Průvodce státem

Čína

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

Nejlidnatější země světa plná kontrastů

O Číně se často mluví jako o zemi kontrastů a je tomu skutečně tak. V Číně můžete navštívit krásnou neposkvrněnou přírodu, ale i moderní metropole, chudý venkov i obrovská nákupní centra, ochutnat jídla, kde se nechává vyniknout chuť hlavní suroviny, ale i jídla, která jsou tak pálivá, až se vám zatočí hlava.

Můžete jít na tradiční představení pekingské opery, ale i na divokou rave party. V Číně může být uspokojeno srdce dobrodruha, ale i těch, kteří si potrpí na komfortnější cestování. 

Průvodce pro tebe napsal Renata .
Víza
Vízum za 2 700 Kč
Komplexní informace k vízové povinnosti si přečtěte níže.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
duben - říjen
Zima je plná smogu, léto dle lokalit až nesnesitelně horké.
Více o počasí
Letenky od
12 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 1x za měsíc a ušetříš cca 42 %.
Akční nabídky

Praktické tipy do Číny

Co vidět a navštívit v Číně

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Číně

Zavřít boční panel

Velká čínská zeď

Velká čínská zeď se táhne téměř přes celý sever země od západu k východu. V okolí Pekingu a v provincii Hebei jsou zrekonstruované části zdi nejznámější. Na řadu vrcholů zdi vedou lanovky. Pokud si ji však chcete užít bez davů turistů, tak se vydejte na některý neopravený úsek či na úseky dál od Pekingu. V poslední době se však u neopravených úseků zpřísnily kontroly, které zabraňují vstupu. Neopravené úseky jsou často velmi těžko schůdné.

Zavřít boční panel

Chengde

Malá Potala (Chengde, Hebei) a další tzv. „vnější chrámy“ v Chengde – Chengde je místo, kde si císař Kangxi vybudoval své letní sídlo a je tam vybudováno velké množství svatyní – jednou z nejslavnějších je tzv. Malá Potala, která svým vzhledem připomínám palác Potala v Lhase.

Zavřít boční panel

Xi’an

Xi’an a Terakotová armáda (Shaanxi) – Xi’an je jedním z historických hlavních měst, kde se ještě nyní nalézají zachovalé městské hradby, po nichž se můžete projet na kole, navštívit nejstarší mešitu na čínském území, podívat se na hrobku prvního čínského císaře, kterou hlídá slavná Terakotová armáda či ochutnat místní speciality muslimské menšiny.

Zavřít boční panel

Sichuan

V provincii Sichuan navštivte:

Leshanský Buddha (Sichuan) – největší sedící kamenný Buddha na světě se nachází nedaleko hlavního města provincie Sichuan. Monumentální Leshanský Buddha (71 m) je vytesaný ve skále na břehu řeky. V rozsáhlém areálu se nachází mnoho dalších svatyní a soch.

Rozhodně doporučujeme jít k Buddhovi pěšky a nikoli lodí. Sice z lodi můžete mít lepší fotografii celého Buddhy, ale nepocítíte tam tu ohromnost té sochy, jako když stojíte u jeho palce.

Jiuzhaigou (Sichuan) – je přírodní rezervace na severu provinci Sichuan v tibetské autonomní oblasti Aba. Můžete tam doletět letadlem (za poměrně vysokou částku) či dojet autobusem například z Chengdu či Xi’anu. Je to park, kde je řada nádherných jezer, tibetských domků, stúp, ale velkým mínusem je množství turistů, kteří tam ve velkém množství přijíždějí hlavně na podzim, kdy barevné listy krásně kontrastují s modrými vodními plochami.

Západní Sichuan, Qinghai a Tibetská autonomní oblast – pokud máte rádi hory, čistý vzduch a tibetskou kulturu, právě tyto oblasti jsou správnou volbou. Musíte však mít na mysli, že do řady těchto oblastí se bez povolenky a místního průvodce nedostanete. Obzvlášť přísná opatření platí pro Tibetskou AO.

Zavřít boční panel

Peking

Peking (Beijing) – historické památky, staré čtvrti hutong, muzea, mauzoleum Mao Zedonga, Zakázané město, pekingská kachna, tradiční pekingská opera, moderní kluby a mnohé další. Asi 200 km západně od Pekingu navštivte Datong.

Datong (Shanxi) – poblíž města Datong se nachází množství soch s buddhistickou tématikou vytesaných do skal, kdy nejstarší jsou z 5. století př. n. l. Nedaleko se nachází svatyně Xuankong, která vypadá, jako by byla zavěšená na skále.

Datong

Zavřít boční panel

Šanghaj

Šanghaj (Shanghai) je ekonomickým centrem Číny, vysoké mrakodrapy, moderní nákupní centra, luxusní restaurace, kluby, vlak maglev, ale i historické památky, tradiční kulturu – to vše Šanghaj nabízí.

Zavřít boční panel

Dazu

Jeskyně Dazu (Chongqing) – nedaleko města Chongqing se nachází velké množství soch vytesaných do skal, které jsou na seznamu UNESCO. Nejstarší sochy jsou ze 7. století z období dynastie Tang. Celkově je tato oblast Chongqingu a východního Sichuanu bohatá na tyto památky, mnohé z nich jsou však v podstatě neobjevené, takže se k nim musíte prodírat lesem. Toto však neplatí o oblasti Dazu, které je dobře dostupné nejen z Chongqingu. 

Zavřít boční panel

Yunnan

V provincii Yunnan navštvite:

Dali (Yunnan) – na břehu jezera Erhai se nachází historické městečko Dali, které samo o sobě stojí za návštěvu, a to nejen kvůli historickým památkám, ale i tradičnímu jídlu menšiny Bai. Město je navíc považováno za nejvíc hippie místo v Číně. Nádherné Tři pagody, které pochází někdy z počátku 9. století.

Do areálu Tří pagod je nejlepší vydat se brzy po ránu, hned po otevření. Vyhnete se tak davům a v klidu se můžete kochat vycházejícím sluncem mezi pagodami. Můžete se projet lodí po jezeru Erhai, podívat se, jak vypadalo tradiční lovení ryb za pomocí kormoránů.

Pokud se rozhodnete pro jízdu na kole, je možné projet okolo celého jezera a přitom cestou navštívit malebné vesnice, kde se v pravidelných intervalech pořádají vesnické trhy, které stojí na návštěvu. Informaci, kdy se v které vesnici koná trh, vám pravděpodobně budou schopni sdělit v hotelu.

Čajové plantáže (Zhejiang, Yunnan) – Čína je jednou z čajových mocností a v různých částech Číny se pěstují různé čaje, Čajové plantáže rozhodně stojí za návštěvu. Například v provincii Zhejiang se pěstuje oblíbený čaj dračí studna (Longjing). Jih provincie Yunnan je známý čajem pu-erh.

Zavřít boční panel

Yangshuo

Yangshuo (Guangxi) – pro tuto oblast jsou typické kupolovité hory, mezi nimiž protékají řeky. Tamní krajina je tak nádherná, že se dostala i na 20yuanovou bankovku. V této oblasti je i řada krasových jeskyní. Můžete se po okolí projíždět na kole, plavit se po řece na bambusovém voru či vylézt na některý z homolovitých kopců.

Zavřít boční panel

Huangshan

Huangshan (Anhui) – neboli Žluté hory, byly (a stále jsou) inspirací pro mnohé čínské malíře a jsou jednou z nejpopulárnějších turistických destinací v Číně. Věří se, že právě ze Žlutých hor vystoupil legendární Žlutý císař na nebesa. 

Zavřít boční panel

Hunan

V provincii Hunan navštivte:

Zhangjiajie (Hunan) – homolovitými útvary z tohoto národního parku se prý inspirovali tvůrci filmu Avatar. Některé z homolovitých útvarů jsou více jak 1.000 m vysoké. Na konci srpna 2016 byl v parku otevřen největší skleněný most na světě.

Vodní městečka – na mnoha místech Číny najdete nejrůznější historická vodní městečka, kde se snoubí tradiční architektura s vodními kanály a jinými vodními plochami, obchody s tradičními výrobky, restaurace s typickými pochoutkami a mnohé další; jedním z nejslavnějších vodních městeček je Fenghuang (Hunan).

Zavřít boční panel

Taklamakan

Poušť Taklamakan (Ujgurká autonomní oblast Xinjiang) je druhá největší pohyblivá poušť na světě. Jednou z oáz u pouště je Kašgar (Kashgar), který také stojí za návštěvu.

Počasí a sezóny v Číně

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Severovýchod - Peking a okolí
Městská turistika nebo návštěva Velké čínské zdi

-4 °C

0 °C

8 °C

20 °C

26 °C

30 °C

31 °C

29 °C

26 °C

19 °C

10 °C

-1 °C
Střední Čína - hory v Sečuánu
Pro dobrodružnější povahy a výpravy do hor

7 °C

12 °C

17 °C

23 °C

27 °C

29 °C

33 °C

33 °C

28 °C

21 °C

17 °C

10 °C
Jižní Čína
Koupání na ostrově Hainan nebo toulky provincií Guangdong

21 °C

22 °C

26 °C

30 °C

32 °C

33 °C

32 °C

31 °C

28 °C

28 °C

25 °C

22 °C
Himálaj
Extrémní turistika po horách v Tibetu

-2 °C

-1 °C

5 °C

10 °C

20 °C

20 °C

20 °C

20 °C

19 °C

15 °C

7 °C

4 °C

Počasí

Zimy bývají relativně bez srážek. Na severu (provincie Heilongjiang, Hebei, …) jsou v zimě běžné sněhové srážky. V létě bývá téměř po celé Číně horko, v některých oblastech i 40 °C. Na severu je léto suché a horké. Na jihu je horko a velmi vlhko s častými srážkami. V horských oblastech (na jihozápadě) vzhledem k vysoké nadmořské výšce i přes den bývá poměrně chladno a slunce je velmi ostré.

Sezóny a kdy vyrazit

Vzhledem k velikosti země je těžké v pár slovech popsat počasí. Obecně však platí, že pro návštěvu většiny Číny je nejlepší buď jaro (březen–květen), či podzim (září–začátek prosince). Do jižní Číny je možné cestovat i přes zimu, například na tropický ostrov Hainan, či do provincie Yunnan, kde je i přes zimu příjemně. Kvůli silnému smogu nedoporučujeme jezdit do severní Číny v zimě, hlavně do velkých měst. 

Skvělé akce do Číny

ušetříš až 44%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 64%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 13%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 37%
Akce starší 2 týdnů
43 starších akcí
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 2 měs
Navrhni úpravu