Dánsko
Dánsko

Co dělat v Dánsku

Cyklistika

Dánsko je velice nížinatá země s průměrnou výškou sotva 30 m n. m. a díky tomu je zde velice populární cyklistika. Půjčovny kol jsou skoro na každém rohu a například v Kodani se pořádají i organizované vyjížďky na kole za účelem poznání města. Celkem v Dánsku naleznete přes 12.000 km cyklostezek. Podle průzkumů 9 z 10 Dánů vlastní kolo a 37 % z nich na něm každodenně jezdí do práce.

Pokud už budete unaveni z ježdění na kole, tak si můžete sednout do nějaké z vyhlášených restaurací v Kodani, navštívit zábavní park Tivoli (obdoba vídeňského Prateru) a nebo si užít projížďku lodí po místních kanálech.

Zábavní park Legoland

Mimo Kodaň je obrovským lákadlem nejen pro děti nejstarší Legoland na světě, který se nachází ve městě Billund.

Pátrání po historii

I milovníci historie si v Dánsku přijdou na své, neboť zde naleznete řadu hradů, zámků, kostelů a paláců. Za zmínku stojí například hrady Frederiksborg a Rosenborg či palác Christiansborg. Za návštěvu určitě stojí také kostel Spasitele, který se nachází na umělém ostrově Christianshavn v Kodani a z jehož věže je vidět až na 7.845 m dlouhý Öresundský most, spojující Kodaň se švédským Malmö.

Národní parky

Projeli jste se na kole z vašeho hotelu do centra Kodaně do nějaké z vyhlášených kaváren, odpoledne jste si užili zábavu na atrakcích v parku Tivoli, další den jste navštívili Legoland a stále se ptáte, co ještě v Dánsku lze zažít či podniknout? Pokud ano, tak je odpověď více než jasná – navštivte překrásnou dánskou přírodu. Dánsko má 4 národní parky, z nichž největší nese jméno Vadehavet. V zemi naleznete také řadu zoologických zahrad, například v Odensee nebo v Aalborgu, velmi oblíbený je také safari park v Knuthenborgu.

Rybolov

Dánsko je také zemí zaslíbenou pro rybáře. Je zde spousta potoků a jezer, která oplývají štikami, okouny a pstruhy. Kromě toho se nabízí téměř nekonečné možnosti rybaření na mořském břehu. K nejběžnějším druhům mořských ryb patří treska, makrela, platýs a mořský pstruh. Příznivci muškaření najdou nejlepší místa na jutských řekách.

visitdenmark.com/east-jutland/nature/denmarks-national-parks

Pláže

Byť Dánsko leží poměrně dost na severu, přes léto je zde velice oblíbené koupání. Na 7.300 km dlouhém pobřeží je dostatek místa pro každého. Nejvyhledávanější jsou pláže na západním pobřeží Jutska od Skagen na severu po Romo na jihu, Grenen ve městě Skagen, Norrestange Strand v Holbaku, Revkrogen Strand v Korsoru, Bulbjerg ve Frostrupu či Middelfart Marina v Middelafrtu. Pokud zrovna není počasí na koupání v moři, tak nemusíte zoufat, jelikož každé větší město má aquapark nebo alespoň venkovní bazén s vyhříváním.

Chystáš se do Dánska?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele vojtech.kaiser
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.