Cookovy ostrovy
Cookovy ostrovy

Peníze a ceny na Cookovo ostrovech

Dolar Cookových ostrovů

Cookovy ostrovy mají Novozélandský dolar, ale i jejich vlastní měnu, kterou však nevyměníte nikde jinde než právě na ostrovech. 

Směnárny a platba kartou

Na ostrově Rarotonga se nachází přibližně 16 bankomatů a 2 další na ostrově Aitutaki. Pokud si nestihnete vyměnit peníze předem, můžete to rovnou udělat po příletu na letišti, kde se nachází směnárna. Platit kartou ve větších podnicích lze, jen je v některých případech účtován poplatek několika procent z platby. Vyplatí se proto mít u sebe také hotovost, kterou využijete i při nákupech na místních trzích.

Kolik co stojí

Sehnat ubytování na ostrově Rarotonga je snadné a na výběr je od luxusních resortů, až po levné hostely (nejlevnější 20 NZD na osobu za noc ve společné místnosti). Na Aitutaki jsou ceny vyšší, respektive neexistuje zde žádný low-budget hostel. Pokud však nechcete bydlet v drahém hotelu, doporučujeme hledat na airbnb a můžete tak bydlet u místních obyvatel, a tak i místo lépe poznat.

I u stravování je zde široký výběr, od luxusních restaurací až po místní trhy. Jednou z nejlevnějších možností jsou bistra (většinou kolem hlavní silnice), kde nabízí fish and chips či hamburger za cca 7–15 NZD, nebo stánky, kde prodávají sendviče, pokrmy z ryb, saláty, mořské plody, ale i smoothies. Průměrná cena za sendvič či hlavní jídlo činí 13 NZD. Některé stánky mají v názvu „café“, ale o běžnou kavárnu, kterou známe my, se nejedná, tak se nenechte zmást. Na Rarotonze nejvíce těchto stánků naleznete v hlavním městě Avarua kolem trhu. Tím se dostáváme k místnímu trhu, kde místní nabízí lokální pokrmy za 6–11 NZD, za slušné peníze tak dostanete velkou porci většinou kuřete nebo vepřového, místního špenátu, tara a případně dezert z banánu či kokosu. Speciálně na Aitutaki se na trh vyplatí jít hned po otevření (tedy po 6. hodině ráno), většina produktů se během brzkého rána vyprodá. 

Supermarkety nabízí dovážené zboží ze Zélandu a Austrálie, většinou několikanásobně dráž, ale jsou i výjimky, kdy se dá najít levný produkt. Spoléhat se ale na to nedá a vařit si po celou dobu dovolené nebude v tomto případě nejlepší nápad. Pivo je zde na místní poměry levné, a to od 2,5 NZD.

Zpáteční autobusová jízdenka vás vyjde na 8 NZD, půjčení skútru 15–30 NZD na den, auto 50–100 NZD. Cena benzinu se pohybuje kolem 2,08 NZD za litr, nafta 2,09 (červen 2018).

Spropitné a smlouvání

Pravidla jako na Novém Zélandu – spropitné se neočekává a o ceně se nesmlouvá.

Jak ušetřit

Stravujte se na místních trzích, kam choďte brzy ráno. Vyhněte se turistickému nočnímu trhu (na Rarotonze), kde sice možná ochutnáte některé místní jídlo, ale porce bude malá a cena vysoká oproti lokálnímu trhu. Někdy je možné narazit na neplánovanou akci místních, kde si před dům postaví stůl a prodávají navařené jídlo (velká porce za 5 NZD). Ovoce se dá nakoupit u stánků u silnice, případně najít na stromě nebo pod stromem (Pozor! Hodně pozemků není oploceno, neznamená to však, že stromy/plody nikomu nepatří).

Vodu není potřeba kupovat v obchodech!!! Kolem celého ostrova najdete stanice s pitnou vodou, kterou si stačí natočit do vlastní lahve. Ušetříte jak vy, tak i planeta od zbytečných plastů.

Zkuste se zeptat ve vašem ubytování, zda nenabízí půjčování dopravního prostředku. Cena tak může být výhodnější než v běžných půjčovnách. Ve více lidech se vyplatí půjčení auta, pokud se potřebujete jen přemístit z místa na místo, je nejlevnější variantou autobus.

Může se vám také hodit leták se slevovými kupony, který je buď dostupný volně na letišti, v informačním centru nebo na recepci vašeho ubytování.

Denní rozpočty

Rozpočet vaší cesty závisí na velkém množství faktorů, a to hlavně na počtu cestujících, délce pobytu, výběru potravin/způsobu stravování a samozřejmě na typu ubytování. Denní výdaje pro sólo cestovatele na ostrově Rarotonga, který chce co nejvíc ušetřit, může vypadat následovně: 

Nízkorozpočtový cestovatel využije zpáteční jízdenku autobusem 8 NZD, za noc v hostelu utratí 20 NZD, jídlo na celý den ho vyjde na 16 NZD (snídaně plechovka pečených fazolí ze supermarketu 2 NZD, oběd sendvič koupený na trhu 6 NZD, večeře hamburger 8 NZD). Celkem tedy utratí 44 novozélandských dolarů na den/osobu.

Pokud vyloučíte hostely, můžete se ubytovat přes airbnb za 90–200 NZD za noc pro 2 osoby nebo v hotelu či resortu, kde je cenové rozpětí od 100 do 800 NZD. Ceny se mohou podle sezony lišit.

Chystáš se na Cookovy ostrovy?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

1 komentář

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele jirikursa
jirikursa
před 6 měs

Jestli stojí Hamburger 8 NZD? Byl jsem v 10/2018 a verte nebo ne, levneji nez za cca 300 CZK jste nekoupili nejlevnejsi Hamburger ze stanku od Black Rock pres Avarua po Muri Beach. Prumerna, velice prumerna vecere stala okolo 700-1000 CZK. V sekci penize a ceny nikde nevidim, ze v obchodech (pokud vylozene nejdete do jednoho supermarketu) ve vetsine pripadu ani nejsou uvedene ceny a nechate se tak “podat”, co prijde na pokladne pri placeni. Cigarety okolo 500 CZK, lahev vina nejmene 400. Autobusy si prakticky vzdy jedou jak chteji, mistni Maorove jsou na turisty uz vylozene alergicti - v drtive vetsine absolutne neusluzni, otraveni, kdyz se slusne zeptate atd….Shrnuti: Krasny ostrov s nejobeznejsim a nejmene prijemnym obyvatelstvem, ktere jsem asi nejen ja zazil, absolutne prepalene ceny nekolikanasobne prevysujici standard i mistniho bohace… stravil jsem zde skoro tri tydny a jako velky nadsenec cestovani, ktery pocita s jakymkoliv ocekavanym i neocekavanym musim rici, ze Cookovy ostrovy byly pro me jednim velkym zklamanim.