Průvodce aerolinkou

Letecká společnost British Airways

Hledáš rozměry zavazadel, možnosti odbavení nebo služby za letu?
Projdi si průvodce, který tě na cestu připraví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

O aerolince British Airways

British Airways, většinou familiárně zkracované na „BA“ (bíej), jsou jednou z tradičních a největších aerolinek v Evropě. Využívají především londýnská letiště Heathrow a Gatwick a i pro cestující z Česka jsou velmi oblíbené pro svou rozsáhlou síť po celém světě a kvalitní služby.

British Airways provozují i vlastní pobočku v Jihoafrické republice, která létá na vnitrostátních a regionálních linkách.

Průvodce pro tebe napsal Kryštof Hájek

Letenky

Pro BA jsou doménou především transatlantické lety do USA a Kanady, Jižní Afriky nebo Hong Kongu. Jsou jedinou evropskou aerolinkou, která fyzicky svými letadly létá do Austrálie.

Především do Ameriky mnohdy British Airways nabídnou nejlepší poměr ceny a délky letu. Obvykle se vyplatí nakupovat 1,5–4 měsíce před odletem.

British Airways provozují přímé linky z letiště Heathrow v Londýně do Prahy i Vídně, z letiště Gatwick pouze do Vídně.

Najdi nejlevnější letenky

Zavazadla

Příruční zavazadla si můžete vzít na palubu vždy zdarma v počtu dvou kusů. Větší s rozměry 56 x 45 x 25 cm, menší se pak musí vejít do velikosti 40 x 30 x 15 cm. Váha obou předmětů dohromady je omezená na královských 23 kg.

Odbavené zavazadlo je v ceně pouze u dálkových letů (včetně přípojného, např. Praha –Londýn –New York, pokud je na jedné letence), obvykle platí, že musí vážit do 23 kg, na vybraných trasách však může být povoleno i více zavazadel (Brazílie, Keňa, aj.).

U krátkých a středních linek po Evropě nebo Jižní Africe platí, že v nejnižším tarifu jsou v ceně pouze příruční zavazadla, za odbavené se dle destinace doplácí od 25 do 40 GBP za jeden let. V případě letů po Jižní Africe a okolí se doplácí 290 ZAR (vnitrostátní) nebo 490 ZAR (regionální).

Odbavení

U British Airways existují tři způsoby odbavení, všechny zdarma.

Klasické letištní na přepážce obvykle startuje 3 hodiny před odletem a končí 45 minut před odletem.

Online se odbavíte od 24 hodin před odletem, kdy si zároveň můžete vybrat sedadla v letadle zdarma. Nejpohodlnější způsob bez nutnosti tisknutí palubní vstupenky bude mobilní odbavení, rovněž 24 hodin před odletem. Je nutné si však stáhnout aplikaci, na letišti pak už pouze ukážete v mobilním zařízení čárový kód a nemusíte se zdržovat tisknutím palubní vstupenky.

Služby během letu

Na dálkových linkách dostanete vždy teplé jídlo a občerstvení v ceně letenky, stejně tak můžete na dlouhých letech využívat osobní palubní zábavu prostřednictvím obrazovek v sedadle. Během letu po Evropě je nabízeno občerstvení pouze za poplatek.

Oblíbené místo v letadle lze rezervovat od 7 GBP na krátkých linkách a od 20 GBP na dlouhých letech. Bezplatně si pak lze vybrat při odbavení.

39 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Dobrý den,

syn bude mít 2 příruční zavazadla - 55 x 35 x 20 (palubní kufřík) a batoh (místo kabelky :-)) na doklady a osobní věci, ale jeho rozměr je větší než doporučených 40 x 30 x 15. Je to problém? Opravdu se i "kabelka" přeměřuje?

Děkuji.

před měs
David Eiselt

Pokud není extrémně velký, tzn. nedosahuje rozměrů klasického příručáku, nebude problém. A ano, přeměřovací klece jsou na oba druhy zavazadel.

před měs

Děkuji Vám za odpověď. Tedy myslíte, že velikost 35 x 20 x 20 i velikost 38 x 21 x 16 je v pohodě?

Děkuji.

před měs
Pavel Planespotter

To Vám nikdo nezaručí. Uvidí se až při odbavení v gatu. Pokud je to měkké a nacpe se to do klece, kterou se rozměry přeměřují, tak to bude OK. Záleží na pracovníkovi odbavení.

Zdravím, pod číslem rezervace jsem se u BA odbavil online, ale přišly mi palubní lístky jen pro let do Londýna s tím, že je check-in kompletní. Jak tedy získám palubní lístky pro zpáteční let, prosím? Půjde číslo rezervace použít znovu? A je možné si je na Heathrow vytisknout? Asi je to hloupý dotaz, ale s BA letím poprvé, zatím šlo vždy provést online check-in vždy pro oba lety. Předem díky moc.

před 2 měs
Kryštof Hájek

Dobrý den, u většiny aerolinek funguje check-in odděleně pro let tam i pro let zpět, pokud od sebe nejsou maximálně den či dva. Takže se musíte pod stejným číslem odbavit znovu až 24 hodin před odletem. Palubní vstupenku si samozřejmě můžete vyzvednout na letišti.

před 2 měs

Moc děkuju :-)

Přidat odpověď
před 2 měs

Dobrý den, letíme s British Airways z Prahy do Londýna. Příruční kufřík (v ceně) přesahuje o 1 cm povolenou výšku. Jak vysoké je riziko, že neprojde? Musela bych ho pak nechat odbavit? Díky za info.

před 2 měs
Avatar uživatele Petr76
Petr76

34,7%

před 2 měs

a dalsich 34,7% na ceste zpet, takze celkem 69,4% Do toho bych nesel...

před 2 měs
Avatar uživatele DimikUK
DimikUK

Kouknu do sklenene koule. Vidim tam desny problem. Nikam nelet a sed doma.

před 2 měs
cali

Simono, BA, notabene 1 cm výšky řešit nebudou. V pohodě leť a užij si.

Přidat odpověď
před 2 měs

Dobrý den, mám 2,5 roku starého syna a chtěla jsem se zeptat, jestli musím koupit letenku pro syna nebo je možné aby mi seděl na klíně? Chystám se letět do Londýna. Předem děkuji za odpověď.

před 2 měs
Kryštof Hájek

Dobrý den, děti nad 2 roky už musí mít vlastní sedadlo, na klíně jen do dvou let.

Přidat odpověď
před 2 měs

Dobrý den,mám koupenou zpáteční letenku z Prahy do Londýna 6.8. a 13

.8.Manžel vážně onemocněl a já nemohu tedy odletět ,jelikož musím o něho pečovat. Je možné letenku stornovat a pokud ano jaký je postup.Děkuji za odpoved

před 3 měs
Jan Čermák

Dobrý den,

podmínky storna jsou dané tarifem, ve kterém jste letenku koupila. Obávám se, že to nepůjde, ale za zeptání nic nedáte. Obraťte se na prodejce, u kterého jste letenku koupila, ten vám řekne jestli vůbec a za jakých podmínek lze letenku zrušit.

Přidat odpověď
před 3 měs

Dobrý den,

hmotnost zavazadla k odbavení je 23 kg (do úložného prostoru), jsou dané i jeho rozměry?

Děkuji 😃

Pavlína

před 3 měs
Avatar uživatele eremi
eremi
Přidat odpověď
před 3 měs

Dobrý den, chci se zeptat, v prosinci letím z Londýna do Tampy a mám letenku, kde je v ceně osobní taška a příruční zavazadlo do 10 nebo 23 kg, nejsem si jistá, jak to tam teď je. Mohu do toho příručního zavazadla normálně zabalit oblečení, abych si nemusela připlácet za odbavení? A ještě jeden dotaz. Připlácela jsem si za konkrétní vybraná místa, ale někde psali, že se místa určí až u odbavení. To pro mě tedy neplatí a budu mít ta, která jsem si vybrala, že?

Děkuji za odpověď.

před 3 měs
Kryštof Hájek

Dobrý den, váha a rozměry jsou popsány výše... Do zavazadla si samozřejmě můžete dát cokoliv, co neodporuje pravidlům, oblečení určitě neodporuje.

Ano, pokud jste si místo předplatila, bude mít to, které jste si vybrala.

před 3 měs

Děkuji za odpověď. Ještě bych měla jednu otázku, kosmetiku větší než 100 ml v tom kabinovém zavazadle mít můžu, jen v osobní tašce je to zakázáno? Nebo můžu mít kosmetiku větší než 100 ml vyloženě jenom v odbaveném kufru za extra příplatek?

Děkuji

před 3 měs
Avatar uživatele richard.pastorek
richard.pastorek

Do kabiny nesmi nic nad 100ml,do odbaveneho zavazadla, tj co poleti v zavazadlovem prostoru, tam je to jedno.

Přidat odpověď
před 3 měs

Dobrý den,

plánuji cestu do Londýna a ráda bych se zeptala, jak je to s místy v letadle. Pokud budeme chtít 3 sedět vedle sebe, je nutné připlatit si předem nebo nás dají automaticky k sobě? Děkuji

před 4 měs
David Eiselt

Stačí se odbavit 24 hodin před odletem a vybrat si místa zdarma :) https://www.cestujlevne.com/blog...-v-letadle

Přidat odpověď
před 4 měs

Dobrý den,

v září se chystám letět s BA z Prahy do Phoenixu. Našel jsem si pro mě nejvhodnější spoj a to Praha - Londýn - Phoenix (vše s BA). Jako travel class zvolím Economy standard (nikoliv basic). Chci letět s jedním příručním a jedním odbaveným zavazadlem (do 23kg). Podle popisků při rezervaci letenek BA by mělo být odbavené zavazadlo v ceně letenky pouze na trase Londýn - Phoenix a na trase Praha - Londýn již ne. Přijde mi to divné, neboť na cestu Praha - Phoenix budu mít přeci pouze jednu letenku a mělo by to spadat do kategorie long haul flight. Moc děkuji za odpověď.

P. Jiránek

před 4 měs
Avatar uživatele Petr76
Petr76

To asi musíte řešit s BA nebo tím, kdo vám letenku vydá(l), ale je pravda že jsem před pár dny hledal něco na Vánoce na Floridu a všechny tarify nejen BA, ale i AA nebo AY byly bez zavazadel.

Přidat odpověď
před 4 měs

Dobrý den, moje dcera poletí vaší společností do Londýna na tenisový turnaj. Může si vzít do příručního zavazadla tenisové rakety? Děkuji za odpověď.

před 4 měs
Avatar uživatele richard.pastorek
richard.pastorek

Bohuzel to neni mozne vzit do prirucniho zavazadla... https://www.britishairways.com/e...nstruments

před 4 měs
Avatar uživatele Petr76
Petr76

cestujlevne.com nevlastní British Airways... aspoň ne zatím.

Přidat odpověď
před 4 měs

Dobrý den mohu se zeptat, když jsem si zaplatila zavazadlo navíc z Prahy do Londýna kolik může být maximální váha ? Mockrát děkuji za odpověď. Michaela Křížová

před 4 měs
David Eiselt

Bude to 23 kg :)

Přidat odpověď
před 4 měs

Dobrý den, s BA poletím do Houstonu a zajímalo by mě zda se v letadle nabízí pivo/víno zdarma a zda mi ho dá letuška na vyžádání. Jde mi o to, že abych dokázal v letadle usnout, tak v sobě musím mít aspoň 6 kousků. Děkuji za odpověď, Koukolík

před 4 měs
Avatar uživatele eremi
eremi
  • Přidal se před 3 lety
  • Napsal 302 komentářů
  • Poslat zprávu
  • (upraveno 2018-06-09T13:28:00+02:00)

Luboši můžeš být v klidu, určitě se vyspíš. Jenom doufej, že vás s podobným problémem nebude v letadle víc, protože by jim mohl alkohol dojít a nevím, jak by na Tebe působilo, kdyby jsi měl kousky třeba jen tři, čtyři :)

Přidat odpověď
před 4 měs

Dobrý den, mám zakoupený na let do Londýna tarif "plus", je možné přebukovat let na stejný den, akorát o jeden let dříve?

Děkuji

před 5 měs
Liborek

Ano, za poplatek.

Mimochodem, je to první odkaz na google po zadání "BA plus": https://www.britishairways.com/e...haul-fares

Detaily zde: https://www.britishairways.com/t...faqid=4072

Přidat odpověď
před 5 měs

Dobrý den, plánujeme let z Londýna na Zanzibar. Do Londýna se chceme dopravit s BA. U odbavení je napsáno, že za odbavená zavazadla se doplácí od 25 do 40 GBP dle destinace. Kolik se tedy zaplatí za zavazadlo z Prahy do Londýna? Hraje v tom roli i hmotnost zavazadla?

Děkuji za odpověď.

před 6 měs
Kryštof Hájek

Dobrý den, do Londýna za 25 GBP. Takže se vám vyplatí koupit rovnou tarif "Plus", kde je zavazadlo do 23 kg již v ceně a samotný tarif Plus je dražší o méně než 25 GBP oproti nejlevnějšímu tarifu "Basic".

Přidat odpověď
před 6 měs

Dobrý den, chtěl bych se pozeptat na odbavení nadměrného zavazadla. Letím 20.02.2018 z Prahy do Hondurasu a chtěl bych vzít jako druhé zavazadlo sportovní vybavení paddle board. Je v originál krabici o rozměrech cca 80x82x45 cm a váze cca 30 kg. Tak jestli je toto možné a za jakých podmínek. Letím samozřejmě s leteckou společností British Airways. Velice děkuji za případnou odpověď. Baladrán

před 8 měs
Avatar uživatele Petr76
Petr76
Přidat odpověď
před 8 měs
Avatar uživatele

Nechceš klikat? Přidej se mezi nás! (pokud nejsi robot)

Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 4 měs
Navrhni úpravu