Nejmenší evropská severská země s nejšťastnějším obyvatelstvem

Dánsko je nejmenší z evropských severských zemí. Leží na Jutském poloostrově a na stovkách ostrovů a ostrůvků v okolí, z nichž největší je Sjælland, na němž se nachází i hlavní město Kodaň a soustřeďuje se zde nejvíce obyvatel, protože 6 z 10 Dánů osidluje právě území kodaňské aglomerace. Dánsko má dvě autonomní území – Faerské ostrovy a Grónsko, tento celek se pak nazývá Dánské království. Dánsko patří do EU, zatímco Faerské ostrovy a Grónsko tam nepatří. Jediným pevninským sousedem Dánska je Německo, dalšími zeměmi v těsné blízkosti jsou Polsko, Norsko a Švédsko.

Dánové patří k nejšťastnějším národům na světě a není se čemu divit, protože kvalita života v Dánsku je podle celosvětových statistik jedna z nejvyšších. Dánsko je země Hanse Christiana Andersena, země ikonické stavebnice lego, můžete se zde kochat nádhernými přírodními scenériemi, malebnými vesničkami na venkově nebo navštěvovat starobylé hrady a pevnosti připomínající dřívější vliv Vikingů. Dánsko je posedlé kvalitním designem, detaily a dokonalým zpracováním i v něčem tak všedním, jako je kodaňské metro nebo dánské vlaky. 

Kodaň sama o sobě je opravdovou výkladní skříní Dánska a každý si zde přijde na své. Pokud vás omrzí dánský venkov, tak můžete strávit (nejen) v Kodani noc v jednom z místních nejvyhlášenějších barů, nebo alespoň při teplém letním večeru navštívit s přáteli nějakou z místních restaurací, protože ty mají nejvíce michelinských hvězd ze všech měst severní Evropy. Noční život je v dánských velkých městech velice pestrý a často je k němu i nějaký kulturní doprovod. Dánsko je zkrátka ideální zemí prakticky pro každého cestovatele, jedinou vadou na kráse jsou místní poměrně vysoké ceny.

Víza
Na občanku
V rámci Schengenu cestuješ pouze na občanský průkaz.
Hlavní sezóna
duben - září
V Dánsku je podobné klima České republice, méně sněhu i deště.
Letenky od
2 500 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 2x za měsíc a ušetříš cca 51 %. Akční letenky do Dánska
Průvodce pro tebe napsal vojtech.kaiser

Praktické tipy před cestou do Dánska

Co vidět v Dánsku

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Dánsku

Mapa s místy co vidět a navštívit v Dánsku

Co dělat v Dánsku

Co dělat v Dánsku a kam na výlety po okolí? Sport, odpočinek, příroda, jak se zabavit s dětmi... seznam nejlepších aktivit pro Dánsko.

Počasí v Dánsku

Přehledně o počasí v Dánsku a teploty během roku. Kdy jet do Dánska na dovolenou, aby vám vyšlo počasí a nezmokli jste?

Doprava v Dánsku

Jak se dopravovat a cestovat v Dánsku? Cestování v Dánsku letadlem, vlakem, autobusem, autem či motorkou – co je lepší a kolik to stojí?

Peníze a ceny v Dánsku

Čím platit v Dánsku a jaké jsou ceny? Místní měna je Dánská koruna. Kde směnit peníze, lze platit kartou a kolik co stojí v Dánsku?
Aktuální kurz 1 kr = 3.36 Kč

Jídlo v Dánsku

Co ochutnat v Dánsku a jaká je tradiční kuchyně? Typická jídla, národní speciality a vše o tom, co se jí v Dánsku a kde se stravovat.

Kultura a lidé v Dánsku

Jak se mluví v Dánsku? Objev v krátkosti historii, kulturu, svátky a jiné užitečné informace jako kde leží Dánsko a jakou má rozlohu?

Bezpečnost v Dánsku

Je Dánsko bezpečné pro cestovatele? Zjistěte možná rizika, nemoci a úroveň bezpečnosti a kriminality v Dánsku + očkování a pojištění.

Víza v Dánsku

Je potřeba vízum a pas do Dánska? Zjistěte, kde a jak získat vízum (na letišti nebo ambasádě) a jaká je cena turistického víza do Dánska?

Další průvodce v Dánsku a okolí

Velkommen, min ven!
Vítej, příteli!
Kodaň
Průvodce městem
Vi venter på dig!
Už na tebe čekáme!
Aarhus
Průvodce městem
Hej!
Ahoj!
Švédsko
Průvodce zemí
Willkommen, mein Freund!
Vítej, příteli!
Německo
Průvodce zemí
Tutaj można cieszyć się nim!
Tady se ti bude líbit!
Polsko
Průvodce zemí

Cestopisy z Dánska od cestovatelů jako ty

Čtení na 5 minut
Adventní Kodaň
Avatar uživatele Martin Liška
Martin Liška 2019-12-04T21:13:43+01:00 0 komentářů
Dánsko 2019

Nejednou jsem na zdejších stránkách objevil povídání a jednodenním výletu do Kodaně. Bohužel, se zimním letovým řádem tahle možnost skončila, nebo jsem ji neobjevil. Ale zato jsem objevil letenky do…

Čtení na 4 minuty
Den v Kodani
David Černý 2019-11-26T20:43:29+01:00 0 komentářů
Dánsko 2019

Víkendový výlet do Dánska. Už několik let je jedním z mých snů vyrazit na sever, do Skandinávie. Když se tak v Říjnu objevil náhle volný víkend, rozhodl jsem se alespoň pro menší "ochutnávku" severu. Volba tentokrát padla na…

Čtení na 6 minut
Norsko autem 2: Podzimní chillout v Kodani
Avatar uživatele bohuslav.koukal
bohuslav.koukal 2019-10-13T13:56:21+02:00 0 komentářů
Dánsko 2019

Kodaňské hřbitovy, vyhlídky, lasagne, rybí trhy, horká čokoláda, svařák. Politicky angažovaná poznámka o ochraně klimatu included.. Ranní vstávání pro mě není, ale když chceme stihnout trajekt z Rostocku objednaný na pátou odpolední, nedá se svítit. Budík na půl sedmou, uvařit do termosky čaj (protože jsem včera vstal z postele a…

❤️ Oblíbené
Čtení na 21 minut
2 kilometry, 3 minuty
Kryštof Hájek 2019-09-18T22:55:26+02:00 4 komentáře
Evropa 2019

Jak jsem se „bláznovou stezkou“ vypravil na skotské Orkneje za nejkratším pravidelným letem na světě.. Když jsem se v březnu proletěl nejdelším letem světa ze Singapuru do New Yorku, bylo jasné, že někdy to musím vzít i z druhého konce. Unaven po cestovatelsky náročném prvním půlroce jsem další plány…

3 další cestopisy
Avatar uživatele vojtech.kaiser
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 14 dny
Navrhni úpravu