Split

Počasí ve Splitu a kdy sem jet

Počasí ve Splitu

Split leží na přelomu vlhkého subtropického a typického suššího středomořského podnebného pásu. Oproti severnímu chorvatskému pobřeží například v okolí Rijeky zde výrazně méně prší, na druhou stranu srážek je zhruba podobně jako v Česku, tedy více než v jiných částech Středomoří. Podnebí ve Splitu je charakterizováno suššími teplými léty a chladnými deštivými a velmi větrnými zimami. Letní teploty ve Splitu běžně stoupají k hodnotám kolem 30 °C, v zimě zřídkakdy klesnou pod 8 °C.

Teploty vzduchu a kdy nejvíce prší

Počasí v lednu

Zimní měsíce jsou si co se počasí týká velmi podobné. Teploty v lednu se běžně pohybují kolem 10 °C, prší v průměru 11 dní v měsíci, jedná se spíše o lehčí srážky. Zhruba v polovině ledna pravidelně přichází velmi nepříjemný a studený vítr bora, který přetrvává po zbytek měsíce.

Počasí v únoru

V únoru stoupají teploty jen velmi pomalu a průměr se drží stále na 11 °C. Po celý měsíc obvykle fouká studený vítr bora, který teplotu pocitově výrazně snižuje. Srážek spadne o něco méně než v lednu a v průměru počítejte v únoru s 9 deštivými dny. 

Počasí v březnu

První jarní měsíc bývá ve Splitu stále poněkud chladný a pořád také velmi větrný. Průměrné teploty na začátku března nepřesáhnou 13 °C, ke konci se zvolna přehupují přes 15 °C. Srážkově je březen průměrným měsícem, prší zde o něco méně než v ČR stejnou dobou a podobě jako v únoru.

Počasí v dubnu

Duben se nese ve znamení vzrůstajících teplot až k hodnotám kolem 17 °C, prší podobně jako v přechozích měsících, tj. v průměru 10 deštivých dní za měsíc. Příroda se rychle zelená a kvete a druhá polovina dubna není ani tolik větrná. Počasí začíná vybízet k procházkám po městě i okolních kopcích. Na rozdíl od typicky českého "aprílového" počasí je ve Splitu během dubna počasí relativně stálé.

Počasí v květnu

Květnové teploty už běžně přesahují 22 °C a tento měsíc je velmi podobný květnům v Česku, jen s tím rozdílem, že celkové úhrny srážek jsou nižší (a podobné jako v předchozích měsících - sprchne zhruba každý třetí den). Květnový Split je krásný a ideální na prodloužené víkendy. Koupat v moři se ale stále nedá, i na konci května je velmi studené.

Počasí v červnu

První polovina měsíce je podobná jako červen v Česku, jen výrazně méně prší. Od druhé poloviny června poměrně rychle rostou teploty na stabilních 27 °C, výjimkou nejsou ale ani teploty přesahující 30 °C. Na opalování se na plážích už je červen naprosto ideálním měsícem, voda v moři však stále není tolik prohřátá a občas od vody foukne i nepříjemně chladný vítr.

Počasí v červenci

Červenec je nejteplejším měsícem ve Splitu. Průměrné teploty běžně přesahují 30 °C a není zcela výjimečné, že je po mnoho dní v kuse i více než 33 °C. Drobně sprchne průměrně 5 dní v měsíci, ale jedná se většinou opravdu jen o mírné srážky nebo krátké rychlé večerní bouřky. Červenec je ideálním měsícem k typické plážové dovolené, naopak ne moc vhodnou dobou k městské turistice.

Počasí v srpnu

Srpnové počasí ve Splitu je takřka identické s tím červencovým, jen průměrná teplota je asi o stupínek nižší, a to zejména kvůli konci měsíce, když už se z velké dálky hlásí o slovo podzim. Platí však, že po celý srpen máte takřka 100% jistotu hezkého a teplého počasí, prší málo a stále spíš při krátkých bouřkách. Počasí je během celého léta stabilní a mění se jen výjimečně.

Počasí v září

I září, minimálně jeho první polovina, je stále vhodným měsícem pro plážovou dovolenou. Teploty se pořád drží mezi 26 a 28 °C a až ke konci září klesají pod 24 °C. Moře je navíc stále prohřáté z létá a bez problému se tak můžete koupat. Déšť je i v září spíše ojedinělý, zejména v první polovině měsíce. Ke konci září občas sprchne víc a teploty už mohou nepříjemně atakovat i 20 °C hranici, ovšem pravděpodobnost hezkého počasí je stále větší než šance na ošklivo.

Počasí v říjnu

V říjnu pomalu začíná podzim, jeho nástup je o něco mírnější než v našich končinách a průměrné teploty se pořád drží na 19 °C, na koupání v moři už to ale bude jen pro otužilé jedince. V srpnu v běžné roky proprší asi 9 dnů z měsíce. Podobně jako jarní měsíce bude říjen fajn dobou pro kratší výlety na prodloužený víkend, kdy bude tepleji než u nás, ale zároveň příjemně pro chození po městě.

Počasí v listopadu

Listopad je nejdeštivějším měsícem ve Splitu, kdy prší často poměrně intenzivně a v průměru 12 dnů z měsíce. Teploty klesají na hodnoty kolem 14 °C, ještě v polovině měsíce jsou hezky barevné stromy, ke konci už se setkáte s typicky šedivým podzimním počasím.

Počasí v prosinci

I prosinec je na splitské poměry dost deštivý, spadne skoro stejně srážek jako v listopadu. Teploty jsou ještě o něco nižší - pohybují se okolo 11 °C a o slovo se pomalu hlásí chladný vítr. Pokud byste snad doufali v romantické bílé Vánoce, sněhu se ve Splitu nedočkáte, respektive jen opravdu velmi velmi výjimečně.

Teplota moře ve Splitu

Teplota vody v moři je obecně trochu zpožděná oproti teplotám vzduchu. Zatímco v červnu už je opravdu teplo, moře ještě není dostatečně prohřáté a může nepříjemně překvapit teplotami kolem 21 °C. O prázdninách teplota moře stále stoupá až k srpnovým cca 25 °C, na maximu je cca v druhé půlce srpna. Během září klesá teplota v moři pomaleji než teploty vzduchu a tak ještě v polovině měsíce se můžete koupat v moři, které bude mít okolo 22 stupňů.

V zimních měsících má moře ve Splitu asi 12-13 °C a na koupání to opravdu nebude.

Tabulka teplot během roku

Teplota vzduchu a hlavní sezona - Split

Měsíc
Počasí
Vzduch
leden
přeháňky
10 °C
únor
přeháňky
11 °C
březen
přeháňky
14 °C
duben
přeháňky
17 °C
květen
polojasno
23 °C
červen
jasno
27 °C
červenec
jasno
30 °C
srpen
jasno
30 °C
září
jasno
25 °C
říjen
polojasno
19 °C
listopad
přeháňky
14 °C
prosinec
přeháňky
11 °C

Teplota moře - Split

Měsíc
Počasí
Vzduch
leden
prázdné
12 °C
únor
prázdné
12 °C
březen
prázdné
12 °C
duben
prázdné
14 °C
květen
prázdné
17 °C
červen
prázdné
22 °C
červenec
prázdné
24 °C
srpen
prázdné
26 °C
září
prázdné
23 °C
říjen
prázdné
19 °C
listopad
prázdné
16 °C
prosinec
prázdné
14 °C

Kdy jet do Splitu

Naprostá většina turistů míří do Splitu a jeho okolí kvůli koupání v moři a za teplým počasím. Proto je hlavní sezona od poloviny června do poloviny září, kdy je počasí nejstabilnější a nejteplejší, dostatečně prohřáté je už i moře. 

Pokud však zvažujete kratší návštěvu po památkách ve Splitu a okolí a nepotřebujete se u toho koupat v moři, ideální měsíce jsou duben, květen a říjen, kdy panují příjemné teploty. Není úmorné horko, ale krásně teplo, což se svěžím mořským vzduchem bude ideální kombinace pro poznávání.

Chystáš se do Splitu?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 27. 04. 2022
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.