IATA (ICAO) kód letiště
AYT (LTAI)
Aktuální počasí
27.7 °C
Aktuální čas
22:57 (+1)
Vzdálenost od Prahy
1975 km

O letišti Antalya

Mezinárodní letiště Antalya je nejdůležitějším vzdušným přístavem na tureckém pobřeží Středozemního moře. Ročně odbaví přes 25 milionů cestujících, což je 2,5krát více než v Praze a drtivá část provozu připadá na obslužnost letovisek na Turecké riviéře (Kemer, Side, Alanya, Konakli, aj.).

Na mapě leží asi 8 km východně od Antalye, 40 km jihozápadně od Kemeru a 110 km severozápadně od Alanye.

V provozu jsou dva mezinárodní terminály a jeden vnitrostátní, které svou největší špičku logicky prožívají během léta od června do září, níže najdete seznam aerolinek létajících na jednotlivé terminály:

  • Mezinárodní terminál 1: Adria, Air Arabia, Air Moldova, Anda Air, Atlasglobal, Azerbaijan Airlines, Bravo Airways, DAT, Bulgaria Air, Enter Air, Eurowings, Fly One, Germania, Jettime, Luxair, Pegasus Airlines, Qatar Airways, Royal Jordanian, Ryanair, S7 Airlines, Sun Express, Turkish Airlines, UTair, Vueling, Yanair, 
  • Mezinárodní terminál 2: Aegean Airlines, Aeroflot, Aigle Azur, Air Baltic, Air Serbia, Air Explore, Austrian Airlines, Azur Air, Belavia, Blue Air, Brussels Airlines, Condor, Corendon, Croatia Airlines, easyJet, Edelweiss, Freebird Airlines, Jet2, Lufthansa, Neos, Norwegian, Onur Air, Pobeda, Small Planet, SmartLynx, SmartWings, Tailwind Airlines, Thomas Cook Airlines, Transavia, Travel Service, Tui, Ukraine International, Wizz Air.

Mezi terminály nejezdí žádná bezplatná doprava, využijte autobusy MHD číslo 600 nebo 800 za 7,50 TRY.

Letenky

Pokud se vydáte na dovolenou do Turecka v roli individuálního cestovatele, počítejte s razantně vyššími náklady na leteckou dopravu.

Cena letenky do Antalye se mnohdy rovná ceně nejnižších zájezdů.

Průměrně lze letenky na přímém letu z Prahy s aerolinkou SmartWings zakoupit okolo 9.000 Kč. S jedním přestupem v Istanbulu se dostáváme k 5.000–6.000 Kč za zpáteční let (s Turkish Airlines nebo Pegasus Airlines).

Doba letu do Antalye trvá 3 hodiny, s přestupem i 6 hodin.

Charterové doprodeje last minute letenek do Antalye za ceny okolo 3.000 Kč mohou nabídnout některé cestovní kanceláře během léta.

Inspirujte se akcemi na letenky do Antalye, nebo využijte náš vyhledávač letenek a podívejte se na aktuální ceny. Porovnáváme nabídky více než 500 leteckých společností.

Doprava z/na letiště

Z letiště do centra se dostanete autobusy i tramvají, dejte však pozor, že tramvaj staví pouze u terminálu 1 a k 1 km vzdálenému terminálu 2 nezajíždí.

  • Autobus 600 spojuje oba terminály s centrem města a autobusovým nádražím Otogar, kde již přestoupíte na libovolný spoj v regionu – více informací na webu antalyaulasim.com.tr. Jediná linka do Kemeru nejezdí z Otogaru, ale ze zastávky Kemer Bus Station na západě města. Linka jede 24 hodin denně s intervaly 20 až 30 minut, cesta do centra trvá asi 40 minut.
  • Autobus 800 spojuje oba terminály s čtvrtí Lara a prakticky celým městským pobřežím. Jezdí od 5:50 do 22:50 jednou za hodinu.
  • Jízdné činí 4 liry za jednu jízdu + 5 lir za plastovou kartičku, na kterou si můžete dobít libovolný počet jízd. Pokud chcete jet jen jednou, zaplatíte pouze 7,50 TRY. Všechny jízdenky pořídíte jen u řidiče, platit lze pouze hotovostí. 
  • Zastávka u terminálu 2 se nachází před odletovým terminálem, u terminálu 1 pak úplně vpravo před vnitrostátním terminálem a je označená písmenem D.

Nově se na letiště dostanete i tramvají, která však zastavuje jen u terminálu 1. Cesta do centra trvá asi 30 minut, intervaly jsou však dlouhé a pohybují se mezi 20 a 60 minutami. Jízdenku koupíte vždy v automatu před vstupem na zastávku a za jednu jízdu zaplatíte 2,40 TRY a lze platit i kartou.

V případě, že letíte s cestovní kanceláří, bude pro vás připraven autobus do hotelu – hledejte po příletu delegáta vaší cestovky.

* použité barvy linek jsou pouze ilustrační a neodpovídají oficiálnímu označení dopravního podniku

Služby na letišti

Wifi zdarma není dostupné. Pouze několik restaurací a kaváren nabízí bezplatné připojení k internetu, často však pouze pro turecké SIM karty.

Úschovny zavazadel naleznete na terminálu 1 a vnitrostátním terminálu.

Na každém terminálu najdete u východu z příletové haly několik rychlých občerstvení typu Burger King nebo Starbucks. u terminálu 2 je naproti Burger Kingu i malá samoobsluha s potravinami, kde si můžete za lidové ceny koupit pití, bagetu nebo sladkosti.

Letiště v okolí

Odhalte naše tipy k dopravě, přestupům i letenkám na další nejbližší letiště v okolí:

1 komentář

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Ahoj, chtěl bych zjistit, zda je možné v místní úschovně zavazadel nechat i 5 velkých krabic na kola? Díky moc!

Odpovědět
před 3 lety
Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 3 lety
Navrhni úpravu