Cookovy ostrovy
Cookovy ostrovy

Doprava na Cookovo ostrovech

Jak na Cookovy ostrovy

Nejjednodušší způsob, jak se z Prahy dopravit na Cookovy ostrovy, je jednoznačně přes Nový Zéland. Ideální je zakoupit letenky do Aucklandu a zvlášť dokoupit letenky na Rarotongu. V akci je možné sehnat zpáteční letenku kolem 300 NZD s odletem z Aucklandu. 

Na okolní ostrovy je jen jediná možnost, jak se na ně dostat, a to letecky s Air Rarotonga. Ceny jsou po celý rok téměř stejné a ve srovnání s letenkami z Nového Zélandu se mohou zdát ceny přemrštěné. Pokud si můžete dovolit riskovat, je možné koupit letenky přímo v kanceláři na Rarotonze. Někdy jsou k dostání levněji, ale hrozí riziko, že na daný den budou vyprodané, případně naopak cenově nevýhodné.

Jak se nejlépe dopravovat

Veřejná doprava

Na hlavním ostrově Rarotonga funguje autobusová doprava. Jízdenky se kupují u řidiče. Cena za jednosměrnou jízdenku činí 5 dolarů, zpáteční 8 dolarů. Za zavazadlo zaplatíte poplatek 2 dolary. Autobus jezdí kolem celého ostrova z jednoho bodu buď po směru hodinových ručiček, nebo opačně. Celé objetí ostrova trvá zhruba hodinu. První autobus vyjíždí v 7:00 ráno a poslední ve 23:00 večer. Výjimkou jsou neděle a státní svátky. Přesnost na minuty nečekejte, ale jinak je autobus spolehlivý a zastaví vám, kde si řeknete.

Půjčení motorky/skútru

Nejběžnějším dopravním prostředkem na Cookových ostrovech je skútr či motorka. Jeho půjčení se pohybuje kolem 15–30 NZD. Některé půjčovny mají helmu a pojištění v ceně, některé si účtují extra poplatek. Pozor! Aby vám na Cookových ostrovech půjčili motorku, musíte si nechat vystavit místní licenci na její řízení. Tu vám udělají pouze na policejní stanici v hlavním městě Avarua na ostrově Rarotonga! Pokud nemáte řidičský průkaz na motorku, je nutné projít celým procesem (včetně testů), který vyjde na 90 NZD. V opačném případě vás místní licence bude stát jen 20 NZD a je platná 31 dní. Nenechte se také překvapit, že se jezdí na levé straně.

Půjčení auta

Další možností, jak se po ostrovech pohybovat, je půjčení si auta, které stojí 50–100 NZD na den. Při plánování si promyslete, zda auto využijete a zda se vám jeho půjčení vyplatí. Silnice kolem hlavního ostrova je dlouhá jen 32 km.

Půjčení kola

Mimo vnitrozemí Rarotongy jsou Cookovy ostrovy rovinaté, tedy ideální pro jízdu na kole. Za půjčení kola na 1 den zaplatíte 15–20 dolarů. Na Rarotonze si také můžete půjčit elektrokolo, toto „zpestření“ je však téměř nejdražším způsobem dopravy – 1 den na elektrokole vás vyjde na 38 NZD.

Chystáš se na Cookovy ostrovy?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.