Průvodce státem
Dánsko
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Aktivity v Dánsku

Cyklistika

Dánsko je velice nížinatá země s průměrnou výškou sotva 30 m n. m. a díky tomu je zde velice populární cyklistika. Půjčovny kol jsou skoro na každém rohu a například v Kodani se pořádají i organizované vyjížďky na kole za účelem poznání města. Celkem v Dánsku naleznete přes 12.000 km cyklostezek. Podle průzkumů 9 z 10 Dánů vlastní kolo a 37 % z nich na něm každodenně jezdí do práce.

Pokud už budete unaveni z ježdění na kole, tak si můžete sednout do nějaké z vyhlášených restaurací v Kodani, navštívit zábavní park Tivoli (obdoba vídeňského Prateru) a nebo si užít projížďku lodí po místních kanálech.

Zábavní park Legoland

Mimo Kodaň je obrovským lákadlem nejen pro děti nejstarší Legoland na světě, který se nachází ve městě Billund.

Pátrání po historii

I milovníci historie si v Dánsku přijdou na své, neboť zde naleznete řadu hradů, zámků, kostelů a paláců. Za zmínku stojí například hrady Frederiksborg a Rosenborg či palác Christiansborg. Za návštěvu určitě stojí také kostel Spasitele, který se nachází na umělém ostrově Christianshavn v Kodani a z jehož věže je vidět až na 7.845 m dlouhý Öresundský most, spojující Kodaň se švédským Malmö.

Národní parky

Projeli jste se na kole z vašeho hotelu do centra Kodaně do nějaké z vyhlášených kaváren, odpoledne jste si užili zábavu na atrakcích v parku Tivoli, další den jste navštívili Legoland a stále se ptáte, co ještě v Dánsku lze zažít či podniknout? Pokud ano, tak je odpověď více než jasná – navštivte překrásnou dánskou přírodu. Dánsko má 4 národní parky, z nichž největší nese jméno Vadehavet. V zemi naleznete také řadu zoologických zahrad, například v Odensee nebo v Aalborgu, velmi oblíbený je také safari park v Knuthenborgu.

Rybolov

Dánsko je také zemí zaslíbenou pro rybáře. Je zde spousta potoků a jezer, která oplývají štikami, okouny a pstruhy. Kromě toho se nabízí téměř nekonečné možnosti rybaření na mořském břehu. K nejběžnějším druhům mořských ryb patří treska, makrela, platýs a mořský pstruh. Příznivci muškaření najdou nejlepší místa na jutských řekách.

visitdenmark.com/east-jutland/nature/denmarks-national-parks

Pláže

Byť Dánsko leží poměrně dost na severu, přes léto je zde velice oblíbené koupání. Na 7.300 km dlouhém pobřeží je dostatek místa pro každého. Nejvyhledávanější jsou pláže na západním pobřeží Jutska od Skagen na severu po Romo na jihu, Grenen ve městě Skagen, Norrestange Strand v Holbaku, Revkrogen Strand v Korsoru, Bulbjerg ve Frostrupu či Middelfart Marina v Middelafrtu. Pokud zrovna není počasí na koupání v moři, tak nemusíte zoufat, jelikož každé větší město má aquapark nebo alespoň venkovní bazén s vyhříváním.

Nejmenší evropská severská země s nejšťastnějším obyvatelstvem

Dánsko je nejmenší z evropských severských zemí. Leží na Jutském poloostrově a na stovkách ostrovů a ostrůvků v okolí, z nichž největší je Sjælland, na němž se nachází i hlavní město Kodaň a soustřeďuje se zde nejvíce obyvatel, protože 6 z 10 Dánů osidluje právě území kodaňské aglomerace. Dánsko má dvě autonomní území – Faerské ostrovy a Grónsko, tento celek se pak nazývá Dánské království. Dánsko patří do EU, zatímco Faerské ostrovy a Grónsko tam nepatří. Jediným pevninským sousedem Dánska je Německo, dalšími zeměmi v těsné blízkosti jsou Polsko, Norsko a Švédsko.

Dánové patří k nejšťastnějším národům na světě a není se čemu divit, protože kvalita života v Dánsku je podle celosvětových statistik jedna z nejvyšších. Dánsko je země Hanse Christiana Andersena, země ikonické stavebnice lego, můžete se zde kochat nádhernými přírodními scenériemi, malebnými vesničkami na venkově nebo navštěvovat starobylé hrady a pevnosti připomínající dřívější vliv Vikingů. Dánsko je posedlé kvalitním designem, detaily a dokonalým zpracováním i v něčem tak všedním, jako je kodaňské metro nebo dánské vlaky. 

Kodaň sama o sobě je opravdovou výkladní skříní Dánska a každý si zde přijde na své. Pokud vás omrzí dánský venkov, tak můžete strávit (nejen) v Kodani noc v jednom z místních nejvyhlášenějších barů, nebo alespoň při teplém letním večeru navštívit s přáteli nějakou z místních restaurací, protože ty mají nejvíce michelinských hvězd ze všech měst severní Evropy. Noční život je v dánských velkých městech velice pestrý a často je k němu i nějaký kulturní doprovod. Dánsko je zkrátka ideální zemí prakticky pro každého cestovatele, jedinou vadou na kráse jsou místní poměrně vysoké ceny.

Průvodce pro tebe napsal vojtech.kaiser
Víza
Na občanku
V rámci Schengenu cestuješ pouze na občanský průkaz.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
duben - září
V Dánsku je podobné klima České republice, méně sněhu i deště.
Více o počasí
Letenky od
2 500 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 2x za měsíc a ušetříš cca 51 %.
Akční nabídky
Avatar uživatele vojtech.kaiser
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu