Velká čínská zeď
Čína

Jídlo v Číně

Čínská kuchyně

Nemyslete si, že to, co se servíruje ve většině českých „čínských restauracích“ je to, co vám budou servírovat v Číně. Čínská kuchyně je velmi chutná a rozmanitá. Dělí se do 8 hlavních skupin:

Kantonská kuchyně – typická pro provincii Guangdong (hl. město provincie je Guangzhou = Kanton), Hongkong a okolí (JV Čína) je sladší, chuťově není tak výrazná. Převažuje dušení a napařování. Často se nechává vyniknout chuť surovin. Typickým pokrmem jsou nejrůznější knedlíčky (nejen) známé pod souhrnným pojmem dim sum. 

Sečuánská kuchyně – je typická pro provincii Sichuan a samosprávné město Chongqing. Je to velmi populární kuchyně v celé Číně, pro níž je typická pálivost, brnivá chuť sečuánského pepře, čerstvý zázvor a česnek. Řada jídel je smažená a hodně mastná, ale velmi chutná. Kuře kungpao (Gongbao jiding 宫保鸡丁) je původem právě ze Sichuanu. Připravte se ale na úplně něco jiného, než jste možná někdy zkusili v ČR.

Dále bychom doporučili zelené fazolky ganbian sijidou 干煸四季豆 a nudle z jižní části Sichuanu – yibin ranmian 宜宾燃面. Typickým jídlem je „ohnivý kotlík“  huoguo 火锅. Uprostřed stolu je velký hrnec s polévkou plnou chilli a sečuánského pepře, kam házíte zeleninu, maso, tofu atd. – prostě to, co máte rádi. Rozhodně doporučujeme – jen hrozí, že druhý den strávíte na záchodě, pokud narazíte na restauraci, kde recyklují olej z kotlíku. Tuk v kotlíku je většinou hovězí, ale existují i veganské verze.

Kuchyně provincie Jiangsu – typická pro provincii Jiangsu a Šanghaj. Velkou roli v ní hrají mořské plody (jak už živočichové, tak rostliny), původní chuť jednotlivých potravin a klade se důraz na prezentaci pokrmu. Ve většině restaurací vám naservírují čerstvé mořské plody za přijatelné ceny.

Zhejiangská kuchyně – typická pro provincii Zhejiang. Chutě jsou jemné, hojné je užívání mořských plodů a sladkovodních ryb a nejrůznější způsoby úpravy jídla. Celkově jídlo bývá sladší. Časté jsou i sladké dezerty; velmi oblíbené v celé Číně jsou kuličky z lepivé rýže plněné sezamem tangyuan (viz čínský Nový rok), nejlepší jsou prý právě z provincie Zhejiang, města Ningbo.

Fujianská kuchyně – typická pro provincii Fujian a město Xiamen. Chutě jsou jemné, sladko kyselé, občas lehce pálivé. Používá nejrůznější divokou zeleninu a byliny z horských oblastí.

Anhuiská kuchyně – kuchyně Hui, je kuchyně vnitrozemní provincie Anhui. Tato provincie je poměrně hornatá, takže kuchyně využívá divoké rostliny a živočichy, které rostou a žijí v horách.

Hunanská kuchyně – neboli kuchyně Xiang, je typická pro provincii Hunan, je poměrně pálivá, dokonce ještě pálivější než sečuánská a často díky užití octu v kombinaci s kyselou chutí. Častým způsobem přípravy je rychlé osmažení, napařování, uzení. Jedním z typických jídel – předkrmů, je „bouchaná okurka“ pai huanggua, která kombinuje právě chilli s octem a česnekem.

Shandongská kuchyně – kuchyně Lu, je typická pro severní provincii Shandong. Oblíbeným způsobem přípravy je dušení. Často užívají mořské plody. Jídlo bývá slané a křupavé díky prudkému osmažení.

Podle hlavní přílohy lze kuchyni rozdělit na severní a jižní. Na severu převažují různé nudle a bochánky z pšeničné mouky. Na jihu rýže a nejrůznější rýžové nudle. Vynikající nudle dělají Ujgurové. Z ujgurského jídla je dále vynikající placatý chléb nang a velmi populární jsou grilované jehněčí špízy (yangrouchuan).

Plněné taštičky jiaozi 饺子 (obvykle vařené ve vodě, ale i na páře či smažené) a plněné knedlíky baozi 包子 jsou populární v celé Číně, liší se jen náplní. Knedlíky baozi jsou velmi populární k snídani. Náplň může být sladká (pasta z červených fazolí, cukr se sezamem, …) či slaná (od bílého zelí přes mix zeleniny po čistě masové). Jeden knedlík stojí většinou 1–2 RMB.

Tofu a produkty ze sóji (hlavně tzv. sojové maso) u nás nemají moc dobrou pověst. Číňané mají však s přípravou tofu velkou zkušenost a pokrmy z tofu jsou skutečně výborné. Tofu se v pokrmech objevuje v nerůznějších konzistencích, tvarech a hlavně úpravách. Náš osobní tip je například mapo doufu – typické jídlo sečuánské kuchyně, chou doufu – smradlavé tofu z provincie Hunan, či „tofu mozeček“ (doufunao), který je častým snídaňovým jídlem. 

Nejrůznější zelenina – lotosový kořen, lufa hedvábná (sigua 丝瓜), nejrůznější lupení a mnohé další stojí za ochutnání. Číňané umí zeleninu zpracovat velmi dobře. Obzvlášť lilek – například v pokrmu Yuxiang qiezi 鱼香茄子. Málokdy se v čínské kuchyni objevuje tepelně neupravená zelenina.

V Číně se poměrně dobře stravuje vegansky, jen si musíte dát pozor na některé nástrahy, jako je třeba masová drť (roumo 肉末) v zeleninovém jídle, vepřové sádlo, vývar z kostí a podobně. Navíc v jedné restauraci může být jídlo veganské, v druhé totéž jídlo být veganské nemusí. Proto je nutné se vždy ujistit, co v daném jídle je.

Čínské barbecue – opět se liší dle oblasti, ale základ bývá stejný, kousky masa, různé typy tofu a zeleniny na špejlích, které vám ogrilují. Občas se mezi zeleninou a masem na špejli vyjímá jedna věc, a to je lilek vcelku. Ten rozhodně stojí za ochutnání.

Z nápojů doporučujeme čerstvé sojové mléko (doujiang 豆浆), které se ráno prodává téměř na každém rohu, stojí kolem 3 RMB/kelímek. Dalším nápojem je bubble tea (珍珠奶茶), který je populární v posledních letech i u nás, ale v Číně stojí mnohem méně než u nás (5–15 RMB). Doporučujeme například nápojový řetězec CoCo, který najdete v celé Číně. Navíc vám tapiokové kuličky přidají do jakéhokoli nápoje na požádání (většinou za příplatek 1 RMB). Dále nesmíme zapomenout na čaj – zelený, jasmínový, pu-erh či tibetský – s jačím máslem a solí. 

Obecně platí, že je potřeba se nebát ochutnávat, i vzhledem k cenám jídla se většinou vyplatí riskovat. Při nejhorším si koupíte něco jiného. Pokud však zjistíte, že čínské jídlo není pro vás, tak skoro na každém rohu narazíte na McDonald´s, KFC, Starbucks či čínskou obdobu těchto fastfoodů.

Obvyklé ceny v restauracích

Ceny se po celé Číně poměrně liší. Ve větších městech a u populárních památek je vše dražší, hlavně si dejte pozor na menu v angličtině – tam ceny bývají ještě vyšší. Často však stačí zajít kus dál do nějaké boční ulice a ceny jsou často poměrně nižší. Jak už bylo zmíněno, stravování v restauracích je levnější než u nás, hlavně pokud se stravujete v obyčejných restauracích (talíř zeleninového jídla od 15 RMB, jídlo s masem od 25 RMB  a objednává se víc jídel, které pak mezi sebou sdílíte).

Ještě levněji se dá stravovat na ulici, kde například miska nudlí (面mian) stojí průměrně kolem 15 RMB, gaifan 盖饭 (jedna porce vámi vybraného jídla na rýži – většinou se volí, pokud jdete jíst sami a nemůžete sdílet více jídel s ostatními) kolem 20 RMB. Horký kotlík je dražší záležitost, jsou běžné restaurace „all you can eat“, kdy za nějakých 80 RMB, kromě ingrediencí, které si vaříte v kotlíku, máte k dispozici ovoce, zmrzlinu, předkrmy.

Točené pivo obecně není příliš k dispozici (výjimkou je město Qingdao a některá další místa). Pokud však je, tak bývá dost drahé, ceny se většinou pohybují od 20 RMB/0,4 l. V restauracích je však běžné pivo lahvové (0,5 l), které stojí kolem 10 RMB.

Chystáš se do Číny?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

2 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.