Průvodce letištěm

Letiště Londýn Gatwick

Chceš vědět, jak se dostat z letiště nebo mezi terminály?
Projdi si průvodce, který tě na letiště připraví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

O letišti Londýn Gatwick

Druhé největší londýnské letiště a zároveň jedno z nejrušnějších v Evropě se nachází asi 45 km jižně od centra Londýna a 43 km severně od Brightonu.

Svoji hlavní základnu a sídlo zde má jedna z nejvýznamnějších nízkonákladových aerolinek, easyJet. Gatwick je především domovem pro low-cost společnosti a významným uzlem charterových letů, stejně tak jako alternativním letištěm k většímu Heathrow pro ostatní dopravce.

Otevírací doba letiště je 24/7.

Průvodce pro tebe napsal Kryštof Hájek
1024 km
od Prahy
? °C
aktuální počasí
20:04 (-1 )
aktuální čas

Letenky

Letenky ze střední Evropy na Gatwick se běžně pohybují v intencích od 2.000 do 4.500 Kč. Díky velké oblibě Londýna a lepší dopravě z Gatwicku do centra, než například ze Stanstedu nebo Lutonu, se stává, že v exponovaných obdobích se ceny vyšplhají i k 6.500 Kč, z toho důvodu je lepší nakupovat s předstihem alespoň 2 měsíců.

Do Londýna se často objevují akce, proto si nastavte naše notifikace a pravidelně nás sledujte.

Doba letu z Prahy je asi 120 minut.

Inspirujte se akcemi na letenky do Londýna, nebo využijte náš vyhledávač letenek a podívejte se na aktuální ceny. Porovnáváme nabídky více než 500 leteckých společností.

Přestup

Gatwick má dva terminály, severní a jižní, mezi nimiž jezdí zdarma automatický vláček. Samotný přestup mezi terminály zabere asi 30 minut.

Pro regulérní transfer na jedné letence bude stačit 50 minut. Pokud se rozhodnete přestupovat mezi lety negarantovaně, bude lepší si nechat rezervu alespoň 120 minut.

Doprava z/na letiště

Do Londýna

Nejrychlejší a nejpohodlnější dopravou do Londýna, ale i na jih Anglie, je vlak. Stanice se nachází u jižního terminálu a jízdenky můžeme zakoupit online, je nutné si je však vyzvednout z automatu, nepřijdou na e-mail. Zrychlené spoje vás na stanici Victoria dovezou už za půl hodiny. Vlaky jezdí velmi často (intervaly 3 až 20 minut) po celou noc.

  • Směr Victoria: cesta trvá 30 minut, jízdenky stojí 15,40 až 19,90 £,
  • směr St. Pancras/Kings Cross, severní Londýn: cesta zabere asi 50 až 75 minut, jízdenky od 12,30 £,
  • směr London Bridge: jízdní doba je 40 až 60 minut a za lístek zaplatíte 9,40 až 10,30 £.

Pro nejlevnější cestu do Londýna využijte autobusy easyBus, případně National Express (směr Victoria nebo West Brompton), cesta je však výrazně delší (kolem 90 minut, ale ve špičce může být i delší), spojení jede cca jednou za 15 minut a za jízdenku na West Brompton zaplatíte od 1,95 £ v předprodeji online (alespoň měsíc dopředu), na Victorii pak 5 až 9 £.

Do Londýna a celé Anglie jezdí z letiště i autobusy, které zastavují u obou terminálů.

Pokud vám nejde na prvním místě vyloženě o cenu, rozhodně doporučujeme využít vlak, jedná se o nejjistější dopravu. Autobusy často trpí ve vleklých dopravních zácpách.

* použité barvy linek jsou pouze ilustrační a neodpovídají oficiálnímu označení dopravního podniku

Na letiště Heathrow a Stansted

Z Gatwicku zajišťují na tato letiště přímé spojení autobusy společnosti National Express a easyBus (pro které jezdí autobusy National Express)

Heathrow

  • přímé spojení je velmi frekventované s intervaly mezi 5 a 20 minutami, jízdní doba trvá 90–120 minut. Autobusy odjíždí od všech terminálů a ceny začínají na £ 8 při včasné rezervaci na webu easyBus, častější spojení se samotným National Express začíná na £ 25.
  • nejlevnější variantou je využití easyBusu (od £ 1,95 při koupi s předstihem) na konečnou Earl's Court/West Brompton, odkud se metrem Piccadily Line dostanete za £ 3,10 mimo špičku, resp. £ 5,10 ve špičce přímo na letiště Heathrow.

Stansted

  • interval přímých spojů National Express se pohybuje okolo 120 minut, cesta trvá 180–210 minut a zaplatíte za ní £ 26 až 33.
  • levněji se dá dopravit kombinací easyBusu s přestupem na autobusovém nádraží Victoria, odkud jezdí jiná linka easyBus až na Stansted. Při koupi s předstihem zaplatíte 2x £ 1,95.

Na letiště Luton

Nejrychlejším spojením je vlak do stanice Luton Parkway, odkud jezdí kyvadlový bus k letišti zdarma. Celkem zabere cesta vlakem zhruba 120 minut a stojí od 27,90 GBP.

Další možností je přímý spoj National Expess, který jezdí v intervalu zhruba 90 minut s jízdní dobou 150 minut a při ceně od 20 GBP.

Nejlevnější způsob je podobně jako při dopravě na Stansted s easyBusem s přestupem na autobusovém nádraží Victoria (2 x £1,95).

Do jižní Anglie

Cesta na jih Anglie do měst jako Brighton, Portsmouth, Southampton, Worthing, Eastbourne, Hastings a dalších, je z Gatwicku velmi rychlá a jednoduchá, v mnohých případech kratší než do samotného Londýna. U jižního terminálu se nachází železniční stanice, vlaky jezdí často (intervaly od 5 do 30 minut) a pro nejlevnější jízdenku rezervujte online, například na webu trainline.com.

Letištní hotely a okolní obce

Pokud se rozhodnete nocovat v některém z letištních hotelů, do vybraných jezdí oficiální letištní autobusy označené jako G1 až G7. Na všech linkách platí plošné jednosměrné jízdné ve výši 3 libry.

Po širokém okolí pak jezdí několik běžných meziměstských linek – mapa lokálních spojení.

Služby na letišti

Oficiální letištní wi-fi je zdarma na 45 minut. Napříč letištěm najdete i další možnosti připojení především v restauracích.

Úschovnu zavazadel naleznete otevřenou nonstop v jižním terminálu v oblasti check-in přepážek nebo na severním terminálu poblíž stanice automatického meziterminálového vláčku. Za 24 hodin zaplatíte 11 GBP.

Sprchy můžete zdarma využít v jižním terminálu ve 3. patře.

Zdarma se přihlaste do věrnostního programu letiště myGatwick. Kromě zajímavých slev do obchodů na letišti nebo parkování můžete získat vstup zdarma na jednu hodinu do malého salonku Regus Express Gatwick na Jižním terminálu (ještě před bezpečnostní kontrolou). Najdete tu pohodlná křesla, klid, počítač s tiskárnou a také malé občerstvení zadarmo. Otevřeno je jen od pondělí do pátku v čase 7:00 – 18:00.

Letiště v okolí

Odhalte naše tipy k dopravě, přestupům i letenkám na další nejbližší letiště v okolí:

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele

Nechceš klikat? Přidej se mezi nás! (pokud nejsi robot)

Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 7 měs
Navrhni úpravu