Průvodce aerolinkou

Letecká společnost British Airways

Hledáš rozměry zavazadel, možnosti odbavení nebo služby za letu?
Projdi si průvodce, který tě na cestu připraví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

O aerolince British Airways

British Airways, většinou familiárně zkracované na „BA“ (bíej), jsou jednou z tradičních a největších aerolinek v Evropě. Využívají především londýnská letiště Heathrow a Gatwick a i pro cestující z Česka jsou velmi oblíbené pro svou rozsáhlou síť po celém světě a kvalitní služby.

British Airways provozují i vlastní pobočku v Jihoafrické republice, která létá na vnitrostátních a regionálních linkách.

Průvodce pro tebe napsal Kryštof Hájek

Letenky

Pro BA jsou doménou především transatlantické lety do USA a Kanady, Jižní Afriky nebo Hong Kongu. Jsou jedinou evropskou aerolinkou, která fyzicky svými letadly létá do Austrálie.

Především do Ameriky mnohdy British Airways nabídnou nejlepší poměr ceny a délky letu. Obvykle se vyplatí nakupovat  1,5–4 měsíce před odletem.

British Airways provozují přímé linky z letiště Heathrow v Londýně do Prahy i Vídně, z letiště Gatwick pouze do Vídně.

Najdi nejlevnější letenky

Zavazadla

Příruční zavazadla si můžete vzít na palubu vždy zdarma v počtu dvou kusů. Větší s rozměry 56 x 45 x 25 cm, menší se pak musí vejít do velikosti 40 x 30 x 15 cm. Váha obou předmětů dohromady je omezená na královských 23 kg.

Odbavené zavazadlo je v ceně pouze u vybraných dálkových letů, z většiny směrem do Asie nebo Afriky. Na všech trasách do Severní Ameriky je odbavené zavazadlo do 23 kg zpoplatněno částkou 45 EUR, pokud dokoupíte předem online přes "Manage my booking", budete platit jen 50 EUR. Na spojích do Jižní Ameriky pak zaplatíte za odbavené zavazadlo dokonce 70 EUR online / 75 EUR na letišti. Levněji však vyjde koupit rovnou tarif s odbaveným zavazadlem přímo na stránkách British Airways.

U krátkých a středních linek po Evropě nebo Jižní Africe rovněž platí, že v nejnižším tarifu jsou v ceně pouze příruční zavazadla, za odbavené se dle destinace doplácí od 25 do 40 GBP za jeden let. V případě letů po Jižní Africe a okolí se doplácí 290 ZAR (vnitrostátní) nebo 490 ZAR (regionální).

Odbavení

U British Airways existují tři způsoby odbavení, všechny zdarma.

Klasické letištní na přepážce obvykle startuje 3 hodiny před odletem a končí 45 minut před odletem.

Online se odbavíte od 24 hodin před odletem, kdy si zároveň můžete vybrat sedadla v letadle zdarma. Nejpohodlnější způsob bez nutnosti tisknutí palubní vstupenky bude mobilní odbavení, rovněž 24 hodin před odletem. Je nutné si však stáhnout aplikaci, na letišti pak už pouze ukážete v mobilním zařízení čárový kód a nemusíte se zdržovat tisknutím palubní vstupenky.

Služby během letu

Na dálkových linkách dostanete vždy teplé jídlo a občerstvení v ceně letenky, stejně tak můžete na dlouhých letech využívat osobní palubní zábavu prostřednictvím obrazovek v sedadle. Během letu po Evropě je nabízeno občerstvení pouze za poplatek.

Oblíbené místo v letadle lze rezervovat od 7 GBP na krátkých linkách a od 20 GBP na dlouhých letech. Bezplatně si pak lze vybrat při odbavení.

91 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Mám dotaz, v podmínkách pro příruční zavazadlo píše letecká společnost BA, že zavazadlo může na palubu pouze se žlutým štítkem, který potvrzuje že je zavazadlo možné vzít s sebou na palubu. Štítek lze prý sehnat v jejich obchodě se zavazadly nebo do pracovníka BA, ale bohužel nevím kde se obchod či pracovník nachází. Je tento štítek opravdu potřebný? Kde jej mohu sehnat? Děkuji za odpověď.

před 4 dny
Kryštof Hájek

Štítek vám dají vždy při odbavení u klasické odbavovací přepážky.

Avatar uživatele Tomáš L.
Tomáš L.

Pomoooc :-) Snažím se dokoupit zavazadla na let z Berlína do USA a zpět s přestupem v Londýně. Při zadávání množství zadám u každého cestujícího 1 zavazadlo tam a 1 zpátky, na téhle stránce se mi ukáže potvrzení, že objednávám Berlín-New York a New York-Berlín. OK. Přejdu k placení a tam už se zobrazuje, že platím zavazadlo Berlín-Londýn a New York-Berlín. Kde je sakra ta zámořská cesta na cestě tam? :-) Zkusil jsem to i zaplatit s tím, že třeba se pak znova objeví celá cesta, ale ne - pořád mi to tvrdí, že jsem koupil Berlín-Londýn a New York-Berlín. Takže jsem tu platbu zase stornoval a teď prosím o radu :-) Díky!

Odpovědět
před 2 měs

Dobrý den :) letim do Miami z Prahy s BA a mám letenku od Student agency jen s příručním zavazadlem a tam je psáno ze muže mít max 12 kilo mám se řídit podle toho nebo mohu mít normálně 23 jako je psáno na BA ? Děkuji za odpověď

před 3 měs
David Eiselt

Ahoj Vendy, British má 12 kg na příruční zavazadlo. Těch 23 kg je k případnému zapsanému zavazadlu.

před 3 měs
Kryštof Hájek

Je to sice zvláštní, ale 23 kg se skutečně vztahuje i na palubní zavazadla. Je ale otázkou, zda letíte skutečně s BA, můžete mít jen tzv. code-share let, kdy letenka je na BA, ale let ve skutečnosti letí jiná aerolinka (obvykle American Airlines, Iberia nebo Finnair). To by ale na letence mělo být vyznačené.

před 3 měs

Ano letim přímo s BA do Londýna a z Londýna BA do Miami

Přidat odpověď
před 3 měs

Dobrý den, letim z BA do New Yorku. V ceně mám jen příruční zavazadlo na cestu tam je to OK ale nevím zda nebudu potřebovat odbavení zavazadlo na cestu zpět. Dočetl jsem se, ze cena je 60 USD když si to koupím přímo na letišti je ta cena až do cílové destinace je to trasa New York-Londýn- Vídeň. Děkuji za radaru.

před 4 měs
Kryštof Hájek

Dobrý den, cena je až do cílové destinace.

Přidat odpověď
před 4 měs

Dobrý den, poletím s vaší společností do Londýna. Musím si vzít s sebou léky - 2 aplikační sady, každá obsahuje lahvičku s roztokem (menší než 100 ml) a injekční stříkačku. Mám k nim potvrzení od lékaře. Sady budu mít v příručním zavazadle. Co mám udělat pro bezproblémové odbavení? Děkuji za zprávu. Lucie

před 5 měs
Pavel Planespotter

Dobrý den, jste na cestovatelském serveru, ne na stránkách aerolinky.

Přidat odpověď
před 5 měs

Ahoj, prosím o radu. Chtěla bych si u BA zakoupit letenky s tím, ze zpáteční cesta je operovala BA, ale cesta tam Finnairem. Potíž je v tom ze chceme místa vedle sebe, takže je potřebuji zakoupit již při koupi letenek. U místenkou od BA to problém není, ale u Finnair mi to oznamuje ze...

You can reserve and pay for your seats using our Manage My Booking section upon completion of your booking, or you can choose your seats free of charge at check-in

Prosím kupoval jste od nich někdo takto letenky a skutečně vás to pak v ,,my booking,, pustilo koupit i letenku od finnair? Nebo je pak třeba se nějak horko těžko obracet na podporu finnairu aby mi sedadlo dali a určitě si ještě víc priplatit:(

před 6 měs
Avatar uživatele Petr76
Petr76

Když si koupíte letenku na jednu rezervaci, tak budete se sedět vedle sebe.

Přidat odpověď
před 6 měs

Ahoj. Jsem lehce zmatený. Cestuji poprvé do USA a chtěl jsem si dokoupit jedno zavazadlo k odbavení. Online nákup by podle všeho měl být levnější, ale právě naopak. Online mi píše jednu cestu po přepočtu 1773,- a při platbě na letišti 1330,-. Dělám to přímo na stránkách BA v sekci Manage my booking a Pay for extra bags.

před 6 měs

Ještě by mě zajímala jedna věc. Při tak dlouhém letu mám obavy z místa. Měřím dva metry. Vyplatí se zabukovat si nějáká místa při online check-inu, kde bych neměl problém, co s nohama? Mám strach, že si na klasickém místě nesednu pohodlně. Z letů po evropě nemám dobré zkušenosti, ale ty dvě tři hodiny se to dá vydržet. Bezmála osm do Bostonu už to bude horší.

před 6 měs
David Eiselt

Ahoj Jirko,

Je to zvláštní, že po tobě chtějí tolik za bagáž. S tím moc neporadím, spíš zaplatit fakt na letišti.

Místo si můžeš draze přikoupit, jinak nemáš moc na výběr. U exitů budou už zabraná. Dálkové lety mají ale zpravidla o něco větší komfort na sezení.

před 6 měs
Avatar uživatele Petr76
Petr76

Nově u Basic Economy nejde bez poplatku pohnout ani s přiděleným sedadlem.

před 6 měs
Pavel Planespotter

Mam 190cm, letel jsem ted LHR-LAX a jedu cestu jsem si priplatil za exit. Bylo to lepsi. Jedna cesta volna cela trojka:-)

před 6 měs

No už jsem uvažoval o těch u exitu. Jen jsem koukal, že tam mají nějáké spešl požadavky k nouzovému východu. Mám možnost 24h dopředu udělat zdarma online check-in, tak je zkusím stihnout.

před 6 měs
cali

Tam na tebe budou čekat...

před 6 měs
Avatar uživatele niemandos
niemandos

Velmi naivní myšlena.

před 6 měs

Naivní nenaivní, čekat nečekat, podívat se tzam můžu což?

před 6 měs
Pavel Planespotter

Letěl jsem triplem, dvě dvojsedačky za sebou u exitu, seděl jsem v té druhé a sám. Cestou tam byla obsazenost 50% a celá tahle druhá dvojka byla prázdná.

před 6 měs

Tak kdykoliv se na to muzete podivat cez expertflyer. Aspon uvidite, se exity uz asi budou obsazeny nekolik mesicu/tydnu predem...

před 6 měs

Letím 6.3. a zatím je to tam prázdné... tak uvidím, jestli budu mít štěstí.

Přidat odpověď
před 6 měs

Dobrý den, chtěla bych si koupit přes kiwi.com let s British airways do Londýna a kiwi uvádí jako příruční zavazadlo jen malou tašku velikost 40x15x30cm. Platí tedy rozměry palubních zavazadel BA 56x45x25cm nebo ty menší? Děkuji Soňa Ludvíková

před 6 měs
Avatar uživatele Breathe
Breathe

Tohle nechápu. Vy si chcete koupit letenku přes kiwi, ale ptát se jdete sem? Proč si letenku nekoupíte přes zdejší vyhledávač?

před 6 měs
cali
  • Přidal se před 7 lety
  • Napsal 822 komentářů
  • Poslat zprávu
  • (upraveno 2019-02-21T11:01:33+01:00)

Bože můj... Co Vás nutí si to kupovat u Kiwi? Proč si letenku nekoupíte třeba tady? Nebo kdekoliv jinde? Pokud už od nich v tézo fázi dostáváte tyto matoucí nebo neúplné informace, jak to bude vypadat, až budete potřebovat řešit něco závažného??? Platí jinak rozměry oboje, tedy carry on zavazadlo + handbag.

před 6 měs
Pavel Planespotter

Proc proboha pres Kiwi. Do Londyna. Muzete mit maly kufrik a tasku. Letel jsem minuly tyden take tak.

před 6 měs
Avatar uživatele Breathe
Breathe

Tak koukám, že jsme všichni tři vyjádřili stejný názor ve stejném okamžiku. :-)

před 6 měs
Pavel Planespotter

:-)

Tak tohle cloveka nadzvedne....pochybuju, ze je ta letenka o tolik levnejsi.

před 6 měs

Omlouvám se, že jsem vás nadzvedla. Ale nemám s leteckou dopravou zkušenosti a kiwi mi našel stejný let pro 5 osob o 4000Kč levnější. Nevím, proč mají vyhledavače různé ceny a kontakt na kiwi jsem nenašla.

před 6 měs
cali

Tak jen aby ještě nechtěli doplatit to carry on zavazadlo. Ale sytý hladovému nevěří...

Přidat odpověď
před 6 měs

Dobrý den,

poletím s British Airlines z Prahy přes Londýn do Miami. Budeme mít kabinové zavazadlo s rozměry přesně odpovídající British airlines (50x45x25). Ale letenku si chci koupit přes alianční American kde jsou rozměry, hlavně šířka, menší. Nemůže nějaký horlivec u u gatu dělat problém, hlavně tedy při návratu? Letadla jsou po celou dobu cesty British airlines.

Děkuji

před 6 měs
David Eiselt

Zdravím Ivo, platí rozměry té aerolinky, se kterou letíte :)

před 6 měs

Díky moc :)

Přidat odpověď
před 6 měs

Ahoj,

cena za odbavené zavazadlo do severní ameriky 50€ je stále platná?

Nepodařilo se mi dohledat.

Děkuji předem

před 7 měs
Kryštof Hájek
  • Přidal se před 3 lety
  • Napsal 3466 komentářů
  • Poslat zprávu
  • (upraveno 2019-01-25T11:45:39+01:00)

Ahoj, ano stále platí: https://imgur.com/a/yPMWOr5 ,levněji vyjde dokoupit online (45 €), případě koupit rovnou dražší tarif se zavazadlem již v ceně.

před 7 měs

Díky moc!

Přidat odpověď
před 7 měs

Zdravím, povoľuje spoločnosť BA prepravu maloletej vo veku 15 rokov bez asistencie a doprovodu dospelej osoby? Môže letieť sama? Konkrétne trasa Vieden - Londýn a späť.

Dík.

před 7 měs
Kryštof Hájek

Dobrý den, můžete letět sama po písemném souhlasu: https://www.britishairways.com/e...ling-alone

před 7 měs
Pavel Planespotter
před 7 měs

Ďakujem za odpoveď, tiež som medzitým na toto usmernenie BA natrafila😊

Přidat odpověď
před 7 měs

Odlétám do Miami příští týden, mohu si ještě doplatit lepší místa?

před 10 měs
Pavel Planespotter

Určitě, jestli nebudou už obsazená...

Přidat odpověď
před 10 měs

Dobrý den, koupil jsem před pár měsíci letenku od Student Agency s BA Praha-Londýn-Phoenix AZ a když jsem dělal před týdnem online check-in tak po mně systém chtěl platbu za odbavované zavazadlo i za změnu sedadla. Cestujeme takto již asi 10 let a toto se stalo poprvé. Jsou tedy nějaké změny v tarifech? Děkuji, zdraví Václav Vacek

před 10 měs
cali

Nic netrvá věčně, ani láska k jedné slečně... Ano, je to tak - myslím tedy BA změny tarifů....

před 10 měs
Avatar uživatele niemandos
niemandos

Systém to po tobě chtěl, nebo ti to jen nabízel? To je totiž nepatrný, ale přece podstatný rozdíl.

před 10 měs
Avatar uživatele niemandos
niemandos

Tak změna tarifů je, ale na dálkových letech, kam Phoenix dozajista spadá, by odbavené zavazadlo být mělo, nebo ne?

před 10 měs
Kryštof Hájek

Nene, snad kromě Virgin Atlantic a Singapore Airlines už žádná aerolinka na trasách mezi Evropou a Severní Amerikou odbavené zavazadlo v ceně nenabízí, BA nevyjímaje.

před 10 měs
Avatar uživatele niemandos
niemandos

No tak to opravte v článku. Do Sev. Ameriky létá jistě spousta lidí, tak at to nemate. Já se díval do článku, páč do Sev. Ameriky nelétám, tudíž nemám zkušenost :)

před 10 měs
Avatar uživatele kickass1
kickass1

Hele uplne Vam rozumim - nicmene situace je tak zmatena, ze pred kazdym letem musim zkontrolovat u kazde spolecnosti tarif, abych vubec zjistil, co si presne kupuju - a nejlepsi je to udelat primo pres stranky aerolinky (kde se jednotlive tarify - zavazadlo ie) daji pohodlne vybrat..

Jinak tenhle problem standardne vyresi nakup letenky ve vyssi tride - tam jsou zavazadla porad v cene.. :) A nekdy i kaviar :)

Přidat odpověď
před 10 měs

Dobrý den,

syn bude mít 2 příruční zavazadla - 55 x 35 x 20 (palubní kufřík) a batoh (místo kabelky :-)) na doklady a osobní věci, ale jeho rozměr je větší než doporučených 40 x 30 x 15. Je to problém? Opravdu se i "kabelka" přeměřuje?

Děkuji.

před 12 měs
David Eiselt

Pokud není extrémně velký, tzn. nedosahuje rozměrů klasického příručáku, nebude problém. A ano, přeměřovací klece jsou na oba druhy zavazadel.

před 12 měs

Děkuji Vám za odpověď. Tedy myslíte, že velikost 35 x 20 x 20 i velikost 38 x 21 x 16 je v pohodě?

Děkuji.

před 12 měs
Pavel Planespotter

To Vám nikdo nezaručí. Uvidí se až při odbavení v gatu. Pokud je to měkké a nacpe se to do klece, kterou se rozměry přeměřují, tak to bude OK. Záleží na pracovníkovi odbavení.

Přidat odpověď
před 12 měs

Zdravím, pod číslem rezervace jsem se u BA odbavil online, ale přišly mi palubní lístky jen pro let do Londýna s tím, že je check-in kompletní. Jak tedy získám palubní lístky pro zpáteční let, prosím? Půjde číslo rezervace použít znovu? A je možné si je na Heathrow vytisknout? Asi je to hloupý dotaz, ale s BA letím poprvé, zatím šlo vždy provést online check-in vždy pro oba lety. Předem díky moc.

před rokem
Kryštof Hájek

Dobrý den, u většiny aerolinek funguje check-in odděleně pro let tam i pro let zpět, pokud od sebe nejsou maximálně den či dva. Takže se musíte pod stejným číslem odbavit znovu až 24 hodin před odletem. Palubní vstupenku si samozřejmě můžete vyzvednout na letišti.

před rokem

Moc děkuju :-)

Dobrý den, letíme s British Airways z Prahy do Londýna. Příruční kufřík (v ceně) přesahuje o 1 cm povolenou výšku. Jak vysoké je riziko, že neprojde? Musela bych ho pak nechat odbavit? Díky za info.

před rokem
Avatar uživatele Petr76
Petr76

34,7%

před rokem

a dalsich 34,7% na ceste zpet, takze celkem 69,4% Do toho bych nesel...

před rokem
Avatar uživatele DimikUK
DimikUK

Kouknu do sklenene koule. Vidim tam desny problem. Nikam nelet a sed doma.

před rokem
cali

Simono, BA, notabene 1 cm výšky řešit nebudou. V pohodě leť a užij si.

Dobrý den, mám 2,5 roku starého syna a chtěla jsem se zeptat, jestli musím koupit letenku pro syna nebo je možné aby mi seděl na klíně? Chystám se letět do Londýna. Předem děkuji za odpověď.

před rokem
Kryštof Hájek

Dobrý den, děti nad 2 roky už musí mít vlastní sedadlo, na klíně jen do dvou let.

Dobrý den,mám koupenou zpáteční letenku z Prahy do Londýna 6.8. a 13

.8.Manžel vážně onemocněl a já nemohu tedy odletět ,jelikož musím o něho pečovat. Je možné letenku stornovat a pokud ano jaký je postup.Děkuji za odpoved

před rokem
Honza Čermák

Dobrý den,

podmínky storna jsou dané tarifem, ve kterém jste letenku koupila. Obávám se, že to nepůjde, ale za zeptání nic nedáte. Obraťte se na prodejce, u kterého jste letenku koupila, ten vám řekne jestli vůbec a za jakých podmínek lze letenku zrušit.

Dobrý den,

hmotnost zavazadla k odbavení je 23 kg (do úložného prostoru), jsou dané i jeho rozměry?

Děkuji 😃

Pavlína

před rokem
Avatar uživatele eremi
eremi

Dobrý den, chci se zeptat, v prosinci letím z Londýna do Tampy a mám letenku, kde je v ceně osobní taška a příruční zavazadlo do 10 nebo 23 kg, nejsem si jistá, jak to tam teď je. Mohu do toho příručního zavazadla normálně zabalit oblečení, abych si nemusela připlácet za odbavení? A ještě jeden dotaz. Připlácela jsem si za konkrétní vybraná místa, ale někde psali, že se místa určí až u odbavení. To pro mě tedy neplatí a budu mít ta, která jsem si vybrala, že?

Děkuji za odpověď.

před rokem
Kryštof Hájek

Dobrý den, váha a rozměry jsou popsány výše... Do zavazadla si samozřejmě můžete dát cokoliv, co neodporuje pravidlům, oblečení určitě neodporuje.

Ano, pokud jste si místo předplatila, bude mít to, které jste si vybrala.

před rokem

Děkuji za odpověď. Ještě bych měla jednu otázku, kosmetiku větší než 100 ml v tom kabinovém zavazadle mít můžu, jen v osobní tašce je to zakázáno? Nebo můžu mít kosmetiku větší než 100 ml vyloženě jenom v odbaveném kufru za extra příplatek?

Děkuji

před rokem
Avatar uživatele richard.pastorek
richard.pastorek

Do kabiny nesmi nic nad 100ml,do odbaveneho zavazadla, tj co poleti v zavazadlovem prostoru, tam je to jedno.

Načíst všechny komentáře
Avatar uživatele

Nechceš klikat? Přidej se mezi nás! (pokud nejsi robot)

Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 3 měs
Navrhni úpravu