Průvodce státem

Chorvatsko

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

Země Čechům zaslíbená

Chorvatsko, oficiálním názvem Chorvatská republika, je evropský stát, který se nachází na pomezí střední a jižní Evropy na východním pobřeží Jadranského moře. Jedná se o jeden z nástupnických států bývalé Jugoslávie a jeho sousedy jsou na severu Slovinsko, na východě Maďarsko a Srbsko, na jihovýchodě Bosna a Hercegovina a na jihu Černá Hora. V Chorvatsku žije asi 4,3 milionů obyvatel.

Chorvatsko zažilo koncem 90. let turistický boom a od té doby je trvale nejoblíbenější turistickou destinací pro české turisty, ročně jich sem míří až 800 tisíc. Navzdory tomu, že v letní sezoně většina turisticky atraktivních míst praská ve švech, je zde stále řada míst s autentickou kulturou, která stojí za to objevit. Chorvatské pobřeží Jadranského moře je téměř 2.000 km dlouhé, a tak si zde každý přijde na své.

Chorvatsko nenabízí ale jen moře a koupání. Chorvatská města jsou plná starobylých památek z římských dob i z časů benátské nadvlády.

Za zmínku stojí také velké přírodní bohatství – více než 1.200 ostrovů a útesů, 8 národních parků a 11 chráněných krajinných území. Mezi nejznámější přírodní památky patří bezpochyby NP Plitvická jezera, kde se kde se natáčel slavný seriál Vinnetou. V neposlední řadě nabízí Chorvatsko vyhlášenou gastronomii, která sází na místní kvalitní suroviny z moře i z pevniny.

Chorvatsko je zkrátka ideální dovolenkovou destinací, která láká svou snadnou dostupností, nesmírným přírodním i kulturním bohatstvím, relativně rozumnými cenami a uvolněnou atmosférou.

Průvodce pro tebe napsal vojtech.kaiser
Víza
Na občanku
V rámci Schengenu cestuješ pouze na občanský průkaz.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
červen - září
Na tradiční koupačku vyraz v létě. Prší méně a je tepleji než v ČR.
Více o počasí
Letenky od
5 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 6x do roka a ušetříš cca 50 %.
Akční nabídky

Praktické tipy do Chorvatska

Zavřít boční panel

Kultura a lidé

Historie, lidé, jazyk a svátky

Historie v kostce

Osidlování dnešního Chorvatska začalo ještě v dávných dobách před naším letopočtem, kdy zde žili ilyrské kmeny. Během 2.–1. století př. n. l. zde vytvořili Římané rozsáhlou provincii zvanou Illyricum. Od 7. století se zde začali usazovat Slované, kteří později vytvořili jednotný chorvatský stát. Za dob Rakouska-Uherska byla země pod uherskou nadvládou. Od roku 1918 do roku 1991 bylo Chorvatsko součástí Jugoslávie. Poté, co se následkem válek na přelomu 80. a 90. tento socialistický svazek začal rozpadat, vznikla 25. června 1991 samostatná Chorvatská republika. Jugoslávie osamostatnění Chorvatska nechtěla uznat, a tak se zde až do roku 1995 válčilo. Chorvatsko je od roku 2009 členem NATO a od roku 2013 členem EU.

Lidé

V Chorvatsku žije asi 4,3 milionu obyvatel. 90 % obyvatel Chorvatska se hlásí k chorvatské národnosti. Místí obyvatelé jsou houževnatí, podnikaví a pohostinní.

Svátky:

 • 1. leden – Nový rok (Nova godina)
 • 6. leden – Tři králové (Svetatrikralja)
 • Velikonoční neděle a pondělí (Uskrs, Uskrsniponedjeljak) – pohyblivé
 • 1. květen – Svátek práce (Praznik rada)
 • Boží tělo (Tijelovo) – pohyblivý
 • 22. červen – Den boje proti fašismu (Dan antifašističkeborbe)
 • 25. červen – Den státnosti (Dan državnosti)
 • 5. srpen – Den vítězství a díkůvzdání vlasti (Dan pobjede i domovinskezahvalnosti)
 • 15. srpen – Nanebevzetí Panny Marie (Velika Gospa)
 • 8. říjen – Den nezávislosti (Dan neovisnosti)
 • 1. listopad – Svátek Všech svatých – Památka zesnulých (Svisveti)
 • 25. a 26. prosinec – Vánoční svátky – Vánoce a sv. Štěpán (Uskrs, SvetiStjepan)

Pokud některý z uvedených svátků připadne na neděli, tak se den pracovního klidu přesune na následující den.

Kultura

Za zmínku stojí jistě Dubrovnické letní hry www.dubrovnik-festival.hr, což je nejprestižnější kulturní akce na pobřeží Jadranu. V Chorvatsku můžete navštívit také řadu hudebních festivalů:

Chorvatsko má 8 kulturních památek a 2 přírodní památky na seznamu UNESCO: https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_World_Heritage_Sites_in_Croatia.

Pula (UNESCO)

Jazyk

Národním jazykem je chorvatština. V turisticky exponovaných místech se často domluvíte i česky, jelikož sem míří nespočet našich krajanů. Anglicky se domluvíte jen v turisticky atraktivních místech, od starších obyvatel v nějaké odlehlejší rybářské vesničce angličtinu očekávat nelze. Místní obyvatelé jistě potěší, pokud použijete alespoň pár základních frází v chorvatštině.

Minislovníček:

 • Dobrý den – Dobar dan
 • Na shledanou – Dovidjenja
 • Prosím – Molim
 • Děkuji – Hvala
 • Mluvíte německy / anglicky? – Govoriteli njemački / engleski?
 • Volný vstup (zdarma) – Ulazslobodan
 • Koupání / parkování zakázáno – Zabranjeno kupanje / parkiranje
 • Kde se tady blízko dá koupat? – Gdje se možemo u blizinikupati?
 • Mám rezervován pokoj na jméno … – Rezerviraosam sobu na ime ...

Turismus

Chorvatsko je velmi turisticky orientovaná země. Najdete tu skvěle fungující služby z oblasti cestovního ruchu – půjčovny aut, organizované výlety a širokou škálu ubytování – od obyčejných kempů až po ty nejluxusnější hotely jen pár metrů od moře.

Jak již bylo řečeno, Chorvatsko láka turisty především na téměř 2.000 dlouhé pobřeží Jadranského moře, kde si každý přijde na své. Mimo to si zde ale můžete užít i řadu dalších aktivit – pěší túry, cyklistiku, paragliding, plavby na raftech či kánoích. Hlavní město Záhřeb možná není tak nablýskané jako třeba Vídeň (kde se můžete mimochodem zastavit po cestě do Chorvatska), ale i tak může nabídnout příjemný kavárenský život, nové muzeum současného umění, starobylé památky a nabitý kalendář festivalů a akcí.

Geografie

Chorvatsko je s rozlohou 56.542 km² přibližně o třetinu menší než Česká republika. Chorvatsko má jakožto jediná země z Balkánského poloostrova dostatek úrodných nížin, rozsáhlá horská pásma i mořské pobřeží se stovkami ostrovů. Nejvyšší horou Chorvatska je Sinjal (1.831 m n. m.) v Dinárských horách. Největšími ostrovy jsou Cres a Krk (405 km²). Poloha Chorvatska v jižní části centrální Evropy ho řadí do mírného klimatického pásma. Toto pásmo se projevuje nejvíce v severní polovině země, v západní a střední části podnebí částečně ovlivňují Alpy a Dinárské hory. Úzký pás pobřeží s jadranskými ostrovy už patří do středomořského subtropického pásma. V Chorvatsku je stejné časové pásmo jako v ČR. Méně turistů a přívětivější ceny naleznete zpravidla mimo jadranské pobřeží.

Zavřít boční panel

Peníze a ceny

Měna, ceny a denní rozpočty

Chorvatská kuna

Jednotkou měny je chorvatská kuna (zkratka HRK), která se dělí na 100 lip. V oběhu jsou mince 5, 10, 20, 50 lip a 1, 2, 5 kun a bankovky 5, 10, 20, 50, 100, 200 500 a 1.000 kun.

Chorvatská kuna

Směnárny a platba kartou

V Chorvatsku můžete směnit jak české koruny (pouze někde), tak i eura (v každé směnárně). Nejhorší kurzy mají většinou hotelové směnárny a směnárny na veřejných místech, jako jsou letiště a nádraží. Nejlepší kurzy mají banky, ty se však nenachází úplně všude. Nejjednodušší a nejvýhodnější je platit kartou. V turisticky exponovaných místech zaplatíte kartou téměř všude kromě místních trhů a menších podniků. Nejpoužívanější jsou karty Eurocard/Mastercard, Visa, Maestro, Diners, JCB, American Express. Bankomaty jsou v každém turistickém letovisku a můžete si tak jednoduše vybrat hotovost.

Kolik co stojí

Chorvatsko je o trochu dražší země než ČR. Velmi však záleží na tom, jestli jste uprostřed sezony v turistickém letovisku nebo mimo sezonu v nějakém menším chorvatském městě – ceny se mohou totiž výrazně lišit. Potraviny nejlevněji nakoupíte v supermarketech a nejdráže v malých místních soukromých obchodech. Ovoce a zeleninu za příznivé ceny můžete nakoupit brzy ráno či v podvečer na trzích.

Příklad cen:

 • Chléb – 6,5 kuny
 • Jogurt – 4 kuny
 • Hamburger – 12,5 kuny
 • Pizza – 37,5 kuny
 • Polévka – 12 kun
 • Kopeček zmrzliny – 3 kuny
 • Káva – 8,5 kuny
 • Coca-Cola 2 litry – 14 kun
 • Místní pivo – 5,5 kuny
 • Minerální voda – 5,5 kuny


(Ceny jsou pouze orientační)

Spropitné a smlouvání

Spropitné není zahrnuto v ceně, to znamená, že ho číšníci v restauracích očekávají. Mělo by činit asi 10 % útraty. Často se v restauracích počítá poplatek za prostírání. V Chorvatsku se běžně moc nesmlouvá, můžete to zkusit maximálně v taxíku.

Jak ušetřit

Stejně tak jako téměř všude po světě se dá ušetřit hlavně na dopravě – nejezdit všude taxíkem, raději využívat veřejnou dopravu nebo chodit pěšky. V případě, že vás cestuje více, tak si můžete vypůjčit auto. Dále se dá nemalá částka ušetřit na ubytování, které je v Chorvatsku obecně poměrné drahé, jelikož místní kapacity příliš nedostačují. Nejlevnější ubytování je v kempech a v penzionech mimo sezonu. Ušetřit se dá hodně i na jídle, a to tím, že nebude chodit každý den do restaurace. Ideální je mít na ubytování kuchyňku, v případě kempu ohniště nebo plynový vařič a potraviny nakupovat v supermarketech nebo na místních trzích, díky čemuž ušetříte a ochutnáte místní čerstvé suroviny. Ušetřit můžete také při směňovaní peněz – vyhněte se hotelovým směnárnám a směnárnám na veřejných místech, jako jsou letiště a nádraží.

Denní rozpočty

Nízkorozpočtový cestovatel (do 450 HRK): Ubytování ve společném pokoji nebo v kempu, množství bezplatných aktivit a stravování na trzích nebo v levných restauracích.

Střední cesta (450 až 900 HRK): Ubytování v dvoulůžkovém pokoji v hotelu střední třídy, jídla v běžných restauracích, občasná návštěva baru a jeden placený výlet či jiná aktivita.

Luxusní varianta (900 HRK a výše): Ubytování v luxusním hotelu, stravování v nejlepších restauracích, pronájem auta a více placených výletů nebo různé placené aktivity (např. masáže).

Zavřít boční panel

Doprava

Silniční, železniční i letecká doprava

Jak do Chorvatska

Autem

Do Chorvatska se můžete dopravit vlastním autem, autobusem, vlakem nebo letadlem. Pravděpodobně nejvíce Čechů preferuje dopravu vlastním autem, ta však nemusí být zrovna nejlevnější, pokud pojedete například pouze ve dvojici. Je potřeba počítat také s dálničními poplatky v Rakousku, Slovinsku a přímo v Chorvatsku. Autem z Prahy do Splitu je to přibližně 1.000 km a cesta vám potrvá asi 11 hodin, ale zvláště v letních měsících se může značně prodloužit kvůli častým dopravním komplikacím. Pokud nechcete řídit takovou vzdálenost, je na místě zvolit dopravu autobusem nebo vlakem.

Autobusem

Levněji vychází autobus – můžete si koupit buď nějaký zájezd, kde dopravu zajišťuje přímo autobus od CK, nebo se vydat do Chorvatska na vlastní pěst. Z Prahy a Brna jezdí do Splitu, Zadaru a letovisek poblíž autobusy RegioJet. Cesta z Prahy do Splitu trvá cca 18 hodin. Cena jednosměrné jízdenky stojí okolo 1.500 Kč. Z Prahy do Záhřebu jezdí autobusy Eurolines.

Cesta trvá 10 hodin a cena jednosměrné jízdenky se pohybuje okolo 700 Kč. Vlak je sice dražší varianta, ale na rozdíl od autobusu budete mít soukromé kupé. Jednou denně jezdí přímý vlak z Prahy do Splitu, cesta trvá asi 14 hodin.

Letadlem

Pokud si potrpíte na rychlý způsob dopravy, tak přichází na řadu letadlo. Doba letu z Prahy do Chorvatska činí přibližně 90 minut. Praha má přímé letecké spojení se Splitem, Dubrovníkem (obsluhováno aerolinkou SmartWings) a se Záhřebem (obsluhováno aerolinkou Croatia Airlines). Zpáteční letenky se SmartWings stojí přibližně 6–8.000 Kč. Zpáteční letenky s Croatia Airlines stojí přibližně 4.000 Kč. Croatia Airlines nabízí širokou škálu leteckých spojení po Chorvatsku, takže se z Prahy s přestupem v Záhřebu můžete vydat například do Puly nebo Zadaru. Vyhledejte si letenky do Chorvatska.

Jak se nejlépe dopravovat

Vlastním autem

Silniční provoz v Chorvatsku je velmi podobný tomu našemu, takže doprava autem je bezproblémová. Na dálnici smíte jet 130 km/h, mimo obec 90 km/h a v obci 50 km/h. Pokud nepřijedete do Chorvatska vlastním autem, tak si ho můžete půjčit v nějaké zdejší autopůjčovně. Naleznete je na letištích a v každém větším městě nebo turistickém letovisku. Litr benzinu v Chorvatsku stojí přibližně 9,5 kuny a litr nafty přibližně 8,5 kuny.

Chorvatské silnice

Autobusem

Nejrozšířenějším druhem veřejné dopravy v Chorvatsku je doprava autobusová. Autobusy jsou relativně moderní, sedačky mají pohodlné a jsou klimatizované (většinou). Za kilometr cesty autobusem zaplatíte maximálně jednu kunu – záleží na konkurenci na dané trase. Na exponovaných trasách, jako je například Záhřeb – Rijeka, zaplatíte přibližně mezi 50 a 60 lipami za kilometr.

Po železnici

Železniční dopravu v zemi zajišťují Chorvatské železnice http://www.hzpp.hr/en. Šestihodinová cesta ze Splitu do Záhřebu vyjde na 208 kun.

Lodí

Na pobřeží Jadranu je velmi rozšířená lodní doprava. Největším dopravcem je Jadrolinija: http://www.jadrolinija.hr/en/ferry-croatia. Mezi další dopravce patří http://lnp.hr/en/, https://www.krilo.hr/en/, http://www.miatours.hr/. Jízdenky na trajekty a běžné lodě lze kupovat online přes web dopravce, nebo přímo v přístavech, kde má každý dopravce svůj stánek. Zakoupení jízdenky nezaručuje okamžitou přepravu. Naloďování vozidel na trajekty probíhá podle toho, jak jsou volná místa. Když se trajekt naplní, je třeba čekat na další spoj.

Pokud možno, vyhněte se cestování trajektem v sobotu, kdy probíhá v ubytovacích kapacitách střídání turnusů (většina dovolených je od soboty do soboty) a tím pádem se v přístavech tvoří až několikahodinové fronty.

Letadlem

Pokud upřednostňujete pohodlí při cestování před cenou, můžete se po Chorvatsku pohybovat i letecky. Národní aerolinky Croatia Airlines nabízí poměrně hustou sít vnitrostátních linek: http://www.croatiaairlines.com/Plan-Book/Destinations-map.

Zavřít boční panel

Jídlo

Typická jídla, nápoje a ceny

Chorvatská kuchyně

Určit přesně, co je chorvatským národním jídlem, je velice složité, jelikož chorvatská kuchyně je velmi různorodá. Každý region má své vlastní speciality, které byste měli ochutnat. Na Istrii patří mezi nejvyhlášenější pochoutky lanýže. Často se podává například kozí sýr s lanýži nebo fuži, což jsou těstoviny s hrstí orestovaných lanýžů.

Dalším zážitkem jsou vyhlášené ústřice z Limského kanálu či ombolo, což je plátek vepřového masa od kosti, jemně uzený, poté opékaný na žhavém uhlí.

Chybět samozřejmě nesmí ani mořské plody.

Grilované olihně

Velkým konkurentem istrijské kuchyně je kuchyně dalmatská. K sýrům se v Dalmácii hodně podává známý pršut, vyuzená šunka, sušená nejlépe ve větru. V restauracích často servírují také dalmatské brodetoo (brudet), což je guláš z mořských plodů nebo ryb s kukuřičnou polentou. Tento pokrm má však mnoho dalších variant. Mezi další známá chorvatská jídla patří pašticada – dušený pokrm z hovězího masa ažgvacet – guláš s nezaměnitelnou chutí, který se připravuje ze slepice. Nelze zapomenout ani na typické čevapčiči.

Mezi nejpopulárnější alkoholické nápoje patří místní kořalky a pálenky – nejznámější je bylinná nazelenalá travarice. Chorvaté také velmi holdují konzumaci vína – nejznámější odrůdou je bílá malvazija. Nejpopulárnější nealkoholický nápoj je káva – Chorvaté jich zvládnou vypít i několik denně.

Jak se stravovat jako místní

Pokud se chcete stravovat jako místní a ochutnat nějakou z chorvatských specialit (viz výše), není nic lepšího, než se místních zeptat na jejich oblíbenou restauraci. Pravděpodobně nebude tak nablýskaná jako populární restaurace pár metrů od pláže, zato si však dopřejete pravý gurmánský zážitek a ochutnáte ty nejvyhlášenější chorvatská jídla připravená podle tradiční receptury.

Obvyklé ceny v restauracích

Nejlevnější jsou v chorvatských restauracích rizota a špagety. Nejdražší jsou naopak ústřice, langusty, humři a takzvané bílé ryby. Mezi dražší jídla patří i masové steaky.

 • Dalmátský pršut – 25–47 kun
 • Boloňské špagety – 15–35 kun
 • Rizoto s mořskými plody – 30–48 kun
 • Kvalitní bílá ryba – 85 kun
 • Čevapčiči – 30–45 kun
 • Hranolky – 12 kun
 • Jednoduchý salát – 12 kun
 • Palačinky – 15 kun

(Ceny jsou orientační)

Zavřít boční panel

Aktivity

Městská turistika, pláže i nákupy

Pokud máte alespoň trochu dobrodružnou duši a nechcete celou vaši dovolenou strávit na pláži, tak rozhodně navštivte stránku: http://splitadventure.com/.

Můžete si zde zarezervovat jízdu na kánoi nebo raftu po řece Centina, stejně tak jízdu na kajaku na moři na Hvaru nebo ve Splitu. V nabídce je také horolezectví, paintball, paddleboarding a jízda na kole. Mezi další aktivity můžeme zařadit bungee jumping ze starého Maslenického mostu přes řeku Zrmanja východně od Zadaru, potápění v okolí ostrova Rab v Kvarnerském zálivu a windsurfing v takzvaném Pelješském kanálu mezi ostrovem Korčula a poloostrovem Pelješac. Pro rodiny s dětmi je skvělou volbou aqvapark Istralandia mezi letoviskem Novigrad a městečkem Buje na severu Istrie nebo aquapark v rámci resortu Solaris u Šibeniku.

Pokud Vaše ratolesti návštěva aquaparku neunaví, můžete je ještě vzít do dinoparku ve Funtaně a Omiši. Za návštěvu stojí také mořské akvárium v istrijské Poreči a v Bašce na ostrově Krk. Kdo si chce užít žhavé noční zábavy, měl by zamířit na proslulé diskotéky na pláži Zrće na ostrově Pag, často označované jako „chorvatská Ibiza“. Vyhlášená je také diskotéka Saturnus ve středisku Zaton u Zadaru. V Chorvatsku se každoročně pořádá také řada hudebních festivalů, z nich největší je festival Ultra Europe ve Splitu: https://ultraeurope.com/.

Mezi nejkrásnější pláže v Chorvatsku patří Punta Rata v Brele jižně od Splitu. Oblíbenosti pláže bohužel odpovídá i její obrovská návštěvnost, proto pokud si chcete užít klidu, je třeba přijít velmi brzy z rána. Rajská pláž je skvělou volbou pro rodiny s dětmi. Najdete ji v Loparu na ostrově Rab a měří asi 1,5 km. Pro děti je skvělou volbou nejen kvůli jemnému písku, ale i kvůli mělké vodě až několik desítek metrů od břehu. Nejživěji je rozhodně na Zrćebeach, naopak mezi klidnější pláže patří Pupnatska Luka na jižní straně ostrova Korčula.

Treky v Chorvatsku

Zavřít boční panel

Na co si dát pozor

Kriminalita a další nástrahy

Zdraví

Na návštěvu Chorvatska nepotřebujete žádné speciální očkování, postačí si zkontrolovat platnost vašeho pravidelného očkování, případně se nechat přeočkovat. Rozhodně si dejte pozor na spalující slunce a řádně se namažte opalovacím krémem s vysokým ochranným faktorem a dodržujte pitný režim. Konzumace vody z kohoutku se bát nemusíte, voda je pitná, pokud není uvedeno jinak.

Kriminalita

Bezpečnostní situace na území Chorvatska je dobrá. Zejména po dobu letní turistické sezony působí preventivně dostatečná přítomnost uniformované policie na souši i na moři. Přesto je třeba věnovat soustavnou pozornost svým osobním věcem, zejména dokladům a financím, a chránit je před případnými kapsáři, kterým nahrává zvýšená koncentrace osob v letoviscích (zdroj: http://www.mzv.cz/jnp/cz/encyklopedie_statu/evropa/chorvatsko/cestovani/other.html).

Riziko katastrof

Riziko přírodních katastrof v Chorvatsku je velmi mizivé. Se silnou tektonickou činností se zde nesetkáte, žádné tajfuny a tornáda zde nehrozí. Maximálně vás může zastihnout nějaká bouřka v podobné síle jako na území ČR. Jediným ohrožením mohou být požáry, které se čas od času objevují v letních měsících, jelikož je země často velmi vyprahlá. V přímořských letoviscích se jich ale bát nemusíte, nijak vám dovolenou nenaruší, maximálně bude uzavřeno několik silnic při cestě do vámi zvoleného letoviska.

Internet a elektřina

Wifi najdete v téměř ve všech hotelech, restauracích a samozřejmě nechybí ani na letišti.

Jelikož je Chorvatsko členem EU, tak zde můžete nově používat svůj datový tarif za stejnou cenu jako u nás. Pokud tedy máte měsíčně například 500 MB dat, tak je můžete používat i při návštěvě Chorvatska bez jakéhokoli příplatku.

Elektřina je v Chorvatsku stejná jako v ČR, tedy napětí 230 V a frekvence 50 Hz. Zásuvky jsou též stejné, a tak není třeba vlastnit žádný adaptér.

Důležité kontakty

 • Tísňová linka – 112
 • Policie – 192
 • Hasiči – 193
 • Rychlá zdravotnická pomoc – 194
 • Kontakt na příslušníky Policie ČR působící v průběhu turistické sezóny v Chorvatsku:
 • Omiš: +385 955 693 390, +385 955 693 395
 • Šibenik: +385 955 693 388, +385 955 693 394
 • Chorvatská telefonní předvolba je – +385
Zavřít boční panel

Víza a povinnosti

Vízum, očkování a celní předpisy

Vízum

Občan ČR nepotřebuje ke vstupu na území Chorvatska vízum ani pobytové povolení. Pokud občan hodlá pobývat na území Chorvatska déle než 3 měsíce, má povinnost přihlásit se k pobytu na krajském (župním) policejním ředitelství nebo na policejní stanici nejpozději do 8 dnů po uplynutí 3 měsíců jeho pobytu. Policie na základě toho vydá potvrzení o přechodném pobytu. Pro výkon práce či zaměstnání v Chorvatsku není pro občany ČR potřeba pracovní povolení. Při výkonu práce či zaměstnání nebo při studiu delším než 3 měsíce je třeba si obstarat potvrzení o přechodném pobytu za účelem zaměstnání/studia. Zdroj a více informací zde: http://www.mzv.cz/jnp/cz/encyklopedie_statu/evropa/chorvatsko/cestovani/visa.html

Pro vstup do Chorvatska využívejte výhradně hraničních přechodů k tomu určených – viz: http://www.mzv.cz/file/2500458/karta_carinarnica_rh.pdf.

Celní předpisy

Dovoz drog a jiných omamných prostředků z/do Chorvatska není dovolen, hrozí za něj tučná peněžitá pokuta a případné vyhoštění ze země. Bezcelně lze dovézt 200 cigaret, 250 gramů tabáku, 1 litr tvrdého alkoholu (nad 22 %) a 2 litry nápojů s obsahem alkoholu do 22 %. Dále pak 4 litry vína a 16 litrů piva. Na hraničním přechodu je potřeba nahlásit dovoz nebo vývoz peněžních prostředků nebo cestovních šeků v hodnotě 10.000 euro a vyšší.

Dovoz léků je povolen v množství odpovídajícím osobní potřebě po dobu nejvýše jednoho měsíce. Pozor si dejte také na vývoz historicky nebo kulturně cenných předmětů především ze dna moře. Více informací zde: http://www.mzv.cz/jnp/cz/encyklopedie_statu/evropa/chorvatsko/cestovani/duty.html.

Co vidět a navštívit v Chorvatsku

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Chorvatsku

Zavřít boční panel

Plitvická jezera

Tento národní park se nachází východně od pobřeží Jadranu (119 km od Zadaru) a od roku 1979 je na seznamu Světového dědictví UNESCO. Naleznete zde 16 velkých a několik menších jezer na celkem pěti řekách, přes 140 vodopádů (do výšky až 78 metrů) a několik jeskyní. Fauna (nespočet druhů orchidejí a lilií) a flora (medvědi, vlci, černá a vysoká zvěř) je zde velice rozmanitá a vše je přísně chráněno. Park nabízí celkem 6 turistických okruhů v délce přibližně 3–6 hodin. Vstup do parku je placený, ale v ceně máte přehlednou mapku jezer, autobus v rámci parku a lodní dopravu na jednom z jezer. Více informací o otvírací době a o vstupném naleznete zde: http://www.np-plitvicka-jezera.hr/en/.

Zavřít boční panel

Dubrovník

Pravděpodobně nejkrásnější město Chorvatska, často zvané „perla Jadranu“, se nachází na samém jihu země. Dubrovník je zařazen na seznamu Světového dědictví UNESCO. Nejlepší výhled na město se vám naskytne z jeho mohutných hradeb nebo z blízké hory Srđ, kam se dá vyjet lanovkou. Dubrovník je nejvýznamnější kulturní centrum Chorvatska, každoročně se zde konají Dubrovnické letní hry: http://www.dubrovnik-festival.hr/en/, což je nejprestižnější kulturní akce na pobřeží Jadranu s dlouholetou tradicí. Město posloužilo také jako kulisa pro natáčení populárního seriálu Hra o trůny, v němž představuje fiktivní královo přístaviště, hlavní město Západozemí a sídlo krále Sedmi království.

Zavřít boční panel

Záhřeb

Při návštěvě Chorvatska by byla škoda vynechat hlavní město. Záhřeb je vyhlášený především svými kavárnami, a tak se zde po cestě do Chorvatska můžete zastavit na nejedné kávě. Nejvyhlášenější kavárny se nachází v ulici Tkalčićeva nebo také na náměstí Trg Petra Preradovića či Bogovićeva. Záhřeb je nejlepší turistickou destinací v Evropě pro rok 2017 podle serveru Lonely Planet. Podrobné informace a spousta tipů, co vidět, co navštívit, co ochutnat a co zažít naleznete na oficiální stránce města věnované turismu: http://www.infozagreb.hr/&lang=en.

Zavřít boční panel

Slané jezero Mir

Severodalmatský ostrov Dugi Otok patří díky přírodní rozmanitosti k nejkrásnějším na Jadranu. V místním přírodním parku Telašćica najdete stejnojmennou zátoku a v její blízkosti slané jezero Mir. Slanost je způsobena tím, že jezero je podzemními trhlinami propojeno s mořem a během bouří dochází také k přelévání mořské vody na jižní straně jezera. Během léta dosahuje teplota vody v jezeře i 33 °C. Jezero je asi 900 metrů dlouhé a 300 metrů široké a místy dosahuje hloubky až 6 metrů. Nejen jezero však stojí za vidění – unikátní zážitek v podobě krásných scenerií zažijete i při plavbě lodí podél přírodního parku.

Více informací naleznete zde http://www.dugiotok.hr/.

Zavřít boční panel

Ostrov Mljet

Mljet je pokládán za jeden nejkrásnějších chorvatských ostrovů. Je to ostrov neporušené přírody a díky lesům (zabírají 72 % plochy ostrova) a bohaté vegetaci i nejzelenější ostrov Jadranu. Nejvíce se zde setkáte s borovými a dubovými lesy, nechybí ale ani cedrové háje. Pobřeží ostrova je velice členité a přímo na ostrově najdete mnoho jeskyní, z nichž nejznámější je Odysseova jeskyně a jeskyně Movriča, která je 1 km dlouhá. Pro své geologické zvláštnosti, bohaté rostlinstvo a živočišstvo i neporušený krajinný ráz byla severozápadní část ostrova Mljet prohlášena národním parkem o rozloze 54 km2. Vstup do NP je placený, oficiální stránky parku naleznete zde: http://np-mljet.hr/en/.

Na ostrov Mljet jezdí řada trajektů, nejeden z Dubrovníku a z přístavu Prapratno. Více informací naleznete zde: http://www.mljettravel.com/mljet-ferry-map/.

Počasí a sezóny v Chorvatsku

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Chorvatsko
Podobné počasí pro celou zemi

10 °C

11 °C

14 °C

17 °C

23 °C

27 °C

30 °C

30 °C

25 °C

20 °C

15 °C

11 °C

Počasí

Počasí ve vnitrozemí a na pobřeží se poměrně liší. Ostrovy mají nejstabilnější počasí. Průměrná teplota na ve vnitrozemí (v Záhřebu) je v lednu 3,1 °C a v červenci 26,7 °C. Průměrná teplota na pobřeží (v Dubrovníku) činí v lednu 12,2 °C a v červenci 28,3 °C. V hlavní sezoně mohou teploty na pobřeží stoupat až k 40 °C a teplota moře je někdy vyšší než 25 °C. Nejvíce srážek v létě spadne na Istrii a ve vnitrozemí v okolí Záhřebu, naopak nejméně v Dalmácii. Nejvíce srážek v zimě spadne na Istrii, naopak nejméně ve vnitrozemí v okolí Záhřebu Osijeku.

Sezóny a kdy vyrazit

Hlavní sezona (červenec a srpen): V hlavní sezoně je nejlepší počasí. Nejvíce hodin slunečního svitu je na ostrovech Hvar a Korčula a ve městě Dubrovník. Ceny jsou v hlavní sezoně nejvyšší a pobřežní destinace nejrušnější.

Vedlejší sezona (květen, červen a září): Pobřeží je nádherné, voda v Jadranu stále dostatečně teplá na koupání, turistů málo a ceny nižší. Na jaře a časně v létě vane vytrvalý vítr zvaný mistral, který je skvělý na plachtění.

Mimo sezonu (říjen–duben): Zimy jsou ve vnitrozemí poměrně chladné (průměrně 2 °C), na pobřeží o něco teplejší (průměrně 10 °C). Výhodami tohoto období jsou nejnižší ceny v roce a naprosté minimum turistů.

Skvělé akce do Chorvatska

ušetříš až 90%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 50%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 62%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 46%
Akce starší 2 týdnů
13 starších akcí
Avatar uživatele vojtech.kaiser
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před měs
Navrhni úpravu