Split

18 míst co vidět ve Splitu

Pevnost Klis

Pevnost Klis

Pevnost Klis se rozprostírá na vápencovém útesu vysoko nad Splitem a je zdálky viditelná ze silnice od dálničního sjezdu Ploče až do Splitu. Už na první pohled je vidět, že pevnost hrála klíčovou strategickou úlohu nad bráněním celé oblasti. Masivní hradby, umístění vy vysoko položeném sedle mezi dvěma menšími pohořími a s výhledem na celé město a pobřeží z pevnosti činily nezbytnou součást obrany.

Opevnění postupně vznikalo již od 3. století př.n.l., na důležitosti získávalo zejména za středověku pod nadvládou mnoha chorvatských králů a také v 17. století pod nadvládou Osmanské říše. Do zhruba současné podoby se pevnost dostala pod taktovou Benátské republiky během 18. století. Jako permanentní vojenská pevnost skončil Klis v roce 1867, od té doby je již pouze památkou.

Uvnitř pevnosti můžete navštívit muzeum, kde jsou vystaveny meče a kostýmy včetně podrobných informací o minulosti hradu. Na své si přijdou především fanoušci Game of Thrones, kteří jistě poznají, že se jedná o Meereen, kde Daenerys Targaryen nechal ukřižovat všechny otroky ve 4. řadě seriálu.

Pevnost se nachází 12 km severovýchodně od centra města. Lze se k ní dopravit městským autobusem č. 22 z Trg Gaje Bulata nebo z autobusového nádraží. Nedaleko od vstupu jsou také dvě větší parkoviště.

Vstupné a otevírací doba

Vstupné do pevnosti lze platit kartou i hotovostí.

  • dospělí: 60 HRK
  • děti do 15 let: 20 HRK

Otevřeno je denně v časech 9:30–19:00 hod (červen až září), resp. 10:00–17:00 (zbytek roku).

Chystáš se do Splitu?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 26. 04. 2022
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.