Split

Co dělat ve Splitu

Procházka po historickém centru města

Vznik města je spojen se stavbou Diokleciánova paláce, která započala ve 4. století našeho letopočtu. Velmi pravděpodobně zde však byla osada mnohem dříve. Diokleciánův palác je největší a nejlépe zachovaný palác pozdní antiky na světě. Ve městě najdete mnoho památek, které zde vyrostly v dobách Římské říše. Nadšenci antického umění si určitě přijdou na své, ale nejen ti, samotné procházení úzkých dlážděných uliček zanechá dojem v každém. Určitě byste neměli vynechat Peristyl či Jupiterův chrám. 

Za hradbami Diokleciánova paláce se můžete těšit na širokou přímořskou promenádu Riva nebo přilehlou čtvrť Veli Varoš, pitoreskní staré město s úzkými uličkami, které v kontrastu s přeplněnými ulicemi Diokleciánova paláce často zejí prázdnotou a dýchají na vás autentickým geniem loci.

Ochutnávka chorvatské gastronomie

Jestli vám během procházek vyhládne, není nic jednoduššího než se usadit do jedné z mnoha restaurací a taveren v blízkém okolí centra. Měli byste si dát však pozor na restaurace přímo v historickém centru města, pokrmy zde mohou být dražší, ale ne vždy chutnější. Avšak i zde najdete kvalitní podniky jako třeba Villa Spiza. Jeho výjimečnost tkví v čerstvosti, každý den mají jiné menu, což je závislé na tom, jaké mořské plody zrovna přivezou. Spousty chutných a menších taveren naleznete v městské části Veli Varoš.

Ceny jídel záleží na umístění restaurace. Za pizzu dáte minimálně okolo 40 HRK, kdežto pokrm z čerstvé ryby bude začínat na 60 HRK. Za 0,33 l nealkoholické nápoje a 0,5 l piva zaplatíte okolo 16 HRK, za kávu dáte 12 HRK.

Odpočiňte si v lesoparku

Po chutném obědě si můžete odpočinout ve stínu borovic v lesoparku Marjan. Z nejvyššího bodu Marjanu je nádherný výhled na město a přístav. Téměř na konci poloostrova se můžete vykoupat na jedné z největší a nejkrásnější pláži ve Splitu, a to pláži Kašjuni.

Pláže a koupání

Na letní dovolené ve Splitu byste určitě neměli vynechat koupání v moři. Ačkoliv Split není typickým pobytovým letoviskem, rozhodně se na místních plážích minimálně na část dne zabavíte. V okolí města si můžete vybrat hned z několika pláží.

Hned pod lesoparkem se nachází už zmíněná pláž Kašjuni, leží v klidném zeleném prostředí a naleznete zde i stylový plážový bar. Další z pláží, která se nachází hned u centra, je pláž Bačvice, nejoblíbenější a nejvíce navštěvovaná část pláže je vybetonovaná a najdete tu vše potřebné jako sprchy, kavárny a pro večerní program bary a kluby. Hned vedle Bačvice leží pláže Ovčice a Firule, které jsou spíše klidnější. Pro rodiny s dětmi jsou nejvhodnější pláže v městské části Žnjan, které jsou největší v celém Splitu.

S výjimkou Bačvice a Firule, které jsou písečné, jsou všechny splitské pláže oblázkové. Ač se můžete dočíst rozporuplné informace, vstup na samotné pláže není zpoplatněn. Platíte jen za případné půjčení slunečníku či lehátek. 

Na všech městských plážích najdete sprchy, převlékárny a mnoho barů či restaurací.

Výlet do historického města Trogiru

Pokud ve Splitu zůstáváte déle, určitě se vydejte do 30 kilometrů vzdáleného Trogiru, pohodlně vás sem dopraví i MHD. Jednodenní či odpolední návštěva stojí určitě za to. Starobylé původní město leží na ostrůvku mezi pevninou a ostrovem Čiovo a je zapsáno jako dědictví UNESCO. Ve městě se nachází řada památek jako například katedrála sv. Vavřince, Radovanův portál, nejvýznamnější plastické dílo románského slohu na východním Jadranu, kaple sv. Jana Trogirského a mnoho dalších.

Přímo v centru Trogiru můžete využít několik parkovacích ploch, ceny se pohybují od 8 do 15 HRK za hodinu. Musíme upozornit, že centrum města bývá v sezoně ucpané a je lepší zaparkovat mimo samotné centrum města, a také v žádném případě neparkujte mimo plochu tomu vyhrazenou, mohlo by se vám lehce stát, že bude vaše auto odtaženo.

Výletní lodí po pobřeží Dalmácie

Láká vás potápění, šnorchlování nebo byste chtěli poznat pobřeží střední Dalmácie? Mnoho cestovních agentur zde nabízí jednodenní zájezdy na lodích. Škála výletů je široká a určitě si vyberou všichni. Co vás čeká? Například 10hodinová plavba po 4 ostrovech v blízkosti Splitu, během níž navštívíte i nejznámější a nejhezčí pláž Chorvatska – Zlatý roh (Zlatni Rat). Cena na osobu činí 109 EUR. V ceně je přeprava lodí, cestovní pojištění, vybavení na šnorchlování a pitná voda. Oběd je nutné vzít si svůj nebo je možné zakoupit si něco k jídlu během koupacích zastávek.

Pro rodiny s dětmi je v nabídce plavba v polo-ponorce. Objevování podmořského světa nikdy nebylo pohodlnější než sedět v kajutě polo-ponorky a pozorovat podmořský svět. Zážitek trvá 45 minut a zaplatíte 16 EUR.

Že vás sedět v polo-ponorce nebaví? Co takhle proplouvat a šnorchlovat v Modré jeskyni? Během 10hodinového výletu zažijete spoustu zážitků, kromě již zmiňovaného šnorchlování například pozorování delfínů na otevřeném moři či poznávání několika ostrovů. Toto všechno vás bude stát 105 EUR za osobu. Všechny prezentované zážitky si můžete rezervovat online na mnoha stránkách, například sparusboats.com nebo splitboattrips.com. Další možností je se poptat v informačních kancelářích ve městě.

V ději Game of Thrones

Split nabízí také zábavu pro fanoušky seriálu Game of Thrones. 3,5hodinovou prohlídku filmových lokalit účastníci započnou v Diokleciánově paláci, v samém srdci historického Splitu. S místním průvodcem objevíte fiktivní městečko Meereen, prozkoumáte pevnost Klis a Diokleciánův palác. Dozvíte se „drby“ o seriálu, podíváte se, kde Daenerys Targaryen vykreslila svůj návrat k moci a proplížíte se kolem sklepů, kde se spikli otroci, aby svrhli pány. Projdete se po drsných cestách a užijete si dechberoucí výhled na Jaderské moře.

V ceně výletu je zahrnuta přeprava klimatizovaným vozidlem, průvodce a vstupy do Diokleciánova paláce a na pevnost Klis. Výlet začíná i končí v Diokleciánově paláci, transfer z ubytovacích zařízení a zpět není v ceně.

Cena: 600 HRK za osobu. Odkaz na rezervační systém naleznete zde.

Výlet po místech natáčení je možné podniknout také na vlastní pěst. Okruh Pevnost Klis (město Meereen) – suterén Diokleciánova paláce (Daenerysova trůnní místnost a dračí doupě) – ulice Papalićeva (ve scéně povstání otroků) můžete prozkoumat sami. Je nutné jen počítat se vstupným na pevnost Klis a do Diokleciánova paláce.

Výlet na Krka vodopády

Hodinu vzdálený národní park Krka určitě stojí za návštěvu. NP Krka nabídne soustavu peřejí, kaskád a vodopádů. Je zde několik vycházkových okruhů, které zvládnou i rodiny s dětmi. Rozhodně si nezapomeňte plavky, protože se pod vodopády Skradinské a Roški můžete vykoupat.

Vstupné v hlavní sezoně, od června do září, stojí 200 HRK za dospělého a 120 HRK za dítě do 18 let. Je zde i možnost vstupu k jednotlivým vodopádům, kde ceny začínají na 40 HRK. Do NP Krka se dá dostat 10 vstupy, u všech je parkovací plocha pro návštěvníky zdarma, jedinou výjimkou je parkování u města Skradin, kde je parkoviště soukromé a placené. Hlavní vstup naleznete poblíž města Lozovac.

K vodopádům se dá dostat i autobusem, v sezoně až 3x denně. Zastávka je u města Skradin poblíž parkoviště. Na této trase jezdí pouze dopravci pod hlavičkou Flixbus, kde také můžete koupit jízdenky. Jednosměrné stojí od 229 Kč.

Více podrobností naleznete na oficiálním webu Národního parku Krka.

Chystáš se do Splitu?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 27. 04. 2022
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.