Průvodce státem

Curaçao

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

Léčivý ostrov Curaçao

Curaçao je ostrov v jižní části Karibského moře ležící přibližně 65 km severně od pobřeží Venezuely. Skládá se z hlavního ostrova a neobydleného ostrova Klein Curaçao.

Tato bývalá španělská a holandská kolonie, donedávna patřící do rozpadnuvších se Nizozemských Antil, je lákadlem hlavně pro potápěče či osoby vyznávající šnorchlování díky bohatému podmořskému životu a průzračně modré vodě. Pokud tento ostrov navštívíte, můžete být svědky velmi neobvyklé přírody.

Průvodce pro tebe napsal Sammett
Víza
90 dní zdarma
Turistická víza získáš po příletu na letišti na Arubě.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
celoročně
Celoroční destinace díky poloze mimo hurikánové oblasti.
Více o počasí
Letenky od
16 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 1x do roka a ušetříš cca 24 %.
Akční nabídky

Praktické tipy na Curaçao

Zavřít boční panel

Kultura a lidé

Historie, lidé, jazyk a svátky

Historie v kostce

Původními obyvateli tohoto ostrova byli Aravakové (původní indiánský kmen). V roce 1499 poprvé spatřila ostrov španělská expedice, která zotročila původní obyvatele jako levnou pracovní sílu. Roku 1634, kdy Nizozemsko získalo nezávislost od Španělska, začali holandští obyvatelé obsazovat ostrov. Během 18. a 19. století byl ostrov střídavě v rukách Britů, Francouzů a Holanďanů. Po konci Napoleonských válek v roce 1815 se vrátil Holandsku a ti v roce 1863 zrušili otroctví.

Na začátku 20. století byla na ostrově objevena ropa a ta se stala hlavním bohatstvím a zároveň pracovní příležitostí. Curaçao získalo vlastní vládu v roce 1954 jako součást Nizozemských Antil.

V současné době patří do Nizozemského království.

Architektura ve Willemstadu

Lidé

V celkovém počtu 154.000 obyvatel (cca 69x méně než v Česku) převládají Afričané z Karibiku. Dále, vzhledem ke své minulosti, zde najdeme menšiny z Latinské Ameriky, Holandska, Francie, jižní a východní Asie.

Největší zastoupení v náboženském vyznání mají římští katolíci, a to 73 %.

Svátky

Mezi hlavní svátky, stejně jako v České republice, patří Velikonoce, Vánoce, Nový rok a Svátek práce. Dále se slaví v únoru Svátek karnevalu, v dubnu narozeniny krále, v červenci Národní den vlajky a hymny Curaçaa a v neposlední řadě 10. 10. Den nezávislosti Curaçaa.

Kultura

Můžeme navštívit řadu sportovních, hudebních či gastronomických akcí. Např. Restaurant Week.Obecně je kultura západní a překvapí nás tu jen málo věcí.

Jazyk

Oficiálními jazyky jsou holandština, angličtina a papiamentu – portugalská kreolština. Úředním jazykem je holandština, přičemž většina obyvatel mluví alespoň dvěma jazyky. Nejvíce se mluví papiamentu.

Minislovníček – papiamentu:

 • Vítejte – Bon bini
 • Jak se máte? – Con ta bai?
 • Děkuji – Danki
 • Prosím – Fabor
 • Nashledanou – Ayo

Turismus

Turismus hraje v ekonomice tohoto ostrova velkou roli, avšak není na něm tolik závislý jako ostatní karibské ostrovy. Curaçao hraje prim v Karibiku v počtu turistů ze zaoceánských lodí. Je také vyhledáván potápěči kvůli korálovým útesům dosažitelným bez lodi. Podél pobřeží se nachází nespočet zálivů a takřka netknutých pláží různých velikostí.

Želva při šnorchlování

Geografie

Curaçao, jenž tvoří hlavní ostrov a neobydlený ostrov Klein Curaçao, je společně nazýván s přilehlými ostrovy Aruba a Bonaire jako ABC. Nejvyšším bodem je Sint Christoffelberg s výškou 375 m. n. m. nacházející se na severu hlavního ostrova.

Celková rozloha Curaçaa je asi 177x menší než rozloha ČR a odpovídá zhruba velikosti Prahy či Andorry.

Zavřít boční panel

Peníze a ceny

Měna, ceny a denní rozpočty

Nizozemsko-antilský gulden/florin

Místní měnou je nizozemsko-antilský gulden (NAFL nebo ANG), který se dělí na 100 centů. Bankovky mají hodnotu 5, 10, 20, 50 a 100. Běžně se dá všude platit americkými dolary, avšak mince nejsou akceptovány.

1 gulden/florin je přibližně 0,5 euro.

Gulden Nizozemských Antil

Směnárny a platba kartou

Eura a dolary můžete směnit po příletu na letišti nebo později v bance či jakékoli oficiální směnárně. Pokud máte ovšem dolary, tak nemusíte měnit na místní měnu, protože dolary jsou volně v oběhu. Euro je akceptováno pouze v některých hotelech a restauracích.

Všechny známé platební karty jsou akceptovány téměř všude po celém ostrově.

Pro výběr z bankomatu hledejte nápisy „Bankomatiko” nebo „Geldautomaat”. Najdete je na letišti nebo ve více obydlených oblastech.

Kolik co stojí

Potraviny jsou přibližně dvakrát tak dražší v porovnání s tuzemskými . Nejlevnější variantou jsou místní trhy nebo pouliční stánky. Taxi, hotely a ostatní aktivity patří k dražším položkám, naopak veřejná doprava je levná.

Příklad cen:

 • Lístek na autobus – 2 NAFL
 • Noc v hotelu – okolo 100 NAFL
 • 5l barel s vodou – 6 NAFL
 • sušenky – 5 NAFL
 • jídlo ve stánku – 5–10 NAFL
 • jídlo v restauraci – 15–50 NAFL

Spropitné a smlouvání

Je běžné dát portýrovi na letišti spropitné 1 NAFL za kufr, u taxi se tato částka pohybuje kolem 10 %. Ostatní služby (hotely, restaurace) mají spropitné již zahrnuto v ceně.

Smlouvá se pouze na trzích.

Jak ušetřit

Ze svého rozpočtu nejméně ukrojíte, pokud se nebudete stravovat v restauracích, ale využijete místní malé obchůdky a stánky, ve nichž najdete velkou různorodost. Můžete se najíst i na místních trzích Plaza Bieu. Nejlevnější variantou je příprava pokrmů ve vlastní kuchyňce.

Při cestování není nutné využívat taxíky, neboť i na nejsevernější část ostrova se dostanete autobusem do 1,5 hodiny při ceně lístků od 1,5 do 3 NAFL. Další variantou je pronájem auta nebo skútru. Je možné, že se s motorkou nedostanete úplně do všech míst kvůli zhoršené kvalitě vozovky.

Co se týče ubytování, tak je samozřejmě lepší se poohlížet dále od pobřeží či mimo hlavní turistické body.

Denní rozpočty

Pro lepší přehled jsme pro vás připravili 3 varianty denních rozpočtů.

Nejlevnější variantou je cestování autobusem, tudíž zde částka činí od 50 do 90 Kč, kde záleží na trase, kterou si vyberete. Dále pak ubytování v hotelu či apartmánu s kuchyňkou, kde si vaříte vlastní jídlo, vás vyjde přibližně na 1.500 Kč za noc pro 2 osoby. Výdaj za jídlo a vodu je za den přibližně 150 Kč. Denní náklady tak činí kolem 1.000 Kč osoba/den.

Uvedené příklady jsou pouze orientační a vždy, když plánujete rozpočet, mějte k dispozici minimálně 20 % z celkové sumy navíc pro nepředvídatelné případy.

Zavřít boční panel

Doprava

Silniční, železniční i letecká doprava

Jak na Curaçao

Na ostrov se dá dopravit v zásadě dvěma způsoby. Prvním je okružní plavba výletní lodí po Karibiku, na Curaçau má zastávku opravdu mnoho plaveb. Tím druhým je pak pochopitelně letecká doprava. Z Evropy létají přímé linky KLM z Amsterdamu, avšak nejlevnější možnost skýtají charterové letenky společnost TUI Netherlands, které výjimečně můžou klesnou i k hranici 10.000 Kč.

Jak se nejlépe dopravovat

Na ostrově Curaçao se jezdí vpravo. Provoz bývá mírný a hustší je pouze v hlavním městě Willemstadu v dopravní špičce. Pro cesty po ostrově si vystačíte s veřejnou dopravou, která vás dopraví na nejznámější a nejobydlenější místa, ale pokud chcete být flexibilní a dostat se opravdu všude, je třeba si půjčit auto nebo motorku.

Na Klein Curaçao se dostanete lodí pouze v rámci organizovaných denních výletů, kdy se cena orientačně pohybuje okolo 100 dolarů.

Loďka v Curacau

Půjčení auta

Pro začátek je třeba připomenout, že pokud vyjedete mimo hlavní město na sever, očekávejte mírně volnější styl řízení místních bez určitých pravidel, na která můžete být zvyklí. Z Willemstadu na sever vede hlavní silnice vnitrozemím, přičemž před Christoffelpark národním parkem se rozdvojuje a tvoří okruh kolem parku. Na západním pobřeží vede část podél pobřeží. Na jih od hlavního města se budete vydávat stěží, protože se tam prostě a jednoduše nic nenachází.

Auto si můžete půjčit buď rovnou na letišti Hato, nebo v některé z půjčoven ve městě. Stačí se informovat na recepci hotelu. Některé mají rovnou svoji vlastní minipůjčovnu. Hojně se využívá také půjčení skútru.

Budete potřebovat mezinárodní řidičský průkaz.

Ceny půjčovného se pohybují od 20 do 40 dolarů za den. Litr benzinu stojí přibližně 25 Kč.

Veřejná doprava

Nejlevnější variantou pro cestování po ostrově je veřejná doprava formou autobusů. Najdete zde dvě varianty této dopravy.

První je klasický autobus, který znáte, s pravidelným jízdním řádem. Místní je nazývají konvoi.

Druhou možností je forma vanů nebo shuttle autobusů, které mají na předním skle napsáno na ceduli, odkud kam jedou.

Odjíždí ze 2 hlavních nádraží. Jedno se nachází v části jménem Punda blízko pošty a druhé nalezneme v části Otrobanda. Pokud bydlíte v Punda a chcete se dostat do Otrobanda či naopak, doporučujeme mírnou časovou rezervu. Po cestě se nachází most Queen Emma na pontonech a může se stát, že zrovna nebude v provozu. V takovém případě je hned vedle mostu k dispozici zdarma převoz, na který si můžete chvíli počkat.

Označení zastávky nejdete jen na nejznámějších místech a jízdní řád nehledejte. Je pouze na hlavních nádražích. Pokud chcete zastavit, tak ve vanu to musíte oznámit řidiči a v autobuse zataháte za šňůrku u střechy a tím zazvoníte.

Cena se pohybuje od 1,5 do 3 NAFL za jednu cestu. Záleží na délce trasy. Můžete platit i dolary.

Zavřít boční panel

Jídlo

Typická jídla, nápoje a ceny

Kreolská kuchyně

Je nejbližší karibské a latinskoamerické kuchyni. Mezi nejznámější pokrmy patří stobá (nejčastěji dušené hovězí s různými ingrediencemi, například papája), guiambo (polévka z mořských plodů), kadushi (polévka z kaktusu) a spousta ryb a mořských plodů.

Tento ostrov je také domovem likéru Curaçao, který vznikl experimentováním místních s citrusovým ovocem laraha.

Curacao koktejl

Jak se stravovat jako místní

Místní speciality najdete v mnoha pouličních stáncích v hlavním městě. Nejvhodnějším místem je však Plasa Bieu blízko centra hlavního města v části Punda. Najdete zde široký výběr kreolské, karibské a cajunské kuchyně, kdy ceny se pohybují kolem 10 dolarů. Jídlo si pak sníte u stolů přímo na trhu. Atmosféra je k nezaplacení.

Obvyklé ceny v restauracích

V restauračních zařízeních najdete širokou škálu pokrmů nejen místní, ale i cizí kuchyně. Ochutnejte i místní specialitu, kterou je iguana.

Ceny se pohybují od 200 Kč do 700 Kč.

Zavřít boční panel

Aktivity

Městská turistika, pláže i nákupy

Pláže

Většinu pláží naleznete na západním pobřeží. V hlavním městě najdete velké pláže u resortů, které jsou většinou plné. Pokud se vydáte na sever, můžete se těšit z odlehlých pláží, kde máte své soukromí. Na většinu těchto míst se dostanete autobusem, případně můžete zkusit stopování.

Mezi nejznámější pláže patří Jan Thiel, Playa Mambo, Playa Cas Abou, Playa Porto Marie a Kenepa beach.

Pláže na Curacau

Šnorchlování

Stačí si vybrat pláž, nasadit šnorchl, brýle a ploutve a můžete se začít kochat životem pod vodou. Curaçao nabízí ideální podmínky

Doporučit mohu Grote Knip a Klein Knip. Grote Knip je větší pláž, která bývá o víkendu plná, zatímco Klein Knip je malá, klidná pláž. Obě jsou vzdáleny přibližně 2 km a propojeny silnicí.

Národní park Christoffel park

Christoffel park se nechází severozápadně od hlavního města Willemstad. Stačí, když naskočíte do autobusu směr Westpunt a po 40 minutách jste na místě.

V parku je 8 vyznačených stezek, přičemž nejzáživnější je výstup na nejvyšší bod ostrova Mount Christoffel, který nabízí spektakulární výhled na celý severní cíp ostrova. Očekávejte velmi náročný terén, který vás v kombinaci s horkem může velmi rychle vyčerpat. Některé trasy je možné projet autem.

Vstupné je 12 dolarů.

Výhled na Christoffel Park

Shete Boka park

Přilehlá oblast Christoffel parku pokrývá přibližně 10 km severního pobřeží. Na 10 plážích tu 3 druhy mořských želv kladou svá vajíčka. Nejznámější a nejoblíbenější zátokou je Boka Tabla, kde můžete pozorovat vlny bijící o skály. Projít se můžete po 2 stezkách.

Vstupné je 5,50 dolarů.

Návštěva pevností

Když na ostrov poprvé v roce 1634 připluli Holanďané, postavili na svou obranu několik pevností. Do současnosti se jich úplně nebo částečně zachovalo 8. Z některých se staly hotely, restaurace či obchody, z dalších pak muzeum či kanceláře.

 • Fort Amsterdam – nejdůležitější pevnost, která je zapsána v UNESCO. Nachází se v Punda a jsou v ní vládní kanceláře, protestantský kostel s muzeem.
 • Fort Beekenburg – jedna z nejvíce zachovalých pevností v celém Karibiku
 • Fort Nassau – sloužila jako signální a kontrolní věž v přístavu pro otvírání a zavírání mostu na pontonech. V současné době se v ní nachází restaurace.
 • Waterfort – množství restaurací s výhledem na moře

Cruise ship spotting

Do přístavu často připlouvají úžinou mezi Punda a Otrobanda obrovské zaoceánské lodě. Do města se vyrojí tisíce lidí, kteří bývají velkým zpestřením. Zážitkem je také noční odplouvání na širé moře.

Zavřít boční panel

Na co si dát pozor

Kriminalita a další nástrahy

Zdraví

Pokud cestujete na Curaçao, musíte mít klasické očkování, jako je např. tetanus, dále se doporučuje očkování proti žloutence typu A a břišní tyfus.

Byl zaznamenán také případ viru zika, a proto je doporučeno aplikovat repelent s vysokým obsahem DEET hlavně v nočních hodinách a v blízkosti vodních zdrojů.

Buďte také opatrní při šnorchlování. Můžete narazit na více či méně jedovaté ryby a jiné živočichy, a proto byste se neměli žádných dotýkat.

V každém případě si před cestou sjednejte cestovní pojištění.

Kriminalita

Během vašeho pobytu se může stát, že k vám přistoupí místní a bude vám nabízet marihuanu nebo hašiš. Všechny drogy jsou na Curaçau zakázané.

Dávejte si také pozor na kapesní krádeže, které však nejsou nijak častým jevem.

Důležité kontakty

Telefonní čísla, která by se vám během pobytu mohla hodit:

 • Nouzová situace – 917
 • Policie a hasiči – 911
 • Ambulance – 912
 • Pobřežní stráž – 913
 • Turistická policie – +5999 735 0044
Zavřít boční panel

Víza a povinnosti

Vízum, očkování a celní předpisy

Vízum

Při cestě na Curaçao nemusíte řešit víza. Víza obdržíte zdarma po příletu na mezinárodní letiště Hato, a to na maximální délku 90 dní.

Další dokumenty

Kromě platného cestovního pasu jsou po příletu kontrolovány tyto dokumenty:

 • zpáteční letenka
 • dostatek financí na celou dobu pobytu
 • rezervace ubytování

Očkování

Na Curaçao není potřeba žádné speciální očkování. Preventivně je doporučeno pouze očkování proti žloutence typu A a břišnímu tyfu.

Celní předpisy

Bezcelně lze dovést 200 ks cigaret, 50 doutníků, 250 gramů tabáku, 1 litr alkoholu, 2,25 litru vína a 3 litry piva. Při převozu léků pro vlastní účely by neměl nastat žádný problém.

Co vidět a navštívit na Curaçau

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy na Curaçau

Zavřít boční panel

Willemstad

Hlavní město, v němž najdete známky holandské architektury s neuvěřitelně barevnými domy. Tvoří ho 2 hlavní čtvrtě – Punda a Otrobanda, které jsou odděleny zálivem. V Punda se nachází nejstarší synagoga v západní hemisféře. Je zapsáno na seznamu UNESCO.

Zavřít boční panel

Jeskyně Hato

Nachází se blízko letiště. Chodili se sem ukrýt uprchlí otroci a původní indiáni, kteří zde zanechali jeskynní malby. Vstupné činí 8 dolarů.

Zavřít boční panel

Klein Curaçao

Pokud jste fanoušky šnorchlování nebo potápění, tak celodenní výlet na tento neobydlený ostrůvek nesmí chybět ve vašem itineráři. Je oblíbeným místem díky podvodním jeskyním a korálům.

Zavřít boční panel

Christoffel park

Únikem do přírody je tento park na severu ostrova. Je lehce přístupný. Určitě nesmíte vynechat výstup na nejvyšší bod ostrova.

Počasí a sezóny na Curaçau

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Curacao
Počasí stejné pro celý ostrov

30 °C

30 °C

30 °C

31 °C

32 °C

32 °C

32 °C

32 °C

33 °C

32 °C

31 °C

30 °C

Počasí

K návštěvě se můžete odhodlat kdykoliv během roku. Nejvíce srážek očekávejte v říjnu, listopadu a prosinci, kdy spadne v průměru kolem 90 mm srážek za měsíc. Po celý rok počítejte s denními teplotami kolem 30 °C.

Sezóny a kdy vyrazit

Nejvhodnější doba k návštěvě je od března do června s minimem srážek. Avšak i po zbytek roku na vás čeká dovolená se stejně vysokými teplotami, a pokud se poštěstí, tak i kapkou deště.

Skvělé akce na Curaçao

ušetříš až 24%
Akce starší 2 týdnů
3 starší akcí
Avatar uživatele Sammett
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před měs
Navrhni úpravu