IATA (ICAO) kód letiště
BRU (EBBR)
Aktuální počasí
? °C
Aktuální čas
17:23
Vzdálenost od Prahy
696 km
Obvyklá cena letenky
1 500 Kč

O letišti Brusel

Hlavní bruselské letiště Zaventem je základnou pro belgickou národní aerolinku Brussels Airlines. Létají sem snad všechny významné společnosti z Evropy a také několik dálkových spojů z Afriky, Ameriky i Asie. Centrum Bruselu je vzdáleno 13 km.

Jediný terminál je poměrně rozlehlý a pochodové vzdálenosti jsou velké. Veřejné prostory terminálu (přílety i odletové přepážky) jsou společné pro všechny lety. Za bezpečnostní kontrolou se pak proudy cestujících dělí na gaty A a T pro schengenské lety (vlevo) a gaty B pro mimo-schengenské lety (vpravo).

Otevřeno je nonstop 24 hodin.

Letenky

Z Prahy se do Bruselu dostanete s ČSA nebo Brussels Airlines. Ceny se v závislosti na dnech v týdnu pohybují od 3 500 Kč do 7 000 Kč. Akční nabídky mohou klesnout i pod 2 000 K, zejména u Brussels Airlines, které nabízí akční letenky častěji než ČSA.

Doba letu z Prahy bude asi 80 minut.

Inspirujte se akcemi na letenky do Bruselu, nebo využijte náš vyhledávač letenek a podívejte se na aktuální ceny. Porovnáváme nabídky více než 500 leteckých společností.

Přestup

Byť má terminál koncepci jedné budovy, je nutné počítat s dlouhými docházkovými časy, do vzdálenějších gatů i 20 minut a více.

Přestupujete-li mezi gaty A a T vzájemně, nemusíte vůbec opouštět tranzitní prostor. Ten je společný pro přilétající i odlétající cestující, takže stačí vystoupit z letadla do haly, na první tabuli si najít gate návazného letu a volně k němu přejít.

Pokud přestupujete z gatů A nebo T na gaty B nebo naopak, je nutné projít pasovou kontrolou.

Na přestup vám ale bude 35 minut při cestách v rámci Schengenu, u cest mimo Schengen 45 minut a pro lety do USA pak 60 minut. Uvedené časy jsou minimální přestupové časy v rámci transferu na jedné letence. Pokud budete přestupovat na dvou oddělených letenkách, 2,5 hodiny je minimální čas, který byste si měli mezi lety nechat a i tak neposkytuje příliš rezervního času.

Doprava z/na letiště

Vlakem do centra Bruselu

Nejrychlejší cesta do centra je vlak. Nádraží je umístěno v podzemí terminálu, vlaky jezdí zhruba každých 10 minut od cca 4:30 do 0:30 a do centra vás dovezou za 10–20 minut podle počtu zastávek. Do/z centra Bruselu můžete jet jakýmkoliv vlakem, který na letišti zastavuje, včetně dálkových spojů. Všechny vlaky jezdí z/na nádraží Bruxelles-Nord, některé pokračují dále na Centraal a Midi/Zuid.

Zaplatíte 9,10 EUR (cena jízdenky + příplatek "Diabolo" za cestu z/na letiště), můžete nakupovat v automatu (platba mincemi nebo kartou), případně u pokladny nebo online na webu belgických drah.

V případě online nákupu se nelekněte, že při cestě na/z letiště se vám kromě jízdenky za 9,10 EUR zobrazuje ještě navíc separátně Diabolo příplatek za cestu na letiště za 5,50 EUR. Tato možnost je pouze pro cestující, kteří mají předplatní jízdenku pro Brusel či Belgii a potřebují dokoupit pouze Diabolo příplatek. Koupí standardní jízdenky s počátkem nebo koncem na letišti je Diabolo příplatek automaticky zahrnut v ceně a není nutné dokupovat zvlášť.

Autobusem do centra Bruselu

Zastávky všech autobusů se nachází před příletovou halou a jsou přehledně značené.

Z letiště jezdí také přímá autobusová linka číslo 12 do evropské čtvrti. Autobus jezdí každých 12 minut, jízda trvá 30 minut. Jízdenky se trochu nelogicky rozlišují zvlášť pro cestu na letiště a pro cestu z letiště:

  • Na letiště – platí běžný tarif jako u všech ostatních linek MHD, tedy 2,40 EUR za 60minutovou jízdenku nebo 2,10 EUR za jednu jízdu bez přestupu. Lze využít také celodenní lístek za 7,50 EUR
  • Z letiště – platí speciální tarif Go2City, kdy 1 jízda bez přestupu vyjde na 7 EUR, pokud zaplatíte bezkontaktní kartou uvnitř autobusu, resp. 7,50 EUR, pokud si lístek koupíte v automatu na zastávce.
  • Více informací o MHD v Bruselu na webu www.stib-mivb.be

Alternativou je autobusová linka společnosti De Lijn číslo 272, která vás jednou za půl hodiny doveze k nádraží Nord. Jízdenka se kupuje u řidiče za 2,50 EUR bezkontaktní kartou uvnitř autobusu nebo v automatu De Lijn a platí jen pro jednu cestu. Levnější lístek za 2 EUR pořídíte v mobilní aplikaci De Lijn. Při cestě z centra si dejte pozor, že lístky z na autobusy, metro a tramvaje dopravního podniku STIB-MIVB neplatí na spojích De Lijn, tedy ani na lince 272.

Linka číslo 272 je tak nejlevnější formou dopravy na bruselské letiště, její nevýhodou však je, že jezdí pouze jednou za hodinu.

V noci se na letiště dostanete autobusem De Lijn číslo 620, který jezdí každou hodinu napříč celým Bruselem, jízdenka stojí 2 EUR v mobilní aplikaci nebo 2,50 EUR při platbě kartou v autobusu.

Do východní části Bruselu ke stanici metra Roodebeek se dostanete i autobusovými linkami 359 a 659.

* použité barvy linek jsou pouze ilustrační a neodpovídají oficiálnímu označení dopravního podniku

Vlakem po Belgii

Na letištním nádraží zastavují i dálkové vlaky jezdící zejména severním směrem do Antwerp, Nizozemska, ale i do Liege či jiných měst v Belgii s přestupem v Bruselu.

Jízdní řády i jízdenky online najdete na webu belgiantrain.be nebo v oficiální mobilní aplikaci belgických drah.

Hotely u letiště

Čeká vás brzký ranní odlet, pozdní přílet nebo noční přestup? Pokud se vám nechce řešit noční dopravu do centra Bruselu, využijte některý z hotelů umístěných přímo na letišti.

Služby na letišti

Wi-fi je zdarma na 2 hodiny.

Na letišti je k výběru široká škála restaurací a občerstvení všech cenových kategorií, v této kategorii patří bruselské letiště k nejlepším v Evropě.

V příletové hale si můžete nakoupit běžné potraviny za běžné ceny v supermarketu Delhaize (v ČR dříve působil pod značkou Delvita)

V mnoha automatech rozmístěných napříč letištěm si můžete koupit láhev čisté vody za plošnou cenu 1 EUR.

Uschovat zavazadlo si můžete do skříněk poblíž východu k autobusovému nádraží. Služba stojí 7,50 EUR na den.

Letiště v okolí

Odhalte naše tipy k dopravě, přestupům i letenkám na další nejbližší letiště v okolí:

4 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Dobrý den

Je mě to poněkud žinantní,ale rád bych věděl jak to v Bruselu chodí s toaletou.Kde je hledat a kolik se platí a jaké mince si nachystat.Děkuji a přeji pěkný den

před 4 lety
padrino11

Tohle je určitě nějaká provokace. Jinak to není možné.

před 4 lety
Avatar uživatele
cali

Některé ulice vypadají, že by to šlo i zdarma uprostřed...

před 4 lety
Avatar uživatele eremi
eremi

Doporučuji Molenbeek

Přidat odpověď
před 4 lety
Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 6 měs
Navrhni úpravu