Dubrovnik

Co dělat v Dubrovníku

Památky a historie

I přesto, že je Dubrovník spíš spojován s letní dovolenou, jeho hlavní atrakcí je bezpochyby Staré město, které patří k nejkrásnějším historickým centrům na světě. Původně středověké centrum vás vrátí o několik staletí zpět a uvrhne do zcela jiného světa.

Celé Staré město je schováno za masivními městskými hradbami, je sem zakázán vjezd autům (s výjimkou zásobování a sanitek), přísně se dodržují vyhlášky ohledně vyvěšování reklam, takže zde nenarazíte na žádný vizuální smog.

Projděte se po hlavní třídě Stradun, okolo které se nachází většina památek a po té už se ztraťte ve změti úzkých uliček a schodišť, objevujte temná zákoutí bez turistů nebo si odpočiňte v přístavu u moře ve stínu hradeb.

Pláže a koupání

Chorvatsko bez koupání v moři by nebylo tím pravým Chorvatskem. Už přímo ve městě se můžete vykoupat na několika krásných plážích, které vybízejí minimálně k půldennímu odpočinku. Mezi 3 nejlepší pláže v Dubrovníku patří tyto:

  • Pláž Banje – krásná pláž s výhledem na historické centrum
  • Pláž Lapad – rušná pláž v hotelové čtvrti Lapad s výhledy na západy slunce
  • Pláž Copacabana – přírodní pláž mimo zástavbu ve čtvrti Babin Kuk

V okolí Dubrovníku se vám samozřejmě otevírají mnohem širší možnosti koupání v menších letoviscích, ale s výrazně většími i hezčími plážemi. Jmenovat bychom mohli zejména letoviska Srebreno a Mlini mezi Dubrovníkem a letištěm, která patří mezi nejkrásnější v jižní Dalmácii.

Plavby lodí a výlety na ostrovy

Chorvatsko je zemí s velmi vysokou hustotou ostrovů a nádherným členitým pobřežím a jižní Dalmácie není výjimkou. Podnikněte celodenní výlet z Durbovníku do přírodní rezervace hustě zeleného ostrova Lokrum, nebo se vydejte na vzdálenější Elfatiské ostrovy Koločep, Lopud nebo Šipan, o kterých vám v průběhu času přineseme samostatné průvodce.

S výjimkou Lokrumu, na který se vyplouvá ze starého přístavu v historickém centru, valná většina ostatních plaveb začíná v novém přístavu na západě města ve čtvrti Batala.

Nejvíce lodních společností vyplouvá s nábřeží Obala Stjepana Radića, které se táhne čtvrtí Gruž směrem k osobnímu přístavu trajektů a autobusovému nádraží.

Vyhlídkové plavby

Velká část vyhlídkových plaveb míří na trojici Elafitských ostrovů Koločep, Lopud a Šipan a obvykle trvají celý den (8-9 hodin). Ceny se pohybují mezi 35 EUR a 45 EUR na osobu a zajišťují je například společnosti Dubrovnik Boat Tours, Explore Dubrovnik nebo Dubrovnik Explore.

Kratší 2-3hodinové plavby okolo dubrovnického pobřeží pak stojí od 7 EUR do 20 EUR.

Trajekty

Výrazně levnější plavby jsou veřejnými trajekty. Nebudete sice mít žádný doprovodný program, ale pokud se chcete prostě jen projet lodí tam a zpět, pravidelné trajekty budou tou nejlepší volbou. Nejvíce frekventované spojení nabízí známá společnost Jadrolinija, se kterou se na otočku můžete vypravit například na Koločep (30 minut, zpáteční jízdenka cca 5 EUR), Lopud (hodina, zpáteční lístek cca 5 EUR) nebo Šipan (75 minut, zpáteční lístek cca 5 EUR).

Výhledy a vyhlídky

Krásné členité pobřeží s mnoha poloostrovy a poloostrůvky, horami a skalami přímo vybízí k nádherným vyhlídkám, na které narazíte doslova na každém rohu. Projděte se po městských hradbách a užijte si pohled na historické centrum shora, zastavte se na vyhlídce u brány Pile v centru nebo se lanovkou vydejte na 400 metrů vysoký kopec Srđ, odkud se naskytnou nejlepší výhledy na Dubrovník a pobřeží.

Chystáš se do Dubrovníku?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 19. 03. 2022
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.