Historické centrum je celkem malé a všechny hlavní památky leží blízko sebe. Po centru se dá procházet bez toho, aniž bychom nachodili několik kilometrů. Je zde samozřejmě i možnost použít MHD, kterou obstarávají pouze autobusy. Ve Splitu najdete také taxislužby jako Uber, Bolt a další soukromé taxi společnosti.

Autem

Pro motoristy je Split poměrně přehledným městem se širokými ulicemi a dobrým značením. Vjezd do města není nijak zpoplatněn, vjíždět se nedá pouze do nejužšího historického centra v okolí Diokleciánova paláce a čtvrti Veli Varoš.

Parkování ve Splitu

Řidiče aut ale nejspíš bude pálit hlavně otázka, kde nejlépe parkovat ve Splitu. Obecně mimo centrum, zejména na sídlištích a obytných čtvrtích se dá parkovat na ulici zdarma, nicméně neznámé prostředí úzkých sídlištních ulic může mnoho řidičů odradit. Alternativou jsou tedy veřejná parkoviště městské společnosti Split Parking rozesetá po celém okolí centra. Jejich výhodou je většinou umístění u hlavních silnic a také dobré označení. Doporučujeme parkovat na parkovištích severně od historického centra, která jsou snadno dostupná ze všech směrů a také levnější. Naopak výrazně nedoporučujeme nechávat auto na parkovištích poblíž promenády Riva, kde je parkovné nejdražší a v letní sezoně jsou často přeplněná. I časově vyjde lépe zaparkovat spíš na okraji centra a zbytek dojít pěšky nebo dojet autobusem MHD než zajíždět přímo do centra.

Ceny parkování se pohybují mezi 4 HRK a 7 HRK za hodinu stání, mírně levnější jsou mimo sezonu. Parkování poblíž promenády Riva vyjde na 20 HRK za hodinu. Parkovné se platí v automatech, které přijímají hotovost i platební kartu.

Ceny benzínu jsou v Chorvatsku mírně vyšší než v ČR. Jeden litr benzinu natankujete zhruba za 36,5 Kč.

Autobusy MHD

Autobusová doprava je rozsáhlá a kromě Splitu obsluhuje poměrně široké okolí. Autobusy provozuje společnost Promet Split. První autobusy vyjíždí v 5:30 hod. a poslední ve 23:30 hod., poté do ulic vyjíždí 3 noční linky obsluhující samotný Split.

Jízdenky na MHD

Jízdenky se dají koupit přímo u řidiče, ovšem jsou zde dražší (resp. jiné typy) než v trafikách (kiosk), nádražích nebo v některých prodejnách suvenýrů, případně přímo u stánků společnosti Promet Split. Automaty na jízdenky zatím ve Splitu nefungují. U řidiče lze platit pouze přesnou hotovostí. 

Systém MHD je rozdělen do 4 zón, viz detailní mapa:

 • Zóna 1 - celé město Split
 • Zóna 2 - např. Solin (antické město Salona), pevnost Klis, letovisko Storbeč
 • Zóna 3 - např. letiště Split či Divulje
 • Zóna 4 - např. Trogir či Omiš

Ceny lístků jsou následující:

 • Zóna 1 - 1 cesta na 45 minut za 11 HRK (u řidiče) nebo 9 HRK (v kiosku), 2 cesty na jedné jízdence, každá po 45 minutách za 18 HRK (dostupné pouze v trafikách)
 • Zóna 2 - 1 cesta na 65 minut za 13 HRK (u řidiče i v kiosku), 2 jízdy na jedné jízdence, každá po 65 minutách za 22 HRK (dostupné pouze v trafikách)
 • Zóna 3 - 1 cesta na 85 minut za 17 HRK (u řidiče i v kiosku), 2 jízdy na jedné jízdence, každá po 85 minutách za 27 HRK (dostupné pouze v trafikách)
 • Zóna 4 - 1 cesta na 105 minut za 21 HRK (u řidiče i v kiosku), 2 jízdy na jedné jízdence, každá po 105 minutách za 33 HRK (dostupné pouze v trafikách)

Jízdenky zakoupené v trafice si musíte vždy označit ve validátoru uvnitř autobusu, každý konec jízdenky reprezentuje jednu 60minutovou jízdenku. Při přestupu v rámci 60 minut už znovu lístek neoznačujete. Lístek zakoupený u řidiče ve validátoru neoznačujete vůbec.

Výletní vláček

Netradičním způsobem dopravy, jak se pohybovat po Splitu, je výletní vláček. Trasa je navržena tak, aby projela nejdůležitějšími lokalitami parků a pláží. Nabízí i různá privilegia, například do chráněné části lesoparku Marjan se dostanete pouze díky turistickému vláčku. Vláček jezdí každý den od 8:00 do 20:00 hod. Cena za osobu činí 10 EUR.

Půjčení auta

Půjčovny aut se nachází v okolí letiště Split a 2 leží také v blízkosti přístavu. Najdete zde velké mezinárodní společnosti jako Hertz, Europcars, Budget, Sixt a další. V hlavní sezoně očekávejte ceny za týden pronájmu auta třídy mini od 6 000 Kč. Auta středních velikostí typu Škoda Octavia za 8 000 Kč na týden. K cenám je ovšem nutné ještě přičíst pojištění.

Doprava ze Splitu po Chorvatsku

Split je nejvýznamnějším městem na chorvatském pobřeží a významným dopravním uzlem. Splitem prochází ikonická silnice "Jadranská magistrála" vinoucí se podél celého chorvatského pobřeží. Navíc nedaleko Splitu prochází klíčová chorvatská dálnice A1, která vede až do Záhřebu, kde se napojuje na další dálnice. Sjezd z dálnice u Splitu se jmenuje Dugopolje a na detailní výši dálničních poplatků se podíváte na konkrétní stránce Dálniční poplatky v Chorvatsku.

Ačkoliv do Splitu jezdí vlak (i přímé spoje z Prahy, Brna či Bratislavy), pro cesty po Chorvatsku je jen málo použitelný. Trať vede mimo pobřeží (s výjimkou Šibeniku) a frekvence spojů je velmi malá, viz jízdní řády na webu chorvatských železnic HŽPP.

Podél pobřeží autobusem

Nebudete-li cestovat autem, nejrychlejší a nejlevnější volbou pro cesty ze Splitu do ostatních chorvatských letovisek je autobus. V Chorvatsku bohužel neexistuje žádný jednotný vyhledávač typu "Idosu" a tak je třeba spojení hledat na webech konkrétních dopravců (neúplné jsou informace i na oblíbených portálech typu Rome2Rio apod. a dokonce i na webu splitského autobusového nádraží). Podívejte se, kteří autobusoví dopravci jezdí do významných míst v Chorvatsku přímo ze Splitu a kolik průměrně stojí jízdenky (níže uvádíme jednosměrně):

Trajekty na ostrovy

Splitský přístav je hlavním výchozím bodem hned pro několik ostrovů. Trajektem si však můžete ozvláštnit i cestou po pobřeží, například na Makarskou riviéru. Veřejnou lodní dopravu ze Splitu obstarávají zejména dvě společnosti: Jadrolinija a Krilo.

Split - Brač

Na ostrov Brač můžete využít hned tří linek do tří různých přístavišť:

 • Supetar: Jadrolinija – 55 minut, cena za auto 124 HRK, cena pro pěší 28 HRK
 • BolJadrolinija – 60 minut, pouze pěší za 100 HRK; Krilo – pouze pěší za 100 HRK
 • Milna: Krilo – 25 minut, pouze pěší za 100 HRK

Split - Hvar

Trajekty na ostrov Hvar plují ze Splitu do dvou městeček:

 • Stari Grad: Jadrolinija – 2 hodiny, cena za auto 250 HRK, cena pro pěší 39 HRK; Krilo – 50 minut, pouze pěší za 100 HRK
 • Hvar: Jadrolinija – 70 minut, pouze pěší za 110 HRK; Krilo – 55 minut, pouze pěší za 40 HRK mimo sezonu, 70 HRK v sezoně

Split - Korčula

I na ostrově Korčula najdete 3 veřejná přístaviště, kam jezdí přímé trajekty ze Splitu:

 • Velka Luka: Jadrolinija – 2 hodiny 40 minut, cena za auto 375 HRK, cena pro pěší 50 HRK; Krilo – 2,5 hodiny, pouze pěší za 140 HRK
 • Korčula (Old Town): Jadrolinija – 3 hodiny 40 minut, pouze pěší za 150 HRK; Krilo – 2,5 hodiny, pouze pěší za 60 HRK mimo sezonu, 80 HRK v sezoně
 • Prigradica: Krilo – 2 hodiny, pouze pěší za 70 HRK

Split - Lastovo, Mljet, Vis, Šolta

Na těchto ostrovech najdete vždy jen jediné přístaviště:

 • Lastovo: Jadrolinija – 4 hodiny, cena za auto 375 HRK, cena pro pěší 55 HRK
 • Mljet: Krilo – téměř 4 hodiny, pouze pěší za 140 HRK
 • Šolta: Jadrolinija – 60 minut, cena za auto 124 HRK, cena pro pěší 28 HRK
 • Vis: Jadrolinija – téměř 3 hodiny, cena za auto 270 HRK, cena pro pěší 45 HRK

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 27 dny
Navrhni úpravu