Pojďme se podívat na to, jak se správně vyplňuje jméno na letence a co dělat v případě vznikne-li nám nějaký problém ať už formou překlepu, či nutnosti změny celého jména na letence.

Níže najdete soupis všech možných anomálií a jejich řešení, které mohou při koupi letenky a zadávání jména vzniknout.

Pozor na automatické předvyplňování

Dobrý sluha, ale zlý pán. I tak lze v krátkosti shrnout automatické předvyplňování údajů, které máte uložené ve svém internetovém prohlížeči.

Vaše údaje zahrnující jméno, příjmení, adresu a další položky nebudou vždy korektně přiřazeny do jednotlivých polí, ačkoli byste to tak očekávali. U nákupu letenek je zpětná změna čehokoli problém, proto ideálně nic automaticky nepředvyplňujte a vyvarujte se zbytečných chyb.

S automatickým vyplněním byť jediné položky se mohou a velmi často i přepíší již ručně vepsané kolonky nejen u vás, ale třeba i u dalších cestujících, čehož si nemusíte všimnout dříve než po zaplacení v potvrzovacím emailu o nákupu letenky.

Oslovení

Součástí jména bude potřeba také ve většině případech uvést vaše pohlaví. Ne vždy však budete mít volbu jen mezi mužem (angl. male) a ženou (angl. female). Každý prodejce či aerolinka využívá vlastní formulář, kde můžete narazit i na následující oslovení:

• Mr. (pan),
  • Mrs. (paní),
  • Ms. (slečna),
  • Jr. (junior),
  • Dr. (doktor).

Pokud se vám někdy stane, že se překliknete a nevšimnete si toho včas, tento problém neřešte. Třeba největší světový prodejce letenek Expedia vůbec pohlaví uvést nepožaduje.

Přišla mi letenka s mr/mrs na konci příjmení

Některé rezervační systémy rozešlou potvrzení rezervace se jménem ve znění David Eiseltmr namísto Eiselt.

Neděste se, takto rezervační systémy v leteckém ruchu fungují. Jednoduše bylo vaše pohlaví uvedeno společně se jménem a na letišti problémy nenastanou.

Spolucestující se stejným jménem

Často se stává, že společně cestuje otec se synem, kteří mají stejná jména. V takovém případě vás systém nepustí dál a hlásí chybu o duplicitě.

Existuje na to jednoduché řešení, přidejte na konec jména jr, např. následovně:

• Jan Novak
  • Jan Novakjr

Z výše popsané kapitolky vyplývá, že na letišti nenastane žádný problém a letečtí pracovníci s tímto běžně pracují a zkratky znají.

Jména na letence vždy bez diakritiky

Věčná debata o tom, že vaše jméno se má na letence přesně shodovat s tím, co je uvedené v cestovním dokladu, se nejčastěji týká především diakritiky.

Prosím, na letenku diakritika nepatří. Pište jména i příjmení vždy bez čárek a háčků.

Proč? Rozšířená latinka s diakritikou není na mnohých systémech podporována a místo příjmení např. Hráčková vám vyleze v potvrzení Hrkov…

Pokud už vám taková letenka přijde a jméno ani zdaleka nepřipomíná to vaše skutečné, měli byste situaci řešit a jméno na letence změnit, viz níže.

2 jména či příjmení

Pokud máte dvě příjmení či jména, vyplňte je vždy společně s mezerami. Tedy Martina Bohatá Nováková uvede do kolonky:

• jméno: Martina
  • příjmení: Bohata Novakova

Pokud vyplníte jen jedno příjmení, nic se neděje. Obě dvě varianty budou správné.

Příjmení na letence po svatbě

Svatební cesty bývají velmi zapeklité, neboť novomanželé netuší, jaké jméno ženy na letenku uvést. Jednoduchá odpověď zní, kupte letenku na příjmení, které budete mít v době cesty v platném cestovním dokladu.

Pozor na to, že cestovní pas po svatbě zůstává v platnosti jen 3 měsíce.

Pokud plánujete na cestu letět krátce po svatbě a nebudete stíhat vyřídit nové doklady, kupte si letenku na staré, tedy současné příjmení. Pokud poletíte řekněme za 2 měsíce a déle po svatbě, již kupujte na nové jméno podle manžela a nezapomeňte si během této doby vyřídit nový cestovní doklad.

Pokud se věci rozběhnou rychleji, než bylo původně plánováno, a vy máte vaši letenku již koupenou, zažádejte o změnu jména společně s oddacím listem. Většina aerolinií by vám měla vyjít bezplatně vstříc.

Překlepy ve jméně

Dvakrát kontroluj, jednou rezervuj. Ačkoli se tímto heslem řídí drtivá většina cestovatelů, téměř každý týden odpovídáme na dotazy, co dělat s překlepem ve jméně.

V drtivých případech nemusíte dělat nic. Letecké společnosti tolerují překlep o jednom či dvou písmenech do té doby, kdy jméno s překlepem stále připomíná vaše skutečné jméno.

Proto pokud se překlepnete o jedno písmeno, nemusíte dělat nic. Je to v pořádku.

Prohození jména a příjmení

Taktéž velmi častým neduhem je prohození jména a příjmení při uvádění detailu cestujícího. Ani v tomto případě nemusíte věšet hlavu a nic neřešte, v naprosté většině případů tento problém nikdo řešit nebude. Některé letecké společnosti však můžou trvat na změně, většinou proběhne až při odbavení na letišti za poplatek kolem 1 000 až 1 500 Kč.

Bezplatná změna letenky do půlnoci

Ačkoliv u většiny drobných neshod nemusíte nic vyřizovat ani měnit, tak zejména u cest do zemí, kam budete potřebovat mít předem vyřízená víza, je vhodné mít jména na letence i bez drobných chyb.

Za tímto účelem dáváme poslední tip, který se hodí i v těch nejhorších scénářích.

Pokud si letenky rezervujete skrze náš vyhledávač letenek a všimnete si nějaké chyby po uhrazení letenky, jednoduše obratem zavolejte na číslo uvedené v potvrzujícím emailu a do půlnoci téhož dne lze letenku bezplatně upravit či dokonce zrušit.

Stejným benefitem disponuje i např. největší prodejce letenek Expedia, nabízí totiž možnost zrušení letenky do 24 hodin od vystavení. U Ryanairu lze využít 48 hodin k úpravě překlepů, ale nikoli kompletní změny či zrušení letenky. Stejně je na tom třeba easyJet, který do 3 písmen umožňuje změnu kdykoli.

Pokud chybu objevíte citelně později, nezbývá než celou letenku zrušit a změnit. Tomuto tématu budeme věnovat vlastní článek.

Závěr

Po přečtení tohoto článku jste se právě stali experty na vyplňování jmen a příjmení u letenek. Nebojte se informace využít a poradit cestovatelům na sociálních sítích, kde každý den naleznete minimálně jeden dotaz týkající se této problematiky. Za případné sdílení odkazu děkujeme.

Pokud hledáte, jak přepsat celou letenku na jinou osobu, podívejte se na náš článek Jak změnit jméno na letence a prodat ji.

Dobrý den, mám dotaz ohledně špatně zvoleného příjmení na latence. Dcera se vdává 29.7. a 7.8. odlétá do Řecka kde si zarezervovala letenku již na nové příjmení po svatbě. Teď jí úřednice oznámila, že na matrice po svatbě nebude a tak bude mít oddací list na vyřízení nové OP nebo Pasu až později. Dá se změnit letenka na staré příjmení když má platný pas? Děkuji Žaneta

Pavel Planespotter

To udelala uplne spatne. Tyden po svatbe by stejne novy pas nebo obcanku nemela. Zasadne puvodni prijmeni. At zkusi kontaktovat aerolinku, ale muze to stat dost penez, treba jako nova letenka. Resit s dopravcem, jina rada neni.

máš zlomené srdce? Nezlobte se, nechte doktora Sunnyho, aby vám pomohl získat vašeho ex zpět. „Jsem vdaná 5 let, mám 2 děti a žiju šťastně se svou rodinou, dokud to se mnou a mým manželem nezačne být ošklivé, což nás téměř pokaždé vede k hádkám… zhoršilo se to v roce Když můj manžel požádal o rozvod… Udělala jsem, co bylo v mých silách, abych si to rozmyslela a zůstala se mnou, protože jsem ho milovala celým svým srdcem a nechtěla jsem ztratit manžela, ale všechno nefungovalo… Odešel z domu a pokračoval v podání žádosti rozvod ... prosil jsem a zkusil všechno, ale nic nefungovalo. Průlom nastal, když mě někdo seznámil s tímto skvělým kolegou jménem Dr Sunny, který mi konečně pomohl... Nikdy jsem nebyl fanouškem takových věcí, ale prostě jsem se rozhodl zkus to, protože jsem byla zoufalá a neměla jsem na výběr... Kouzlo seslal a věci dopadly opravdu dobře, jak slíbil, a můj manžel si to rozmyslí a půjde domů, zůstaň se mnou a jejich fanynkami A slíbí mi, že už mi nikdy neublíží. žijte takto šťastně s pomocí Dr. Sunny. Další informace o tom, jak c kontaktujte Dr. Sunnyho, kontaktujte: drsunnydsolution1@gmail.com nebo WhatsApp telefonicky na čísle +2348082943805

Dobrý den, děti mají zažádány o nové pasy, které by měly být vystaveny během 2 týdnů. Ovšem letenky chci koupit již dnes. Mohu do požadovaných údajů u dětí vepsat "aktuální/staré" číslo pasu? Nezpůsobí to problémy, když za dva týdny poletíme a budeme předkládat nové pasy? Děkuji za odpověď.

Dobrý den, číslo pasu se během rezervace dnes už nikde neuvádí.

Milí zkušenější přátelé-cestovatelé. Mám nerva. Letíme teď v březnu s rodinou do Turecka, manžel koupil letenky a zadal všechny údaje z pasů správně, nicméně až potom jsme si dopočítali, že dcery pas nebude platit ještě 3 měsíce po absolvování cesty, ale už jen 6 týdnů. Udělali jsme nový pas, ale starý jsem nevrátila. Jakou máme při vstupu na letiště zvolit strategii? Má smysl zkoušet letět na jeden nebo na druhý tak, jak to je, nebo rovnou zrušit letenku a zaplatit novou? Máme navíc zakoupený ještě i jeden vnitrostátní let :-(... děkuji!

Jan Vidim

Čísla pasů nejsou důležitá, na checkinu to změní bez doplatku.

Není potřeba nic dělat, jen ukážete nový pas.

Zdravím, mám dotaz. V online odbavení jsem zadala online občanku, ale letím na pas. Když jsem v rezervaci tuto záležitost chtěla změnit, chce to po mě zaplatit částku. Myslíte si, že bude vadit, když budu mít občanku v rezervaci. Odbavení zatím neproběhlo.

Děkuju moc!

Jan Vidim

Je to na 99 % jedno, obzvlášť pokud je to let v rámci Shengenu.

Jinak stačí si vzít občanku s sebou a bude to bez problémů.

Lukáš Horák

Myslím, že to nebude nikdo řešit.

Avatar uživatele floodland
floodland

Netuším,co myslíte online odbavením? Check in? Ale to by vás to zase nepustilo do změny v rezervaci. Nicméně pokud se budete odbavovat až na letišti, tak je to úplně jedno a nikdo nic řešit nebude.

simonkubec

Dobrý den, omylem jsem zadal u Wizzair do kolonky křestního jména i příjmení , takže tam mám příjmení 2x (Simon Kubec Kubec) myslíte, že je to hodně velký problém nebo to nemám řešit? Předem děkuji za odpověď.

Jan Vidim

Myslím, že jde do 48 hodin jméno změnit, ale jestli ne, neřešil bych...

simonkubec

Ukazuje mi to za změnu 45 euro, což se mi popravdě dělat nechce, ale bojím se, aby pak nebyl nějaký problém...letím v červenci z Vidně. Stalo se mi to poprvé a ani nevím, jak se mi to povedlo.

Sue Ellen Ewing

Kašli na to

simonkubec

Díky všem. Ještě jsem zkusil napsat na customer service Wizzair a za 2 dny mi přišla odpověď, že mi jméno opravili. Takový malý tip pokud tam nemáte uplňě jiné jméno, tak to jde vyřešit i touto cestou a vyhnete se placení 45 eur.

Ahoj cestovatele, prosím jestli mi nekdo poradi, koupila jsem letenku a mam 2 jména po svatbě . Muj dotaz zní- v pase mam MALA NOVA, ale do letenky jsem napsala NOVA MALA. Proste jsem ty jména otočila. Možná se ptám blbě , ale je to problem? Bude to nekdo řešit na letišti? Dekuju za odpověď.:-)

To jsou ty frajeřinky se dvěma příjmeními;-)

PS: Asi bych v tom problém nečekal.

ahoj vsem, koupili jsme letenky s TAP na zari, kdy jiz urcite bude pritelkyne mit nove jmeno. Jelikoz ale TAP chce uvest vsechno uz pri nakupu (vcetne cisla obcanky atd.), tak jsme uvedli stare jmeno a starou obcanku. Myslel jsem, ze behem check-inu to zmenime, ale pry to neni mozne. Chteji za zmenu jmena 50 euro. Myslite, ze by se tomu dalo nejak vyhnout?

Pavel Planespotter

Chyba. Měli jste uvést nové jméno. Číslo dokladu se dá změnit, jméno jen za poplatek. Leda, že by si nechala starý pas a letěla na něj. Pokud ho má a bude platný.

Sue Ellen Ewing
  • (upraveno 2019-12-18T13:23:11+01:00)

Ta změna jména se dá odložit/zrušit. Tím se tomu poplatku vyhneš.

Těch 50 euro je komplet za celou cestu, nebo za jeden let?

Prosím o radu,při koupi letenky jsem vynechala oslovení a tudíž mi po zaplacení vyskočila letenka,kde jsem vedena jako muž.

Řeším to již a agenturou, přes kterou jsem tuto letenku objednávala, ale chtěla by jsem se zeptat, zda s tímto má někdo zkušenost.

Po Evropě bych to ani neřešila, ale je to let do USA a bojím se problémů.

Čeká mě refundace letenek,nebo mám risknout letět jako jiné pohlaví ?😂(letím s KLM)

Kryštof Hájek

Neřešit vůbec, tohle problém nebude :)

Dobrý den, možná hloupý dotaz, ale nemám toliko zkušeností s kupováním letenek, ale dnes jsem zakoupila letenky s cílovou destinací v Evropě a až po rezervaci jsem si uvědomila, že jména jsem sice zadala bez diakritiky, ale jsou psány ve tvaru Petr Novak, nikoliv PETR NOVAK. Bude tohle někdo řešit? Jména jsou zadána jinak správně bez chyb. Vlastně si vůbec nejsem jistá, zda je to v pořádku. Rezervace je udělaná u Wizz Air. Máte s tím někdo zkušenosti? Díky za odpověď.

• (upraveno 2019-09-29T20:17:11+02:00)

Ať se propadnu do Západního Německa, jestli někdy někdo řešil velikost písmen. 😁 A jak jsi přišla na to, že by měla být všechna písmena velká?

Lukáš Horák

Ještěže to nejde napsat kapitálkama anebo používat ligatury.

Avatar uživatele spickova.lucy
spickova.lucy
  • (upraveno 2019-09-24T13:58:20+02:00)

Má někdo zkušenost se změnou příjmení na letence po svatbě u Condoru? Bohužel jsme nakupovali nepromyšleně a mám letenku na staré příjmení, cestujeme až půl roku po svatbě. Chtěla jsem jim napsat e-mail, ale prostě nikde na webu ho neuvádí!! nechce se mi to řešit přes drahou zákaznickou linku.. . live chat neustále není k dispozici. Byla bych ráda za pomoc (a ano, vím že Condor taky možná brzo krachne :D)

Avatar uživatele kickass1
kickass1

U Kundoura ne, ale resil jsem to kdysi s AA - v zasade jedina smysluplna moznost byla zavolat tam a poresit telefonicky, protoze informace na strankach byly k nicemu - rekli mi email, na ktery stacilo poslat nascannovany oddaci list (dokonce v cestine) a zbytek zaridili sami..

Nebyl to economy ticket, takze samozrejme podpora byla o to agilnejsi - v zasade ale podle me plati, ze pokud chces neco vedet, je potreba vytelefonovat si to primo s airolinkou..

Ty letenky sem mel pres OTA a nebyl to problem - poresili to i pres to primo AA..

Avatar uživatele kaftan.lu
kaftan.lu

Ahoj, mame na letenkach prohozene jmeno prijimeni. Letime viden-pariz-havana. Prvni let je austrian a zbytek Air France. Za zmenu chtej 5k na osobu.. povedlo se to pres aplikaci pri nakupu:-/ air franc by nam to zmenili zdarma ale kvuli austrian za to chteji 5k osoba. Je to pak pripadne vzdy mozne opravit na letisti za zminovanych 1000-1500?diky moc za info

Není potřeba cokoliv řešit, viz tvé vlákno ve fóru :)

Článek je zajímavý, a pro většinu určitě poučný, avšak u některých bodů bych si dovolila oponovat. Překlepy ve jménech - všeobecně záleží na podmínkách, které stanovuje letecká společnost. U některých nevadí 1 až 3 překlepy (myšleno 1-3 písmena), ale některé letecké společnosti neakceptují ani jeden překlep. U bodu více jmen/příjmení - z mnohaletých zkušeností bych si netroufla říct, že stačí napsat jen jedno. Jméno na letence by mělo sedět se jménem v pasu - tzn. dvě příjmení v pase = dvě příjmení na letence. Bezplatná změna letenky do půlnoci - ano, zpravidla letenka která je vystavena v jeden den, jde i ten samý den zrušit bezplatně a objednat znovu - ovšem může být již dražší dle aktuálního tarifu.

Každopádně za sebe jsem ráda, že někdo sepsal všeobecné informace, děkuji

Avatar uživatele Katka _1
Katka _1
  • (upraveno 2019-07-15T19:31:18+02:00)

Podobna skusenost s viacerymi priezviskami - vecsina leteckych spolocnosti mi povedala, ze posledne priezvisko vzdy musi byt uvedene. Pri menach by to malo byt prve meno. Najbezpecnejsie je uviezt vsetky.

Avatar uživatele sonic
sonic

A ako to je so strednym menom? ...priznam sa ze som to pre jedneho kolegu riesil prvy krat v zivote ( vymyslim jeho meno Jan Anton XXX ) a na etickete ma teraz "XXX/JANANTONMR"...tak snad to bude mat dobre :) / teda aspon predajca tvrdil ze je to tak spravne.

Takhle je to správně :)

Milka

MZV tvrdí, že „Platnost cestovního dokladu po uzavření sňatku je stanovena na dobu 3 měsíců“, oproti tomu MV „Platnost cestovního dokladu skončí uplynutím 3 měsíců ode dne změny příjmení občana, pokud k ní došlo v souvislosti s uzavřením manželství občana“ (a z dalších důvodů samozřejmě). Zajímalo by mě, jestli to mají na MZV jen špatně/neúplně nebo se má pas opravdu vyměnit po svatbě VŽDY. Tzn. zda ho musí vyměnit i muž, který si nemění příjmení, nebo třeba žena, která si i po svatbě nechává své původní příjmení. V takových případech by pas měl být normálně dál platný až do doby v něm vyznačené, ne?

• (upraveno 2019-07-01T19:18:38+02:00)

Pas se mění vždy jen při změně příjmení (informace v pasu - na rozdíl třeba od občanky - nenese žádnou zmínku o tom, zda je držitel svobodný či nikoliv). Pokud se příjmení nemění, pas samozřejmě měnit nemusíte. V tomto případě je pravda, že formulace MZV je poněkud nepřesná.

Milka

Díky. Já jsem to přesně takhle chápala, ale člověk neví, jaké údaje jsou uložené třeba na tom čipu a když to MZV uvádí tak vágně, tak mě to ještě víc znejistělo :-).

Řešil jsem to par dnů zpět přes Pelikana - letenka do USA s British Airways a jedním překlepem. Dle webu BA pry není oprava problem, dle člověka z IL Pelikana je to velký problem, bo zpáteční let je American Airlines. Byl večer, volat nikam neslo a změna jde udělat jen do půlnoci. No zkratka - stalo mě to 1000,- Kc za poplatek u Pelikana...

Pokud v letence figuruje více leteckých společností, tak opravdu i malý překlep ve jméně může způsobit komplikace a systémově vše upravit může být opravdu velmi komplikované nebo občas i nemožné.

Informace na webech leteckých společností jsou spíše obecné a podléhají mnoha výjimkám.

Pokud dopravce umožní změnu překlepu na letence za drobný poplatek 1000czk, tak to je ještě ten dobrý případ. Především lety do USA či Kanady, kde je nutné mít víza a jména na letence se musí shodovat s jménem jak na cestovním dokladu, tak na vízu. 🙂

Vážený pane Eiselte,

některá tvrzení ve Vašem článku jsou docela odvážná a z mého pohledu si troufám říci, že i nepravdivá. Například do Spojených států nebo Číny mohou mít cestující s prohozeným jménem, překlepem nebo odlišením otec/syn docela značné problémy. Všeobecně je letenka nepřenosný doklad a změna jména není povolena, záleží vždy pouze na dané letecké společnosti, jak se k danému případu postaví a jak si jej přeje řešit. Nelze tedy zjednodušeně tvrdit, že to co projde u ČSA po Evropě, projde u British Airways do USA.

Zdravím Renato, nevím jak u Číny, ale třeba do USA jsme cestovateli i s překlepem ve jméně a nikdo nic neřešil (ani aerolinka, ani bezpečnostní agentura).

Občas je tendence dělat z komára velblouda :) Každopádně jsem pro klid všech duší a úplnost informací doplnil i možné trable a o důvod víc, mít jméno 100% korektní.

Nemám potřebu dělat z komára velblouda, mám s řešením všech Vámi zmíněných "ne-problémů" bohaté zkušenosti a pouze mi nepřijde správné, uvádět český lid v omyl, ale chápu, že se tímto článkem snažíte pouze nalákat více klientů na svůj portál :)

Budeme rádi za doplnění a článek samozřejmě postupně aktualizuji dle zpětné vazby.

Více klientů nepotřebujeme honit přes články, které mají lidem pomáhat a jsou hledané většinou až po nákupu letenky, snažíme se edukovat a pomáhat :)

Jak jsem psal, upravil jsem kapitolku se změnou a potřebou mít správné jméno pro určité země. Pokud ještě něco nesedí, stačí popsat problém a upravíme/doplníme. Díky

No mne se třeba stalo ,že při rezervaci ve spanelstine, v systemu aerolinky argentinas, na webu co nesel v mobilni verzi prepnout do anglictiny, ze jsme zamněnili jmena a prijmení a zmena stála cca 1500 na osobu.....

Dekuju za článek. Letime v únoru do Asie a svatbu máme v srpnu... letenku mám na své staré jméno s tím, ze pas jsem chtěla použit starý se starým jménem... to by neslo? Jak aerolinky budou vedet, ze jsem se mezitím vdala a mám jiné jméno, když použiju starý pas a jméno na letenské souhlasí?? Dekuju moc

Avatar uživatele Petr76
Petr76
  • (upraveno 2019-07-01T13:47:15+02:00)

Nebudou. Pokud máte letenku + pas na staré jméno s dostatečnou rezervou platnosti, tak z hlediska aerolinek je vše v pořádku.

Ahoj Martino, starý (aktuální) pas bude nejpozději v listopadu neplatný. Tudíž tě na letišti nikdo neodbaví, jelikož nebudeš mít platný cestovní doklad. To je stejné, jako letět s pasem, který platil do roku 2018.

Je tedy nutné podstoupit proceduru v článku zmíněnou.

Petr76: pas po svatbě je platný jen 3 měsíce.

Avatar uživatele Tatoom
Tatoom

Davide, dekuju za odpověď. Netušila jsem, ze se po svatbě ten ps stává neplatnym. Letime s qatarem tak snad jim bude stačit oddaci list...

Kryštof Hájek

Některým aerolinkám stačí, jiným ne. Rozhodně kontaktujte Qatar Airways s předstihem.

Avatar uživatele Dominik Chmelař
Dominik Chmelař

Ahoj, s tou tříměsíční platností je to ve smyslu "pokud svatebni cesta proběhne v rámci těch 3 měsíců je to ok nebo to má vliv i na to, že některé země vyžadují platnost 6 měsíců po návratu. Předpokládám, že první varianta, ale pro jistotu se tám. A druhá otázka - nevíte jestli Slovensko má stejná pravidla?

Díky

Kryštof Hájek

Ahoj, tohle by snad mělo být bez problémů, dokud je pas platný, budou se řídit původním datem konce platnosti.

Ještě máte jinou možnost, kterou sem praktikovala ja. Nechala sem si na svatbe svoje prijmeni a po svatebni ceste jsem si ho na matrice zdarma zmenila. Letěli jsme totiž do Dubaje. Tam chtějí pas platny ještě pul roku po navratu domu. Na dotaz na ministerstvu mi rekli ze na nej letet nemohu, na ambasade v abudhabi mi napsali ze na nej letet mohu ale at si to overim jeste na cizinecke policii. Tam mi zvedl telefon velice neochotny pan a rekl mi ze jemu je to ale uplne jedno....

Tohle je hodně zajímavá myšlenka, po svatbě letět do SAE, Egypta... kde je nutné mít pas na těch 6 měsíců. To mě ani nenapadlo, díky! :)

Avatar uživatele Katka _1
Katka _1

@Dominik - Slovensko ma bohuzial ovela horsie pravidla, pas sa v momente zapisu sobasa do matriky stava neplatnym a nemalo by sa nan cestovat.

Eurowings
Eurowings od zimy nabídne 4 nové destinace z Prahy
David Eiselt 2022-06-14T11:15:52+02:00 4 komentáře

Po velké expanzi v letní sezóně přicházejí aerolinie Eurowings s dalšími novými destinacemi během zimního letového plánu 2022/2023. Nově se začne létat minimálně na 4 linkách, a to do Norska,…

LOT
Praha získá přímé lety do thajského Krabi a na Madagaskar
David Eiselt 2022-04-12T15:30:43+02:00 9 komentářů

Cestovní kancelář Čedok dnes oznámila zimní novinky v rámci exotiky. Obnovuje plány s přímými lety z Prahy na Madagaskar a zcela nově zařadí do nabídky i přímé lety do Thajska, konkrétně do oblíbené…

Čaj na Hedvábné stezce
Ničí superlevné letenky smysl cestování?
David Eiselt 2022-04-08T08:31:41+02:00 53 komentářů

Na začátku dubna nám přišlo do sídla firmy pravidelné nevyžádané čtivo v podobě cestovatelského čtvrtletníků TravelLife. Vždy si jej alespoň prolistuji a prohlédnu fotky, než skončí ve sběru.…

Ukrajinská vlajka ve tmě
Rezervujte si Airbnb na Ukrajině a cestu neplánujte
David Eiselt 2022-03-06T11:03:43+01:00 3 komentáře

Dnes ráno jsem četl článek na CNN o tom, jak lidé po celém světě rezervují soukromé ubytování na Ukrajině i přesto, že cestu do země z logických důvodů neplánují a plánovat ani nemohou. Jedná se o…