Průvodce státem
Čína
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Víza a povinnosti v Číně

Vízum

Od 29.10.2018 není možné vyřídit vízum na velvyslanectví, nově žádosti vyřizuje vízové centrum v Praze-Karlíně (ulice Sokolovská 663/163). Vízum navíc zdražuje z 1.600 Kč na celkových 2.700 Kč. Změna se týká pouze žádostí podávaných v Praze. Velvyslanectví v Bratislavě i nadále vydává víza za starých podmínek.

K získání víza je potřeba vyplněná žádost o vízum s nalepenou fotografií. Přečtěte si žádost pořádně a nic nevynechejte! Pokud kolonku nevyplňujete, musíte ji PROŠKRTNOUT.

  • Itinerář cesty – čím přesnější, tím větší šance k přijetí žádosti,
  • potvrzení rezervace ubytování – itinerář cesty musí být podložen dokladem o rezervaci hotelu. Pokud plánujete nocovat ve vlaku, je dobré to do itineráře uvést,
  • kopie pasu, 
  • zpáteční letenka (či rezervace letenky),
  • cestovní pojištění,
  • aktuální výpis z vlastního účtu se zůstatkem dokládajícím dostatečné finanční prostředky na cestu (100 USD/den),
  • pokud jste pracující: originál potvrzení o zaměstnání + souhlas zaměstnavatele s čerpáním dovolené, OSVČ: aktuální výpis z živnostenského rejstříku, studenti: originál potvrzení o studiu.

Od roku 2016 není nutné předkládat výpis z účtu a potvrzení o zaměstnání/studiu.

Dále mohou požadovat další dokumenty a navíc se požadavky mohou měnit, proto je vždy dobré podívat se na konkrétní požadavky na web ambasády, kde si také můžete stáhnout potřebný formulář. Dále při podávání žádosti u osob mladších 18 let (i pokud cestují s rodiči) musí být dodány další dokumenty.

Pozor na platnost pasu: pas musí být platný nejméně půl roku po vypršení platnosti víza.     

V roce 2016 byla sjednocena cena za víza, která činí pro všechny druhy víz 60 EUR 2.700 Kč. Platíte v době podání žádosti na přepážce vízového centra v hotovosti nebo platební kartou. V případě žádostí podaných na ambasádě v Bratislavě cena zůstává stejná, tedy 60 EUR.

Tranzitní víza zdarma

Cestujete-li přes Čínu do další země, v určitých městech lze využít tranzitních víz zdarma. Většinou se jedná o maximálně 72hodinový pobyt, v Šanghaji, Nanjingu, Hangzhou a Pekingu je pak možé pobýt zdarma 144 hodin. Uvedená politika je možná využít pouze při tranzitu do třetí země, tedy například na cestě z Prahy do Austrálie s přestupem v Číně. 

Pozor! Vzhledem k četným výjimkám čtěte více v našem samostatném článku o přestupu v Číně.

Očkování

Pokud do Číny cestujete ze zemí Subsaharské Afriky a Latinské Ameriky (i pokud v dané zemi máte pouze transfer), je nezbytné mít v mezinárodním očkovacím průkazu potvrzení o očkování proti žluté zimnici. Pokud uplynulo od návštěvy těchto zemí více jak 7 dní, tak by očkování nemělo být vyžadováno.

Celní předpisy

Dovážet do země pro neobchodní účely a pro osobní potřebu se smí zboží v přiměřené míře. Dovážet do země je zakázáno: všechny druhy zbraní, munice a výbušnin, falešné peníze a ceniny, všechny druhy silných jedů, materiály všeho druhu (například filmy, fotky, CD, audio a video kazety, DVD, paměťová média, tiskoviny, které by mohly poškodit čínskou politiku, ekonomiku, kulturu nebo etiku), živá zvířata (kromě psů a koček) a živé rostliny, drogy a nebezpečné návykové a psychotropní látky. Dále také potraviny, léky a další produkty pocházející z oblastí zasažených epidemií, které mohou být škodlivé pro zdraví lidí či zvířat. Dále se nesmí dovážet nebezpečné bakterie, rostliny, zvířata a jiné výrobky z epidemií zasažených oblastí.

Vyvážet ze země je zakázáno: všechny předměty, jež podléhají zákazu dovozu do ČLR (výše uvedený odstavec), materiály všeho druhu, které podléhají utajení, vzácné kulturní historické předměty a tiskoviny, které nejsou volně prodejné, vzácné živočichy a rostliny včetně semen a vzorků.

Informace na: www.mzv.cz.

Nejlidnatější země světa plná kontrastů

O Číně se často mluví jako o zemi kontrastů a je tomu skutečně tak. V Číně můžete navštívit krásnou neposkvrněnou přírodu, ale i moderní metropole, chudý venkov i obrovská nákupní centra, ochutnat jídla, kde se nechává vyniknout chuť hlavní suroviny, ale i jídla, která jsou tak pálivá, až se vám zatočí hlava.

Můžete jít na tradiční představení pekingské opery, ale i na divokou rave party. V Číně může být uspokojeno srdce dobrodruha, ale i těch, kteří si potrpí na komfortnější cestování. 

Průvodce pro tebe napsal Renata .
Víza
Vízum za 2 700 Kč
Komplexní informace k vízové povinnosti si přečtěte níže.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
duben - říjen
Zima je plná smogu, léto dle lokalit až nesnesitelně horké.
Více o počasí
Letenky od
12 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 1x za měsíc a ušetříš cca 42 %.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před hod
Navrhni úpravu