Dánsko
Dánsko

Bezpečnost v Dánsku

Zdraví

Na návštěvu Dánska nepotřebujete žádné speciální očkování, postačí si zkontrolovat platnost vašeho pravidelného očkování, případně se nechat přeočkovat. Konzumace vody z kohoutku se bát nemusíte, voda je pitná, pokud není uvedeno jinak. Občané ČR mají v Dánsku na základě předložení Evropského zdravotního průkazu nárok na nezbytnou zdravotní péči. Pro cestování se doporučuje uzavřít komerční cestovní pojištění.

Kriminalita

Bezpečnostní situace na území Dánska je poměrně dobrá. Nicméně tak jako všude na světě, i v Dánsku musíte být ostražitější na místech s vyšší koncentrací lidí – letiště, přístavy, nádraží, veřejná doprava, obchodní domy. Je skoro vyloučeno, aby vás napadl nebo okradl Dán. Velký pozor si však dávejte na přistěhovalce, neboť počet jimi spáchaných přestupků a trestných činů se v posledních letech téměř zdvojnásobil. Tento problém se v Dánsku snaží dlouhodobě řešit, zatím však ne zcela úspěšně. V Kodani se nedoporučuje chodit v noci sám do oblasti Christianie a do uliček v okolí hlavního nádraží.

Riziko katastrof

Riziko přírodních katastrof v Dánsku je velmi mizivé. Se silnou tektonickou činností se zde nesetkáte, žádné tajfuny či tornáda zde nehrozí. Maximálně vás v zimě může zastihnout silné sněžení, docela podobné jako u nás v ČR.

Internet a elektřina

Wifi najdete v téměř ve všech hotelech, restauracích a samozřejmě nechybí ani na letišti. Pokud byste chtěli najít nějakou blízkou wifi zdarma, můžete použít například tuto aplikaci https://play.google.com/store/apps/details?id=io.wifimap.wifimap&hl=cs. Podobných aplikací je celá řada a jsou samozřejmě i pro uživatele iOS. Jelikož je Dánsko členem EU, tak zde můžete nově používat svůj datový tarif za stejnou cenu jako u nás. Pokud tedy máte měsíčně například 500 MB dat, tak je můžete používat i při návštěvě Dánska bez jakéhokoli příplatku. Napětí v elektrické síti je 220V/50Hz, ploché zásuvky s dvěma kulatými kolíky jsou kompatibilní s českými, avšak oproti nim mají větší hloubku, což slouží jako ochrana dětí. Žádný adaptér tedy není potřeba.

Důležité kontakty

  • Tísňové volání (první pomoc, policie, požární služba): 112
  • Velvyslanectví ČR v Kodani: +45/39101810
  • Mezinárodní telefonní předvolba: +45

Chystáš se do Dánska?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele vojtech.kaiser
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.