Cookovy ostrovy
Cookovy ostrovy

Kultura a lidé na Cookovo ostrovech

Historie v kostce

Prvními osidlovateli Cookových ostrovů byli v 8. století Maoři. Evropané spatřili poprvé ostrov až v 16. století. Hlavní ostrov Rarotonga byl však objeven až v 18. století, a to Jamesem Cookem, podle něhož později byly ostrovy pojmenovány. 

Od roku 1965 jsou Cookovy ostrovy samosprávním územím Nového Zélandu. 

Lidé 

Přestože se Cookovy ostrovy spravují samy, jejich obyvatelé jsou občany Nového Zélandu. 81 % obyvatel jsou místní Maoři a přistěhovalci ze sousedních polynéských ostrovů, 16 % jsou míšenci a malou minoritou jsou běloši. Většina obyvatel se hlásí k místní Křesťanské církvi Cookových ostrovů.

Svátky

Kromě i nám známých svátků (Nový rok, Velikonoce a Vánoce) slaví obyvatelé některé svátky Nového Zélandu (Anzac day, královniny narozeniny), ale také několik místních svátků. Jejich oslava může být zajímavým zpestřením vaší návštěvy. 

Jazyk

Oficiálním jazykem ostrovů je maorština a angličtina.

Turismus

Nejturističtějším místem Cookových ostrovů je jednoznačně hlavní ostrov Rarotonga. Nečekejte zde davy turistů, je zde plno míst, kde nikoho nepotkáte. Již mnoho let sem většina turistů míří z Nového Zélandu, Austrálie a USA. Tím se i tato destinace stala oblíbeným místem pro podnikatele z těchto zemí, čímž se Rarotonga může pyšnit tím, že je místem, kde naleznete ubytovací i stravovací zařízení na vysoké úrovni. Dále také obchody a další služby, díky nimž se tento ostrov stal tak turisticky populárním. 

Druhým nejnavštěvovanějším ostrovem je Aitutaki, kde se nachází údajně nejkrásnější laguna na světě. Oproti Rarotonze zde panuje atmosféra vesnického charakteru – na malém ostrově se všichni místní mezi sebou znají a s úsměvem na tváři vás zdraví už zdálky. Vzhledem k velikosti ostrova je tu menší výběr služeb, ale pořád zde naleznete vše potřebné. 

Geografie

 Ostrovy tvoří severní skupina (největších ostrovů je 7), čítá celkem 28 km² a jižní skupina – 212 km² (8 největších ostrovů). Některé jsou velmi nízké, díky korálovým útesům velmi těžko přístupné. Ostatní jsou vysoké a porostlé hustou vegetací.

Rarotonga – největší a nejhustěji osídlený ostrov. Nachází se zde hlavní město Avarua a letiště, na něž přiletíte a z něhož se dá přeletět na menší níže uvedené ostrovy. 

Aitutaki – druhý nejnavštěvovanější ostrov, známý podle laguny, která je údajně nejhezčí na světě.

Atiu – nazývá se ostrovem ptáků. Můžete se zde vydat na průzkum jeskyní nebo džungle.

Mitiaro – malinký ostrov známý hlavně pro svá sladkovodní jezera, v nichž žijí úhoři.

Chystáš se na Cookovy ostrovy?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.