Willemstad
Curaçao

Kultura a lidé na Curaçau

Historie v kostce

Původními obyvateli tohoto ostrova byli Aravakové (původní indiánský kmen). V roce 1499 poprvé spatřila ostrov španělská expedice, která zotročila původní obyvatele jako levnou pracovní sílu. Roku 1634, kdy Nizozemsko získalo nezávislost od Španělska, začali holandští obyvatelé obsazovat ostrov. Během 18. a 19. století byl ostrov střídavě v rukách Britů, Francouzů a Holanďanů. Po konci Napoleonských válek v roce 1815 se vrátil Holandsku a ti v roce 1863 zrušili otroctví.

Na začátku 20. století byla na ostrově objevena ropa a ta se stala hlavním bohatstvím a zároveň pracovní příležitostí. Curaçao získalo vlastní vládu v roce 1954 jako součást Nizozemských Antil.

V současné době je autonomní zemí Nizozemského království.

Lidé

V celkovém počtu 154.000 obyvatel (cca 69x méně než v Česku) převládají Afričané z Karibiku. Dále, vzhledem ke své minulosti, zde najdeme menšiny z Latinské Ameriky, Holandska, Francie, jižní a východní Asie.

Největší zastoupení v náboženském vyznání mají římští katolíci, a to 73 %.

Svátky

Mezi hlavní svátky, stejně jako v České republice, patří Velikonoce, Vánoce, Nový rok a Svátek práce. Dále se slaví v únoru Svátek karnevalu, v dubnu narozeniny krále, v červenci Národní den vlajky a hymny Curaçaa a v neposlední řadě 10. 10. Den nezávislosti Curaçaa.

Kultura

Můžeme navštívit řadu sportovních, hudebních či gastronomických akcí. Např. Restaurant Week. Obecně je kultura západní a překvapí nás tu jen málo věcí.

Jazyk

Oficiálními jazyky jsou holandština, angličtina a papiamentu – portugalská kreolština. Úředním jazykem je holandština, přičemž většina obyvatel mluví alespoň dvěma jazyky. Nejvíce se mluví papiamentu, není však žádný problém se dorozumět anglicky

Minislovníček – papiamentu:

  • Vítejte – Bon bini
  • Jak se máte? – Con ta bai?
  • Děkuji – Danki
  • Prosím – Fabor
  • Na shledanou – Ayo

Turismus

Turismus hraje v ekonomice tohoto ostrova velkou roli, avšak není na něm tolik závislý jako ostatní karibské ostrovy. Curaçao hraje prim v Karibiku v počtu turistů ze zaoceánských lodí. Je také vyhledáván potápěči kvůli korálovým útesům dosažitelným bez lodi. Podél pobřeží se nachází nespočet zálivů a takřka netknutých pláží různých velikostí.

Geografie

Curaçao, jenž tvoří hlavní ostrov a neobydlený ostrov Klein Curaçao, je společně nazýván s přilehlými ostrovy Aruba a Bonaire jako ABC. Nejvyšším bodem je Sint Christoffelberg s výškou 375 m. n. m. nacházející se na severu hlavního ostrova.

Celková rozloha Curaçaa je asi 177x menší než rozloha ČR a odpovídá zhruba velikosti Prahy či Andorry.

Chystáš se na Curaçao?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Sammett
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.