IATA (ICAO) kód letiště
FNC (LPMA)
Aktuální počasí
? °C
Aktuální čas
19:52 (-1)
Vzdálenost od Prahy
3194 km
Obvyklá cena letenky
6 000 Kč

O letišti Funchal Madeira

Letiště poblíž hlavního města Madeiry, Funchalu (23 km), je velmi známé mezi leteckými nadšenci díky zajímavému způsobu přistání a především díky přistávací dráze, která je ze třetiny vystavěna na vysokých pilířích nad mořským útesem, aby tím byla prodloužena její délka. Při letech na Madeiru je častěji než jinde nutné počítat se zpožděními kvůli často velmi větrnému počasí znemožňujícímu přistání.

V roce 2016 bylo letiště pojmenováno po fotbalistovi Cristianu Ronaldovi, který se na Madeiře narodil. Jedná se tak o jedno z mála světových letišť, která jsou pojmenována po žijící osobě.

Kromě četných letů do Lisabonu sem létá i mnoho dovolenkových letů z celé Evropy včetně přímých letů z Prahy.

Letiště je otevřeno 24 hodin.

Letenky

Letenky ze střední Evropy na Madeiru se v průběhu roku drží na standardní úrovni 7.500–8.500 Kč. Různou kombinací low-cost aerolinek se však můžete dostat i na ceny kolem 2.500 Kč. Také se občas objeví zvýhodněné last minute nebo naopak first minute letenky kolem 3.000 Kč.

Doba přímého letu ze střední Evropy činí asi 270 minut.

Inspirujte se akcemi na letenky na Madeiru, nebo využijte náš vyhledávač letenek a podívejte se na aktuální ceny. Porovnáváme nabídky více než 500 leteckých společností.

Doprava z/na letiště

Nejrychleji se do Funchalu dostanete speciální autobusovou linkou Aerobus, která zastavuje jak v centru města, tak u známé pláže Formosa. Autobusy jezdí od 4:15 do 0:45 každých 30 až 60 minut, cesta do města zabere asi 40 minut a za jízdenku zaplatíte 5 €.

Levnější je spojení běžnými autobusovými linkami, které nejezdí tak často, a cesta do Funchalu trvá asi 45 až 50 minut. Cena jízdenky se řídí dle zón, do Funchalu tak zaplatíte 3,35 €, do blízkých měst Machico nebo Santa Cruz pak 1,30 €.

Na letišti zastavují linky 20, 23, 53, 113 a 208, všechny lze využít pro cesty do Funchalu. Pozor při cestě z centra, stejnými čísly mohou být označeny i městské autobusy pohybující se pouze po Funchalu, jedná se však o rozdílné linky! Vždy se před nástupem ujistěte u řidiče, zda jede na letiště.

  • Jízdní řády všech linek na ostrově naleznete na webu sam.pt.

Nejpohodlnější variantu představuje linka společnosti Flibco, která zastavuje u vybraných hotelů v centru a v části "Lido" na západě Funchalu (jízdní řád, detailní popis zastávek a možnost koupě jízdenek najdete na webu flibco.com). Autobusy jezdí zhruba jednou za hodinu od 4:15 do 19:00 ve směru na letiště, resp. od 8:45 do 21:15 ve směru z letiště. Jednosměrná jízdenka stojí 9 €, zpáteční není nijak zvýhodněna.

Služby na letišti

Wifi je zdarma a bez omezení.

Úschovna zavazadel je k dispozici 24 hodin v přízemní části terminálu. Za jeden kus zaplatíte 4 €.

Letiště v okolí

Odhalte naše tipy k dopravě, přestupům i letenkám na další nejbližší letiště v okolí:

10 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Dobrý den,

díky za dnešní akci na Madeiru, díky ní prvně vyletíme s dětmi. Vybral jsem sedadla, zavazadlo jsem nechal příruční do uvedených rozměrů... píšou ale, že na palubu vejde jen 70 zavazadel, zbytek míří do podpalubí, znamená to pro mě něco? Logisticky, finančně?

Díky moc!

před rokem
Avatar uživatele
Kryštof Hájek

Dobrý den, finančně nic, pokud zavazadlo splní rozměry. Logisticky jen to, že bude-li paluba plně obsazená zavazadly (nestává se to ale úplně často), kufřík/batoh vám při nástupu do letadla odeberou a dají do zavazadlového prostoru. Po příletu si ho vyzvednete na páse v příletové hale.

Avatar uživatele Jan Novák
Jan Novák

Zdravím, v léte poletíme díky Vašemu tipu poprvé na Madeiru a chtěl jsem se zeptat zda byste doporučili kde se ubytovat. Mysleli jsme že by jsme 3 noci strávili ve Funchalu a 4 noci někde v přírodě nebo jinde na ostrově. Chtěl jsem se taky zeptat jestli se dá koupit nějaká jednotná týdenní jízdenka na dopravu? Na internetu jsem se dočetl že tam celkem operují 3 dopravci. Díky za odpověď

před rokem
Avatar uživatele
Jakub

Na Madeire jsem byl tedy nez jedno, ale doporucil bych pujceni auta, ktery tam stoji par penez. Vzhledem k letnimu terminu by to ale asi chtelo vcasnou rezervaci, protoze ceny porostou...vyhnete se pujcovnam typu Goldcar, a zvolte nejakou renomovanou, nas tahle nevedomost stala cca 100 euro na skrytych poplatcich. No a ubytko bych volil pres booking, s tim, ze ve Funchalu bych netravil moc casu, ale venoval jej pruzkumu oszrova. My byli treba ubytovany celou dobu v Saõ Vincente a bylo to bezchybny, vsude blizko, krasny prostredi...

před rokem
Avatar uživatele Jan Novák
Jan Novák

Děkuji za odpověď :). problém je jenom v tom že si z určitých důvodů nemlžeme půjčit auto :/. Takže jediná možnost je stop a nebo autobusy.

Děkuji a přeji Vám Štěstí. Poskytujete rády zdarma nebo dlužím něco za odpověď?

Odpovědět
před 3 lety

Prima Vaše odpověď. Je to let TP1693 s přistaním v 00.55 . Opravdu autobus počká? A když nestihnu je možno taxi a kolik zaplatím?

před 3 lety
Avatar uživatele
Kryštof Hájek

Píše se to na webu místního dopravního podniku: https://www.sam.pt/en/aerobus-in...tion.html. Taxi by mělo stát kolem 25 €.

Přidat odpověď
před 3 lety

Jedu soukromě, jak se dopravím z letiště do hotelu v centrum města v 01.00 v noci?

před 3 lety
Avatar uživatele
Kryštof Hájek

Poslední Aerobus jede z letiště v 00:45. Nevím, jakým letem přiletíte, ale pokud jedním z letů TP1693 nebo TP1713, tak v případě zpoždění poslední bus hodinu čeká.

Přidat odpověď
před 3 lety
Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 3 lety
Navrhni úpravu