Dubrovnik

Doprava v Dubrovníku

Parkování v Dubrovníku

Dojedete-li do Dubrovníku autem, první otázka je jasná. Kde ve městě zaparkovat? Pokud budete ubytování ve větším hotelu, tato starost odpadá, všechny velké hotely mají vlastní parkovací místa.

Zdarma se v Dubrovníku nedá parkovat prakticky nikde. Uliční parkování je zpoplatněno podle zón od 1,50 EUR do 4 EUR za hodinu, resp. od 17 EUR na den. Nevyplatí se ani cenově, ani bezpečností. Ulice Dubrovníku jsou velmi stísněné a pravděpodobnost, že vám někdo odře auto, není malá.

Nejvhodněji umístěné poblíž vjezdu do města je parkoviště u přístavu Gruž Port Parking (poloha na mapě). Jedná se o nonstop hlídané parkoviště s cenou 17 EUR na den.

Městské autobusy MHD

Veřejnou dopravu po Dubrovníku zajišťují pouze oranžovo-krémové autobusy dopravního podniku Libertas. Nejspíše je využijete, protože Dubrovník je poměrně rozlehlé město a minimálně při cestě z centra k hotelu, na pláž nebo autobusové nádraží či do přístavu bude rozhodně autobus lepší volbou než chodit pěšky několik kilometrů nahoru a dolů.

Při pohybu po městě lze využívat pouze městské linky označené čísly 1 až 9. Matoucí je, že na transparentech se velmi často ukazuje jen jedna konečná nehledě na to, kterým směrem autobus vlastně jede.

Jízdenky

Lístky koupíte ve stáncích dopravního podniku Libertas, které jsou na významných zastávkách – např. na stanici Pile u historického centra, na autobusovém nádraží v pokladně, na zastávce u přístavu nebo v centru čtvrti Lapad. Ve stáncích lze platit i platební kartou. Jízdenky můžete koupit i ve všech trafikách Tisak.

Od roku 2024 lze jízdenku koupit bezkontaktní kartou přímo od řidiče.

 • přestupní lístek na 1 hodinu – 1,73 EUR
 • celodenní lístek (platí 24 hodin) – 5,31 EUR
 • jedna nepřestupní jízda (lze koupit jen u řidiče) – 1,99 EUR
 • 72hodinový lístek 11,95 EUR
 • aktuální ceník

Lístek při nástupu do autobusu vložíte do označovače, vyčkáte asi vteřinu a lístek se vám vrátí zpět s vytištěným označením. Bohužel musíte pokaždé označovat i 24hodinový lístek. Městské jízdenky platí na všech linkách číslo 1-9, a to po celé jejich trase.

Do autobusu se nastupuje vždy pouze předními dveřmi.

Jízdní řády a mapa linek

Jízdní řády jednotlivých linek najdete na oficiálním webu libertasdubrovnik.hr. Časy jsou uvedené vždy jen z konečných a stejně tak na zastávkách jsou vyvěšené jen přesně stejné informace jako na webu. Tj. papír se všemi linkami (tedy i těmi, které třeba přes danou zastávku nejezdí) a odjezdy pouze z konečných, což je trochu nepraktické, ale minimálně informaci o intervalu mezi spoji to poskytne.

Turisticky užitečné trasy, na kterých využijete autobus, jsou zejména tyto:

 • Staré město – přístav – autobusové nádraží: linky 1, 1A, 1B a také 3, jede však výrazně delší trasou (cca o 10 minut)
 • Staré město – pláže Copacabana a Cava (oblast Babin Kuk): linky 5 a 6
 • Staré město – pláž a hotely Lapad: linka 4
 • Autobusové nádaží – pláže Copacabana a Cava (oblast Babin Kuk): linka 7

Příměstské autobusy

Při cestování z Dubrovníku do okolních letovisek využijete frekventované příměstské oranžové autobusy označené čísly 10 až 38, které zajíždějí až do 50 km vzdálených destinací. Zkrátka do všech obcích v dubrovnickém okrese.

Jízdenky na příměstské spoje zakoupíte pouze u řidiče, případně v pokladně na hlavním autobusovém nádraží, které příměstské spoje sdílí s těmi dálkovými a nachází se u přístavu (viz mapa). Lístky jsou odstupňované podle zón:

 • Župa Dubrovačka – 2,90 EUR (obce Brsečine, Kupari, Mlini, Orašac, Plat, Soline, Srebreno, Trsteno, Zaton)
 • Dubrovačko Primorje – 6,40 EUR (obce Ratac, Slano), 40 HRK (obce Imotica, Ston)
 • Konavle – 4 EUR (obce Cavtat, Molunat, letiště Dubrovník)

Centrální zastávka všech příměstských autobusů z Dubrovníku je hlavní autobusové nádraží, linky, které jedou směrem na východ (Cavtat, Srebreno, Mlini, letiště apod.) zastavují i na ulici Pera Bakića nad historickým centrem.

Taxi

U všech turisticky významných míst, v přístavu či na autobusovém nádraží je prakticky v kteroukoliv hodinu velké množství taxíků. S nepoctivostí taxikářů zde nebývá problém a jezdí se striktně podle taxametru.

V Dubrovníku je populární taxislužba také přes aplikaci Bolt.

Chystáš se do Dubrovníku?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 28. 04. 2024

1 komentář

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.