Arménie
Arménie

7 míst co vidět v Arménii

Alaverdi

Alaverdi

Městečko na severu Arménie poblíž hranice s Gruzií. Oblast je známa historickými kláštery a kostely a jako rodiště bratrů Mikojanů. Těm je zde věnováno i muzeum. Arťom Mikojan byl spoluautorem známé stíhačky MIG (přičemž Mi v názvu stíhačky znamená právě Mikojan) a jeho bratr Anastáz byl významný sovětský politik. Muzeum, před kterým stojí i letoun MIG leží ve vrchní části města, leží nedaleko od kláštera Sanahin. Oblast je vhodná i k trekování. V okolí je několik jeskyní.

V minulosti zde žila silná řecká komunita. Většina lidi už odešla. Příchod většiny Řeků byl spojen s měděnými doly, v nichž se v 18. století dolovala čtvrtina mědi v celém Rusku. Dnes tento rozpadající se závod trochu připomíná „Mordor“ a stojí určitě za vyfocení. 

V Alaverdi zastavuje vlak na trati Jerevan–Tbilisi. Nejlepší dopravní spojení je s Vanadzorem. Z Jerevanu nebo Tbilisi je městečko rovněž přístupné. Do vrchní části města se dostanete starým městským autobusem nebo průmyslovou lanovkou, která nepůsobí nejnovějším dojmem. Zážitek je to ale veliký. Bohužel ne vždy je v provozu.

Chystáš se do Arménie?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.