Dubrovnik

Jak se dostat do Dubrovníku

Letecky do Dubrovníku

Protože Dubrovník je nejvzdálenějším místem v Chorvatsku z Česka, mnoho cestovatelů volí leteckou dopravu. Aktuálně z ČR nelétá žádná nízkonákladová aerolinka a přímé lety jsou velmi drahé. 

Z Prahy létá do Dubrovníku Croatia AirlinesSmartwings s cenami zpátečních letenek mezi 6 000 a 8 000 Kč. Zejména Croatia Airlines často na začátku sezony nabídnou akční zpáteční letenky od 3 500 Kč.

Levnější jsou tak téměř vždy lety s přestupem, které se o prázdninách běžně dají sehnat kolem 5 000 Kč, nejčastěji přes aerolinky KLM nebo LOT.

Z Vídně se dají do Dubrovníku sehnat nejlevnější letenky, hlavně díky linkám Wizz Air a Ryanair, která létá mezi červnem a zářím a ceny zpáteční letenky se pohybují mezi 50 EUR a 100 EUR.

Pro cestovatele ze severu Čech se pak můžou hodit letenky z Berlína společností easyJet a Eurowings, které zakoupíte běžně mezi 2 500 a 5 000 Kč.

Mezinárodní letiště Dubrovník (DBV) leží 20 km východně od města.

TIP: Proleťte se českým letadlem

Zajímavým zážitkem nejen pro letecké nadšence může být vnitrostátní let po trase Dubrovník – Split – Rijeka – Osijek, přičemž letenku lze zakoupit do kteréhokoliv z uvedených měst za částky 35 EUR60 EUR

Let provozuje chorvatská aerolinka Trade Air, která létá s letadly L-410 vyráběnými v Kunovicích u Uherského Hradiště. Od roku 2023 na trase létají letadla Saab 340.

Letenky lze rezervovat přes web trade-air.com, ale i přes náš vyhledávač letenek.

Vlakem + autobusem do Dubrovníku

Kvůli nízkému zájmu cestujících byl návazný autobus Regiojetu navazující ve Splitu na vlak z Prahy pro letní sezonu 2023 zrušen.

Populární každoroční sezónní noční vlaky Regiojet z Prahy, Brna i Bratislavy do Chorvatska vás dovezou i do Dubrovníku, a to navzdory faktu, že do města vůbec nevede železniční trať. Regiojet nabízí jízdenky na přímý vlak z Prahy do Splitu. Zde čekají návazné autobusy, které vás odvezou přímo do 200 km vzdáleného Dubrovníku.

Na webu regiojet.cz je třeba vždy zakoupit jízdenku z Prahy až do Dubrovníku v jednom kroku, nejde totiž koupit separátně jízdenka do Splitu a až později dokoupit lístek na návazný autobus.

Na výběr máte ze tří základních možností/tříd. Níže uvádíme cenu za jednosměrnou jízdenku, na zpáteční se sleva nevztahuje a je tak prostým dvojnásobkem ceny jednosměrné. Ceny ze všech českých měst i Bratislavy jsou shodné, byť je konečná vzdálenost z jednotlivých měst rozdílná.

 • Standard: velkoprostorový vůz nebo kupé pro 6 lidí, cena od 1 090 Kč
 • Lůžko: jedno lůžko v kupé pro 3 nebo 4 osoby, cena od 1 290 Kč
 • Ceny se vzrůstající obsazeností stoupají až na dvojnásobek
 • Koupit jízdenku na vlak do Chorvatska

Autobusem

Autobusové spojení do Dubrovníku využijete zejména při cestách po Chorvatsku. Hlavní autobusové nádraží (autobusni kolodvor) se nachází poblíž přístavu nedaleko visutého silničního mostu na západním okraji Dubrovníku (přesná poloha na mapě). Do centra se odsud dostanete autobusy MHD 1, 1A, 1B a 3.

Podívejte se, kteří autobusoví dopravci jezdí do významných míst v Chorvatsku přímo ze Splitu a kolik průměrně stojí jízdenky (níže uvádíme jednosměrně):

Autem do Dubrovníku

Většina cestovatelů do Chorvatska jezdí autem a Dubrovník není výjimkou, byť se nachází na samém jižním konci země nedaleko černohorských hranic. Cesta autem do Dubrovníku je tak už docela zdlouhavá a na jeden zátah ji zvládnou jen velmi odolní řidiči.

Z Prahy a Čech se dá do Dubrovníku dojet třemi základními variantami cesty, z nichž každá má své pro a proti, zejména co se týká poplatků a celkové ceny, ale i míst, která můžete po cestě vidět.

Na konci roku 2022 se otevřel nový Pelješacký mostu, který spojil dvě samostatné části Chorvatska a území Bosny a Hercegoviny se zcela vyhnete. Odpadlo tak zdržení v podobě dvojité zastávky na celnici.

Kde nejlépe parkovat v Dubrovníku se dočtete v následující kapitole Doprava.

Přes Brno/Vídeň

Cesta do Dubrovníku přes Vídeň je jediná možnost trasy, během níž skoro celou dobu nesjedete z dálnice. Za ideálních podmínek je tak nejrychlejší, ovšem v exponovaných časech o víkendech a na začátku či konci prázdnin se můžou tvořit kolony okolo Vídně a také na velmi frekventované slovinsko-chorvatské hranici.

Celkově za cestu oběma směry dohromady zaplatíte zhruba 9 500 Kč.

Přes České Budějovice

Tato varianta trasy je nejhezčí "na koukání", protože vede přes Alpy a je také nejkratší na kilometry. Ve velké části trasy v Česku však pojedete mimo dálnici a v létě se můžou tvořit kolony na benešovské či písecké silnici.

Celkově za cestu oběma směry dohromady zaplatíte zhruba 10 300 Kč.

Přes Bosnu

Tato varianta je vhodná jen v případě, že chcete po cestě zastavit na delší dobu než jen přespání v hotelu. Cesta přes Bosnu a Hercegovinu je ale krásná, vede horskými údolími, přes průsmyky a panenskou přírodou. Je však výrazně delší, zejména kvůli klikatým a pomalým bosenským silnicím a absenci dálnic v této zemi.

Celkově za cestu oběma směry dohromady zaplatíte zhruba 8 400 Kč + cena ubytování.

Lodí

Chcete-li do Dubrovníku přicestovat stylově, pak jedině po moři. Do místního přístavu, který se nachází na západním okraji města (přesná poloha na mapě), jezdí mezinárodní trajekty i z Itálie a samozřejmě také vnitrostátní lodě z mnoha chorvatských destinací.

Aktuálně jezdí pouze jediná mezinárodní linka do Itálie na trase Dubrovník – Bari, kterou provozuje společnost Jadrolinija (vyhledejte jízdenky). Spojení jezdí 2x týdně a plavba trvá přes celou noc 11 hodin. Jednosměrný lístek stojí cca 70 EUR, s autem pak navíc cca 90 EUR.

Vnitrostátní spojení je mnohem frekventovanější a pluje z Dubrovníku například do těchto míst:

 • ostrov Koločep: cca 30 minut, cena kolem 2,50 EUR, pluje společnost Jadrolinija
 • ostrov Lopud: cca 50 minut, cena kolem 2,50 EUR, pluje společnost Jadrolinija
 • ostrov Šipan: cca 75 minut, cena kolem 2,50 EUR, pluje společnost Jadrolinija a TP Line
 • ostrov Mljet: cca 80 minut, cena kolem 5 EUR, pluje společnost TP Line
 • ostrov Korčula: cca 2 hodiny, cena kolem 19 EUR, pluje společnost Jadrolinija a TP Line
 • ostrov Hvar: cca 3,5 hodiny, cena kolem 32 EUR, pluje společnost Jadrolinija
 • ostrov Bol: cca 4h 40min, cena kolem 32 EUR, pluje společnost Jadrolinija
 • Split: cca 6 hodin, cena kolem 32 EUR, pluje společnost Jadrolinija

Chystáš se do Dubrovníku?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 05. 03. 2023
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.