Karlův most v Praze

Doprava v Praze

Jak se dostat do Prahy 

Praha má velmi dobře rozvinutou dopravní infrastrukturu, a proto je snadné se do ní dostat v podstatě odkudkoli. Pokud budete cestovat z jiných koutů České republiky, tak můžete úplně bez problému využít silniční dopravu i vlaky. V Praze se nachází 5 autobusových nádraží, které provozují stovky pravidelných linek denně a jsou hojně využívány turisty i místními obyvateli. Jedná se o autobusové nádraží Florenc, Černý most, Roztyly, Zličín a Holešovice. Najdeme zde spoje téměř do celé Evropy. Železniční doprava má v České republice tradici starší více než 150 let a v Praze najdeme hned několik nádraží, jako je Smíchovské či Vršovické nádraží. Nejvyhledávanější je Hlavní nádraží Praha, kde najdeme spoje například i do Německa, Slovenska a Polska. Jestli máte v plánu přicestovat z větší dálky, tak můžete využít mezinárodní leteckou dopravu, kterou nabízí Letiště Václava Havla v Ruzyni. 

Jak cestovat po Praze

Doprava v Praze je velmi rozšířená, od nabídek taxislužeb, přes metro, až po tramvaje a autobusy či vlastní auto. Naše rada zní – vyhněte se dopravě autem i taxíkům. Pokud byste přece jen zvolili cestování ve městě vlastním či vypůjčeným autem, tak budete trávit dlouhé chvíle v kolonách, nadávat na provoz i ostatní řidiče a budete mít dost velký problém se zaparkováním, případně s parkováním za vysoké částky. Taxík bychom volili jako krajní možnost v případě, že vám ujelo poslední metro, nebo se nemáte jak dostat například v noci z letiště na hotel. Jinak dle našeho názoru zaplatíte zbytečně dost peněz navíc.

V rámci městské dopravy je Praha rozdělena na pásma – vnitřní městskou, která je označována jako pásmo P – v pásmu P můžete využívat metro, autobusy, trolejbusy, tramvaje i lanovou dráhu na Petřín. Dále pásmo 0, které značí vnější příměstskou dopravu – tedy širší centrum Prahy a pásmo B, které značí úplný okraj města.Více informací o tarifních pásmech najdete na webu: pid.czNejrozšířenější síť pražské MHD tvoří linky metra A – zelená, B – žlutá, a C – červená. Do budoucna se plánuje spuštění provozu linky D. Metro zastavuje celkem v 61 stanicích, z čehož jsou Muzeum, Florenc a Můstek přestupní na jinou linku. Bezbariérový přístup můžete využít na 38 z nich. Přes 1 milion lidí přepraví pražské metro každý den a zajímavostí je například to, že na 4 místech je metro postaveno pod hladinou řeky Vltavy. Metro je nejjednodušší volbou cestování po městě, protože se dostanete opravdu úplně všude, případně na další potřebné spoje, jako jsou vlaky, autobusy či tramvaje.

Tramvajových linek můžete využít celkem 37, z čehož je 27 denních a 10 nočních. První denní spoje začínají jezdit okolo 5. hodiny ranní a poslední něco málo před půlnocí. Noční linky vyplňují mezeru od posledních do prvních denních spojů. Jezdí ovšem logicky v daleko větších intervalech než spoje denní a než se dostanete na potřebné místo, tak to zabere i více času. 

Autobusy zaplňují ty dopravní mezery, kde nejezdí metro a nevedou zde ani koleje pro tramvaje. Mimo klasické linky po Praze můžete využít i přímé linky z Hlavního nádraží na Letiště Václava Havla, nebo autobusu, který jede do Zoologické zahrady Praha. Noční autobusy mají podobný časový režim jako tramvaje.

Trolejbusy byly skoro po 50 letech obnoveny v červenci 2018. Vznikla linka číslo 58, kde jsou nasazeny hybridy – kombinace trolejbusů a elektrobusů, které jezdí z Palmovky do Letňan.

Lanovka vede například z Újezdu nahoru na Petřín a jezdí celoročně.

Skvělým online rádcem pro vyhledávání vašich spojů je rozhodně www.idos.cz – můžete si stáhnout i aplikaci na váš chytrý telefon. Nevíte si rady s tím, jakou použít jízdenku nebo v jakém jste tarifním pásmu? Na webu www.pid.cz/pro-turisty/jakou-jizdenku-pouzit najdete všechny potřebné informace včetně podrobného ceníku jízdného.

Jízdenky na MHD můžete zakoupit v automatech ve stanicích metra a na některých stanicích pozemní dopravy. Dále v informačních centrech, trafikách, přímo u řidičů autobusů (ovšem pozor – řidiči tramvají jízdenky neprodávají!), tam ale počítejte s přirážkou. Nejjednodušší je využít SMS jízdenku, kde ale zaplatíte za cenu jízdného + cenu za SMS dle sazeb vašeho operátora. SMS jízdenka platí pouze v pásmu P! Přijde vám na váš telefon do 2 minut a je nutné před nástupem do vozu nebo do přepravního prostoru – např. za turnikety metra – počkat na její příchod, jinak vám může hrozit pokuta za cestování na černo. To samé platí i pro tištěné jízdenky – VŽDY musí být označena! Neoznačená jízdenka je neplatná. Jízdenky seženete v časovém intervalu od 30 minut až do 3 dnů.

Chystáš se do Prahy?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.