Brusel

Letiště Brusel Jih - Charleroi

O letišti

Charleroi je druhým letištěm obsluhující aglomeraci Bruselu, které slouží převážně pro lety nízkonákladových leteckých společností. Základnu zde mají Ryanair a Wizz Air. Kromě cest do Bruselu je letiště vhodné i pro cesty po celé jižní Belgii.

Letiště se nachází 60 km jižně od Bruselu a 10 km severně od Charleroi. Terminál je otevřen nonstop.

Najdete zde dva malé terminály, nejsou vzájemně propojené budovou, avšak vzdálenost mezi nimi je necelých 100 metrů. Oba dva terminály využívá Ryanair, lety do Prahy jsou odbavovány z terminálu 1.

 

Oficiální stránky letiště jsou www.charleroi-airport.com

IATA Kód
CRL
Aktuální počasí
? °C
Místní čas
12:25
Vzdálenost z ČR
697 km

Letenky

Letenky do Bruselu na letiště Charleroi nabídne z Prahy, Bratislavy, Krakova i Budapešti dopravce Ryanair. Ceny jsou vesměs příznivé, pohybují se okolo 1 500 až 2 000 Kč za zpáteční letenku. Doba letu trvá 70 minut.

Nejlevnější letenky často nestojí ani 750 Kč za zpáteční cestu a objevují se často napříč rokem. Největší šanci na levné letenky máte zhruba 2 měsíce před odletem.

Inspirujte se akcemi na letenky do Bruselu, nebo využijte náš vyhledávač letenek a podívejte se na aktuální ceny. Porovnáváme nabídky více než 500 leteckých společností.

Doprava z/na letiště

Dopravní spojení z letiště zajišťují pouze autobusy mířící do Bruselu, Lille, Gentu, Brugg a Charleroi. Zastávky najdete přímo před terminálem, kam se z letadla dostanete do 10 minut.

Brusel

Do Bruselu jezdí autobusový dopravce Flibco cca každých 30 minut a spoje pokrývají všechny odlety i přílety. Jízdenka stojí 15,50 EUR za jednosměrnou cestu. Lístek se kupuje on–line na konkrétní den, nikoli spoj. Jedete tak autobusem, který stihnete. Zpáteční jízdenka nemá žádnou slevu.

Alternativou je kombinace autobusu do Charleroi a pak vlakem. Cena je ale stejná a více se využívá této kombinované dopravy k cestám do jiných belgických měst.

Charleroi

Do Charleroi k vlakovému nádraží Sud jezdí letištní autobus linky A při ceně 6 EUR za jízdu. V případě, že si v automatu na zastávce rovnou zakoupíte jízdenku na vlak, tento spoj budete mít v ceně. Autobus jede jednou za 30 minut a cesta na nádraží mu zabere 20 minut. První spoj jede po páté ranní, poslední z letiště ve 22:25.

Bruggy, Gent, Lille a Lucemburk

Do Brugg, Gentu, Lille a Lucemburku nabízí jízdenky společnost Flibco. Levné jízdenky za 5 € při koupit v předstihu již nejsou dostupné a vy tak zaplatíte standardní ceny, do Brugg například 18,20 EUR jednosměrně.

Jízdní řády a a aktuální ceny do jednotlivých měst naleznete na adrese flibco.com

Na letiště Zaventem

K přejezdu mezi letišti Charleroi – Zaventem poslouží kombinace letištního autobusu A do města Charleroi a vlaků. Jednosměrnou jízdenku zakoupíte za 22,60 €, cesta však zabere zhruba 2 hodiny.

Alternativou je kombinace shuttle autobusu do centra Bruselu (viz výše) a zde následného přestoupení na vlak na letiště Zaventem, který stojí 8 €. Cesta se zkrátí na 90 minut.

Hotely u letiště

Pokud vás čeká brzký ranní odlet nebo naopak pozdní večerní přílet a nechce se vám řešit doprava z/na letiště v noci, využijte některý z hotelů poblíž terminálu:

Pozor na fakt, že pěší chůze na letiště není možná, k terminálu lze dojet pouze autobusem, autem nebo taxíkem.

Služby na letišti

Wifi připojení je k dispozici zdarma.

Terminál 1 je vybaven poměrně širokou škálou občerstvení a restaurací včetně kavárny Starbucks. V terminálu 2 jsou jen dvě malé kavárny.

K dispozici je také malý salónek The Lounge. Vstupné se hradí na informacích ve veřejné části letiště, které stojí 15 € a v ceně je lehké občerstvení, pohodlná křesla a připojení k internetu po dobu 4 hodin.

Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 05. 2022
Navrhni úpravu

49 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Martin
před 2 měs

Dobrý den, měl bych dotaz, budeme ubytování v hotelu ibis Budget Charleroi Airport a jede nám letadlo v 5 ráno. Nevíte kolik je poplatek za dopravu na letiště z hotelu? Předem děkuji za odpověď 🙂

Avatar uživatele Keellim
Keellim
před 2 měs

Za 15 minut jste na letišti pěšky, od hotelu vede chodník až na letiště.

Avatar uživatele Spartak5
Spartak5
před 7 měs

Do Bruselu jízdenka stojí už 15,50 € za jednosměrnou cestu

Jan Vidim
před 2 lety

Autobusy částečně přerušeny - Dear customer,

The Covid-19 spread has changed drastically the everyday life of every single one of us. Our core activity has never been this much impacted as today! The health and safety of our passengers and our people are always our top priority.

Following this unpredictable situation, flibco.com has decided to suspend its transport services for the line on which you have already booked a ticket. Transport services will therefore be temporarily suspended until 30th September 2020.

Your reservation will therefore be automatically cancelled and the amount of the reservation will be credited to your flibco.com account. You will then be able to reuse your credit for future trips.

We strongly invite you to check the news on our website on a regular basis to be informed about updates of your future trip.

Be assured that we are in permanent contact with the official authorities to be in line with the latest guidelines. At flibco.com, even during these uncertain times, we stay positive and invest our energy for the future after the crisis. We are keen to get on the road again and facilitate the daily life of travellers.

In the meantime, the priority right now is to fight all together the Covid-19 by supporting our national governments and follow their instructions.

Please take care of yourself and your loved ones!

Kind regards,

Your flibco.com team

Avatar uživatele
Lucie
před 3 lety

Prosím o radu ohledně volného času při mezipřistání na letišti v CRL. Měla bych mít asi 6 hodin čas, město jako takové nevypadá dle fotek úplně vhodné na procházky či výlet. Lze využít místní dopravu nebo půjčit třeba auto na pár hodin?

Děkuji za tipy!

Avatar uživatele
Honza Čermák
před 3 lety

Z letiště se dá pěšky dostat pěkně blbě - chtěl jsem odlovit kešku mimo areál a prakticky bez šance. Na 6 hodin si můžeš sjet místní MHD do Charleroi.

Avatar uživatele
Vlastimil B.
před 3 lety

Můžeš zkusit zdejší "industriální safari." Pár firem pořádá urbex výpravy po nejtemnějších industriálních koutech tohoto údajně nejošklivějšího města na světe, jak jej trochu škodolibě v nějaké anketě zvolili Holanďané;)

https://www.charleroi-metropole....charleroi/

Jan Vidim
před 3 lety

Ahoj, zpáteční autobus z CRL do centra Bruselu stojí dneska na termín 8-9. 5. 28.4 EUR, mám počkat jestli cena nespadne nebo už je to jedno a jízdenku za 5 EUR jsem prošvihnul?

Kryštof Hájek
před 3 lety

Ahoj, ještě jsem nezažil, že by jízdenky zlevňovaly. Navíc koukám, že konkrétně u spojů do Bruselu se jízdenky za 5 EUR už nedají sehnat na žádný z termínů.

Avatar uživatele smejkalovaevca
smejkalovaevca
před 3 lety

Jak dlouho trvá cesta busem z letiště charleroi do bruselu?

Avatar uživatele
Jakub
před rokem

Hodinu.

Avatar uživatele
Michal
před 3 lety

Ahoj,

nabízím kartu MOBIB basic s jednou jízdou za 100Kč. Kdo jede do Bruselu a plánuje jet metrem, to je nutnost.

Kryštof Hájek
před 3 lety

Ahoj, navzdory informacím na webu bruselského DP to opravdu nutnost není. Klasické jízdenky (včetně 24hodinových) se stále prodávají jako běžné papírové bez nutnosti pořizovat MOBIB kartičky.

Avatar uživatele Kajman77
Kajman77
před 3 lety

No já nevím, přesně přes rokem to nutnost byla - nepodařilo se nám pořídit jednodenní jízdenku bez nevratné kartičky. Ale byl jsem tam v listopadu 2018, třeba je to jinak.

EDIT: proto jsme jezdili na papírové jednorázové.

Avatar uživatele
Honza Čermák
před 3 lety

Červenec 2019 jednorázové jízdenky v pořádku papírové. 24h jsem nepotřeboval.

Kryštof Hájek
před 3 lety

Já právě listopad 2018 i 2019 klasické papírové 24hod.

Avatar uživatele Kajman77
Kajman77
před 3 lety

Hm, tak možná jim lidi tolik nadávali, že dostali rozum. Když mi v okýnku chlapík řekl, že si můžu koupit jízdenku na 24 hodin za tuším 7,50 €, ale k tomu musím mít nevratnou kartičku za 5 €, kterou si doma tak můžu maximálně vystavit do vitrínky, tak už z mého výrazu mu muselo být jasné, že to není zrovna uživatelsky příjemná věc :-)

Avatar uživatele
Michal
před 3 lety

V automatu na nádraží jiná možnost, než zakoupení i MOBIB karty, nebyla. Při příjezdu z letiště v Charleroi kolem 11 večer, ani moc sehnat papírovou jízdenku nešlo, jelikož už bylo vše zavřené. Nová MOBIB karta stojí 5€ a jednotlivá jízda stojí 2,10€, takže si myslím, že 100 Kč je férová nabídka.

PS: O té papírové jízdence dosti pochybuji, že je možné s ní v metru jet, jelikož jsou všude turnikety se čtecím zařízením právě na karty a nikoliv na čárové kódy.

"1 fare JUMP : 2,10 €

To purchase this ticket, you need to be in possession of a personal MOBIB or MOBIB Basic. This cards cost 5 € and can be obtained in one of our KIOSK, BOOTIK or via Online Purchase."

Avatar uživatele mmm
mmm
před 3 lety

Papírová jízdenka se normálně pípá na čtečce, je v ní čip, ne přes čárový kód. Taky jsem v BXL nezažil, že by po mě chtěli Mobib.

Avatar uživatele
Honza
před 3 lety

Ahoj,

pokud si koupím jízdenku na vlak dopředu přes internet, vztahuje se tato jízdenka také na autobus A z letiště Chareloi na nádraží? Nebo se na zmíněný autobus vztahuje jen jízdenka na vlak koupená v automatu na místě? Díky

Kryštof Hájek
před 3 lety

Ahoj, jde koupit i přes internet, je ale nutné vybrat přímo z nabídky "Chalreroi Airport". Ta pak zahrnuje i jízdu autobusem.

Avatar uživatele
Honza
před 3 lety

Bezva, díky za rychlou odpověď.

Avatar uživatele
Elis
před 3 lety

Ahoj,

mám prosbu ohledně vlaků... Přiletím na Charleroi a přes Brusel pokračuju do Lováně. Našla jsem si vyhledávačem na belgiantrains spoj z letiště až do Lováně.

1) Z podmínek belgiantrains jsem taky pochopila, že jízdenky jsou časově vázané. Je to tak? Když si nejsem jistá, zda let nebude zpožděn, je asi lepší nekupovat online předem, ale až na místě?

2) Ten vyhledáváč mi našel spoje, ve kterých mám poměrně málo času na přestup v Bruselu. To nádraží neznám, chci být v klidu a nechci si nechat ujet vlak. A tak jsem chtěla jet až tím dalším, nicméně ten vyhledávač mi tuto variantu nikde neumožňuje (nebo ji nevidím). Nabízí jen celkově dřívější "blok" (letiště-Lováň), to bude asi podobný problém i při koupi jízdenky na místě. (Tady mi mi také bodlo, kdyby to nebylo vázané na čas... :))

Díky moc za upřesnění.

Hezký den

Eliss

Kryštof Hájek
před 3 lety

Ahoj, jízdenka je platná na jakýkoliv spoj v daný den (od daného času odjezdu, nelze jet dřív, ale lze jet kdykoliv později), stejně tak když vám ujede návazný vlak při přestupu, můžete jet jakýmkoliv dalším po stejné trase.

Jinak jen pro jistotu upozorním, že na letiště vlak nejezdí a první část cesty (z letiště na nádraží Charleroi) se jede autobusem, který je ale v ceně jízdenky.

Avatar uživatele
Eliss
před 3 lety

Jé, tak to je super! Díky moc.

Ano, to vím. Prý se ale bus z letiště nezapočítává do tarifu GoPass do 26 let, o tom náhodou něco nevíte? U klasického to tak prý je, u studentského nikoliv.

Kryštof Hájek
před 3 lety

Je to tak, GoPass pro jízdenku z letiště využít nelze. V tom případě by se asi vyplatilo koupit separátně jízdenku ze Charleroi do Lovaně s využitím slevy do 26 let a autobus z letiště na nádraží řešit klasicky formou MHD lístku (jestli správně koukám, toto řešení by vyšlo levněji i pro dospělého - o 0,50 EUR :D )

Martin Vícha
před 3 lety

Nemáte někdo zkušenosti, jak jsou ty busy flibco přesné? Mám naplánováný příjezd z Brugg v 19:00 a letadlo do Prahy odlitá v 19:55, jestli je reálná šance to stihnout. Případně jestli pomůže Fast track. Díky

Avatar uživatele Aleš _2
Aleš _2
před 3 lety

Ahoj, loni jsem z Brugg s Flibcem přijel na letiště ještě cca 30 minut před plánovaným příjezdem. Stejně tak letos z Lucemburku. Takže mé zkušenosti jsou takové, že mají jízdní řády zřejmě trochu nadsazené, kvůli případným komplikacím :-)

Martin Vícha
před 3 lety

Ahoj.Díky moc za info :-)

Avatar uživatele
Josef Marek
před 3 lety

Ahoj, přenechám 2 dospělé jízdenky flibico z Bruselu na letiště Charleroi. Na zítra 9.6.

Avatar uživatele
p.karlicek
před 4 lety

Ahoj mám dotaz,

při vyplňování dotazníku pro jízdenku u Flibco to na mě chce pořád cílovou stanici (je tam Prag Ruzyne) a VAT - Vyplnim a VAT si vymýšlím,přesto mne to nechce pustit k platební bráně.Poraďte co s tím.Jde mi o jednosměrnou jízdenku Brusel-Charleroi.Díky moc

Kryštof Hájek
před 4 lety

Ahoj, VAT nevyplňujte. Mně to bez vyplnění tohoto políčka normálně pouští dál.

Avatar uživatele
Radka
před 4 lety

Dobry den, bohuzel nemohu odjet planovanou cestu. Nemate nekdo zajem o jizdenky Charleroi - Brussel - Charleroi ? Termin 15.2. - 16.2.2019

BUS Flibco

Avatar uživatele
Martina
před 4 lety

Pojedeme 1.3.2019 z letiště do centra Bruselu, už jsem se dívala do ceniku jízdenek asi 100x a stále je cena skoro 30 euro za obousmernou, mají nějake datum, kdy zacina předprodej? Levnější jízdenku busem jsem jeste nezaznamenala, předem děkuji za info, Martina

Avatar uživatele niemandos_1
niemandos_1
před 4 lety

A jaké info očekávas?

Kryštof Hájek
před 4 lety

Levnější jízdenka na 1.3. už 100% nebude, předprodej začíná obvykle +- 3 měsíce předem, ale není to vždy stejné. Každopádně nejlevnější jízdenky se často vyprodají během pár desítek minut od zahájení prodeje.

Avatar uživatele
Martin
před 4 lety

Ahoj, omlouvám se za OT, ale již delší dobu mě irituje ten váš název letiště :)) V originále je to Brussels South Charleroi Airport, což by se dalo přeložit jako Brusel Jih - Charleroi a ne Brusel (-) Jižní Charleroi. Postrádá to logiku, když vezmete v potaz, že letiště leží od Charleroi severně :-) Neberte to prosím jako rýpání, jsem velký fanda vašeho webu :-) Martin

Kryštof Hájek
před 4 lety

Ahoj, rozhodně to není OT a díky za podnět - je to samozřejmě pravda, fakt to nedávalo smysl :)

Avatar uživatele
Leoš Literák
před 4 lety

Flibco a Brussels city shuttle jsou asi synonyma, jiné barvy, ale jinak je to totožné. Píšete, že se lístky kupují online. Ale mají na stránkách "Payment coach driver only by bank card". Jelikož online cena je už maximum 14€ na příští sobotu, tak bych nákup raději nechal až v autobusu kartou. Máte s tím zkušenosti? Díky

Avatar uživatele
Libor
před 4 lety

Dobrý večer, chtěl bych se Vás zkušených zeptat, jak to je s odjezdy autobusů FLIBCO z Charleroi do Bruselu. Máme přiletět kolem 22:00, jízdenka je koupená na ten den, nikoliv rezervace místa v autobuse. Jak ty nástupy probíhají, je to boj o místo v autobuse, nebo jich jezdí víc najednou či se máme připravit na dlouhé mrznutí venku? Díky za zkušenosti :-)

Kryštof Hájek
před 4 lety

Dobrý den, tady je důležité, v kolik přesně ten přílet máte :D Hlavní vlna večerních příletů je mezi 22:30 a 23:00 a adekvátně tomu jsou pak busy plné. Pokud přiletíte před desátou, bude to v pohodě. Autobusy do Bruselu jezdí každou půlhodinu XX:00 a XX:30. Nejplnější bývají spoje ve 23:00 a 23:30. Pokud si matně pamatuju, tak když je opravdu plno do posledního místa a na zastávce je ještě hodně lidí, jede i posilový bus, ale ruku do ohně za to nedám, je to už delší dobu.

Avatar uživatele
Libor
před 4 lety

Díky za odpověď, uklidnila mě trochu, přílet by měl být ve 21:30, uvidíme jaké bude/nebude zpoždění no :-) Každopádně děkuji

Avatar uživatele
Michal Kučera
před 4 lety

Ať se dívám na kterýkoliv den, daří se mi najít shuttle bus vždy za 15 EUR, za cenu 5 EUR tam nevidím ani jeden den...

Kryštof Hájek
před 4 lety

Co koukám, je zatím vypsán kalendář prodeje jen do konce října. Každým dnem by se měl spustit prodej na další období - pak teprve budou dostupné jízdenky za 5 € - většinou jen 2-4 na konkrétním spoji. Na říjen už ale každopádně nebudou, to už je moc pozdě.

Avatar uživatele
Michal Kučera
před 4 lety

Díky, mě zajímá konkrétně listopad, takže je potřeba ještě čekat :)

Avatar uživatele
Krakonoš
před 4 lety

Zdravím, máme mezi přistání v Bruselu CRL, mezipristani je uvedeno na 7:30hod, takže reálných možná 4-5 hodin volného času. Dá se za ten čas dojet někam podívat za zajímavostí, "památkou" a poklusem zpět, abychom ten čas nemuseli strávit na letišti. Díky!

Avatar uživatele viktor.bohdal
viktor.bohdal
před 4 lety

Ahoj,

nejaka zkusenost s flixbus a prejezd mezi CRL a BRU? Nasel jsem, ze by mel jet primy bus za 5EUR.

Diky

Načíst všechny komentáře

Letiště v okolí

Získej tipy k dopravě do centra i z dalších letišť v okolí