Londýn

Letiště Londýn Heathrow

O letišti

Heathrow je ikonické největší letiště v Evropě, které je pro svoji hustou síť dálkových linek pro cestovatele známé hlavně jako přestupní. Letiště je domovem pro British Airways a Virgin Atlantic, ale míří sem spoje prakticky každé významné společnosti z celého světa.

Celé letiště je otevřeno 24 hodin, terminály 2 a 4 však na noc (0:00 až 4:00) zavírají svoji tranzitní část.

Letiště Heathrow leží 27 km západně od Londýna a je tak ze všech velkých londýnských letišť centru nejblíže.

Oficiální stránky letiště jsou www.heathrowairport.com

IATA Kód
LHR
Aktuální počasí
9.8 °C
Místní čas
00:19 (-1)
Vzdálenost z ČR
1044 km

Letenky

Na letiště Heathrow létá z Prahy pouze British Airways s několika denními spoji. Zpáteční letenky se pohybují v rozmezí 45 000 Kč, ale při koupi s alespoň 2měsíčním předstihem se dostanete často i na ceny pod 3 000 Kč.

Z Vídně se dostanete na Heathrow s British Airways nebo Austrian a ceny bývají o pár stovek levnější než z Prahy, začínají cca na 3 500 Kč.

Let do Londýna trvá z ČR a okolí asi 2 hodiny.

Inspirujte se akcemi na letenky do Londýna, nebo využijte náš vyhledávač letenek a podívejte se na aktuální ceny. Porovnáváme nabídky více než 500 leteckých společností.

Přestup a terminály

Najdete zde 4 terminály, z toho jeden z nich – Terminál 5 – má ještě navíc dvě satelitní budovy. Přestupy jsou velmi přehledně značené, využít můžete také interaktivní mapu letiště nebo přímé vyhledávání konkrétních přestupů.

Přestupy mezi terminály

 • Terminál 2 <-> Terminál 3: využijte pěší podchod mimo tranzitní zónu, celkový čas: 15-20 minut, případně Flight Connection Bus v rámci tranzitní zóny, celkový čas: 20-30 minut,
 • Terminály 2, 3, 4 <-> Terminál 5: sledujte značení "Flight Connections", které vás dovede k Flight Connection Buses. Tyto autobusy jezdí v rámci tranzitní zóně po ploše letiště, takže nemusíte procházet pasovou kontrolou.  Autobusy jezdí každých 6-10 minut. Celkový čas přestupu i s čekáním na autobus: 20-30 minut.

  Alternativní možností je využití metra Piccadily Line mimo tranzitní zónu, který jezdí mezi letištním stanicemi zdarma. Při vstupu do stanice si u turniketů musíte pípnout kreditní kartou, ale nestrhnou se vám z ní žádné peníze.
 • Terminály 2,3 <-> Terminál 4: sledujte značení "Flight Connections", které vás dovede k Flight Connection Buses. Tyto autobusy jezdí v rámci tranzitní zóně po ploše letiště, takže nemusíte procházet pasovou kontrolou.  Autobusy jezdí každých 6-10 minut. Celkový čas přestupu i s čekáním na autobus: 25-35 minut.

  Alternativní možností je využití vlaku Heathrow Express mimo tranzitní zónu, který jezdí mezi letištním stanicemi zdarma. Při vstupu do stanice si u turniketů musíte pípnout kreditní kartou, ale nestrhnou se vám z ní žádné peníze.

Stanoviště letištních tranzitních autobusů:

 • Terminál 2: u gatu A5
 • Terminál 3: v podlaží 0 u check-in přepážek pro přestup (Connections)
 • Terminál 4: dočasně uzavřený
 • Terminál 5: v podlaží 0 u gatu A10e

Přestup v rámci terminálu 5

Terminál 5 je jediný, který má dvě další satelitní budovy, které s hlavní částí nejsou spojené. Ke gatům B a C tak vždy musíte využít automatický podzemní vláček (podlaží -2), který jezdí jednou za 3 až 6 minut po 24 hodin denně. 

Cesta od hlavního terminálu k B-gatům trvá asi 3 minuty, zatímco k C-gatům 6-7 minut.

Lety British Airways z/do Prahy

Většina letů British Airways využívá terminál 5, nicméně lety z Prahy i Vídně parkují u terminálu 3. Velmi často vás taky i při cestě s jednou aerolinkou čeká přesun mezi terminály 3 a 5, který zajistí shuttle autobusy po letištní ploše.

Tyto lety budete mít vždy na jedné letence, proto nemusíte řešit čas přestupu - jakýkoliv bude dostatečný.

Zavazadla při přestupu na Heathrow

Budete-li mít na letišti Londýn Heathrow přestup garantovaný aerolinkami (tzn. zakoupené najednou jako jedna letenka), o zavazadla se nemusíte starat. Výjimky můžou nastat v případě, že máte dlouhý přestup přes noc.

Pokud si lety nakombinujete na vlastní pěst jako dvě různé letenky, pak si vždy musíte zavazadlo vyzvednout, přesunout na nový terminál a následně znovu odbavit.

Terminály podle aerolinek

Na jaký terminál letiště Hetahrow poletí váš let? Přehledné rozdělené všech leteckých společností i konkrétních letů naleznete na webu: www.heathrow.com/at-the-airport/terminal-guides/which-terminal.

Doprava z/na letiště

Vlak a metro do Londýna

Nejrychlejší dopravu obstarávají vlaky Heathrow Express, které vás dovezou bez zastávky za 15 minut na nádraží Paddington. Jedna cesta stojí 18 GBP platná jen v daný den a zakoupená online, na místě pak vyjde na 22 GBP. Zpáteční stojí 37 GBP. První vlak z Londýna na letiště jede v 5:10, poslední z letiště do Londýna ve 23:47.

Všechny vlaky staví u terminálů 2, 3 a 5.

Nejlevněji se do Londýna dopravíte vlakem Elizabeth Line nebo metrem trasy „Piccadilly Line“. Za jízdenku zaplacenou vaší bezkontaktní kreditní/debetní kartou (nebo s Oyster Card) zaplatíte 5,50 GBP ve špičce, resp. 3,50 GBP mimo špičku. Jízdné v hotovosti stojí 6,30 GBP. Celodenní jízdné vyjde na 14,10 GBP. Daná částka se vám automaticky strhne z vaší karty – ať pojedete daný kalendářní den kolikrát chcete, více se nestrhne. Klasické papírové celodenní jízdenky stojí 20,30 GBP.

 • Vlak Elizabeth Line jede na nádraží Paddington s několika zastávkami po cestě cca 30 minut, dále bude pokračovat napříč centrem dál na východ Londýna (cca do roku 2023 je nutné na Paddingtonu přestupovat, pak pojede bez přestupu)
 • Metro Piccadilly Line projede celým centrálním Londýnem, přičemž na stanici Piccadilly Circus dojede za cca za 50 minut,
 • špička znamená časy 6:30–9:30 a 16:00–19:00 vždy ve všední dny, 
 • Vlaky Elizabeth Line i metro Piccadily Line zastavují u všech terminálů.

Na webu dopravního podniku najdete vyhledávání spojení na konkrétní trase i přesný rozpis jízdního řádu vlaku Elizabeth Line i metra Piccadily Line.

Metro i vlak jezdí cca od 5:00 do 0:30.

Autobusy

Do centra Londýna jezdí od všech terminálů také autobusy Terravision (kup jízdenku online) a National Express (kup jízdenku online). Obě společnosti jezdí na hlavní nádraží Victoria, kam cesta trvá 50 minut a tudíž je levnější i rychlejší jet vlakem, na druhou stranu při cestě vlakem/metrem na autobusové nádraží Victoria musíte přestupovat. Frekvence spojení je 1-2x za hodinu.

Pokud tedy preferujete komfortnější cestu na nádraží Victoria, autobusy jsou vhodnou volbou.

National Express zastavuje také na stanici Earl's Court (cca 35 minut), kam ale z letiště jezdí také metro Piccadily Line přímo a levněji.

Srovnání cen a časů

 • Vlak Heathrow Express – doba jízdy 15 minut – jízdenka od 18 GBP (celodenní jízdenka pro Londýn zde neplatí)
 • Vlak TfL Rail – doba jízdy 30 minut – jízdenka placená kartou 3,50 GBP5,50 GBP – celodenní pro zóny 1 až 6 za 14,10 GBP
 • Metro Piccadily Line – doba jízdy 50 minut – jízdenka placená kartou 3,50 GBP5,50 GBP – celodenní pro zóny 1 až 6 za 14,10 GBP
 • Autobus Terravision – doba jízdy 50 minut – jízdenka za 6 GBP – výhoda přímého spoje na nádraží Victoria

Noční doprava

V noci jezdí na letiště přímo z centra Londýna autobus číslo N9 zhruba mezi půlnocí a 5 hodinou ranní. Intervaly jsou 20 minut a jízdní doba činí 70–90 minut. Ceny jízdenky je shodná jako u ostatních prostředků dopravního podniku TfL, tedy 3,50 GBP jednorázová, resp. 14,10 GBP celodenní. Jízdní řád linky N9 najdete na webu tfl.gov.uk.

Autobusy do okolí

Pro cesty do okolních čtvrtí lze využít mnoho autobusových linek, většinou nemají delší intervaly než 30 minut, ceny jízdenek se liší dle jednotlivých linek, obvykle se pohybují mezi 1,50 GBP a 3 GBP a vždy se dá platit kartou u řidiče.

* použité barvy linek jsou pouze ilustrační a neodpovídají oficiálnímu označení dopravního podniku

Heathrow Free Travel Zone

Do roku 2021 fungovala při cestách v bezprostředním okolí letiště tzv. Heathrow Free Travel Zone, kdy jste při jízdě všemi autobusovými linkami nemuseli platit jízdné. To se hodilo například při cestě do/z hotelů poblíž letiště, které obvykle nenabízejí odvoz zdarma k terminálu. 

Od ledna 2021 je Heathrow Travel Zone zrušena a za jízdenku musíte platit, nicméně platba je jednoduchá kartou u řidiče, takže není třeba před nástupem do autobusu složitě hledat pokladny či automaty.

Zdarma však stále zůstává transport vlaky a metrem mezi jednotlivými terminály. Při průchodu turniketem je sice nutné přiložit ke čtečce vaší platební kartu, nestrhnou se z ní však žádné peníze.

Na letiště Gatwick, Luton a Stansted

Z Heathrow zajišťují na tato letiště přímé spojení autobusy společnosti National Express a Megabus (pouze Gatwick), nejlevnější jízdenky rezervujte vždy alespoň s třítýdenním předstihem na webu.

 • Gatwick: autobusy jezdí 1-2x za hodinu, jízdní doba je 90–120 minut. Autobusy odjíždějí od všech terminálů a ceny začínají na 25 GBP u National Express, resp. na 16,50 GBP u Megabus,
 • Stansted: přímé spoje jedou jen cca 4-5x denně, cesta trvá 120–150 minut a stojí od 19 GBP, po trase jezdí autobusy National Express,
 • Luton: autobusy odjíždí zhruba 1x za 2 hodiny (ve špičkách častěji), aby během 80–100 minut dosáhly svého cíle. Ceny začínají na15 GBP a po trase jezdí jen National Express.

Levněji, za to však za výrazně delší dobu, se dostanete mezi letišti kombinací vlaku TfL nebo metra Piccadily z Hetathow do centra (5,50 GBP ve špičce, resp. 3,50 GBP mimo špičku při platbě kreditní kartou, platí kamkoliv do centra, včetně přestupů) a autobusů National Express, které stojí od 4 GBP do 8 GBP. Celkem si na cestu vyhraďte minimálně 4,5 hodiny.

Na letiště London–City

Nejrychleji se na letiště dostanete kombinací vlaků Heathrow Express na konečnou stanici Paddington, zde přestoupíte na metro zelené District Line nebo žluté Circle Line, pojedete do stanice „Bank“, kde přestoupíte na lehké metro „DLR“, které vás doveze na letiště City. Cesta zabere minimálně 150 minut.

Celkové orientační časy s určitou rezervou na jednotlivá letiště jsou:

 • Heathrow -> Gatwick: 3,5 hodiny,
 • Heathrow -> City: 3,5 hodiny,
 • Heathrow -> Luton: 3,5 hodiny,
 • Heathrow -> Stansted: 4,5 hodiny.

Hotely u letiště

Letiště Heathrow je významný přestupní uzel a nejlevnější letenky v sobě často ukrývají celonoční přestup, během kterého se nevyplatí jet do centra Londýna, ale na druhou stranu jsou natolik dlouhé, že nedává smysl nocovat v terminálu.

V blízkosti letiště se nacházejí desítky hotelů, které oproti centru Londýna navíc nabízejí mnohem příznivější ceny.

Hotely přímo u terminálů

Nehledíte-li tolik na cenu, ale jde vám hlavně o pohodlí, ubytujte se hotelech, ze kterých k terminálu dojdete do 10 minut pěšky. Snadno a rychle se navíc dostanete vlakem či metrem zdarma i k ostatním terminálům.

Hotely v okolí

Mnoho dalších hotelů se nachází v blízkosti letiště, jejich výhodou jsou nižší ceny startující už cca na 1 500 Kč. 

Možnosti dopravy od terminálům k hotelům jsou v zásadě dvě: levnější běžné autobusové linky (cena 1,65 GBP za jízdenku, platí se kartou u řidiče) nebo speciální Hoppa Bus, který od všech terminálů jezdí k blízkým hotelům za ceny 6 GBP jednosměrně / 11 GBP zpáteční, při koupi online za 10,50 GBP. Lístky a jízdní řády najdete na webu hotelhoppa.co.uk.

Níže vybíráme hotely s nejlepším poměrem cena vs. výkon:

 • ibis Budget London Heathrow (u terminálu 5): ceny už od 1 400 Kč, jezdí jsem ale pouze Hoopa Bus (linka H5D)
 • Thistle London Heathrow (mezi terminály 2/3 a 5): ceny od 2 100 Kč, k terminálu 5 jezdí za 1,65 GBP každých 10 minut autobus 423, k ostatním terminálům Hoppa Bus (linky H5B, H5C, H2B)
 • ibis Styles London Heatrow (u terminálů 2/3): ceny od 2 100 Kč, k terminálům 2/3 jezdí za 1,65 GBP každou chvíli linky 105, 111, 285, k terminálu 5 pak linka 423, zastávka se jmenuje Nene Road. Jezdí sem i speciální autobusy Hoppa Bus, ale vzhledem k ceně a frekvencím se nevyplatí

Služby na letišti

Wi-fi je bezplatná a neomezená ve všech prostorech letiště. V každém terminálu jsou navíc rozmístěny erární počítače s internetem.

Všechny terminály jsou vybaveny běžnými supermarkety, ve kterých si levně a rychle nakoupíte základní zásoby jídla i pití. Tyto supermarkety jsou rozmístěny napříč letištěm a nacházejí se vždy ve veřejné (obvykle příletové) části terminálů.

V každém terminálu je v příletové části umístěna úschovna zavazadel s provozní dobou 5:00 –23:00. Za jednodenní odložení zaplatíme £ 6.

Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 12. 06. 2022

5 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Jan Vidim
před 4 měs

Který salónek na louge key je zde podle vás nejlepší?

Avatar uživatele
Jirka
před 3 lety

Zdravím chtěl bych se zeptat jak mohu cestovat mezi terminali zdrama musím mít tu jejich kartu nebo stačí nasednou na metro a jet? Potřebuji se dostat z terminálu na stanici Hatton Cross Děkuji za odpověď.

Avatar uživatele
Pavel Planespotter
před 3 lety

Z jakého terminálu ? Zdarma jezdí autobusy.

https://www.businesstraveller.co...avel-zone/

Avatar uživatele
Pavel Planespotter
před 3 lety

No tak to máte problém....

National Express jezdí přímo.

Avatar uživatele
Martin
před 3 lety

Jak se nejlépe dostanu na začátku září 2019 z LHR na LGW, na přestup mám cca 2-3 hod.?

Díky za odpoved.

Martin

Letiště v okolí

Získej tipy k dopravě do centra i z dalších letišť v okolí