Dubrovnik

Počasí v Dubrovníku a kdy sem jet

Počasí v Dubrovníku

Dubrovník leží na předělu typicky středomořského a vlhkého subtropického klimatu. Díky specifickému mikroklimatu způsobeného blízkostí vysokých hor a tvarem pobřeží, má Dubrovník mnohem příjemnější klima než letoviska více na severu.

Léta jsou zde sice teplá a dusná, ale ochlazovaná jemným vánkem a častými krátkými bouřkami v nočních hodinách. I teploty se během léta drží na příjemných 28 °C.

Zimy jsou mírné a vlhké s teplotami okolo 12 °C a charakterizují je známé větry bóra vanoucí podél chorvatského pobřeží.

Dubrovník během roku

Počasí v lednu

Leden je nejchladnější měsíc v roce s průměrnými teplotami okolo 12 °C, v noci ale můžou klesat až k 5 °C. Prší relativně často, statisticky zhruba 11 dní v měsíci a objevují se i dny, které proprší celé. I tak je ale šance na slunečné počasí mnohem vyšší než v našich zeměpisných šířkách. Sníh je i v lednu naprosto výjimečný, naopak nepříjemný vítr bóra teplotu pocitově snižuje.

Počasí v únoru

Únorový Duborvník se takřka v ničem neliší od toho lednového. Běžné denní teploty stoupají ke 13 °C, zejména ráno a dopoledne fouká často silný vítr a zhruba každý 2. až 3. den prší, nejčastěji formou přeháněk.

Počasí v březnu

Březen je posledním měsícem typické chorvatské zimy s teplotami maximálně kolem 13 °C a často nepříjemným silným větrem bóra. Srážek pomalu ubývá, ale i tak je pravděpodobnost zmoknutí docela vysoká: proprší zhruba 11 dní v měsíci. Už v polovině měsíce rozkvétá příroda a stává se svěží zelenou spolu s tím, jak sílí sluníčko.

Počasí v dubnu

Duben je prvním jarním měsícem, kdy do Dubrovníku začínají létat některé nízkonákladové aerolinky a tudíž ideální dobou k pohodové městské turistice. Teploty se pohybují kolem 17 °C, každý druhý den sprchne, ale oproti zimě jsou už dlouhotrvající deště výjimkou a jedná se spíš o kratší přeháňky střídané sluncem.

Během dubna slábnou větry bóry, ale zejména rána mohou být ještě nepříjemně chladná.

Počasí v květnu

Teploty během května rychle stoupají až na průměrné hodnoty 22 °C, výrazně přibývá denního světla a ubývá srážek, které se už skoro výhradně utváří jen formou krátkých přeháněk. Ani ke konci května se však ještě nedá koupat v moři, které je velmi studené, a měsíc je tak ideální k městské turistice a výletům do svěže zelené a rozkvetlé přírody.

Počasí v červnu

Během června začíná letní sezona. Teploty vzduchu už běžně stoupají nad 26 °C a výrazně ubývá deště. Prší většinou v podvečerních nebo nočních hodinách a jen formou rychlých přeháněk. 

Moře se ohřívá poměrně rychle a průměrná červnová teplota se drží nad 22 °C, v čemž už se dá koupat.

Počasí v červenci

Červenec je nejlepším letním měsícem. Teploty se pohybují jen v rozmezí 25 až 31 °C, extrémní horka zde nejsou tak častá, ale odpoledne bývají dusná, hlavně před příchodem častých nočních bouřek. I tak je ale červenec nejméně deštivým měsícem v roce a budete mít takřka 100% jistotu hezkého počasí.

Teplota moře se pohybuje kolem 26 °C.

Počasí v srpnu

Srpen je nejteplejší měsíc v roce s průměrnou teplotou mezi 26 a 32 °C. Skoro každý den se objevují bouřky, ale většinou jen v noci, takže dovolenou ovlivní spíš pozitivně, kdy ochladí a pročistí vzduch. 

Voda v moři má příjemných 26 až 28 °C.

Počasí v září

Září je oblíbený měsíc pro letní dovolenou díky nižším cenám ubytování i zájezdů a stále příjemným teplotám okolo 25 °C. Deště není tolik, aby znepříjemňoval letní pohodu a objevuje se zejména v podobě večerních a nočních přeháněk. 

Moře chladne jen pomalu a po celé září se jeho teplota drží na 25 °C.

Počasí v říjnu

V říjnu zamiřte do Dubrovníku za městskou turistikou a výlety po pobřeží. Teploty se pohybují kolem 21 °C, stále sem létají letní sezonní lety z Evropy a častější dešťové přeháňky střídá krásné slunečné počasí.

V moři už se vykoupou jen otužilci, jeho teplota nepřesahuje 22 °C.

Počasí v listopadu

Listopad patří mezi nejdeštivější měsíce v Dubrovníku. Prší v průměru každý druhý den a srážky dokážou být velmi intenzivní, teploty se však drží na příjemných hodnotách okolo 16 °C. V listopadu také nastupují silné větry bóra, které pobyt můžou dost znepříjemnit.

Počasí v prosinci

Časté přeháňky doprovází silný chladný vítr, ale i díky tomu se mezi deštěm objevuje slunečná obloha. Dny jsou v prosinci krátké a stmívá se zde velice rychle. Běžné prosincové teploty se pohybují kolem 13 °C.

Tabulka teplot během roku

Dubrovník - Teploty vzduchu a počasí během roku

Měsíc
Počasí
Vzduch
leden
přeháňky
12 °C
únor
přeháňky
13 °C
březen
přeháňky
14 °C
duben
polojasno
17 °C
květen
polojasno
22 °C
červen
jasno
25 °C
červenec
jasno
29 °C
srpen
jasno
29 °C
září
polojasno
25 °C
říjen
přeháňky
21 °C
listopad
déšť
16 °C
prosinec
přeháňky
12 °C

Teplota moře Dubrovník -

Měsíc
Počasí
Vzduch
leden
prázdné
14 °C
únor
prázdné
14 °C
březen
prázdné
14 °C
duben
prázdné
15 °C
květen
prázdné
19 °C
červen
prázdné
24 °C
červenec
prázdné
26 °C
srpen
prázdné
27 °C
září
prázdné
26 °C
říjen
prázdné
21 °C
listopad
prázdné
18 °C
prosinec
prázdné
16 °C

Kdy jet do Dubrovníku

Většina cestovatelů míří do Dubrovníku v souvislosti s letní dovolenou a koupáním v moři. V takovém případě je hlavní sezonou období červen–září, kdy jistotu hezkého počasí budete mít zejména v červenci a první polovině srpna.

Obecně ale v létě prší zejména pozdě odpoledne a v noci, takže ošklivého počasí není třeba se bát. Moře na koupání s teplotami přes 23 °C je po celé toto období.

Pokud je Dubrovník cílem cesty pro jeho krásné historické centrum, pak se na výlet vypravte celoročně. Nejvhodnější měsíce jsou však duben, květen a říjen, kdy panují příjemné teploty, přeháněk je rozumné množství a hlavně sem v tuto dobu létají nízkonákladové lety na rozdíl od zimy, kdy je doprava do Dubrovníku velmi drahá.

Chystáš se do Dubrovníku?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 26. 04. 2022

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.