Willemstad
Curaçao

Doprava na Curaçau

Jak na Curaçao

Na ostrov se dá dopravit v zásadě dvěma způsoby. Prvním je okružní plavba výletní lodí po Karibiku, na Curaçau má zastávku opravdu mnoho plaveb. Tím druhým je pak pochopitelně letecká doprava. Z Evropy létají přímé linky KLM z Amsterdamu, avšak nejlevnější možnost skýtají charterové letenky společnost TUI Netherlands, které výjimečně můžou klesnout i k hranici 10.000 Kč.

Zajímavostí je, že z blízkých ostrovů Aruba nebo Bonaire neexistuje žádné lodní spojení. Pro menší trajekty je moře příliš bouřlivé a větší lodě by se nenaplnily. Jedinou možností je tak využít velmi frekventované letecké spojení, z Aruby i Bonaire se létá v průměru 10-15x za den a cena jednosměrné letenky se pohybuje okolo 70 USD. Rezervujte vždy přímo na webech místních aerolinek:

Jak se nejlépe dopravovat

Na ostrově Curaçao se jezdí vpravo. Provoz bývá mírný a hustší je pouze v hlavním městě Willemstadu v dopravní špičce. Pro cesty po ostrově si vystačíte s veřejnou dopravou, která vás dopraví na nejznámější a nejobydlenější místa, ale pokud chcete být flexibilní a dostat se opravdu všude, je třeba si půjčit auto nebo motorku. 

Na Klein Curaçao se dostanete lodí pouze v rámci organizovaných denních výletů, kdy se cena orientačně pohybuje okolo 100 dolarů.

Půjčení auta

Pro začátek je třeba připomenout, že pokud vyjedete mimo hlavní město na sever, očekávejte mírně volnější styl řízení místních bez určitých pravidel, na která můžete být zvyklí. Z Willemstadu na sever vede hlavní silnice vnitrozemím, přičemž před Christoffelpark národním parkem se rozdvojuje a tvoří okruh kolem parku. Na západním pobřeží vede část podél pobřeží. Na jih od hlavního města se budete vydávat stěží, protože se tam prostě a jednoduše nic nenachází.

Auto si můžete půjčit buď rovnou na letišti Hato, nebo v některé z půjčoven ve městě. Stačí se informovat na recepci hotelu. Některé mají rovnou svoji vlastní minipůjčovnu. Hojně se využívá také půjčení skútru.

Budete potřebovat mezinárodní řidičský průkaz.

Ceny půjčovného se pohybují od 20 do 40 dolarů za den. Litr benzinu stojí přibližně 25 Kč.

Veřejná doprava

Nejlevnější variantou pro cestování po ostrově je veřejná doprava formou autobusů. Najdete zde dvě varianty této dopravy. 

První je klasický autobus, který znáte, s pravidelným jízdním řádem. Jeho problém však je, že přesné časy se píší pouze při odjezdu ze dvou hlavních konečných ve Willemstadu. Z ostatních zastávek není možné jakkoliv zjistit čas odjezdu, na webu dopravního podniku najdete vždy jen časy ze stanic Punda a Otrobanda, přičemž kvůli provozu a rozdílným časům přestávek ani nelze zhruba dopočítat časy odjezdů z jiných stanic.

Druhou možností je forma vanů nebo shuttle autobusů, které mají na předním skle napsáno na ceduli, odkud kam jedou.

Odjíždí ze 2 hlavních nádraží. Jedno se nachází v části jménem Punda blízko pošty a druhé nalezneme v části Otrobanda. Pokud bydlíte v Punda a chcete se dostat do Otrobanda či naopak, doporučujeme mírnou časovou rezervu. Po cestě se nachází most Queen Emma na pontonech a může se stát, že zrovna nebude v provozu (bude proplouvat loď a most na chvíli – až 45 minut odstraní). V takovém případě je hned vedle mostu k dispozici zdarma převoz, na který si můžete chvíli počkat.

Označení zastávky nejdete jen na nejznámějších místech a jízdní řád nehledejte. Je pouze na hlavních nádražích. Pokud chcete zastavit, tak ve vanu to musíte oznámit řidiči a v autobuse zataháte za šňůrku u střechy a tím zazvoníte.

Cena se pohybuje od 1,70 do 2,20 NAFL za jednu cestu. Záleží na délce trasy. Autobusy jsou moderní a klimatizované a z konečných Punda a Otrobanda obvykle vyjíždějí přesně podle jízdního řádu.

Chystáš se na Curaçao?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Sammett
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.