Země Čechům zaslíbená

Chorvatsko, oficiálním názvem Chorvatská republika, je evropský stát, který se nachází na pomezí střední a jižní Evropy na východním pobřeží Jadranského moře. Jedná se o jeden z nástupnických států bývalé Jugoslávie a jeho sousedy jsou na severu Slovinsko, na východě Maďarsko a Srbsko, na jihovýchodě Bosna a Hercegovina a na jihu Černá Hora. V Chorvatsku žije asi 4,3 milionů obyvatel.

Chorvatsko zažilo koncem 90. let turistický boom a od té doby je trvale nejoblíbenější turistickou destinací pro české turisty, ročně jich sem míří až 800 tisíc. Navzdory tomu, že v letní sezoně většina turisticky atraktivních míst praská ve švech, je zde stále řada míst s autentickou kulturou, která stojí za to objevit. Chorvatské pobřeží Jadranského moře je téměř 2.000 km dlouhé, a tak si zde každý přijde na své.

Chorvatsko nenabízí ale jen moře a koupání. Chorvatská města jsou plná starobylých památek z římských dob i z časů benátské nadvlády.

Za zmínku stojí také velké přírodní bohatství – více než 1.200 ostrovů a útesů, 8 národních parků a 11 chráněných krajinných území. Mezi nejznámější přírodní památky patří bezpochyby NP Plitvická jezera, kde se kde se natáčel slavný seriál Vinnetou. V neposlední řadě nabízí Chorvatsko vyhlášenou gastronomii, která sází na místní kvalitní suroviny z moře i z pevniny.

Chorvatsko je zkrátka ideální dovolenkovou destinací, která láká svou snadnou dostupností, nesmírným přírodním i kulturním bohatstvím, relativně rozumnými cenami a uvolněnou atmosférou.

Průvodce pro tebe napsal vojtech.kaiser
Víza
Na občanku
V rámci Schengenu cestuješ pouze na občanský průkaz.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
červen - září
Na tradiční koupačku vyraz v létě. Prší méně a je tepleji než v ČR.
Více o počasí
Letenky od
4 500 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 6x do roka a ušetříš cca 50 %.
Akční nabídky

Praktické tipy do Chorvatska

Co vidět a navštívit v Chorvatsku

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Chorvatsku

Zavřít boční panel

Plitvická jezera

Tento národní park se nachází východně od pobřeží Jadranu (119 km od Zadaru) a od roku 1979 je na seznamu Světového dědictví UNESCO. Naleznete zde 16 velkých a několik menších jezer na celkem pěti řekách, přes 140 vodopádů (do výšky až 78 metrů) a několik jeskyní. Fauna (nespočet druhů orchidejí a lilií) a flora (medvědi, vlci, černá a vysoká zvěř) je zde velice rozmanitá a vše je přísně chráněno. Park nabízí celkem 6 turistických okruhů v délce přibližně 3–6 hodin. Vstup do parku je placený, ale v ceně máte přehlednou mapku jezer, autobus v rámci parku a lodní dopravu na jednom z jezer. Více informací o otvírací době a o vstupném naleznete zde: http://www.np-plitvicka-jezera.hr/en/.

Zavřít boční panel

Dubrovník

Pravděpodobně nejkrásnější město Chorvatska, často zvané „perla Jadranu“, se nachází na samém jihu země. Dubrovník je zařazen na seznamu Světového dědictví UNESCO. Nejlepší výhled na město se vám naskytne z jeho mohutných hradeb nebo z blízké hory Srđ, kam se dá vyjet lanovkou. Dubrovník je nejvýznamnější kulturní centrum Chorvatska, každoročně se zde konají Dubrovnické letní hry: http://www.dubrovnik-festival.hr/en/, což je nejprestižnější kulturní akce na pobřeží Jadranu s dlouholetou tradicí. Město posloužilo také jako kulisa pro natáčení populárního seriálu Hra o trůny, v němž představuje fiktivní královo přístaviště, hlavní město Západozemí a sídlo krále Sedmi království.

Zavřít boční panel

Záhřeb

Při návštěvě Chorvatska by byla škoda vynechat hlavní město. Záhřeb je vyhlášený především svými kavárnami, a tak se zde po cestě do Chorvatska můžete zastavit na nejedné kávě. Nejvyhlášenější kavárny se nachází v ulici Tkalčićeva nebo také na náměstí Trg Petra Preradovića či Bogovićeva. Záhřeb je nejlepší turistickou destinací v Evropě pro rok 2017 podle serveru Lonely Planet. Podrobné informace a spousta tipů, co vidět, co navštívit, co ochutnat a co zažít naleznete na oficiální stránce města věnované turismu: http://www.infozagreb.hr/&lang=en.

Průvodce městem Záhřeb

Zavřít boční panel

Slané jezero Mir

Severodalmatský ostrov Dugi Otok patří díky přírodní rozmanitosti k nejkrásnějším na Jadranu. V místním přírodním parku Telašćica najdete stejnojmennou zátoku a v její blízkosti slané jezero Mir. Slanost je způsobena tím, že jezero je podzemními trhlinami propojeno s mořem a během bouří dochází také k přelévání mořské vody na jižní straně jezera. Během léta dosahuje teplota vody v jezeře i 33 °C. Jezero je asi 900 metrů dlouhé a 300 metrů široké a místy dosahuje hloubky až 6 metrů. Nejen jezero však stojí za vidění – unikátní zážitek v podobě krásných scenerií zažijete i při plavbě lodí podél přírodního parku.

Více informací naleznete zde http://www.dugiotok.hr/.

Zavřít boční panel

Ostrov Mljet

Mljet je pokládán za jeden nejkrásnějších chorvatských ostrovů. Je to ostrov neporušené přírody a díky lesům (zabírají 72 % plochy ostrova) a bohaté vegetaci i nejzelenější ostrov Jadranu. Nejvíce se zde setkáte s borovými a dubovými lesy, nechybí ale ani cedrové háje. Pobřeží ostrova je velice členité a přímo na ostrově najdete mnoho jeskyní, z nichž nejznámější je Odysseova jeskyně a jeskyně Movriča, která je 1 km dlouhá. Pro své geologické zvláštnosti, bohaté rostlinstvo a živočišstvo i neporušený krajinný ráz byla severozápadní část ostrova Mljet prohlášena národním parkem o rozloze 54 km2. Vstup do NP je placený, oficiální stránky parku naleznete zde: http://np-mljet.hr/en/.

Na ostrov Mljet jezdí řada trajektů, nejeden z Dubrovníku a z přístavu Prapratno. Více informací naleznete zde: http://www.mljettravel.com/mljet-ferry-map/.

Počasí a sezóny v Chorvatsku

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Chorvatsko
Podobné počasí pro celou zemi

10 °C

11 °C

14 °C

17 °C

23 °C

27 °C

30 °C

30 °C

25 °C

20 °C

15 °C

11 °C

Počasí

Počasí ve vnitrozemí a na pobřeží se poměrně liší. Ostrovy mají nejstabilnější počasí. Průměrná teplota na ve vnitrozemí (v Záhřebu) je v lednu 3,1 °C a v červenci 26,7 °C. Průměrná teplota na pobřeží (v Dubrovníku) činí v lednu 12,2 °C a v červenci 28,3 °C. V hlavní sezoně mohou teploty na pobřeží stoupat až k 40 °C a teplota moře je někdy vyšší než 25 °C. Nejvíce srážek v létě spadne na Istrii a ve vnitrozemí v okolí Záhřebu, naopak nejméně v Dalmácii. Nejvíce srážek v zimě spadne na Istrii, naopak nejméně ve vnitrozemí v okolí Záhřebu Osijeku.

Sezóny a kdy vyrazit

Hlavní sezona (červenec a srpen): V hlavní sezoně je nejlepší počasí. Nejvíce hodin slunečního svitu je na ostrovech Hvar a Korčula a ve městě Dubrovník. Ceny jsou v hlavní sezoně nejvyšší a pobřežní destinace nejrušnější.

Vedlejší sezona (květen, červen a září): Pobřeží je nádherné, voda v Jadranu stále dostatečně teplá na koupání, turistů málo a ceny nižší. Na jaře a časně v létě vane vytrvalý vítr zvaný mistral, který je skvělý na plachtění.

Mimo sezonu (říjen–duben): Zimy jsou ve vnitrozemí poměrně chladné (průměrně 2 °C), na pobřeží o něco teplejší (průměrně 10 °C). Výhodami tohoto období jsou nejnižší ceny v roce a naprosté minimum turistů.

Skvělé akce do Chorvatska

ušetříš až 42%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 50%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 35%
Akce starší 2 týdnů
22 starších akcí
Avatar uživatele vojtech.kaiser
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu