Zavřít boční panel

Bezpečnost v Číně

Zdraví

Je rozhodně dobré vyvarovat se návštěvy čínského zdravotního zařízení, protože úroveň, obzvlášť v menších městech, není příliš vysoká. Samozřejmě jsou v Číně i nemocnice na profesionální úrovni, některé zaměřené dokonce na zahraniční klientelu. Před cestou se obvykle doporučuje očkování proti hepatitidě (A, B) a břišnímu tyfu. 

Je potřeba si dát pozor, abyste nepili vodu z kohoutků, protože ta v Číně není pitná. Proto je nutné vodu buď převařit (v rychlovarné konvici uvařit vodu nestačí), či pít vodu balenou. Obzvláště na začátku cesty, kdy ještě není zažívací ústrojí navyklé, tak je vhodné se vyvarovat tepelně neupravených pokrmů (hlavně ze zeleniny). Určitě je dobré s sebou nosit antibakteriální gel, protože ne všude je možné si umýt ruce. 

Kriminalita

Potřeba je dát si pozor na kapsáře, kteří se shlukují hlavně u vchodů k vlakovým nádražím, protože u vchodů do vlakových nádraží se tvoří často dlouhé fronty. Obecně se domníváme, že Čína je, hlavně pro cizince, poměrně bezpečná země. Nejvíce hrozí, že vás někdo napálí a bude po vás chtít více peněz, než je běžná cena. Obzvlášť v turisticky populárních oblastech s různými menšinami se nenechte nikým zatáhnout k sobě domů. Budou vám říkat, že vás zvou se jenom podívat či na čaj. Často pak zaklapnou dveře a chtějí od vás peníze. Pozvání od místních samozřejmě není vždy falešné, obzvlášť v neturistických oblastech to je snad téměř vždy myšleno upřímně a chtějí vás pohostit. 

Riziko katastrof

Malá i větší zemětřesení jsou v na jihozápadě a západě Číny poměrně běžná vzhledem k tomu, že to je místo nárazu litosférických desek. S tím často souvisí sesuvy půdy. Sesuvy půdy jsou občas způsobeny i nadměrnými srážkami. V období dešťů hrozí povodně jak na jihu (např. kolem Dlouhé řeky), tak na severu země (např. kolem Žluté řeky). Občas se i u jihovýchodního a jižního pobřeží prožene tajfun.

Důležité kontakty      

Ambasáda Peking: konzulární pohotovost: 0086 10 85329535, 85329526, 85329525, 85329524, mimo otevírací dobu v naléhavých situacích: 0086 13911752207

Konzulát Šanghaj: 0086 21 62369925-6, mimo otevírací dobu v naléhavých situacích: 0086 13918873144

Konzulát Chengdu: 0086 28 8147 6890

  • Policie: 110
  • Záchranná služba: 120
  • Hasiči: 119
  • Dopravní nehody: 122
  • Hongkong – tísňová linka: 999
  • Macao (Aomen) – tísňová linka: 000

Nejlidnatější země světa plná kontrastů

O Číně se často mluví jako o zemi kontrastů a je tomu skutečně tak. V Číně můžete navštívit krásnou neposkvrněnou přírodu, ale i moderní metropole, chudý venkov i obrovská nákupní centra, ochutnat jídla, kde se nechává vyniknout chuť hlavní suroviny, ale i jídla, která jsou tak pálivá, až se vám zatočí hlava.

Můžete jít na tradiční představení pekingské opery, ale i na divokou rave party. V Číně může být uspokojeno srdce dobrodruha, ale i těch, kteří si potrpí na komfortnější cestování. 

Průvodce pro tebe napsal Renata .
Víza
Vízum za 2 700 Kč
Komplexní informace k vízové povinnosti si přečtěte níže.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
duben - říjen
Zima je plná smogu, léto dle lokalit až nesnesitelně horké.
Více o počasí
Letenky od
12 000 Kč
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 16 dny
Navrhni úpravu