Split

Doprava ve Splitu

Historické centrum je celkem malé a všechny hlavní památky leží blízko sebe. Po centru se dá procházet bez toho, aniž bychom nachodili několik kilometrů. Je zde samozřejmě i možnost použít MHD, kterou obstarávají pouze autobusy. Ve Splitu najdete také taxislužby jako Uber, Bolt a další soukromé taxi společnosti.

Autem

Pro motoristy je Split poměrně přehledným městem se širokými ulicemi a dobrým značením. Vjezd do města není nijak zpoplatněn, vjíždět se nedá pouze do nejužšího historického centra v okolí Diokleciánova paláce a čtvrti Veli Varoš.

Parkování ve Splitu

Řidiče aut ale nejspíš bude pálit hlavně otázka, kde nejlépe parkovat ve Splitu. Obecně mimo centrum, zejména na sídlištích a obytných čtvrtích se dá parkovat na ulici zdarma, nicméně neznámé prostředí úzkých sídlištních ulic může mnoho řidičů odradit. Alternativou jsou tedy veřejná parkoviště městské společnosti Split Parking rozesetá po celém okolí centra. Jejich výhodou je většinou umístění u hlavních silnic a také dobré označení. Doporučujeme parkovat na parkovištích severně od historického centra, která jsou snadno dostupná ze všech směrů a také levnější. Naopak výrazně nedoporučujeme nechávat auto na parkovištích poblíž promenády Riva, kde je parkovné nejdražší a v letní sezoně jsou často přeplněná. I časově vyjde lépe zaparkovat spíš na okraji centra a zbytek dojít pěšky nebo dojet autobusem MHD než zajíždět přímo do centra.

Ceny parkování se pohybují mezi 4 HRK a 7 HRK za hodinu stání, mírně levnější jsou mimo sezonu. Parkování poblíž promenády Riva vyjde na 20 HRK za hodinu. Parkovné se platí v automatech, které přijímají hotovost i platební kartu.

Ceny benzínu jsou v Chorvatsku mírně vyšší než v ČR. Jeden litr benzinu natankujete zhruba za 36,5 Kč.

Autobusy MHD

Autobusová doprava je rozsáhlá a kromě Splitu obsluhuje poměrně široké okolí. Autobusy provozuje společnost Promet Split. První autobusy vyjíždí v 5:30 hod. a poslední ve 23:30 hod., poté do ulic vyjíždí 3 noční linky obsluhující samotný Split.

Oficiální web www.promet-split.hr/en ukáže mapu sítě, jízdní řády i aktuální ceny jízdenek.

Aktuální polohu autobusů můžete sledovat na interaktivní mapě dopravního podniku: fleet.promet-split.hr

Jízdenky na MHD

Jízdenky se dají koupit přímo u řidiče, v trafikách (Tisak), nádražích nebo v některých prodejnách suvenýrů, případně přímo u stánků společnosti Promet Split. Ve všech případech se dá platit pouze v hotovosti.

Automaty na jízdenky fungují jen na některých významných zastávkách a lze v nich platit kartou. Pohodlně lze po registraci nakupovat také jízdenky v mobilní aplikaci Promet Split (Google Play / App Store).

Lístek zakoupený u řidiče je vždy 2x dražší než jízdenka přes aplikaci, z automatu nebo z pokladny (trafiky).

Systém MHD je rozdělen do 4 zón, viz detailní mapa:

 • Zóna 1 - celé město Split
 • Zóna 2 - např. Solin (antické město Salona), pevnost Klis, letovisko Storbeč
 • Zóna 3 - např. letiště Split či Divulje
 • Zóna 4 - např. Trogir či Omiš

Ceny lístků jsou následující:

 • Zóna 1 - přestupní na 60 minut za 1 EUR, resp. 2 EUR při koupi u řidiče
 • Zóna 1 až 2 - přestupní na 75 minut za 1,25 EUR, resp. 2,50 EUR při koupi u řidiče
 • Zóna 1 až 3 - přestupní na 90 minut za 1,50 EUR, resp. 3 EUR při koupi u řidiče
 • Zóna 1 až 4 - přestupní na 105 minut za 2 EUR, resp. 4 EUR při koupi u řidiče

Jízdenky zakoupené v trafice si musíte vždy označit ve validátoru uvnitř autobusu. Při přestupu se už znovu lístek neoznačujete. Lístek zakoupený u řidiče ve validátoru neoznačujete vůbec.

Aktuální ceník a mapu zón najdete na webu dopravního podniku: www.promet-split.hr/en/pricelist/ticket-pricelist.

Výletní vláček

Netradičním způsobem dopravy, jak se pohybovat po Splitu, je výletní vláček. Trasa je navržena tak, aby projela nejdůležitějšími lokalitami parků a pláží. Nabízí i různá privilegia, například do chráněné části lesoparku Marjan se dostanete pouze díky turistickému vláčku. Vláček jezdí každý den od 8:00 do 20:00 hod. Cena za osobu činí 10 EUR.

Hlavní nástupní stanoviště vláčku je na západním okraji promenády Riva (poloha na mapě).

Půjčení auta

Půjčovny aut se nachází v okolí letiště Split a 2 leží také v blízkosti přístavu. Najdete zde velké mezinárodní společnosti jako Hertz, Europcars, Budget, Sixt a další. V hlavní sezoně očekávejte ceny za týden pronájmu auta třídy mini od 6 000 Kč. Auta středních velikostí typu Škoda Octavia za 8 000 Kč na týden. K cenám je ovšem nutné ještě přičíst pojištění.

Doprava ze Splitu po Chorvatsku

Split je nejvýznamnějším městem na chorvatském pobřeží a významným dopravním uzlem. Splitem prochází ikonická silnice "Jadranská magistrála" vinoucí se podél celého chorvatského pobřeží. Navíc nedaleko Splitu prochází klíčová chorvatská dálnice A1, která vede až do Záhřebu, kde se napojuje na další dálnice. Sjezd z dálnice u Splitu se jmenuje Dugopolje a na detailní výši dálničních poplatků se podíváte na konkrétní stránce Dálniční poplatky v Chorvatsku.

Ačkoliv do Splitu jezdí vlak (i přímé spoje z Prahy, Brna či Bratislavy), pro cesty po Chorvatsku je jen málo použitelný. Trať vede mimo pobřeží (s výjimkou Šibeniku) a frekvence spojů je velmi malá, viz jízdní řády na webu chorvatských železnic HŽPP.

Podél pobřeží autobusem

Nebudete-li cestovat autem, nejrychlejší a nejlevnější volbou pro cesty ze Splitu do ostatních chorvatských letovisek je autobus. V Chorvatsku bohužel neexistuje žádný jednotný vyhledávač typu "Idosu" a tak je třeba spojení hledat na webech konkrétních dopravců (neúplné jsou informace i na oblíbených portálech typu Rome2Rio apod. a dokonce i na webu splitského autobusového nádraží). Podívejte se, kteří autobusoví dopravci jezdí do významných míst v Chorvatsku přímo ze Splitu a kolik průměrně stojí jízdenky (níže uvádíme jednosměrně):

Hlavní autobusové nádraží dálkových spojů najdete přímo u přístaviště trajektů (poloha na mapě). Jedná se o velmi starou stanici s minimálním zázemím. Poblíž je mnoho stánků s rychlým občerstvením či bankomat. Naproti v budově přístavu pak i toalety zdarma.

Autobusové nádraží příměstských linek se jmenuje Sukoišan a nachází se v jiné části Splitu severně od historického centra (poloha na mapě). Z této stanice využijete autobusy do Trogiru a Omiše.

Trajekty na ostrovy

Splitský přístav je hlavním výchozím bodem hned pro několik ostrovů. Trajektem si však můžete ozvláštnit i cestou po pobřeží, například na Makarskou riviéru. Veřejnou lodní dopravu ze Splitu obstarávají zejména dvě společnosti: Jadrolinija a Krilo.

Jediné přístaviště najdete přímo naproti vlakovému nádraží asi 200 metrů jižně od centrální promenády Riva (poloha na mapě). Stánky jednotlivých společností jsou na několika místech napříč celým přístavištěm, lodě však mohou vyplouvat i ze vzdálenějších mol. Vždy si na digitální tabuli s odjezdy zkontrolujte číslo mola a podle přilehlé mapy jej snadno najdete.

Ceny za auto níže uvádíme vč. 1 pasažéra (řidiče). Každý další cestující se počítá jako pěší.

Split - Brač

Na ostrov Brač můžete využít hned tří linek do tří různých přístavišť:

 • Supetar: Jadrolinija – 55 minut, cena za auto 28 EUR, cena pro pěší 5,44 EUR
 • BolJadrolinija – 60 minut, pouze pěší za 5,85 EUR; Krilo – pouze pěší za 20 EUR
 • Milna: Jadrolinija – 30 minut, pouze pěší za 6,37 EURKrilo – pouze pěší za 20 EUR

Split - Hvar

Trajekty na ostrov Hvar plují ze Splitu do dvou městeček:

 • Stari Grad: Jadrolinija – 2 hodiny, cena za auto 40 EUR, cena pro pěší 5,71 EUR
 • Hvar: Jadrolinija – 70 minut, pouze pěší za 20 EUR; Krilo – 55 minut, pouze pěší za 5,84 EUR mimo sezonu, 8,36 EUR v sezoně
 • Jelsa: Jadrolinija – 90 minut, pouze pěší za 5,84 EUR

Split - Korčula

I na ostrově Korčula najdete 3 veřejná přístaviště, kam jezdí přímé trajekty ze Splitu:

 • Velka Luka: Jadrolinija – 2 hodiny 40 minut, cena za auto 58 EUR, cena pro pěší 7,17 EUR
 • Korčula (Old Town): Jadrolinija – 3 hodiny 40 minut, pouze pěší za 25 EUR; Krilo – 2,5 hodiny, pouze pěší za 8,50 EUR mimo sezonu, 25 EUR v sezoně
 • Prigradica: Krilo – 2 hodiny, pouze pěší za 10,35 EUR

Split - Lastovo, Mljet, Vis, Šolta

Na těchto ostrovech najdete vždy jen jediné přístaviště:

 • Lastovo (přístav Ubli): Jadrolinija – 4 hodiny, cena za auto 59 EUR, cena pro pěší 7,83 EUR
 • Mljet (přístav Pomena): Krilo – téměř 4 hodiny, pouze pěší za 25 EUR
 • Šolta (přístav Rogač): Jadrolinija – 60 minut, cena za auto 22 EUR, cena pro pěší 4,25 EUR
 • Vis: Jadrolinija – téměř 3 hodiny, cena za auto 43,40 EUR, cena pro pěší 6,50 EUR

Chystáš se do Splitu?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 29. 05. 2023

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.