IATA (ICAO) kód letiště
FNC (LPMA)
Aktuální počasí
? °C
Aktuální čas
00:24 (-1)
Vzdálenost od Prahy
3194 km
Obvyklá cena letenky
7 000 Kč

O letišti Funchal Madeira

Letiště poblíž hlavního města Madeiry, Funchalu (23 km), je velmi známé mezi leteckými nadšenci díky zajímavému způsobu přistání a především díky přistávací dráze, která je ze třetiny vystavěna na vysokých pilířích nad mořským útesem, aby tím byla prodloužena její délka. Při letech na Madeiru je častěji než jinde nutné počítat se zpožděními kvůli často velmi větrnému počasí znemožňujícímu přistání.

V roce 2016 bylo letiště pojmenováno po fotbalistovi Cristianu Ronaldovi, který se na Madeiře narodil. Jedná se tak o jedno z mála světových letišť, která jsou pojmenována po žijící osobě.

Madeirské letiště využívá jen jeden malý terminál, který je přehledný, nicméně v exponovaných časech může být přeplněný. Doporučujeme být na letišti alespoň 2 hodiny před odletem.

Letiště je otevřeno 24 hodin.

Letenky

Letenky ze střední Evropy na Madeiru se v průběhu roku drží na standardní úrovni 7.500–8.500 Kč. Nejčastější spojení nabídne aerolinka TAP s přestupem v Lisabonu, přímé lety z Prahy pak létají Smartwings. Akční letenky nejvíce nabízí právě TAP, kdy se cca 3-4x do roka objeví zpáteční letenky z Prahy či Vídně i pod 4 000 Kč.

Levné letenky prodává i nízkonákladová aerolinka easyJet na přímém letu z Berlína s cenami mezi 2 500 a 5 000 Kč a Wizz Air na lince z Katowic s cenami okolo 6 000 Kč.

Doprava z/na letiště

Půjčení auta

Madeira je ostrov ideální k poznávání autem, kterým se jedině dostanete na všechna zajímavá místa. Nejjednodušší variantou je půjčení auta přímo na letišti, kde sídlí všechny autopůjčovny, včetně skoro všech nadnárodních firem.

Ceny autopůjčoven se příliš neliší během celého roku a pohybují se od cca 3 800 Kč za malé auto po cca 5 500 Kč za větší auto na týden. Detailnější informace o půjčovnách aut, provozu nebo cenách benzínu najdete v našem průvodci po Madeiře.

Autobusem

Dopravu na letiště obstarává autobusová společnost SAM, která jezdí z Funchalu po celé východní Madeiře. Zastávka autobusů je hned u východu z příletové haly. Jízdenky na všechny spoje koupíte u řidiče, v centru města pak i na hlavním autobusovém nádraží SAM v pokladně. Všechny linky ve Funchalu vyjíždějí nebo zastavují na autobusovém nádraží SAM (přesná poloha na mapě)

Nejrychleji se do Funchalu dostanete speciální autobusovou linkou Aerobus, která zastavuje jak v centru města, tak u známé pláže Formosa. Autobusy každý den navazují na letový řád (viz jízdní řád a mapa) a cesta do města zabere asi 30 minut, k pláži Formosa cca 50 minut. Jízdenka stojí 5 EUR jednosměrně, resp. 8 EUR zpáteční, kterou můžete využít na libovolný spoj (platí 1 rok od zakoupení.

Levnější je spojení běžnými autobusovými linkami, které nejezdí tak často, a cesta do Funchalu trvá asi 45 až 50 minut. Cena jízdenky se řídí dle zón (letiště patří do zóny Machico):

  • Funchal: 3,35 EUR
  • Machico: 1,30 EUR
  • Santa Cruz: 1,95 EUR

Na letišti zastavují linky 20, 23, 53, 113 a 208, všechny lze využít pro cesty do Funchalu. Pozor při cestě z centra, stejnými čísly mohou být označeny i městské autobusy pohybující se pouze po Funchalu, jedná se však o rozdílné linky! Na letiště jezdí pouze zeleno-žluto-bílé (někdy celé bílé) autobusy společnost SAM a žádné jiné.Vždy se před nástupem ujistěte u řidiče, zda jede na letiště.

  • Linka 20 – na letiště jede cca 4x denně z těchto míst: Funchal, Machico, Santa Cruz, Porto Novo, Caniço a Santo da Serra (jízdní řád a mapa)
  • Linka 23 – na letiště jede cca 3x denně z těchto míst: Funchal, Machico, Santa Cruz (jízdní řád a mapa)
  • Linka 53 – na letiště jede cca 1-2x denně z těchto míst: Funchal, Machico, Santa Cruz, Caniço, Porto da Cruz a Faial (jízdní řád a mapa)
  • Linka 113 – na letiště jede cca 7-8x denně z těchto míst: Funchal, Machico, Santa Cruz, Caniço, Caniçal a Ponta de Ponta de São Lourenço (jízdní řád a mapa)
  • Linka 208 – na letiště jede cca 1x denně z těchto míst: Funchal, Machico, Santa Cruz, Caniço, Porto da Cruz a Faial (jízdní řád a mapa)
  • Jízdní řády všech linek na ostrově naleznete na webu sam.pt.

Taxi

Oficiální žluté taxíky s modrým pruhem musí mít vždy zapnutý taxametr a na Madeiře se prakticky nevyskytují problémy s nepoctivými taxikáři. Cena z letiště do centra Funchalu se pohybuje mezi 18 EUR a 22 EUR podle délky trasy.

Levnější variantu (cca 14 až 16 EUR) nabízí Uber.

Služby na letišti

Wifi je zdarma a bez omezení.

Úschovna zavazadel je k dispozici 24 hodin v přízemní části terminálu. Za jeden kus zaplatíte 4 EUR

Letiště je vybaveno mnoha menšími restauracemi, občerstveními i Duty free shopy.

Letiště v okolí

Odhalte naše tipy k dopravě, přestupům i letenkám na další nejbližší letiště v okolí:

10 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Dobrý den,

díky za dnešní akci na Madeiru, díky ní prvně vyletíme s dětmi. Vybral jsem sedadla, zavazadlo jsem nechal příruční do uvedených rozměrů... píšou ale, že na palubu vejde jen 70 zavazadel, zbytek míří do podpalubí, znamená to pro mě něco? Logisticky, finančně?

Díky moc!

před 3 lety
Avatar uživatele
Kryštof Hájek

Dobrý den, finančně nic, pokud zavazadlo splní rozměry. Logisticky jen to, že bude-li paluba plně obsazená zavazadly (nestává se to ale úplně často), kufřík/batoh vám při nástupu do letadla odeberou a dají do zavazadlového prostoru. Po příletu si ho vyzvednete na páse v příletové hale.

Přidat odpověď
před 3 lety
Avatar uživatele Jan Novák_1
Jan Novák_1

Zdravím, v léte poletíme díky Vašemu tipu poprvé na Madeiru a chtěl jsem se zeptat zda byste doporučili kde se ubytovat. Mysleli jsme že by jsme 3 noci strávili ve Funchalu a 4 noci někde v přírodě nebo jinde na ostrově. Chtěl jsem se taky zeptat jestli se dá koupit nějaká jednotná týdenní jízdenka na dopravu? Na internetu jsem se dočetl že tam celkem operují 3 dopravci. Díky za odpověď

před 3 lety
Avatar uživatele
Jakub _1

Na Madeire jsem byl tedy nez jedno, ale doporucil bych pujceni auta, ktery tam stoji par penez. Vzhledem k letnimu terminu by to ale asi chtelo vcasnou rezervaci, protoze ceny porostou...vyhnete se pujcovnam typu Goldcar, a zvolte nejakou renomovanou, nas tahle nevedomost stala cca 100 euro na skrytych poplatcich. No a ubytko bych volil pres booking, s tim, ze ve Funchalu bych netravil moc casu, ale venoval jej pruzkumu oszrova. My byli treba ubytovany celou dobu v Saõ Vincente a bylo to bezchybny, vsude blizko, krasny prostredi...

před 3 lety
Avatar uživatele Jan Novák_1
Jan Novák_1

Děkuji za odpověď :). problém je jenom v tom že si z určitých důvodů nemlžeme půjčit auto :/. Takže jediná možnost je stop a nebo autobusy.

Přidat odpověď
před 3 lety

Děkuji a přeji Vám Štěstí. Poskytujete rády zdarma nebo dlužím něco za odpověď?

Odpovědět
před 4 lety

Prima Vaše odpověď. Je to let TP1693 s přistaním v 00.55 . Opravdu autobus počká? A když nestihnu je možno taxi a kolik zaplatím?

před 4 lety
Avatar uživatele
Kryštof Hájek

Píše se to na webu místního dopravního podniku: https://www.sam.pt/en/aerobus-in...tion.html. Taxi by mělo stát kolem 25 €.

Přidat odpověď
před 4 lety

Jedu soukromě, jak se dopravím z letiště do hotelu v centrum města v 01.00 v noci?

před 4 lety
Avatar uživatele
Kryštof Hájek

Poslední Aerobus jede z letiště v 00:45. Nevím, jakým letem přiletíte, ale pokud jedním z letů TP1693 nebo TP1713, tak v případě zpoždění poslední bus hodinu čeká.

Přidat odpověď
před 4 lety
Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před měs
Navrhni úpravu