Níže najdete soupis všech možných anomálií a jejich řešení, které mohou při koupi letenky a zadávání jména vzniknout.

Pozor na automatické předvyplňování

Dobrý sluha, ale zlý pán. I tak lze v krátkosti shrnout automatické předvyplňování údajů, které máte uložené ve svém internetovém prohlížeči.

Vaše údaje zahrnující jméno, příjmení, adresu a další položky nebudou vždy korektně přiřazeny do jednotlivých polí, ačkoli byste to tak očekávali. U nákupu letenek je zpětná změna čehokoli problém, proto ideálně nic automaticky nepředvyplňujte a vyvarujte se zbytečných chyb.

S automatickým vyplněním byť jediné položky se mohou a velmi často i přepíší již ručně vepsané kolonky nejen u vás, ale třeba i u dalších cestujících, čehož si nemusíte všimnout dříve než po zaplacení v potvrzovacím emailu o nákupu letenky.

Oslovení

Součástí jména bude potřeba také ve většině případech uvést vaše pohlaví. Ne vždy však budete mít volbu jen mezi mužem (angl. male) a ženou (angl. female). Každý prodejce či aerolinka využívá vlastní formulář, kde můžete narazit i na následující oslovení:

• Mr. (pan),
  • Mrs. (paní),
  • Ms. (slečna),
  • Jr. (junior),
  • Dr. (doktor).

Pokud se vám někdy stane, že se překliknete a nevšimnete si toho včas, tento problém neřešte. Třeba největší světový prodejce letenek Expedia vůbec pohlaví uvést nepožaduje.

Přišla mi letenka s mr/mrs na konci příjmení

Některé rezervační systémy rozešlou potvrzení rezervace se jménem ve znění David Eiseltmr namísto Eiselt.

Neděste se, takto rezervační systémy v leteckém ruchu fungují. Jednoduše bylo vaše pohlaví uvedeno společně se jménem a na letišti problémy nenastanou.

Spolucestující se stejným jménem

Často se stává, že společně cestuje otec se synem, kteří mají stejná jména. V takovém případě vás systém nepustí dál a hlásí chybu o duplicitě.

Existuje na to jednoduché řešení, přidejte na konec jména jr, např. následovně:

• Jan Novak
  • Jan Novakjr

Z výše popsané kapitolky vyplývá, že na letišti nenastane žádný problém a letečtí pracovníci s tímto běžně pracují a zkratky znají.

Jména na letence vždy bez diakritiky

Věčná debata o tom, že vaše jméno se má na letence přesně shodovat s tím, co je uvedené v cestovním dokladu, se nejčastěji týká především diakritiky.

Prosím, na letenku diakritika nepatří. Pište jména i příjmení vždy bez čárek a háčků.

Proč? Rozšířená latinka s diakritikou není na mnohých systémech podporována a místo příjmení např. Hráčková vám vyleze v potvrzení Hrkov…

Pokud už vám taková letenka přijde a jméno ani zdaleka nepřipomíná to vaše skutečné, měli byste situaci řešit a jméno na letence změnit, viz níže.

2 jména či příjmení

Pokud máte dvě příjmení či jména, vyplňte je vždy společně s mezerami. Tedy Martina Bohatá Nováková uvede do kolonky:

• jméno: Martina
  • příjmení: Bohata Novakova

Pokud vyplníte jen jedno příjmení, nic se neděje. Obě dvě varianty budou správné.

Příjmení na letence po svatbě

Svatební cesty bývají velmi zapeklité, neboť novomanželé netuší, jaké jméno ženy na letenku uvést. Jednoduchá odpověď zní, kupte letenku na příjmení, které budete mít v době cesty v platném cestovním dokladu.

Pozor na to, že cestovní pas po svatbě zůstává v platnosti jen 3 měsíce.

Pokud plánujete na cestu letět krátce po svatbě a nebudete stíhat vyřídit nové doklady, kupte si letenku na staré, tedy současné příjmení. Pokud poletíte řekněme za 2 měsíce a déle po svatbě, již kupujte na nové jméno podle manžela a nezapomeňte si během této doby vyřídit nový cestovní doklad.

Pokud se věci rozběhnou rychleji, než bylo původně plánováno, a vy máte vaši letenku již koupenou, zažádejte o změnu jména společně s oddacím listem. Většina aerolinií by vám měla vyjít bezplatně vstříc.

Překlepy ve jméně

Dvakrát kontroluj, jednou rezervuj. Ačkoli se tímto heslem řídí drtivá většina cestovatelů, téměř každý týden odpovídáme na dotazy, co dělat s překlepem ve jméně.

V drtivých případech nemusíte dělat nic. Letecké společnosti tolerují překlep o jednom či dvou písmenech do té doby, kdy jméno s překlepem stále připomíná vaše skutečné jméno.

Proto pokud se překlepnete o jedno písmeno, nemusíte dělat nic. Je to v pořádku.

Prohození jména a příjmení

Taktéž velmi častým neduhem je prohození jména a příjmení při uvádění detailu cestujícího. Ani v tomto případě nemusíte věšet hlavu a nic neřešte, v naprosté většině případů tento problém nikdo řešit nebude. Některé letecké společnosti však můžou trvat na změně, většinou proběhne až při odbavení na letišti za poplatek kolem 1 000 až 1 500 Kč.

Bezplatná změna letenky do půlnoci

Ačkoliv u většiny drobných neshod nemusíte nic vyřizovat ani měnit, tak zejména u cest do zemí, kam budete potřebovat mít předem vyřízená víza, je vhodné mít jména na letence i bez drobných chyb.

Za tímto účelem dáváme poslední tip, který se hodí i v těch nejhorších scénářích.

Pokud si letenky rezervujete skrze náš vyhledávač letenek a všimnete si nějaké chyby po uhrazení letenky, jednoduše obratem zavolejte na číslo uvedené v potvrzujícím emailu a do půlnoci téhož dne lze letenku bezplatně upravit či dokonce zrušit.

Stejným benefitem disponuje i např. největší prodejce letenek Expedia, nabízí totiž možnost zrušení letenky do 24 hodin od vystavení. U Ryanairu lze využít 48 hodin k úpravě překlepů, ale nikoli kompletní změny či zrušení letenky. Stejně je na tom třeba easyJet, který do 3 písmen umožňuje změnu kdykoli.

Pokud chybu objevíte citelně později, nezbývá než celou letenku zrušit a změnit. Tomuto tématu budeme věnovat vlastní článek.

Závěr

Po přečtení tohoto článku jste se právě stali experty na vyplňování jmen a příjmení u letenek. Nebojte se informace využít a poradit cestovatelům na sociálních sítích, kde každý den naleznete minimálně jeden dotaz týkající se této problematiky. Za případné sdílení odkazu děkujeme.

Avatar uživatele kaftan.lu
kaftan.lu

Ahoj, mame na letenkach prohozene jmeno prijimeni. Letime viden-pariz-havana. Prvni let je austrian a zbytek Air France. Za zmenu chtej 5k na osobu.. povedlo se to pres aplikaci pri nakupu:-/ air franc by nam to zmenili zdarma ale kvuli austrian za to chteji 5k osoba. Je to pak pripadne vzdy mozne opravit na letisti za zminovanych 1000-1500?diky moc za info

Není potřeba cokoliv řešit, viz tvé vlákno ve fóru :)

Článek je zajímavý, a pro většinu určitě poučný, avšak u některých bodů bych si dovolila oponovat. Překlepy ve jménech - všeobecně záleží na podmínkách, které stanovuje letecká společnost. U některých nevadí 1 až 3 překlepy (myšleno 1-3 písmena), ale některé letecké společnosti neakceptují ani jeden překlep. U bodu více jmen/příjmení - z mnohaletých zkušeností bych si netroufla říct, že stačí napsat jen jedno. Jméno na letence by mělo sedět se jménem v pasu - tzn. dvě příjmení v pase = dvě příjmení na letence. Bezplatná změna letenky do půlnoci - ano, zpravidla letenka která je vystavena v jeden den, jde i ten samý den zrušit bezplatně a objednat znovu - ovšem může být již dražší dle aktuálního tarifu.

Každopádně za sebe jsem ráda, že někdo sepsal všeobecné informace, děkuji

Avatar uživatele Katka
Katka
  • (upraveno 2019-07-15T19:31:18+02:00)

Podobna skusenost s viacerymi priezviskami - vecsina leteckych spolocnosti mi povedala, ze posledne priezvisko vzdy musi byt uvedene. Pri menach by to malo byt prve meno. Najbezpecnejsie je uviezt vsetky.

Avatar uživatele sonic
sonic

A ako to je so strednym menom? ...priznam sa ze som to pre jedneho kolegu riesil prvy krat v zivote ( vymyslim jeho meno Jan Anton XXX ) a na etickete ma teraz "XXX/JANANTONMR"...tak snad to bude mat dobre :) / teda aspon predajca tvrdil ze je to tak spravne.

Takhle je to správně :)

Milka

MZV tvrdí, že „Platnost cestovního dokladu po uzavření sňatku je stanovena na dobu 3 měsíců“, oproti tomu MV „Platnost cestovního dokladu skončí uplynutím 3 měsíců ode dne změny příjmení občana, pokud k ní došlo v souvislosti s uzavřením manželství občana“ (a z dalších důvodů samozřejmě). Zajímalo by mě, jestli to mají na MZV jen špatně/neúplně nebo se má pas opravdu vyměnit po svatbě VŽDY. Tzn. zda ho musí vyměnit i muž, který si nemění příjmení, nebo třeba žena, která si i po svatbě nechává své původní příjmení. V takových případech by pas měl být normálně dál platný až do doby v něm vyznačené, ne?

• (upraveno 2019-07-01T19:18:38+02:00)

Pas se mění vždy jen při změně příjmení (informace v pasu - na rozdíl třeba od občanky - nenese žádnou zmínku o tom, zda je držitel svobodný či nikoliv). Pokud se příjmení nemění, pas samozřejmě měnit nemusíte. V tomto případě je pravda, že formulace MZV je poněkud nepřesná.

Milka

Díky. Já jsem to přesně takhle chápala, ale člověk neví, jaké údaje jsou uložené třeba na tom čipu a když to MZV uvádí tak vágně, tak mě to ještě víc znejistělo :-).

Řešil jsem to par dnů zpět přes Pelikana - letenka do USA s British Airways a jedním překlepem. Dle webu BA pry není oprava problem, dle člověka z IL Pelikana je to velký problem, bo zpáteční let je American Airlines. Byl večer, volat nikam neslo a změna jde udělat jen do půlnoci. No zkratka - stalo mě to 1000,- Kc za poplatek u Pelikana...

Pokud v letence figuruje více leteckých společností, tak opravdu i malý překlep ve jméně může způsobit komplikace a systémově vše upravit může být opravdu velmi komplikované nebo občas i nemožné.

Informace na webech leteckých společností jsou spíše obecné a podléhají mnoha výjimkám.

Pokud dopravce umožní změnu překlepu na letence za drobný poplatek 1000czk, tak to je ještě ten dobrý případ. Především lety do USA či Kanady, kde je nutné mít víza a jména na letence se musí shodovat s jménem jak na cestovním dokladu, tak na vízu. 🙂

Vážený pane Eiselte,

některá tvrzení ve Vašem článku jsou docela odvážná a z mého pohledu si troufám říci, že i nepravdivá. Například do Spojených států nebo Číny mohou mít cestující s prohozeným jménem, překlepem nebo odlišením otec/syn docela značné problémy. Všeobecně je letenka nepřenosný doklad a změna jména není povolena, záleží vždy pouze na dané letecké společnosti, jak se k danému případu postaví a jak si jej přeje řešit. Nelze tedy zjednodušeně tvrdit, že to co projde u ČSA po Evropě, projde u British Airways do USA.

Zdravím Renato, nevím jak u Číny, ale třeba do USA jsme cestovateli i s překlepem ve jméně a nikdo nic neřešil (ani aerolinka, ani bezpečnostní agentura).

Občas je tendence dělat z komára velblouda :) Každopádně jsem pro klid všech duší a úplnost informací doplnil i možné trable a o důvod víc, mít jméno 100% korektní.

Nemám potřebu dělat z komára velblouda, mám s řešením všech Vámi zmíněných "ne-problémů" bohaté zkušenosti a pouze mi nepřijde správné, uvádět český lid v omyl, ale chápu, že se tímto článkem snažíte pouze nalákat více klientů na svůj portál :)

Budeme rádi za doplnění a článek samozřejmě postupně aktualizuji dle zpětné vazby.

Více klientů nepotřebujeme honit přes články, které mají lidem pomáhat a jsou hledané většinou až po nákupu letenky, snažíme se edukovat a pomáhat :)

Jak jsem psal, upravil jsem kapitolku se změnou a potřebou mít správné jméno pro určité země. Pokud ještě něco nesedí, stačí popsat problém a upravíme/doplníme. Díky

No mne se třeba stalo ,že při rezervaci ve spanelstine, v systemu aerolinky argentinas, na webu co nesel v mobilni verzi prepnout do anglictiny, ze jsme zamněnili jmena a prijmení a zmena stála cca 1500 na osobu.....

Dekuju za článek. Letime v únoru do Asie a svatbu máme v srpnu... letenku mám na své staré jméno s tím, ze pas jsem chtěla použit starý se starým jménem... to by neslo? Jak aerolinky budou vedet, ze jsem se mezitím vdala a mám jiné jméno, když použiju starý pas a jméno na letenské souhlasí?? Dekuju moc

Avatar uživatele Petr76
Petr76
  • (upraveno 2019-07-01T13:47:15+02:00)

Nebudou. Pokud máte letenku + pas na staré jméno s dostatečnou rezervou platnosti, tak z hlediska aerolinek je vše v pořádku.

Ahoj Martino, starý (aktuální) pas bude nejpozději v listopadu neplatný. Tudíž tě na letišti nikdo neodbaví, jelikož nebudeš mít platný cestovní doklad. To je stejné, jako letět s pasem, který platil do roku 2018.

Je tedy nutné podstoupit proceduru v článku zmíněnou.

Petr76: pas po svatbě je platný jen 3 měsíce.

Avatar uživatele Tatoom
Tatoom

Davide, dekuju za odpověď. Netušila jsem, ze se po svatbě ten ps stává neplatnym. Letime s qatarem tak snad jim bude stačit oddaci list...

Kryštof Hájek

Některým aerolinkám stačí, jiným ne. Rozhodně kontaktujte Qatar Airways s předstihem.

Avatar uživatele Dominik Chmelař
Dominik Chmelař

Ahoj, s tou tříměsíční platností je to ve smyslu "pokud svatebni cesta proběhne v rámci těch 3 měsíců je to ok nebo to má vliv i na to, že některé země vyžadují platnost 6 měsíců po návratu. Předpokládám, že první varianta, ale pro jistotu se tám. A druhá otázka - nevíte jestli Slovensko má stejná pravidla?

Díky

Kryštof Hájek

Ahoj, tohle by snad mělo být bez problémů, dokud je pas platný, budou se řídit původním datem konce platnosti.

Ještě máte jinou možnost, kterou sem praktikovala ja. Nechala sem si na svatbe svoje prijmeni a po svatebni ceste jsem si ho na matrice zdarma zmenila. Letěli jsme totiž do Dubaje. Tam chtějí pas platny ještě pul roku po navratu domu. Na dotaz na ministerstvu mi rekli ze na nej letet nemohu, na ambasade v abudhabi mi napsali ze na nej letet mohu ale at si to overim jeste na cizinecke policii. Tam mi zvedl telefon velice neochotny pan a rekl mi ze jemu je to ale uplne jedno....

Tohle je hodně zajímavá myšlenka, po svatbě letět do SAE, Egypta... kde je nutné mít pas na těch 6 měsíců. To mě ani nenapadlo, díky! :)

Avatar uživatele Katka
Katka

@Dominik - Slovensko ma bohuzial ovela horsie pravidla, pas sa v momente zapisu sobasa do matriky stava neplatnym a nemalo by sa nan cestovat.

Mezinárodní řidičský průkaz
Kryštof Hájek 2019-07-15T12:14:00+02:00 0 komentářů

Míříte za hranice České republiky či Slovenska a chystáte se usednout za volant automobilu nebo řídítka skútru? Pak budete možná potřebovat vyřídit mezinárodní řidičský průkaz, bez něhož se…

Nejlepší místa v letadle a které sedadlo si zvolit?
Kryštof Hájek 2019-07-03T11:44:00+02:00 13 komentářů

Trápíte se s otázkou, v které části letadla sedět z pohledu komfortu a jakou sedačku v celém letadle nejlépe zvolit? V tomto článku si ukážeme, jak získat ta nejlepší sedadla v letadle.  …

Jméno na letence a jak řešit různé chyby a překlepy
David Eiselt 2019-07-01T13:06:00+02:00 26 komentářů

Pojďme se podívat na to, jak se správně vyplňuje jméno na letence a co dělat v případě vznikne-li nám nějaký problém ať už formou překlepu, či nutnosti změny celého jména na letence. Níže najdete…

Vynechání letu a problémy s nenastoupením do letadla
Kryštof Hájek 2019-06-27T10:11:00+02:00 3 komentáře

Důvodů k vynechání letu v rámci vaší letenky může být několik. Nejčastěji se jedná o pohodlnější dopravu do místa přestupu či úspory času a přesunů v cílové destinaci. A ačkoli se může zdát, že s…