vlaky jezdí velmi často a můžou tak rozšířit vaše hledání hotelu o další místa.

Pokud jedete po městě vlakem Trenitalie, můžete využít lístek na 100 minut za 1,50 EUR, vyplatí se ale jen tehdy, pokud budete alespoň jednou přestupovat na jiný druh dopravy (metro, autobus apod.). Využít můžete i vícedenní lístky (24, 48, 72 hodin i týdenní). Jedete-li ale po městě jen jednu jízdu vlakem, kupte si klasickou vlakovou jízdenku v automatu na nádraží, plošná cena na jednu cestu po Římě činí 1 EUR, nelze však přestupovat.

Tramvaje

Síť tramvají v Římě není moc hustá, nicméně pokud zrovna bydlíte tam, kde tramvaj jezdí, bude rozhodně užitečnější než autobus. Většinu trasy totiž jezdí po vlastním tělese nezávisle na dopravních zácpách. Jízdenky klasicky koupíte v automatu na zastávce nebo přímo uvnitř vozu, lístek si vždy označte ve cvakátku tak, jak to funguje ve většině českých měst.

Asi nejužitečnější jsou tyto tramvajové linky:

  • 3: Spojuje pravobřežní část Říma (oblast Trastevere s jižním okrajem historického centra, Koloseem (dál pokračuje přes hlavní nádraží do oblastí severně od centra),
  • 8: Nejrychlejší spojnice pravého břehu (Casaletto a Trastevere) s úplným jádrem Říma – konečná se nachází u Teatro Argentina, odkud dojdete všude pěšky do 15 minut.

Autobusy

Autobusům se prvoplánově vyhýbejte. Síť je velmi nepřehledná, značení zastávek taktéž a jízdní řády jsou jen mlhavě informativní. Autobusy často uvíznou ve vleklých zácpách, často stojí na semaforech a jízda je obecně nepohodlná. Italští řidiči jsou střelci a pojem „nekonfliktní pasivní jízda“ jim obvykle vůbec nic neříká.

V některých autobusech najdete automaty na jízdenku uvnitř vozu, zdaleka ale ne ve všech. Pamatujte, že řidiči lístky neprodávají, zamiřte tedy před jízdou do trafiky nebo k automatu na zastávce či stanici metra.

Noční doprava

Všechny denní linky, včetně metra, jezdí zhruba od 5:30 do 23:30. Přes noc pak brázdí ulice Říma několik speciálních autobusových linek označených písmenem „N“ a číslicí. Většina linek jezdí 1–2x za hodinu s hlavními přestupní uzly na Piazza Venezia a u hlavního nádraží Termini.

Počítejte s často tak přeplněnými vozy, že se do nich prostě nevejdete. Jízdenky platí stejné jako u denní dopravy.

Užitečné odkazy

Oficiální informace o dopravě v Římě, o cenách jízdenek a především poměrně přehledné mapy nabídne web dopravního podniku: atac.roma.it.

Plánujete-li cestovat v rámci města vlaky Trenitalie, přesný jízdní řád zjistíte přímo na jejich webu.

Taxi, Uber

Taxíky využívejte jen v noci, kdy už skončí MHD. Jsou drahé a pomalé. V noci jich brázdí ulice centra velké množství, takže se nemusíte bát, že by zrovna žádný nebyl dostupný.

V Římě (a obecně ve většině italských měst) platí, že služba Uber je dražší než běžné taxíky. Nabízí se tu totiž jen vyšší třída „Uber Black“ a zcela chybí sociálnější „Uber Pop“, jak jsme zvyklí z ostatních měst.

Chystáš se do Říma?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 09. 02. 2022
Navrhni úpravu

5 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele Martin33
Martin33
před 12 dny

To koupení jízdenky kartou platí jenom v metru nebo ve všech dopravních prostředcích MHD? 

Avatar uživatele
Adam
před 7 měs

Tak informace o možnosti cestovat v rámci města s vlaky Trenitalie je, buď zastaralá nebo s námi vyběhl průvodčí. 72 hodinový lístek mu nestačil a tak jsme si u něj museli pořídit lístek na vlak za 1EUR s přirážkou 25EUR.

Kryštof Hájek
před 7 měs

Přímo v popisu jízdenek je výslovně napsané, že v rámci městských tras platí jízdenky i u Trenitalie: https://www.atac.roma.it/bigliet...ti/roma72h. Tak jestli je to novinka, ještě si jí neaktualizovali. Já jízdenku vyžíval, pravda, už před 3 roky, ale dle webu se nic nezměnilo.

Avatar uživatele
Jiří Velek
před 2 lety

Vágní sdělení "(jen v rámci města)" nebo "všechny regionální vlaky v rámci hranic města" neříká nic o tom jak hranici města určit. Kde najdu hranici města a jak se ujistit, že právě tato stanice je ještě v rámci města a jiná již není. Mám osobní zkušenost, že časová jízdenka platila ve vlaku na letiště Fiumicino ale 4 stanice před letištěm jsem si musel koupit jízdenku za 8€.

Avatar uživatele J0x
J0x
před 2 lety

Tady: https://www.atac.roma.it/files/doc.asp?r=4 nebo hledejte Googlem metrebus.pdf.