Zavřít boční panel

Bezpečnost v Dánsku

Zdraví

Na návštěvu Dánska nepotřebujete žádné speciální očkování, postačí si zkontrolovat platnost vašeho pravidelného očkování, případně se nechat přeočkovat. Konzumace vody z kohoutku se bát nemusíte, voda je pitná, pokud není uvedeno jinak. Občané ČR mají v Dánsku na základě předložení Evropského zdravotního průkazu nárok na nezbytnou zdravotní péči. Pro cestování se doporučuje uzavřít komerční cestovní pojištění.

Kriminalita

Bezpečnostní situace na území Dánska je poměrně dobrá. Nicméně tak jako všude na světě, i v Dánsku musíte být ostražitější na místech s vyšší koncentrací lidí – letiště, přístavy, nádraží, veřejná doprava, obchodní domy. Je skoro vyloučeno, aby vás napadl nebo okradl Dán. Velký pozor si však dávejte na přistěhovalce, neboť počet jimi spáchaných přestupků a trestných činů se v posledních letech téměř zdvojnásobil. Tento problém se v Dánsku snaží dlouhodobě řešit, zatím však ne zcela úspěšně. V Kodani se nedoporučuje chodit v noci sám do oblasti Christianie a do uliček v okolí hlavního nádraží.

Riziko katastrof

Riziko přírodních katastrof v Dánsku je velmi mizivé. Se silnou tektonickou činností se zde nesetkáte, žádné tajfuny či tornáda zde nehrozí. Maximálně vás v zimě může zastihnout silné sněžení, docela podobné jako u nás v ČR.

Internet a elektřina

Wifi najdete v téměř ve všech hotelech, restauracích a samozřejmě nechybí ani na letišti. Pokud byste chtěli najít nějakou blízkou wifi zdarma, můžete použít například tuto aplikaci https://play.google.com/store/apps/details?id=io.wifimap.wifimap&hl=cs. Podobných aplikací je celá řada a jsou samozřejmě i pro uživatele iOS. Jelikož je Dánsko členem EU, tak zde můžete nově používat svůj datový tarif za stejnou cenu jako u nás. Pokud tedy máte měsíčně například 500 MB dat, tak je můžete používat i při návštěvě Dánska bez jakéhokoli příplatku. Napětí v elektrické síti je 220V/50Hz, ploché zásuvky s dvěma kulatými kolíky jsou kompatibilní s českými, avšak oproti nim mají větší hloubku, což slouží jako ochrana dětí. Žádný adaptér tedy není potřeba.

Důležité kontakty

  • Tísňové volání (první pomoc, policie, požární služba): 112
  • Velvyslanectví ČR v Kodani: +45/39101810
  • Mezinárodní telefonní předvolba: +45

Nejmenší evropská severská země s nejšťastnějším obyvatelstvem

Dánsko je nejmenší z evropských severských zemí. Leží na Jutském poloostrově a na stovkách ostrovů a ostrůvků v okolí, z nichž největší je Sjælland, na němž se nachází i hlavní město Kodaň a soustřeďuje se zde nejvíce obyvatel, protože 6 z 10 Dánů osidluje právě území kodaňské aglomerace. Dánsko má dvě autonomní území – Faerské ostrovy a Grónsko, tento celek se pak nazývá Dánské království. Dánsko patří do EU, zatímco Faerské ostrovy a Grónsko tam nepatří. Jediným pevninským sousedem Dánska je Německo, dalšími zeměmi v těsné blízkosti jsou Polsko, Norsko a Švédsko.

Dánové patří k nejšťastnějším národům na světě a není se čemu divit, protože kvalita života v Dánsku je podle celosvětových statistik jedna z nejvyšších. Dánsko je země Hanse Christiana Andersena, země ikonické stavebnice lego, můžete se zde kochat nádhernými přírodními scenériemi, malebnými vesničkami na venkově nebo navštěvovat starobylé hrady a pevnosti připomínající dřívější vliv Vikingů. Dánsko je posedlé kvalitním designem, detaily a dokonalým zpracováním i v něčem tak všedním, jako je kodaňské metro nebo dánské vlaky. 

Kodaň sama o sobě je opravdovou výkladní skříní Dánska a každý si zde přijde na své. Pokud vás omrzí dánský venkov, tak můžete strávit (nejen) v Kodani noc v jednom z místních nejvyhlášenějších barů, nebo alespoň při teplém letním večeru navštívit s přáteli nějakou z místních restaurací, protože ty mají nejvíce michelinských hvězd ze všech měst severní Evropy. Noční život je v dánských velkých městech velice pestrý a často je k němu i nějaký kulturní doprovod. Dánsko je zkrátka ideální zemí prakticky pro každého cestovatele, jedinou vadou na kráse jsou místní poměrně vysoké ceny.

Průvodce pro tebe napsal vojtech.kaiser
Víza
Na občanku
V rámci Schengenu cestuješ pouze na občanský průkaz.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
duben - září
V Dánsku je podobné klima České republice, méně sněhu i deště.
Více o počasí
Letenky od
2 500 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 2x za měsíc a ušetříš cca 51 %.
Akční nabídky
Avatar uživatele vojtech.kaiser
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu