Ačkoliv je Split z Prahy vzdálen přes 1 000 km, kvůli poměrně drahým letenkám a masové oblibě je stále jednou z destinací, do kterých zdaleka převažuje pozemní doprava. Jak se tedy nejlevněji a nejrychleji dostat do Splitu? 

Letecky do Splitu

Splitské letiště prozatím odolává náporu nízkonákladových aerolinek, minimálně z oblasti střední Evropy. Z Česka, Slovenska a pořádně ani z Rakouska a Německa přímo do Splitu společnosti s levnými letenkami a častými akcemi nelétají. Výjimkou jsou polská letiště, ze kterých do Splitu létá aerolinie Wizz Air. 

Přímé lety z Prahy do Splitu obstarává pouze SmartWings a jen v letní sezoně. Zpáteční letenky se pohybují mezi 5 000 a 6 000 Kč a ani lety s přestupem (nejčastěji v Bělehradě nebo ve Vídni) nejsou o mnoho levnější. Podobné ceny panují i na přímých letech z Vídně (Croatia Airlines) i Německa (Eurowings, Lufthansa).

Nejlevnější letenky do Splitu tak obvykle pořídíte z Polska, odkud létá Wizz Air i z letišť blízkých českým hranicím: Katowic, Wroclawi a Krakowa. Během letních prázdnin očekávejte ceny mezi 2 500 a 4 000 Kč za zpáteční letenky, mimo prázdniny i pod 2 000 Kč.

Detailní informace najdete na naší speciální stránce letenky do Splitu.

Zajímavostí pro letecké nadšence je malá chorvatská aerolinka Trade Air létající pouze na vnitrostátních linkách a provozující letadla české výroby typu L-410. Ze Splitu létá 2x týdně do Rijeky, Dubrovníku a Puly za ceny kolem 46 EUR jednosměrně. Letenky lze koupit přímo na webu Trade Air.

Vlakem do Splitu

Do Splitu jezdily dlouhá léta přímé vozy ČD, obvykle s přepřaháním v Budapešti, kdy celková doba jízdy často přesahovala 30 hodin. Štafetu po Českých drahách přebírá od roku 2021 společnost Regiojet se svými žlutými vlaky, které vypravuje na trasu každou letní sezonu mezi květnem a zářím. 

Vlak jede po trase Praha – Kolín – Brno – Břeclav – Bratislava – Györ – Budapešť – Záhřeb – Ogulin – Gračac – Split a ceny jednosměrných jízdenek s místem k sezení začínají na 890 Kč. Vlak je rozhodně pohodlnější pro ty, kteří jezdí do Chorvatska každý rok autem a nechtějí se stresovat 11hodinovou jízdou po často přeplněných dálnicích. Navíc vlak vyjde levněji než cesta autem, a to i v případě, že cestujete jako 4člená rodina.

Kolik stojí jízdenky do Splitu a kde je koupit

Lístky na vlak z Česka do Splitu zakoupíte na webu Regiojetu:

Na výběr máte ze tří základních možností/tříd. Níže uvádíme cenu za jednosměrnou jízdenku, na zpáteční se sleva nevztahuje a je tak prostým dvojnásobkem ceny jednosměrné. Ceny ze všech českých měst i Bratislavy jsou shodné, byť je konečná vzdálenost z jednotlivých měst rozdílná.

 • Standard: velkoprostorový vůz nebo kupé pro 6 lidí, cena od 890 Kč
 • Lůžko: jedno lůžko v kupé pro 3 nebo 4 osoby, cena od 1 090 Kč
 • Vlastní lůžkové kupé: zaplatíte si celé 4místné kupé a je jen na vás, v kolika lidech budete cestovat (nepřekročíte-li maximální počet lůžek v kupé), cena od 3 272 Kč

Pozor, ceny jsou dynamické a stoupají či klesají podle obsazenosti vlaku. Výše uvedené cenovky jsou startovací a zejména během letních měsících můžou být až 2x vyšší!

Jízdenky koupíte nejvýhodněji vždy pouze přes web www.regiojet.czPlatí zde podobné pravidlo jako u letenek: čím dříve koupíte, tím nižší cena bude.

Jízdní řád a doba jízdy

Přímý spoj Praha – Split je k dispozici vždy od konce května do konce září. Z Prahy se vyjíždí vždy před 17:00, zpět ze Splitu do ČR jezdí vlaky před 16:00. Během května, června a září se jezdí 3x týdně:

 • Tam: úterý, pátek, neděle
 • Zpět: pondělí, středa, sobota

V červenci a srpnu jezdí vlaky každý den.

Jízdní doby jsou následující (cesta tam je cca o 10 minut delší než cesta zpět):

 • Praha – Split: 20 hodin 58 minut
 • Kolín – Split: 20 hodin 20 minut
 • Brno – Split: 17 hodin 56 minut
 • Břeclav – Split: 17 hodin 21 minut
 • Bratislava – Split: 16 hodin 27 minut

Jak vypadají vozy?

Všechny vozy jsou klimatizované. V tarifu standard si můžete vybrat mezi klasickým kupé pro 6 osob nebo velkoprostorovým vagonem se sezením 2+2, který je vybaven individuálními obrazovkami v každé sedačky s filmy, hudbou či seriály.

V lůžkových kupé dostanete zdarma povlečení. Sprchy ve vlaku k dispozici nejsou.

Autovlak ÖBB z Bratislavy

Od letní sezony 2021 jezdí také přímý noční vlak rakouských drah ÖBB z Bratislavy do Splitu. 

 • Jízdenky rezervujte na webu oebb.at
 • Jednosměrná jízdenka na sezení od 29,90 EUR
 • Jednosměrná jízdenka v lůžkovém kupé od 69,90 EUR
 • Poplatek za auto do Splitu od 109,90 EUR, při výběru této varianty klikněte na políčko "More services" v levé části stránky oebb.at po vybrání trasy

Autem do Splitu

Zatím stále nejvíce cestovatelů míří do Chorvatska autem. Pro cestu do Splitu můžete zvolit tři tradiční cesty, alespoň z Prahy. Z Moravy se pak nabízí dvě nejčastější cesty. Cesta autem se v současnosti, kdy jsou v provozu přímé vlaky vyplatí určitě časově, a to poměrně výrazně, naopak cenově už se nevyplatí ani při cestě 4členné rodiny. Na druhou stranu cesta autem do Chorvatska poskytne absolutní svobodu při pobytu i možnost zastávek po cestě.

Z Prahy

Z Prahy a Čech se dá do Splitu dojet třemi základními variantami cesty, z nichž každá má své pro a proti, zejména co se týká poplatků a celkové ceny, ale míst, která můžete po cestě vidět.

Přes Brno a Vídeň

Cesta do Splitu přes Vídeň je jediná možnost trasy, během níž za celou dobu nesjedete z dálnice. Za ideálních podmínek je tak nejrychlejší, ovšem v exponovaných časech o víkendech a na začátku či konci prázdnin se můžou tvořit kolony okolo Vídně a také na velmi frekventované slovinsko-chorvatské hranici.

 • Délka: 1 088 km
 • Čas jízdy: 10 hodin 30 minut za ideálních podmínek
 • Cena za benzín při průměrné spotřebě 7,5 litru/100 km: cca 2 800 Kč jedním směrem
 • Poplatky: rakouská dálniční známka 9,50 EUR (10denní) + slovinská dálniční známka 15 EUR (7denní), měsíční za 30 EUR + chorvatské mýto na dálnici A2 za 48 HRK jedním směrem + mýto na dálnici A1 za 181 HRK jedním směrem

Celkově za cestu oběma směry dohromady zaplatíte zhruba 8 300 Kč. Nestihnete-li se vrátit do týdne v rámci platnosti slovinské známky, pak ještě o cca 250 Kč více.

Přes České Budějovice

Tato varianta trasy je nejhezčí "na koukání", protože vede přes Alpy a je také kilometrově nejkratší. Ve velké části trasy v Česku však pojedete mimo dálnici a v létě se můžou tvořit kolony na benešovské či písecké silnici.

 • Délka: 1 034 km
 • Čas jízdy: 11 hodin za ideálních podmínek
 • Cena za benzín při průměrné spotřebě 7,5 litru/100 km: cca 2 600 Kč jedním směrem
 • Poplatky: rakouská dálniční známka 9,50 EUR (10denní) + slovinská dálniční známka 15 EUR (7denní), měsíční za 30 EUR + chorvatské mýto na dálnici A2 za 48 HRK jedním směrem + mýto na dálnici A1 za 181 HRK jedním směrem + mýto za průjezd tunely Gleinalm a Bosruck (dálnice A9) v Rakousku celkem za 15,50 EUR jedním směrem

Celkově za cestu oběma směry dohromady zaplatíte zhruba 8 250 Kč. Nestihnete-li se vrátit do týdne v rámci platnosti slovinské známky, pak ještě o cca 250 Kč více.

Přes Maďarsko

Alternativní cesta vede přes Bratislavu a západním Maďarskem kolem města Szombathely na jih. Trasa je sice nejdelší a v maďarsku částečně nevede po dálnici (cca 100 km), na druhou stranu zde nevniká takové riziko zdržení. Zejména maďarsko-chorvatská hranice bývá výrazně méně frekventované než slovinsko-chorvatská, přes kterou vedou předchozí dvě varianty.

 • Délka: 1 100 km
 • Čas jízdy: 11 hodin 15 minut za ideálních podmínek
 • Cena za benzín při průměrné spotřebě 7,5 litru/100 km: cca 2 900 Kč jedním směrem
 • Poplatky: slovenská dálniční známka 10 EUR (10denní) + maďarská dálniční známka 3 500 HUF (7denní) + chorvatské mýto na dálnici A3 za 44 HRK jedním směrem + mýto na dálnici A1 za 181 HRK jedním směrem

Celkově za cestu oběma směry dohromady zaplatíte zhruba 8 200 Kč. Nestihnete-li se vrátit do 10 dní v rámci platnosti dálničních známek, pak bude cena ještě o 200 Kč vyšší.

Autobusem do Splitu

Přímé spoje z ČR do Splitu aktuálně provozují dvě české autobusové společnosti. 

Jadran Express

 • Cena jednosměrné jízdenky od 1 600 Kč
 • Doba jízdy z Prahy cca 30 hodin
 • V ČR zastavuje navíc ve Střechově (D1), Humpolci, Jihlavě (D1), Velkém Meziříčí, Brně a Břeclavi
 • Jízdenky koupíte online na webu jadranexpress.cz

Umbrella Holiday

Specializuje se na jízdu komfortními autobusy, rozděleny do tří tříd, ceny jízdenek začínají na cca 1 800 Kč jednosměrně, doba jízdy je cca 30 hodin a lístky koupíte online na webu umbrellaholiday.com.

Flixbus na trase z ČR do Splitu přímé spoje neprovozuje.

Lodí

Ve Splitu je významný přístav, ze kterého vyplouvají lodě zejména na okolní ostrovy (více v kapitole "Doprava"), ale také sem pravidelně plují mezinárodní trajekty, zejména z Itálie. Aktuálně je v provozu pouze jediná linka do italského města Ancona. Na trase plují dvě různé společnosti:

 • Chorvatská Jadrolinija - 3x týdně, plavba trvá 11 hodin (přes noc). Lístek na sezení (jednosměrně) stojí od 414 HRK, v lůžkové kabině okolo 960 HRK. Cena za auto je kolem 580 HRK
 • Italský SNAV - 3x týdně, plavba trvá 9,5 hodiny a jezdí se některé dny přes noc, jiné přes den. Lístek na sezení (jednosměrně) stojí od 50 EUR

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 23 dny
Navrhni úpravu