Londýn

Letiště Londýn Gatwick

O letišti

Druhé největší londýnské letiště a zároveň jedno z nejrušnějších v Evropě se nachází asi 45 km jižně od centra Londýna a 43 km severně od Brightonu.

Svoji hlavní základnu a sídlo zde má jedna z nejvýznamnějších nízkonákladových aerolinek, easyJet. Gatwick je především domovem pro low-cost společnosti a významným uzlem charterových letů, stejně tak alternativním letištěm k většímu Heathrow pro ostatní dopravce.

Otevírací doba terminálů je 24/7.

Oficiální stránky letiště jsou www.gatwickairport.com

IATA Kód
LGW
Aktuální počasí
? °C
Místní čas
23:36 (-1)
Vzdálenost z ČR
1024 km

Letenky

Letenky ze střední Evropy na Gatwick se běžně pohybují v intencích od 2 500 do 5 000 Kč. Díky velké oblibě Londýna se stává, že v exponovaných obdobích se ceny vyšplhají i k 6 500 Kč, z toho důvodu je lepší nakupovat s předstihem alespoň 2 měsíců. Naopak během akcí se můžete dostat i na cenu pod 1 500 Kč, výrazně levnější nabídky se však objevují na letiště Stansted či Luton.

Pravidelné lety na letiště Gatwick obstarávají ze střední Evropy:

Z letiště Gatwick se dostanete návaznými lety například do Irska či Skotska, zejména s aerolinkami easyJet či Aer Lingus. Populární destinace v zámoří, hlavně Karibiku, USA nebo Kanadě, pak nabídnou aerolinky TUI nebo Westjet.

Doba letu z Prahy na Gatwick je asi 2 hodiny.

Inspirujte se akcemi na letenky do Londýna, nebo využijte náš vyhledávač letenek a podívejte se na aktuální ceny. Porovnáváme nabídky více než 500 leteckých společností.

Doprava z/na letiště

Vlak do Londýna (rychlé, pohodlné)

Nejrychlejší a nejpohodlnější dopravou do Londýna, ale i na jih Anglie, je vlak. Stanice se nachází u jižního terminálu a jízdenky můžeme zakoupit online přes web thetrainline.com, je nutné si je však vyzvednout z automatu před vstupem na nástupiště, nepřijdou na e-mail. Nádraží je přímo spojené s terminálem jih (South), pro cestu k terminálu sever (North) musíte využít automatický vláček zdarma, jehož stanice je jen pár metrů od nádraží. 

Zrychlené spoje vás na stanici Victoria dovezou už za půl hodiny. Vlaky jezdí velmi často (intervaly 3 až 20 minut) po celou 24 hodin denně.

  • Směr Victoria: cesta trvá 33 minut, jízdenky stojí kolem 18,50 GBP, v případě nákupu 2 a více měsíců dopředu můžou být i za 12,50 GBP
  • směr St. Pancras/Kings Cross, severní Londýn: cesta zabere asi 50 až 75 minut, jízdenky od 12,90 GBP
  • směr London Bridge: jízdní doba je 40 až 60 minut a za lístek zaplatíte od 12,50 GBP

Vlaky by měly být vždy vaší první volbou, pokud nejde čistě jen o cenu.

Autobusy do Londýna (levné)

Pro nejlevnější cestu do Londýna využijte autobusy National Expresscesta je však výrazně delší (kolem 90 minut, ale ve špičce může být i delší). Autobusy v Londýně zastavují na hlavním autobusovém nádraží Vicotria a na stanici Earl's Court. Spoje do žádných jiných destinací v Londýně aktuálně nejezdí.

Autobusy jezdí cca jednou za +-2x do hodiny a za jízdenku zaplatíte od 4 GBP do 8 GBP v předprodeji online. Lístek zakoupený na místě pak od 11 GBP výš. Autobusy mají kromě ceny oproti vlakům ještě jednu výhodu: zastavují před oběma terminály (North i South).

Na letiště Heathrow, Stansted a Luton

Heathrow

  • přímé spojení jezdí cca 1x za hodinu, jízdní doba trvá 90–120 minut. Autobusy odjíždí od všech terminálů a zajišťují jej společnosti National Express a Megabus. Levnější Megabus nabízí jízdenky od 16,50, National Express pak jezdí za ceny kolem 25 GBP.
  • nejlevnější variantou je využití autobusu National Express (od 4 GBP do 8 GBP při koupi s předstihem) na konečnou Earl's Court/West Brompton, odkud se metrem Piccadily Line dostanete za 1,90 GBP mimo špičku, resp. 3,30 GBP ve špičce přímo na letiště Heathrow.

Stansted

Přímé spoje mezi Gatwickem a Stanstedem aktuálně nejezdí. Nejrychlejší spojení povede vlakem z Gatwicku na stanici Blackfriars v centru Londýna (od 12,50 GBP), odkud se přesunete metrem District nebo Circle Line na stanici Liverpool Street (2,50 GBP).

Odtud jezdí přímé vlaky Stansted Express za ceny od 9,70 GBP. Celkem cesta zabere kolem 2 hodin.

Luton

Nejrychlejším spojením je vlak do stanice Luton Parkway, odkud jezdí kyvadlový bus k letišti zdarma. Celkem zabere cesta vlakem zhruba 120 minut a stojí od 27,90 GBP.

Do jižní Anglie

Cesta na jih Anglie do měst jako Brighton, Portsmouth, Southampton, Worthing, Eastbourne, Hastings a dalších, je z Gatwicku velmi rychlá a jednoduchá, v mnohých případech kratší než do samotného Londýna. U jižního terminálu se nachází železniční stanice, vlaky jezdí často (intervaly od 5 do 30 minut) a pro nejlevnější jízdenku rezervujte online, například na webu thetrainline.com.

Levnější, ale pomalejší dopravu do destinací jako je Brighton, Southampton nebo Borunemouth nabízí také autobusy National Express.

Letištní hotely a okolní obce

Pokud se rozhodnete nocovat v některém z letištních hotelů, do vybraných jezdí oficiální letištní autobusy označené jako G1 až G7. Na všech linkách platí plošné jednosměrné jízdné ve výši 3 libry.

Po širokém okolí pak jezdí několik běžných meziměstských linek – mapa lokálních spojení.

Přestup a terminály

Gatwick má dva terminály, severní a jižní, mezi nimiž jezdí zdarma automatický vláček. Samotný přesun mezi terminály zabere asi 30 minut. Stačí sledovat přehledné značení, vláček jezdí každé 2 až 4 minuty po 24 hodin, a to pouze v "landside", tedy v prostoru pro veřejnost. Při přestupu mezi terminály tedy vždy musíte opustit tranzitní zónu a následně na druhém terminálu opět projít přes bezpečnostní a pasovou kontrolu.

Ještě před odletem si zjistěte, z jakého terminálu poletíte. Není sice problém se mezi budovami přesunout, ale správným výstupem si ušetříte klidně i přes 15 minut. Jednotlivé aerolinky využívají terminály dle následujícího klíče:

  • Terminal North: Aeroflot, Air Transat, China Eastern Airlines, easyJet, Emirates, Icelandair, Qatar Airways, Royal Air Maroc, Rwandair, TUI, Virgin Atlantic, Westjet,
  • Terminal South: Aegean Airlines, Aer Lingus, Air Baltic, Air Europa, Air Malta, Aurigny, Austrian, Belavia, British Airways, Cathay Pacific, China Airlines, Croatia Airlines, Finnair, Iberia, Level, Norwegian, Pegasus Airlines, Ryanair, Smartwings, Swiss, TAP, Turkish Airlines, Vueling, Wizz Air.

Při garantovaném přestupu na jedné letence vás však téměř vždy čeká transfer v rámci jednoho terminálu, kdy nemusíte opouštět tranzitní prostor a znovu procházet bezpečnostní prohlídkou.

Na Gatwicku je běžnou praxí, že číslo odletové brány se objevuje klidně i méně než hodinu před odletem. Nestresujte se tím, i když jsou terminály rozlehlé a členité, značení je přehledné a samo vás navede nejrychlejší cestou ke gatu.

Mapu terminálů najdete přehledně na oficiálním webu letiště.

Hotely u letiště

V případě brzkého odletu, kterých je z Gatwicku opravdu mnoho, se rozhodně vyplatí přespat v hotelu poblíž letiště. Cesta z Londýna zabere dost dlouhou dobu a i když vlaky jezdí 24 hodin denně, přespání v blízkosti terminálů bude určitě příjemnější.

U terminálu (5 min. pěšky)

V bezprostřední blízkosti terminálu sever i jih najdete několik hotelů, ze kterých doběhnete k odbavení za 5 minut pěšky. Jedná se především o hotely Hilton London Gatwick Airport či BLOC Hotel Gatwick (u jižního terminálu) a Premier Inn a Hampton by Hilton (u severního terminálu). Průměrná cena za noc pro dva se pohybuje kolem 2 500 Kč při rezervaci s dostatečným předstihem.

Letištními autobusy

Výrazně levnější hotely pak najdete v perimetru zhruba 5 km. Žádný z hotelů v okolí nenabízí transfer k terminálu zdarma, vybírejte tedy z těch, ke kterým zajíždějí speciální letištní hotelové autobusy (viz detailní informace) s cenou 3 GBP za jednu jízdu (platit se dá hotově u řidiče nebo i na recepci hotelu). Mezi tradičně nejlevnější hotely patří Airport Inn Gatwick nebo Travelodge s cenami kolem 1 500 Kč za noc ve dvoulůžkovém pokoji.

Služby na letišti

Oficiální letištní wi-fi je zdarma na 45 minut. Napříč letištěm najdete i další možnosti připojení především v restauracích.

Úschovnu zavazadel naleznete otevřenou nonstop v jižním terminálu v oblasti check-in přepážek nebo na severním terminálu poblíž stanice automatického meziterminálového vláčku. Za 24 hodin zaplatíte 11 GBP.

V obou terminálech vždy po výstupu z tranzitní zóny do příletové části najdete několik běžných supermarketů, kde si levně nakoupíte jídlo i pití.

Zdarma se přihlaste do věrnostního programu letiště myGatwick. Získáte tak zajímavé slevy do letištních restaurací, obchodů nebo třeba na parkování.

naposledy aktualizováno 01. 09. 2022
Navrhni úpravu

22 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele Martin _58
Martin _58
před 3 měs

Prosím o radu/názor, zda se dá stihnout přesnul v rámci Londýna z LHR na LGW, kdy na změnu letiště mi to na zvažované letence z Prahy ukazuje 3 hodiny a 20 minut. Případně prosím o zkušenost, jak to ještě probíhá po nedávnem Brexitu (nutné ještě imigrační?). Za postřehy předem díky.

Lucie _B
před 3 měs

Dá se to v pohodě stihnout, jeli jsme autobusem National Express, trvalo to tuším ani ne hodinu, autobusy jezdí na čas. Na Gatwicku byla jen pasová kontrola přes eGates vše šlo hodně rychle.

Avatar uživatele Martin _58
Martin _58
před 3 měs

Díky moc Lucko za info, to jsem přesně potřeboval vědět.

Tesna
před 3 měs

Má někdo tip na pozdni večerní transfer/taxi z LHR na LGW za solidní cenu? Autobus s flexi jízdenkou je za 64 GBP pro dva, taxi jsem našel okolo stovky. Díky všem

Avatar uživatele Velký Cestovatel
Velký Cestovatel
před 3 lety

Může se jízdenka na gatwick express použít na všechny spoje bez ohledu na čas?

Kryštof Hájek
před 3 lety

Záleží na typu jízdenky. Pokud zakoupíte "Anytime", můžete jet jakýmkoliv spojem.

Avatar uživatele
Michala
před 3 lety

Dobrý den. Letadlo z Miami prileta v 6.50 ráno a letadlo do Prahy odlétá v 8.20.... Myslíte, že se to dá stihnout? Budeme mít jen příruční zavazadlo. Každá letenka je zvlášť. Do Prahy s easyjet, takže palubní lístek už budu mít vytisknutý. Musím i tak vyjít z tranzitní zóny a znovu projít branama? Děkuji

Kryštof Hájek
před 3 lety

Dobrý den, vyjít ven budete muset, Norwegian (předpokládám, že z Miami letíte s Norwegian?) přilétá na jižní terminál, zatímco easyJet odlétá ze severního. Stihnout se to dá, ale rezerva pro případné zdržení je opravdu minimální.

Avatar uživatele tmx
tmx
před 3 lety

V airside je transfer bus mezi terminály, není třeba jít přes pasovku a vstupovat do UK.

https://www.tripadvisor.com/Show...gland.html (téma je dlouhé, ale závěrem je, že to bylo úplně v pohodě).

Kryštof Hájek
před 3 lety

Vida, toho jsem si tam nikdy nevšiml, ani na webu letiště není o shuttle busu ani zmínka. Ale vypadá to, že fakt funguje.

Avatar uživatele
michala
před 3 lety

tak jsem se tím konečně prokousala..a když už jsem zajásala, že to bude v pohodě, tak jsem našla upozornění, že pro pasažéry společnosti Easyjet, platí, že musí prosít kontrolou a zase zpět i když mají pouze příruční zavazadlo. jinak ano...letím s Noewegian z Miami a S Easy jet do Prahy

Avatar uživatele
Michala
před 3 lety

Ještě se zeptám.... Je nějaký trik, jak projít vsema frontama rychleji? Děkuji

Avatar uživatele
Pavel Planespotter
před 3 lety

Budete z Floridy opalena, zkuste to nahore bez.

Avatar uživatele tmx
tmx
před 3 lety

Gatwick nabízí na stránkách letiště fast track na security za 5 liber a na imigrační za 10 (podmínky si nepamatuji, jen jsem to tam viděl). Tak to je třeba trik.

Avatar uživatele
Cvrcek001
před 3 lety

Dobrý den, když si rezervuji jízdenku, předem, tak ji musím použít na konkrétní spoj? Nebo kdykoli během dne?

Děkuji

Avatar uživatele Velký Cestovatel
Velký Cestovatel
před 3 lety

Gatwick Express

Avatar uživatele
Blanka Kozáková
před 3 lety

Dobrý den,

jedu poprvé do Londýna a ráda bych se Vás zeptala, zda mohu koupit oyster kartu na letišti Gatwick nebo na vlakovém nádraží u letiště . Kde ji mohu nabít a zda můžu tuto kartu použít na jízdu vlakem do centra. Moc děkuji za odpověď.

Kryštof Hájek
před 3 lety

Dobrý den, Oyster Card lze koupit ve Visitor Center na obou terminálech. Nicméně pro cestu vlakem z Gatwicku do Londýna je výhodnější (levnější) koupit separátní jízdenky pouze na vlak, viz odkazy výše. Ani pro cestování po Londýně není nutné používat Oysterku, stačí místo ní používat běžnou platební kartu - za stejné ceny.

Avatar uživatele tmx
tmx
před 3 lety

Jen bych dodal, že co se týká platební karty, jde o pay as you go placení, které je zastropované na určité denní částce, případně týdenní, ale "reset" je v pondělí. Pokud je pobyt přes neděli, od 5 dní se už vyplatí 7 denní předplatné (zóna 1+2 za 35,10 £) a to lze nahrát v automatech pouze na Oyster (kterou vám zároveň může automat vydat).

Avatar uživatele
Tomáš Heřmánek
před 3 lety

dobrý den, přilétáme na Gatwick v 7.35h, autobus A9 odjíždí od terminálu 8.35h. Myslíte, že se to dá stihnout ?děkuji za odpověď.

Kryštof Hájek
před 3 lety

Určitě dá. Pokud poletíte na čas, mělo by být bez problému.

Avatar uživatele
Tomáš Heřmánek
před 3 lety

dobrý den, zakoupil jsem si jízdenky Thameslinks přes internet ze stanice London St Pancras na letiště Gatwick. Platba proběhla úspěšně, ale na email mi přišel pouze kód k vyzvednutí na vlakové stanici. Původně jsem ale chtěl eticket .Poradíte co dál... Jsou na stanici nějaké automaty k vyzvednutí ? Cestuji takto poprvé, takže promiňte zua pro vás možná hloupý dotaz..děkuji za odpověď

Letiště v okolí

Získej tipy k dopravě do centra i z dalších letišť v okolí