Dotazy ohledně prodeje již zakoupené letenky a její převedení na jinou osobu patří k těm nejčastějším v cestovatelských kruzích. Máte koupenou letenku a nakonec zjistíte, že nikam letět nemůžete. Naprostá většina levných letenek vrátit nelze, takže logicky přijde na přetřes myšlenka, že letenku prodám nebo aspoň daruji někomu jinému, aby úplně nepropadla. Jestli za změnu jména budete platit nějaký poplatek a zda je vůbec možné převést letenku na jinou osobu, to vám osvětlíme v tomto článku. 

Změna osoby na letence vs. změna překlepu 

V podmínkách leteckých společností si cestovatelé často pletou pojmy. Pod slovním spojením „Změna jména“ se totiž rozumí oprava překlepu nebo třeba změna příjmení po svatbě. Detailně se tímto problémem zabýváme v článku Jméno na letence a jak řešit různé chyby a překlepy.  

Oproti tomu změna jména a převod na jinou osobu je daleko složitější úkon a ve většině případů neřešitelný problém.  

Jaké aerolinky umožňují převod letenky a kolik to stojí 

Pro začátek je třeba si uvědomit, že naprostá většina aerolinek změnu cestujícího na letence vůbec neumožní, a to ani za poplatek. Výjimku tvoří především nízkonákladové aerolinie, které vyjmenováváme níže.

Při snaze prodat letenku je nutné se vždy podívat, jak vysoký je poplatek za změnu. Ve většině případů totiž bude samotný poplatek dražší než koupě nové letenky.  

Ceny za přepis jsou u jednotlivých aerolinek pevně dané. Podívejme se na částky jednotlivých společností, které změnu jména umožňují. Jedná se vždy o částku za jeden let, tedy v případě zpáteční letenky zaplatíte poplatek dvakrát. 

Letecké společnosti umožňující změnu jen za administrativní poplatek

  • Ryanair a Laudamotion – 115 EUR,
  • easyJet – 25 GBP více než 60 dní před odletem, resp. 50 GBP méně než 60 dní předem, 
  • Wizz Air – 45 EUR,  
  • Aer Lingus – 50 EUR.

Letecké společnosti umožňující změnu za poplatek + doplatek rozdílu v ceně letenky

  • Eurowings – 70 EUR u evropských letů, 120 EUR u dálkových tras, 
  • Norwegian – 55 GBP na evropských letech, 90 GBP na dálkových trasách,
  • Transavia – 50 EUR
  • Volotea – 40 EUR
  • Air Malta – 60 EUR.  

Žádná další významnější aerolinka změnu cestující osoby vůbec neumožní. 

Nezapomeňte na rozdíl v tarifu aneb Kdy se přepis vyplatí 

Pozor především na situace, kdy kromě samotného poplatku musíte platit ještě doplatek do výše tarifu. Co to znamená v praxi? Původní letenka stála třeba 1.000 Kč a je koupena na termín 1.–5. 9. Nabídnu-li letenku k prodeji třeba 14 dní před odletem, je pravděpodobné, že ten samý termín už bude dražší. Musím tedy doplatit rozdíl mezi původní a současnou cenou. 

Přepis jména se tedy zjednodušeně vyplatí jen tehdy, když je poplatek za změnu nižší než původní cena letenky.  

Pokud daná společnost doplatek do aktuální výše tarifu nepožaduje, pak se změna vyplatí pouze v případě, že nová letenka není dražší než součet poplatku za přepis a původní ceny letu.  

Skupinové a „bianco“ letenky 

Cestujete-li ve velké skupině více než 9 osob a zařizujete si individuálně u letecké společnosti skupinovou letenku, bude se vždy řídit speciálními podmínkami. Mezi jednu z nich patří i možnost doplnit nebo měnit jména cestujících později a bez poplatku. Většinou do 72 hodin před odletem, ale lhůty se u každé aerolinky můžou lišit.  

Aerolinka Wizz Air pak nabízí koupi „bianco“ letenky i pro menší skupiny již od 2 pasažérů. Vždy však alespoň jeden z cestujících musí zadat své jméno už při koupi letenky. Další jména se pak můžou doplnit až 3 hodiny před odletem, poplatek za tuto službu činí 265 Kč za každé jméno a každý let. 

Závěr 

Při nakupování letenky počítejte s tím, že ji také musíte proletět. V případě, že letět opravdu nemůžete a letenku chcete nabídnout k prodeji, dopředu si vždy zjistěte, jestli je přepis vůbec možný, a pokud ano, kolik stojí. Žádná větší letecká společnost nenabízí změnu osoby ani za peníze a jestliže ano, pak jsou poplatky tak vysoké, že většinou bude vaše letenka neprodejná. Koupě úplně nové letenky vyjde potenciálního kupce levněji. 

Sdílej článek s přáteli

4 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Dobrý den potřebuji poradit. Máme zaplacené letenky u Laudy. Jsme dva dospělí a dítě. Teď se změnila situace a poletí s námi ještě jedno dítě (13let).

Původní plán byl změna jednohoho dospělého na letence za dítě ale to se vzhledem k poplatku nevyplatí a nebo koupit jednu samostatnou letenku pro dítě (13let)ale to zadat nejde (vzhledem k věku do 16let) je možné s Laudou vykomunikovat aby šlo koupit samostatnou letenku pro dítě mladší 16let nebo koupit normální letenku pro dospělého a napsat na její jméno?

Předem děkuji za odpověď

Křivová Jana

před 2 měs
Kryštof Hájek

Dobrý den, jediná možnost je zakoupit letenku jako pro dospělého a pak ji přes online chat nechat přepsat na mladistvého za poplatek 30 EUR, viz oficiální informace: https://www.ryanair.com/sk/en/us...eservation (Lauda = Ryanair).

před 2 měs
Avatar uživatele milka
milka

Kryštof byl rychlejší. Řešila jsem něco podobného právě přez jejich livechat, funguje to rychle (nikam neodbíhat a hned odpovídat v Aj. samozřejmě) a změnu provedou a přes odkazy doplatíte. Bezplatně to lze do 24h. od nákupu vašich letenek.

Přidat odpověď
před 2 měs

A very useful post. I think this strategy of selling a plane ticket is totally valid. If I buy a plane ticket and I can't use it, I think it's fair that someone else can use it. And that I don't lose all the money I invested in that flight.

There are other companies like car hire malaga airport that do this type of practice as for example and that I think is totally lawful.

Odpovědět
před 6 měs
Avatar uživatele

Nechceš klikat? Přidej se mezi nás! (pokud nejsi robot)

Přečti si také ...

Čtení na 12 minut
ALL Accor Live Limitless: jak vytěžit maximum?
David Eiselt 2020-01-14T20:20:00+01:00 49 komentářů

Dáváte přednost při svých cestách komfortním hotelům před rodinnými hotýlky či pronájmy v soukromí skrze Airbnb? Pak pokračujte ve čtení, protože vám prozradím, jak na svých cestách bydlím já, jakým…

Čtení na 4 minuty
Letenkové akce roku, nejlepší cestopisci a Pour féliciter 2020
David Eiselt 2019-12-31T17:24:00+01:00 6 komentářů

Již tradičně se s uplynulým rokem rozloučíme naší menší cestovatelskou rekapitulací a shrneme, co vše se nám podařilo, nevyvedlo, jaké akce jsme pro vás našli a nově i představíme nejlepší z vás,…

Čtení na 2 minuty
Zakázané věci do letadla a co nesmí do příručního zavazadla
David Eiselt 2019-10-04T15:06:00+02:00 26 komentářů

Z důvodu bezpečnosti letecké dopravy je přeprava některých předmětů omezena či zcela zakázána. Pojďme se podívat na seznam věcí, které bychom si s sebou do letadla určitě brát neměli. Co do…

Čtení na 18 minut
Jak si poprvé půjčit auto v zahraničí
Kryštof Hájek 2019-09-05T09:21:00+02:00 46 komentářů

Na světě existuje spousta destinací, kde to bez půjčeného auta prostě není ono. Ať už chcete poznávat přírodní krásy USA, vydat se napříč Novým Zélandem či Jižní Afrikou, nebo zkrátka jen chcete být…

129 dalších článků