Průvodce letištěm

Letiště Londýn Gatwick

Chceš vědět, jak se dostat z letiště nebo mezi terminály?
Projdi si průvodce, který tě na letiště připraví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

O letišti Londýn Gatwick

Druhé největší londýnské letiště a zároveň jedno z nejrušnějších v Evropě se nachází asi 45 km jižně od centra Londýna a 43 km severně od Brightonu.

Svoji hlavní základnu a sídlo zde má jedna z nejvýznamnějších nízkonákladových aerolinek, easyJet. Gatwick je především domovem pro low-cost společnosti a významným uzlem charterových letů, stejně tak jako alternativním letištěm k většímu Heathrow pro ostatní dopravce.

Gatwick je rozdělen do dvou terminálů, které propojuje automatický vláček zdarma jezdící 24 hodin denně (pouze v "landside", tedy části pro veřejnost). Ještě před odletem si zjistěte, z jakého terminálu poletíte. Není sice problém se mezi budovami přesunout, ale správným výstupem si ušetříte klidně i přes 15 minut. Jednotlivé aerolinky využívají terminály dle následujícího klíče:

 • Terminal North: Aeroflot, Air Transat, China Eastern Airlines, easyJet, Emirates, Icelandair, Qatar Airways, Royal Air Maroc, Rwandair, TUI, Virgin Atlantic, Westjet,
 • Terminal South: Aegean Airlines, Aer Lingus, Air Baltic, Air Europa, Air Malta, Aurigny, Austrian, Belavia, British Airways, Cathay Pacific, China Airlines, Croatia Airlines, Finnair, Iberia, Level, Norwegian, Pegasus Airlines, Ryanair, SmartWings, Swiss, TAP, Thomas Cook Airlines, Turkish Airlines, Vueling, Wizz Air.

Otevírací doba terminálů je 24/7.

Průvodce pro tebe napsal Kryštof Hájek
1024 km
od Prahy
? °C
aktuální počasí
04:46 (-1 )
aktuální čas

Letenky

Letenky ze střední Evropy na Gatwick se běžně pohybují v intencích od 2.000 do 4.500 Kč. Díky velké oblibě Londýna se stává, že v exponovaných obdobích se ceny vyšplhají i k 6.500 Kč, z toho důvodu je lepší nakupovat s předstihem alespoň 2 měsíců. Naopak během akcí se můžete dostat i na cenu pod 1.500 Kč, výrazně levnější nabídky se však objevují na letiště Stansted či Luton. Pravidelné lety na letiště Gatwick obstarávají ze střední Evropy:

 • easyJet: několikrát denně z Prahy, Vídně a Krakova, 
 • SmartWings: několikrát týdně z Prahy, 
 • British Airways: denně z Vídně a Norimberka,  
 • Level: denně z Vídně.

Doba letu z Prahy je asi 2 hodiny

Inspirujte se akcemi na letenky do Londýna, nebo využijte náš vyhledávač letenek a podívejte se na aktuální ceny. Porovnáváme nabídky více než 500 leteckých společností.

Přestup

Gatwick má dva terminály, severní a jižní, mezi nimiž jezdí zdarma automatický vláček. Samotný přesun mezi terminály zabere asi 30 minut. Stačí sledovat přehledné značení, vláček jezdí každé 2 až 4 minuty po 24 hodin, a to pouze v "landside", tedy v prostoru pro veřejnost.

Při garantovaném přestupu na jedné letence vás však téměř vždy čeká transfer v rámci jednoho terminálu, kdy nemusíte opouštět tranzitní prostor a znovu procházet bezpečnostní prohlídkou. Na Gatwicku je běžnou praxí, že číslo odletové brány se objevuje klidně i méně než hodinu před odletem. Nestresujte se tím, i když jsou terminály rozlehlé a členité, značení je přehledné a samo vás navede nejrychlejší cestou ke gatu.

Doprava z/na letiště

Do Londýna

Nejrychlejší a nejpohodlnější dopravou do Londýna, ale i na jih Anglie, je vlak. Stanice se nachází u jižního terminálu a jízdenky můžeme zakoupit online přes web thetrainline.com, je nutné si je však vyzvednout z automatu před vstupem na nástupiště, nepřijdou na e-mail. Nádraží je přímo spojené s terminálem jih (South), pro cestu k terminálu sever (North) musíte využít automatický vláček zdarma, jehož stanice je jen pár metrů od nádraží. 

Zrychlené spoje vás na stanici Victoria dovezou už za půl hodiny. Vlaky jezdí velmi často (intervaly 3 až 20 minut) po celou noc.

 • Směr Victoria: cesta trvá 30 minut, jízdenky stojí 15,40 až 19,90 GBP,
 • směr St. Pancras/Kings Cross, severní Londýn: cesta zabere asi 50 až 75 minut, jízdenky od 12,30 GBP,
 • směr London Bridge: jízdní doba je 40 až 60 minut a za lístek zaplatíte od 11 GBP.

Pro nejlevnější cestu do Londýna využijte autobusy easyBus, případně National Express (směr Victoria nebo West Brompton), cesta je však výrazně delší (kolem 90 minut, ale ve špičce může být i delší), spojení jede cca jednou za 15 minut a za jízdenku zaplatíte od 1,99 GBP v předprodeji online (alespoň tři týdny dopředu). Lístek zakoupený krátce před odjezdem online vyjde zhruba na 9 GBP, na místě pak od 11 GBP výš. Autobusy zastavují před oběma terminály.

Do Londýna a celé Anglie jezdí z letiště i autobusy, které zastavují u obou terminálů.

Pokud vám nejde na prvním místě vyloženě o cenu, rozhodně doporučujeme využít vlak, jedná se o nejjistější dopravu. Autobusy často trpí ve vleklých dopravních zácpách.

* použité barvy linek jsou pouze ilustrační a neodpovídají oficiálnímu označení dopravního podniku

Na letiště Heathrow a Stansted

Z Gatwicku zajišťují na tato letiště přímé spojení autobusy společnosti National Express a easyBus (pro které jezdí autobusy National Express)

Heathrow

 • přímé spojení je velmi frekventované s intervaly mezi 5 a 20 minutami, jízdní doba trvá 90–120 minut. Autobusy odjíždí od všech terminálů a zajišťují jej společnosti National Express a Megabus. Levnější Megabus nabízí jízdenky od 13,50 GBP s koupí alespoň měsíc před odletem, National Express pak jezdí za ceny mezi 20 a 27 GBP.
 • nejlevnější variantou je využití easyBusu (od £ 1,95 při koupi s předstihem) na konečnou Earl's Court/West Brompton, odkud se metrem Piccadily Line dostanete za £ 3,10 mimo špičku, resp. £ 5,10 ve špičce přímo na letiště Heathrow.

Stansted

 • interval přímých spojů National Express se pohybuje okolo 120 minut, cesta trvá 180–210 minut a zaplatíte za ní £ 26 až 33.
 • levněji se dá dopravit kombinací easyBusu s přestupem na autobusovém nádraží Victoria, odkud jezdí jiná linka easyBus až na Stansted. Při koupi s předstihem zaplatíte 2x £ 1,95.

Na letiště Luton

Nejrychlejším spojením je vlak do stanice Luton Parkway, odkud jezdí kyvadlový bus k letišti zdarma. Celkem zabere cesta vlakem zhruba 120 minut a stojí od 27,90 GBP.

Další možností je přímý spoj National Expess, který jezdí v intervalu zhruba 90 minut s jízdní dobou 150 minut a při ceně od 20 GBP.

Nejlevnější způsob je podobně jako při dopravě na Stansted s easyBusem s přestupem na autobusovém nádraží Victoria (2 x £1,95).

Do jižní Anglie

Cesta na jih Anglie do měst jako Brighton, Portsmouth, Southampton, Worthing, Eastbourne, Hastings a dalších, je z Gatwicku velmi rychlá a jednoduchá, v mnohých případech kratší než do samotného Londýna. U jižního terminálu se nachází železniční stanice, vlaky jezdí často (intervaly od 5 do 30 minut) a pro nejlevnější jízdenku rezervujte online, například na webu thetrainline.com.

Letištní hotely a okolní obce

Pokud se rozhodnete nocovat v některém z letištních hotelů, do vybraných jezdí oficiální letištní autobusy označené jako G1 až G7. Na všech linkách platí plošné jednosměrné jízdné ve výši 3 libry.

Po širokém okolí pak jezdí několik běžných meziměstských linek – mapa lokálních spojení.

Služby na letišti

Oficiální letištní wi-fi je zdarma na 45 minut. Napříč letištěm najdete i další možnosti připojení především v restauracích.

Úschovnu zavazadel naleznete otevřenou nonstop v jižním terminálu v oblasti check-in přepážek nebo na severním terminálu poblíž stanice automatického meziterminálového vláčku. Za 24 hodin zaplatíte 11 GBP.

V obou terminálech vždy po výstupu z tranzitní zóny do příletové části najdete několik běžných supermarketů, kde si levně nakoupíte jídlo i pití.

Zdarma se přihlaste do věrnostního programu letiště myGatwick. Získáte tak zajímavé slevy do letištních restaurací, obchodů nebo třeba na parkování.

Hotely u letiště

V případě brzkého odletu, kterých je z Gatwicku opravdu mnoho, se rozhodně vyplatí přespat v hotelu poblíž letiště. Cesta z Londýna zabere dost dlouhou dobu a i když vlaky jezdí 24 hodin denně, přespání v blízkosti terminálů bude určitě příjemnější. 

V bezprostřední blízkosti terminálu sever i jih najdete několik hotelů, ze kterých doběhnete k odbavení za 5 minut pěšky. Jedná se především o hotely Hilton London Gatwick Airport či BLOC Hotel Gatwick (u jižního terminálu) a Premier Inn a Hampton by Hilton (u severního terminálu). Průměrná cena za noc pro dva se pohybuje kolem 2.500 Kč při rezervaci s dostatečným předstihem. 

Výrazně levnější hotely pak najdete v perimetru zhruba 5 km. Žádný z hotelů v okolí nenabízí transfer k terminálu zdarma, vybírejte tedy z těch, ke kterým zajíždějí speciální letištní hotelové autobusy (viz detailní informace) s cenou 3 GBP za jednu jízdu (platit se dá hotově u řidiče nebo i na recepci hotelu). Mezi tradičně nejlevnější hotely patří Airport Inn Gatwick nebo Travelodge s cenami kolem 1.500 Kč za noc ve dvoulůžkovém pokoji.

Letiště v okolí

Odhalte naše tipy k dopravě, přestupům i letenkám na další nejbližší letiště v okolí:

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele

Nechceš klikat? Přidej se mezi nás! (pokud nejsi robot)

Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před měs
Navrhni úpravu