IATA (ICAO) kód letiště
LPA (GCLP)
Aktuální počasí
? °C
Aktuální čas
12:56 (-1)
Vzdálenost od Prahy
3512 km

O letišti Gran Canaria

Letiště na ostrově Gran Canaria leží asi 25 km od největšího ostrovního města Las Palmas a je zároveň největším letištěm na Kanárských ostrovech.

Letiště má poměrně hustý provoz jak na pravidelných vnitrostátních linkách, tak na dovolenkových spojích do celé Evropy.

Jednopodlažní terminál je velmi přehledný a dobře organizovaný, nicméně kvůli malé velikosti může být ve špičkách nepříjemně přelidněný. Na letiště dorazte proto alespoň 2 hodiny před odletem. Při pohledu zvenčí jsou v pravé části terminálu odlety, v levé přílety.

Letenky

Aktuálně nejlevnější letenky na Gran Canarii z okolí Česka většinou zakoupíte s aeroliniemi Wizz Air, Ryanair nebo Eurowings při odletu z Vídně. Ceny se pohybují mezi 2 500 a 3 500 Kč.

Z Prahy provozují přímé lety pouze Smartwings, které kvůli absenci konkurence prodávají zpáteční letenky od 8 000 Kč. Vyplatí se proto využít spojení s přestupem s průměrnou cenou okolo 5 000 Kč, kterou obvykle nabízí aerolinky Vueling, Iberia nebo TAP.

Doba letu na Kanárské ostrovy činí z Prahy nebo Berlína asi 4,5 hodiny.

Letenky na Gran Canarii

Přestup

Využijete-li běžné linky klasických aerolinií na jiné Kanárské ostrovy, může vás na tomto letišti čekat přestup. Terminál je střední velikosti velice jednoduchého půdorysu, takže orientace nebude složitá a čas na přestup bude stačit 25 minut.

Doprava z/na letiště

Půjčení auta

Nejlepší formou dopravy po ostrově, nechcete-li zůstávat jen na jednom místě, je půjčení auta. Na letišti sídlí všechny autopůjčovny, které na Gran Canarii působí. 

Ceny týdenního půjčení se pohybují cca od 3 000 Kč v zimní sezoně za malé auto po 5 700 Kč v letní sezoně. Většina auta se pak půjčují v rozmezí 4 000 až 8 500 Kč na týden dle sezony. Přečtěte si náš detailní článek o půjčení auta na Gran Canarii, ve kterém se dozvíte konkrétní tipy ohledně půjčoven i provozu na Gran Canarii.

Autobusy

Z letiště jezdí několik autobusových linek po celém ostrově. Průměrný interval každé z nich je 30 až 60 minut, do významných měst však jede hned několik linek najednou, což výsledný interval zkracuje. Linky zajišťuje společnost Global, oficiální web je www.guaguasglobal.com/en/.

Zastávky autobusů jsou asi 30 metrů od terminálu a cesta k nim je přehledně značená. Pro jízdní řády klikněte na konkrétní číslo linky nebo snadněji využijte vyhledávač spojení, který vám nabídne všechny možnosti na konkrétní trase.

Jízdenky zakoupíte vždy jen u řidiče a pouze na konkrétní trasu. Neexistují zde žádné zvýhodněné celodenní lístky a ani mobilní aplikace ke kupování jízdenek. Platit u řidiče lze hotovostí i běžnou bezkontaktní platební kartou.

  • Las Palmas: do hlavního města ostrova na nádraží San Telmo se dostanete linkami číslo 1, 5, 11, 60 a 91, v průměru jezdí jezdí každých 10 až 20 minut, do centra dojedete za 25 minut a za jízdenku zaplatíte 2,30 EUR. Většina linek jezdí cca od 5:00 do 22:00, linka 5 je pak celonoční.
  • Maspalomas, Playa del Inglés: populární letovisko na jihu ostrova spojují s letištěm linky číslo 1, 5, 36, 66 a 90 tvořící souhrnný interval asi 10 až 40 minut. Jízdenka stojí 4,05 EUR. Většina linek jezdí cca od 5:00 do 22:00, linka 5 je pak celonoční.
  • Puerto Rico, Puerto del Mogán: na samý jižní cíp ostrova do oblíbených letovisek jezdí přímo spoje linek 1 a 91 zhruba od 5:30 do 23:30. Cesta zabere přes hodinu a jízdenka stojí 6,80 EUR.

Z letiště se přímo dostanete i do měst Agüimes (linka 11) a Telde (linky 19, 36 a 90).

Hotely u letiště

Čeká vás brzký odlet nebo pozdní přílet? Pak může být praktické se na jednu noc ubytovat co nejblíže letišti, abyste si ušetřili čas na spánek i stres s dopravou v noci. Vybíráme tipy na nejbližší ubytování k letišti, přímo u terminálu žádný hotel není:

Nejbližším větším městem k letišti s několika možnostmi ubytování je 4 km vzdálený Carrizal nebo 10 km vzdálené Telde.

Služby na letišti

Wifi je na letišti zdarma a bez časového omezení.

Ve veřejné části příletového terminálu najdete malou pobočku supermarketu SPAR, kde si můžete nakoupit základní zásoby nebo občerstvení za běžné ceny. Supermarket je otevřen denně v časech 8:00–22:00.

Některé restaurace mají otevřeno 24 hodin denně.

Letiště v okolí

Odhalte naše tipy k dopravě, přestupům i letenkám na další nejbližší letiště v okolí:

2 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Sub Bohouš Kubart

Zastávky autobusů jsou asi 30 minut od terminálu ??????

3 minuty - Autobusy stojí na silnici mezi parkovišti naproti příletové hale

Do Las Palmas se jezdí do starého města na autobusové nádraží San Telmo.

Pokud chcete bydlet blízko letiště, doporučuji Agüimes - taxi cca 12€

Odpovědět
před 3 měs
Avatar uživatele Sykous
Sykous

Dávejte si pozor na rychlost po dálnici u letiště. Přišla mi pokuta na 100€. Jel jsem 110 km/h, povolena rychlost byla 100 km/h 😏

Odpovědět
před 10 měs
Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 3 měs
Navrhni úpravu