Průvodce státem
Čína
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Víza a povinnosti v Číně

Vízum

Od 29.10.2018 není možné vyřídit vízum na velvyslanectví, nově žádosti vyřizuje vízové centrum v Praze-Karlíně (ulice Sokolovská 663/163). Vízum navíc zdražuje z 1.600 Kč na celkových 2.700 Kč. Změna se týká pouze žádostí podávaných v Praze. Velvyslanectví v Bratislavě i nadále vydává víza za starých podmínek.

K získání víza je potřeba vyplněná žádost o vízum s nalepenou fotografií. Přečtěte si žádost pořádně a nic nevynechejte! Pokud kolonku nevyplňujete, musíte ji PROŠKRTNOUT.

  • Itinerář cesty – čím přesnější, tím větší šance k přijetí žádosti,
  • potvrzení rezervace ubytování – itinerář cesty musí být podložen dokladem o rezervaci hotelu. Pokud plánujete nocovat ve vlaku, je dobré to do itineráře uvést,
  • kopie pasu, 
  • zpáteční letenka (či rezervace letenky),
  • cestovní pojištění,
  • aktuální výpis z vlastního účtu se zůstatkem dokládajícím dostatečné finanční prostředky na cestu (100 USD/den),
  • pokud jste pracující: originál potvrzení o zaměstnání + souhlas zaměstnavatele s čerpáním dovolené, OSVČ: aktuální výpis z živnostenského rejstříku, studenti: originál potvrzení o studiu.

Od roku 2016 není nutné předkládat výpis z účtu a potvrzení o zaměstnání/studiu.

Dále mohou požadovat další dokumenty a navíc se požadavky mohou měnit, proto je vždy dobré podívat se na konkrétní požadavky na web ambasády, kde si také můžete stáhnout potřebný formulář. Dále při podávání žádosti u osob mladších 18 let (i pokud cestují s rodiči) musí být dodány další dokumenty.

Pozor na platnost pasu: pas musí být platný nejméně půl roku po vypršení platnosti víza.     

V roce 2016 byla sjednocena cena za víza, která činí pro všechny druhy víz 60 EUR 2.700 Kč. Platíte v době podání žádosti na přepážce vízového centra v hotovosti nebo platební kartou. V případě žádostí podaných na ambasádě v Bratislavě cena zůstává stejná, tedy 60 EUR.

Bezvízový tranzit přes Čínu

Cestujete-li přes Čínu do další země, v určitých městech lze využít tranzitních víz zdarma. Většinou se jedná o maximálně 144hodinový pobyt, v případě vícenásobného přestupu pak pouze o 24hodinový tranzit. Uvedená politika je možná využít pouze při tranzitu do třetí země, tedy například na cestě z Prahy do Austrálie s přestupem v Číně. 

Pozor! Vzhledem k četným výjimkám čtěte více v našem samostatném článku o přestupu v Číně.

Víza „on-arrival“ na ostrově Hainan

Podle podmínek v databázi vízových povinností Timatic lze po příletu na letiště Haikou (HAK) na ostrově Hainan využít politiky víz „on-arrival“, tedy bez nutnosti vyřizování předem z velvyslanectví. Podmínkou je pobyt maximálně 15 dní a přílet přímým mezinárodním letem (tj. bez přestupu na jiném letišti v Číně). Cena víza je stanovena na 168 CNY a lze platit pouze v místní měně.

30denní víza zdarma na ostrově Hainan

Napříč internetem narazíte na spoustu zaručených informací, že na celém ostrově Hainan můžete od července 2019 pobývat až 30 dní bez víz. To je sice pravda, ale pouze za podmínky, že si celý pobyt zarezervujete přes místní cestovní kancelář. Kromě složité logistiky a jazykové bariéry vyřízení přes místní cestovku není výhodné ani finančně. Vždy vyjde levněji si zaplatit standardní vízum a cestu po ostrově si naplánovat na vlastní pěst.

Očkování

Pokud do Číny cestujete ze zemí Subsaharské Afriky a Latinské Ameriky (i pokud v dané zemi máte pouze transfer), je nezbytné mít v mezinárodním očkovacím průkazu potvrzení o očkování proti žluté zimnici. Pokud uplynulo od návštěvy těchto zemí více jak 7 dní, tak by očkování nemělo být vyžadováno.

Celní předpisy

Dovážet do země pro neobchodní účely a pro osobní potřebu se smí zboží v přiměřené míře. Dovážet do země je zakázáno: všechny druhy zbraní, munice a výbušnin, falešné peníze a ceniny, všechny druhy silných jedů, materiály všeho druhu (například filmy, fotky, CD, audio a video kazety, DVD, paměťová média, tiskoviny, které by mohly poškodit čínskou politiku, ekonomiku, kulturu nebo etiku), živá zvířata (kromě psů a koček) a živé rostliny, drogy a nebezpečné návykové a psychotropní látky. Dále také potraviny, léky a další produkty pocházející z oblastí zasažených epidemií, které mohou být škodlivé pro zdraví lidí či zvířat. Dále se nesmí dovážet nebezpečné bakterie, rostliny, zvířata a jiné výrobky z epidemií zasažených oblastí.

Vyvážet ze země je zakázáno: všechny předměty, jež podléhají zákazu dovozu do ČLR (výše uvedený odstavec), materiály všeho druhu, které podléhají utajení, vzácné kulturní historické předměty a tiskoviny, které nejsou volně prodejné, vzácné živočichy a rostliny včetně semen a vzorků.

Informace na: www.mzv.cz.

Nejlidnatější země světa plná kontrastů

O Číně se často mluví jako o zemi kontrastů a je tomu skutečně tak. V Číně můžete navštívit krásnou neposkvrněnou přírodu, ale i moderní metropole, chudý venkov i obrovská nákupní centra, ochutnat jídla, kde se nechává vyniknout chuť hlavní suroviny, ale i jídla, která jsou tak pálivá, až se vám zatočí hlava.

Můžete jít na tradiční představení pekingské opery, ale i na divokou rave party. V Číně může být uspokojeno srdce dobrodruha, ale i těch, kteří si potrpí na komfortnější cestování. 

Průvodce pro tebe napsal Renata .
Víza
Vízum za 2 700 Kč
Komplexní informace k vízové povinnosti si přečtěte níže.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
duben - říjen
Zima je plná smogu, léto dle lokalit až nesnesitelně horké.
Více o počasí
Letenky od
12 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 1x za měsíc a ušetříš cca 42 %.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před měs
Navrhni úpravu