Průvodce státem
Curaçao
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Kultura a lidé na Curaçau

Historie v kostce

Původními obyvateli tohoto ostrova byli Aravakové (původní indiánský kmen). V roce 1499 poprvé spatřila ostrov španělská expedice, která zotročila původní obyvatele jako levnou pracovní sílu. Roku 1634, kdy Nizozemsko získalo nezávislost od Španělska, začali holandští obyvatelé obsazovat ostrov. Během 18. a 19. století byl ostrov střídavě v rukách Britů, Francouzů a Holanďanů. Po konci Napoleonských válek v roce 1815 se vrátil Holandsku a ti v roce 1863 zrušili otroctví.

Na začátku 20. století byla na ostrově objevena ropa a ta se stala hlavním bohatstvím a zároveň pracovní příležitostí. Curaçao získalo vlastní vládu v roce 1954 jako součást Nizozemských Antil.

V současné době je autonomní zemí Nizozemského království.

Architektura ve Willemstadu

Lidé

V celkovém počtu 154.000 obyvatel (cca 69x méně než v Česku) převládají Afričané z Karibiku. Dále, vzhledem ke své minulosti, zde najdeme menšiny z Latinské Ameriky, Holandska, Francie, jižní a východní Asie.

Největší zastoupení v náboženském vyznání mají římští katolíci, a to 73 %.

Svátky

Mezi hlavní svátky, stejně jako v České republice, patří Velikonoce, Vánoce, Nový rok a Svátek práce. Dále se slaví v únoru Svátek karnevalu, v dubnu narozeniny krále, v červenci Národní den vlajky a hymny Curaçaa a v neposlední řadě 10. 10. Den nezávislosti Curaçaa.

Kultura

Můžeme navštívit řadu sportovních, hudebních či gastronomických akcí. Např. Restaurant Week. Obecně je kultura západní a překvapí nás tu jen málo věcí.

Jazyk

Oficiálními jazyky jsou holandština, angličtina a papiamentu – portugalská kreolština. Úředním jazykem je holandština, přičemž většina obyvatel mluví alespoň dvěma jazyky. Nejvíce se mluví papiamentu, není však žádný problém se dorozumět anglicky

Minislovníček – papiamentu:

  • Vítejte – Bon bini
  • Jak se máte? – Con ta bai?
  • Děkuji – Danki
  • Prosím – Fabor
  • Na shledanou – Ayo

Turismus

Turismus hraje v ekonomice tohoto ostrova velkou roli, avšak není na něm tolik závislý jako ostatní karibské ostrovy. Curaçao hraje prim v Karibiku v počtu turistů ze zaoceánských lodí. Je také vyhledáván potápěči kvůli korálovým útesům dosažitelným bez lodi. Podél pobřeží se nachází nespočet zálivů a takřka netknutých pláží různých velikostí.

Želva při šnorchlování

Geografie

Curaçao, jenž tvoří hlavní ostrov a neobydlený ostrov Klein Curaçao, je společně nazýván s přilehlými ostrovy Aruba a Bonaire jako ABC. Nejvyšším bodem je Sint Christoffelberg s výškou 375 m. n. m. nacházející se na severu hlavního ostrova.

Celková rozloha Curaçaa je asi 177x menší než rozloha ČR a odpovídá zhruba velikosti Prahy či Andorry.

Léčivý ostrov Curaçao

Curaçao je ostrov v jižní části Karibského moře ležící přibližně 65 km severně od pobřeží Venezuely. Skládá se z hlavního ostrova a neobydleného ostrova Klein Curaçao.

Tato bývalá španělská a holandská kolonie, donedávna patřící do rozpadnuvších se Nizozemských Antil, je lákadlem hlavně pro potápěče či osoby vyznávající šnorchlování díky bohatému podmořskému životu a průzračně modré vodě. Pokud tento ostrov navštívíte, můžete být svědky velmi neobvyklé přírody.

Průvodce pro tebe napsal Sammett
Víza
90 dní zdarma
Razítko zdarma získáš po příletu na letišti.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
celoročně
Celoroční destinace díky poloze mimo hurikánové oblasti.
Více o počasí
Letenky od
17 500 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 1x do roka a ušetříš cca 24 %.
Akční nabídky
Avatar uživatele Sammett
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 3 měs
Navrhni úpravu