Průvodce státem

Dánsko

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +

Nejmenší evropská severská země s nejšťastnějším obyvatelstvem

Dánsko je nejmenší z evropských severských zemí. Leží na Jutském poloostrově a na stovkách ostrovů a ostrůvků v okolí, z nichž největší je Sjælland, na němž se nachází i hlavní město Kodaň a soustřeďuje se zde nejvíce obyvatel, protože 6 z 10 Dánů osidluje právě území kodaňské aglomerace. Dánsko má dvě autonomní území – Faerské ostrovy a Grónsko, tento celek se pak nazývá Dánské království. Dánsko patří do EU, zatímco Faerské ostrovy a Grónsko tam nepatří. Jediným pevninským sousedem Dánska je Německo, dalšími zeměmi v těsné blízkosti jsou Polsko, Norsko a Švédsko.

Dánové patří k nejšťastnějším národům na světě a není se čemu divit, protože kvalita života v Dánsku je podle celosvětových statistik jedna z nejvyšších. Dánsko je země Hanse Christiana Andersena, země ikonické stavebnice lego, můžete se zde kochat nádhernými přírodními scenériemi, malebnými vesničkami na venkově nebo navštěvovat starobylé hrady a pevnosti připomínající dřívější vliv Vikingů. Dánsko je posedlé kvalitním designem, detaily a dokonalým zpracováním i v něčem tak všedním, jako je kodaňské metro nebo dánské vlaky. 

Kodaň sama o sobě je opravdovou výkladní skříní Dánska a každý si zde přijde na své. Pokud vás omrzí dánský venkov, tak můžete strávit (nejen) v Kodani noc v jednom z místních nejvyhlášenějších barů, nebo alespoň při teplém letním večeru navštívit s přáteli nějakou z místních restaurací, protože ty mají nejvíce michelinských hvězd ze všech měst severní Evropy. Noční život je v dánských velkých městech velice pestrý a často je k němu i nějaký kulturní doprovod. Dánsko je zkrátka ideální zemí prakticky pro každého cestovatele, jedinou vadou na kráse jsou místní poměrně vysoké ceny.

Průvodce pro tebe napsal vojtech.kaiser
Víza
Na občanku
V rámci Schengenu cestuješ pouze na občanský průkaz.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
duben - září
V Dánsku je podobné klima České republice, méně sněhu i deště.
Více o počasí
Letenky od
2 500 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 2x za měsíc a ušetříš cca 51 %.
Akční nabídky

Praktické tipy do Dánska

Zavřít boční panel

Kultura a lidé

Historie, lidé, jazyk a svátky

Historie v kostce

Území dnešního Dánska bylo zpočátku osidlováno germánskými kmeny. V 6. až 7. století sem přicházeli Normané z jižní Skandinávie. Od té doby až do 11. stol. byli Dánové známi jako Vikingové – kolonizátoři, nájezdníci a obchodníci ve většině Evropy. V různých obdobích své historie Dánsko ovládalo území Anglie, Norska, Švédska, část baltského pobřeží a také území dnešního severního Německa. V 18. století reformy osvícenského absolutismu přispěly k průmyslové revoluci a k pozdější přeměně Dánska na konstituční monarchii, k níž došlo v roce 1849. Od konce první světové války má Dánsko polohu a rozlohu takovou, jakou ji známe dnes.

Malá mořská víla

Lidé

V Dánsku žije necelých 6 milionů obyvatel a 94 % z nich se hlásí k dánské národnosti. Dánsko se čím dál tím více stává multikulturní zemí, počet přistěhovalců se stále zvyšuje a nejvíce jich přichází z Turecka.

Svátky

 • 1. ledna – Nový rok
 • 9. dubna – Výročí okupace Dánska
 • 13. dubna – Zelený čtvrtek (pohyblivý svátek)
 • 14. dubna – Velký pátek (pohyblivý svátek)
 • 17. dubna – Velikonoční pondělí (pohyblivý svátek)
 • 1. května – Svátek práce
 • 5. května – Výročí osvobození Dánska
 • 12. května – Velký modlitební den (pohyblivý svátek)
 • 14. května – Nanebevstoupení Páně (pohyblivý svátek)
 • 4. června – Svatodušní neděle (pohyblivý svátek)
 • 5. června – Svatodušní pondělí (pohyblivý svátek)
 • 5. června – Den ústavy
 • 24. prosince – Štědrý den
 • 25. prosince – 1. svátek vánoční
 • 26. prosince – 2. svátek vánoční

Kultura

Hans Christian Andersen, Carl Nielsen, Lars Ulrich…

Jazyk

Úředním jazykem je dánština, která je dobře srozumitelná s norštinou a švédštinou. Anglicky se zde domluvíte bez problémů, ale u starších obyvatel s angličtinou tolik nepočítejte. U hranic s Německem (nejen) se můžete domluvit i německy, neboť zde žije menšina Němců.

Minislovníček:

 • Ahoj – Hej
 • Jak se máš? – Hvordan går det?
 • Mám se dobře – Jeg har det godt.
 • Na shledanou – Farvel
 • Ano – Ja
 • Ne – Nej
 • Promiňte, můžete mi pomoct? – Undskyld, ka du hjælpe mig?
 • Děkuji – Tak
 • Pardon, promiňte – Beklager
 • Mluvíte anglicky? – Taler du engelsk?
 • Nemluvím dánsky. – Jeg taler ikke dansk.
 • Kolik to stojí? – Hvor meget koster det?
 • Kde je …? – Hvor er …?
 • Odkud jste? – Hvor kommer du fra?
 • Jsem z … – Jeg er fra …

Turismus

Úroveň služeb (ubytování, doprava…) v Dánsku je na opravdu vysoké úrovni, čemuž bohužel odpovídá i cena. Dánsko je opravdu krásná země, jak již bylo napsáno v úvodu, a je to také země velmi bezpečná. Místní obyvatelé jsou k turistům velmi přívětiví a rádi vám pomohou. Dánsko se běžně nepotýká s diskriminací.

Geografie

Dánsko je s rozlohou 43.094 km² přibližně poloviční než ČR. Dánsko je nížinatá země (nejvyšší bod má jen 170 m n. m.) s velice členitým pobřežím, na němž jsou často vysoké útesy. K pevninskému Dánsku na Jutském poloostrově patří více než 400 ostrovů, z nichž největší jsou Sjælland a Fyn. Největší řekou je Gudenå. Západ země pokrývají vřesoviště a rašeliniště. Lesy zahrnují 11 % plochy země.

Zavřít boční panel

Peníze a ceny

Měna, ceny a denní rozpočty

Dánská koruna

Jednotkou měny je Dánská koruna (DKK), platit se však dá někdy i eurem. Jedna koruna je rozdělena na 100 øre. Mince mají hodnotu 50 øre a 1, 2, 5, 10, 20 korun, bankovky pak 50, 100, 200, 500, 1000 korun.

Dánská koruna

Směnárny a platba kartou

V Dánsku je směnáren dostatek, spíše je však hledejte ve větších městech. Vyhněte se směňování peněz na veřejných místech, jako jsou letiště a nádraží, kde bývá vždy horší kurz. Eura, libry či dolary směníte naprosto bez problému a při troše hledání najdete i směnárnu, kde si můžete směnit české koruny.

Platby kartou jsou v Dánsku zcela běžné. Nejpoužívanější jsou karty Visa, MasterCard, Cirrus a Plus. Placení kartou je jednoduché, výhodné (záleží však na vaší bance) a nemusíte u sebe stále nosit tolik hotovosti, o kterou by vás mohl někdo připravit – byť nutno uznat, že v Dánsku je to velice malá pravděpodobnost.

Kolik co stojí

Ceny v Dánsku jsou oproti ČR téměř 3x vyšší. Jsou však vyšší než v západní Evropě, ale nižší než ve Skandinávii. Nejlevněji nakoupíte na místních trzích, kde však nepočítejte s možností platby kartou, nebo ve velkých supermarketech.

Příklad cen:

 • Litr mléka – 23 Kč
 • 500 gramů bílého chleba – 55 Kč
 • Kilogram dánského sýra – 260 Kč
 • Kilogram hovězího masa – 290 Kč
 • Lahev vína střední kategorie – 195 Kč
 • Půl litru dánského piva – 48 Kč

(Ceny jsou v přepočtu z DKK na CZK a jsou pouze orientační)

Spropitné a smlouvání

Spropitné je již zahrnuto v ceně. V Dánsku se běžně nesmlouvá, můžete to zkusit maximálně v taxíku.

Jak ušetřit

Stejně tak jako téměř všude po světě se dá ušetřit hlavně na dopravě – nejezdit všude taxíkem, raději využívat veřejnou dopravu nebo chodit pěšky. V případě, že vás cestuje více, můžete si vypůjčit auto. Ušetřit se dá hodně i na jídle a to tím, že nebude chodit každý den do restaurace. Ideální je mít na ubytování kuchyňku, v případě kempu ohniště nebo plynový vařič a potraviny nakupovat v supermarketech nebo na místních trzích, díky čemuž ušetříte a ochutnáte místní čerstvé suroviny. Ušetřit můžete také při směňovaní peněz – vyhněte se hotelovým směnárnám a směnárnám na veřejných místech, jako jsou letiště a nádraží. Ušetřit můžete i koupí různých slevových karet, například Copenhagen Card: http://www.copenhagencard.com/ nebo Aarhus Card: http://www.visitaarhus.com/ln-int/denmark/see-more-pay-less/enjoy-aarhus-with-an-aarhuscard

Denní rozpočet

800 DKK/den: dvoulůžkový pokoj v levném hotelu, půjčení kola, 24h jízdenka na MHD v Kodani, jedno jídlo v levné restauraci.

800 DKK–1.500 DKK/den: dvoulůžkový pokoj v hotelu střední třídy, jízdenka na vlak z Kodaně do Aarhusu, tříchodové menu v restauraci střední třídy, vstup do muzea.

1.500 DKK a více: dvoulůžkový pokoj v luxusnějším hotelu, jídlo v lepší restauraci, půjčení auta (cca 600 DKK/den).

Zavřít boční panel

Doprava

Silniční, železniční i letecká doprava

Jak do Dánska

Do Dánska se můžete dopravit letecky, autobusem, po železnici a samozřejmě také autem. Nejběžnější způsob dopravy je letecká přeprava. Nejvýhodnější zpravidla bývá letět z Prahy do Kodaně s nízkonákladovou společností Norwegian. Za zpáteční letenky do Kodaně zpravidla zaplatíte 1.500–2.500 Kč. Využít můžete také služby ČSA na trasách Praha – Kodaň a Praha – Aarhus nebo služeb nízkonákladové společnosti Ryanair na trase Berlín – Billund.

Doprava po železnici se vyplatí pravděpodobně jen v případě, že jste železniční nadšenci. Čeká vás minimálně jeden přestup v Hamburku a celá cesta zabere 12 hodin. Do Kodaně vás z Prahy dopraví také autobusy RegioJet, cesta trvá 12 a půl hodiny. Cesta autem z Prahy do Kodaně se vyplatí, pouze pokud vás cestuje větší počet.

Nejrychlejší je cesta z Prahy přes Berlín do Rostocku a odtud trajektem do Gedseru a následně do Kodaně. Celá trasa měří přibližně 800 km a nejrychleji ji lze zvládnout asi za 10 hodin. Je však potřeba počítat s cenou trajektu (https://www.directferries.co.uk, https://www.scandlines.com) a mýtného v Dánsku.

Jak se nejlépe dopravovat

Vlakem

Dánsko je velice vyspělá země a tomu odpovídá kvalita i cena dopravy. V Dánsku je rozvinutá železniční síť a díky tomu se vlakem Dánských státních drah (https://www.dsb.dk/en/) dostanete téměř kamkoli. Jednou z nejfrekventovanějších tras je cesta z Kodaně do Aarhusu. Vlaky jezdí dvakrát za hodinu a jízdenka stojí 388 DKK.

Vlaky v Dánsku

Letecky

Za prakticky totožnou cenu si lze koupit na tu stejnou trasu letenku u Scandinavian Airlines. Tato aerolinka létá z Kodaně také do Aalborgu a Billundu. Letecká a železniční doprava je v zemi velice pohodlná, rychlá, ale také drahá.

Autobusy

Mnohem levněji vás téměř všude po Dánsku dopraví autobusy. Mezi Jutským poloostrovem a přilehlými ostrovy jezdí také řada trajektů. http://www.visitdenmark.co.uk/en-gb/denmark/ferry-routes/danish-ferry-routes.

Autem

Silnice v Dánsku jsou velice kvalitní a jsou ve výborném stavu. Najdete zde přes 1.100 km dálnic, na nichž se nemusí platit mýtné. To se musí platit pouze na některých mostech. Maximální povolená rychlost v obci je 50 km/h, mimo uzavřené obce pak 80 km/h a na dálnici by rychlost neměla překročit 110 km/h, někde je však povolena rychlost až 130 km/h. Pokud nepřijedete do Dánska vlastním autem, tak můžete využít jedné z mnoha autopůjčoven – ty se nachází vždy u letišť nebo u vlakových nádraží ve větších městech.

Zavřít boční panel

Jídlo

Typická jídla, nápoje a ceny

Dánská kuchyně

Dánská kuchyně sice nepatří mezi ty světově vyhlášené, ale to neznamená, že není chuťově výtečná a zajímavá. Hojně užívaným masem je samozřejmě maso rybí, jelikož je Dánsko přímořský stát, ale v oblibě mají Dánové také hovězí, vepřové a kuřecí. Na talíři se také často objevují husy a kachny. Mořské ryby se v Dánsku obvykle vaří a pak se podávají s ústřicovou omáčkou nebo hořčicí nebo jen polité máslem. Výjimkou však nejsou ani ryby dušené, pečené a smažené. Dánsko je navíc největším chovatelem prasat v Evropě.

Nejčastější přílohou k jídlům bývají brambory a zelenina. Dánové také vaří polévky, tradiční je polévka z piva a drůbků, zjemněná smetanou, nebo máslem a žloutky a různě ochucená. Někdy do ní přidávají ještě strouhaný či krémový sýr. Tradičním dánským pokrmem je smorrebrod, což je bohatě obložený sendvič s masem nebo dary moře, bohatě ozdobený zeleninou, vejci a dalšími přísadami.

Smorrebrod

Specialitami dánské kuchyně jsou obložené chlebíčky, vařené nebo karamelizované brambory, vařené červené zelí, pečené vepřové nebo kachní maso. Národním nápojem je pivo a mezi nejznámější značky patří Carlsberg a Tuborg. Oblíbeným nápojem je též glög, což je nápoj z vodky, cukru, oříšků, kandovaného ovoce, hrozinek a koření. Dalším oblíbeným nápojem je pak Gammel Dansk Bitter Dram, což je kořeněný bitter. Dánové také rádi a ve vysokém množství konzumují kávu a to kdykoli v průběhu dne a v různých formách.

Jak se stravovat jako místní

Pokud se chcete stravovat jako místní a ochutnat nějakou z dánských specialit (viz výše), není nic lepšího, než se místních zeptat na jejich oblíbenou restauraci. Ceny v restauracích jsou však poměrně dost vysoké. Pokud chcete ušetřit, můžete si takový smorrebrod připravit sami tak, že si na místních trzích nakoupíte čerstvé suroviny a na internetu si najdete recept. V Dánsku jsou také dosti oblíbené pouliční fastfoody, které nejsou tak drahé jako restaurace. V nich nabízený sortiment se však příliš nedá považovat za dánská jídla, neboť se jedná zpravidla o párky, hamburgery atd., které jsou podobné skoro všude po světě.

Obvyklé ceny v restauracích

Jak už zde bylo několikrát zmiňováno, ceny v dánských restauracích jsou opravdu vysoké. Na druhou stranu je ale potřeba říci, že restaurace jsou moderní, čisté a jídlo v nich je vždy velice kvalitní a chutné.

Ceny jídel:

 • Jídlo v obyčejné levné restauraci pro jednoho vyjde v přepočtu na 430 Kč
 • Tříchodové menu pro jednoho v lepší restauraci vyjde v přepočtu na 1.020 Kč
 • 0,33 litru Coca-coly nebo Pepsi v restauraci vyjde v přepočtu na 74 Kč
 • 0,33 litru vody v restauraci vyjde v přepočtu na 53 Kč
 • 0,5 litru domácího točeného piva v restauraci vyjde v přepočtu na 155 Kč
 • Menu v McDonald’s vyjde v přepočtu na 240 Kč
Zavřít boční panel

Aktivity

Městská turistika, pláže i nákupy

Cyklistika

Dánsko je velice nížinatá země s průměrnou výškou sotva 30 m n. m. a díky tomu je zde velice populární cyklistika. Půjčovny kol jsou skoro na každém rohu a například v Kodani se pořádají i organizované vyjížďky na kole za účelem poznání města. Celkem v Dánsku naleznete přes 12.000 km cyklostezek. Podle průzkumů 9 z 10 Dánů vlastní kolo a 37 % z nich na něm každodenně jezdí do práce. Pokud už budete unaveni z ježdění na kole, tak si můžete sednout do nějaké z vyhlášených restaurací v Kodani, navštívit zábavní park Tivoli (obdoba vídeňského Prateru) a nebo si užít projížďku lodí po místních kanálech.

Cyklisti v Kodani

Zábavní park Legoland

Mimo Kodaň je obrovským lákadlem nejen pro děti nejstarší Legoland na světě, který se nachází ve městě Billund.

Pátrání po historii

I milovníci historie si v Dánsku přijdou na své, neboť zde naleznete řadu hradů, zámků, kostelů a paláců. Za zmínku stojí například hrady Frederiksborg a Rosenborg či palác Christiansborg. Za návštěvu určitě stojí také kostel Spasitele, který se nachází na umělém ostrově Christianshavn v Kodani a z jehož věže je vidět až na 7.845 m dlouhý Öresundský most, spojující Kodaň se švédským Malmö.

Národní parky

Projeli jste se na kole z vašeho hotelu do centra Kodaně do nějaké z vyhlášených kaváren, odpoledne jste si užili zábavu na atrakcích v parku Tivoli, další den jste navštívili Legoland a stále se ptáte, co ještě v Dánsku lze zažít či podniknout? Pokud ano, tak je odpověď více než jasná – navštivte překrásnou dánskou přírodu. Dánsko má 4 národní parky, z nichž největší nese jméno Vadehavet. V zemi naleznete také řadu zoologických zahrad, například v Odensee nebo v Aalborgu, velmi oblíbený je také safari park v Knuthenborgu.

Rybolov

Dánsko je také zemí zaslíbenou pro rybáře. Je zde spousta potoků a jezer, která oplývají štikami, okouny a pstruhy. Kromě toho se nabízí téměř nekonečné možnosti rybaření na mořském břehu. K nejběžnějším druhům mořských ryb patří treska, makrela, platýs a mořský pstruh. Příznivci muškaření najdou nejlepší místa na jutských řekách.

http://www.visitdenmark.com/east-jutland/nature/denmarks-national-parks

Pláže

Byť Dánsko leží poměrně dost na severu, přes léto je zde velice oblíbené koupání. Na 7.300 km dlouhém pobřeží je dostatek místa pro každého. Nejvyhledávanější jsou pláže na západním pobřeží Jutska od Skagen na severu po Romo na jihu, Grenen ve městě Skagen, Norrestange Strand v Holbaku, Revkrogen Strand v Korsoru, Bulbjerg ve Frostrupu či Middelfart Marina v Middelafrtu. Pokud zrovna není počasí na koupání v moři, tak nemusíte zoufat, jelikož každé větší město má aquapark nebo alespoň venkovní bazén s vyhříváním.

Zavřít boční panel

Na co si dát pozor

Kriminalita a další nástrahy

Zdraví

Na návštěvu Dánska nepotřebujete žádné speciální očkování, postačí si zkontrolovat platnost vašeho pravidelného očkování, případně se nechat přeočkovat. Konzumace vody z kohoutku se bát nemusíte, voda je pitná, pokud není uvedeno jinak. Občané ČR mají v Dánsku na základě předložení Evropského zdravotního průkazu nárok na nezbytnou zdravotní péči. Pro cestování se doporučuje uzavřít komerční cestovní pojištění.

Kriminalita

Bezpečnostní situace na území Dánska je poměrně dobrá. Nicméně tak jako všude na světě, i v Dánsku musíte být ostražitější na místech s vyšší koncentrací lidí – letiště, přístavy, nádraží, veřejná doprava, obchodní domy. Je skoro vyloučeno, aby vás napadl nebo okradl Dán. Velký pozor si však dávejte na přistěhovalce, neboť počet jimi spáchaných přestupků a trestných činů se v posledních letech téměř zdvojnásobil. Tento problém se v Dánsku snaží dlouhodobě řešit, zatím však ne zcela úspěšně. V Kodani se nedoporučuje chodit v noci sám do oblasti Christianie a do uliček v okolí hlavního nádraží.

Riziko katastrof

Riziko přírodních katastrof v Dánsku je velmi mizivé. Se silnou tektonickou činností se zde nesetkáte, žádné tajfuny či tornáda zde nehrozí. Maximálně vás v zimě může zastihnout silné sněžení, docela podobné jako u nás v ČR.

Internet a elektřina

Wifi najdete v téměř ve všech hotelech, restauracích a samozřejmě nechybí ani na letišti. Pokud byste chtěli najít nějakou blízkou wifi zdarma, můžete použít například tuto aplikaci https://play.google.com/store/apps/details?id=io.wifimap.wifimap&hl=cs. Podobných aplikací je celá řada a jsou samozřejmě i pro uživatele iOS. Jelikož je Dánsko členem EU, tak zde můžete nově používat svůj datový tarif za stejnou cenu jako u nás. Pokud tedy máte měsíčně například 500 MB dat, tak je můžete používat i při návštěvě Dánska bez jakéhokoli příplatku. Napětí v elektrické síti je 220V/50Hz, ploché zásuvky s dvěma kulatými kolíky jsou kompatibilní s českými, avšak oproti nim mají větší hloubku, což slouží jako ochrana dětí. Žádný adaptér tedy není potřeba.

Důležité kontakty

 • Tísňové volání (první pomoc, policie, požární služba): 112
 • Velvyslanectví ČR v Kodani: +45/39101810
 • Mezinárodní telefonní předvolba: +45
Zavřít boční panel

Víza a povinnosti

Historie, lidé, jazyk a svátky

Vízum

Dánsko je součástí Evropské unie a Schengenského prostoru, tím pádem není třeba vízum či nějaké jiné povolení. Při pobytu do 3 měsíců není přihlašovací povinnost. Při pobytu delším než 3 měsíce je nutná registrace na příslušném úřadě státní správy. Od 1. května 2009 je občanům ČR otevřen dánský pracovní trh. Grónsko a Faerské ostrovy jsou autonomními součástmi Dánského království, nejsou však součástí EU a Schengenského prostoru. Občané EU mohou na turistické cesty do 90 dnů cestovat bez víza s platným pasem (cestovat pouze na občanský průkaz se nedoporučuje).

Celní předpisy

Dle platných předpisů může spotřebitel bez omezení dovézt a vyvézt při turistické cestě jakékoli zboží v libovolném množství pro osobní spotřebu. Výjimkou jsou tabákové výrobky, alkoholické nápoje a pohonné hmoty. Pro obecné vymezení osobní spotřeby byly stanoveny limity (na osobu):

 • 800 ks cigaret
 • 400 ks doutníčků
 • 200 ks doutníků
 • 1 kg tabáku
 • 10 l lihovin
 • 20 l aperitivu
 • 90 l vína (max. 60 l šumivého)
 • 110 l piva

Pro Grónsko a Faerské ostrovy platí jiné limity, neboť tyto autonomní území nejsou součásti EU a Schengenu. Více informací naleznete zde: http://www.mzv.cz/jnp/cz/encyklopedie_statu/evropa/dansko/cestovani/duty.html.

Co vidět a navštívit v Dánsku

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Dánsku

Zavřít boční panel

Kodaň

Jet do Dánska a nenavštívit Kodaň by byla obrovská chyba. Toto město je výkladní skříní celé země a centrem designu. Naleznete ty nejlepší restaurace v celém Dánsku, plno barů s bujarým nočním životem, kouzelné kavárny, druhý nejstarší zábavní park na světě, romantické kanály plné lodiček, muzea, kostely, zámky a téměř dokonalý systém městské hromadné dopravy. Na promenádě Langelinie v Kodani se nachází také jeden z největších symbolů Dánska – socha Malé mořské víly.

S plánováním cesty může pomoci i web visitcopenhagen.com.

Zavřít boční panel

Aarhus

Aarhus je druhé největší město Dánska a největší město na Jutském poloostrově. Dlouhodobě se snaží vystoupit ze stínu vychvalované Kodaně a zatím se mu to poměrně daří. Příliv zahraničních turistů se každoročně zvyšuje. Na rok 2017 je Aarhus Evropskou unií vyhlášen jako Evropské hlavní město kultury a Evropský region gastronomie, což mu též přidává na popularitě.

S místní historií se nejlépe seznámíte v malebném skanzenu Den Gamle By (Staré Město), kde uvidíte autentické historické domy z různých koutů země, z nichž bylo v letech 1927–1974 vytvořeno celé městečko, a řemeslníky v dobových kostýmech při práci. Rozhodně také zajeďte do Moesgaardu. Budova zdejšího muzea je možná futuristická, ale sbírky vynikajícím způsobem přibližují zdejší kulturní historii.

Aarhus prochází skutečnou revolucí ve stravování. Objevují se zde stále nové restaurace, kavárny, minipivovary a další stravovací zařízení, jež hostům poskytují vše, po čem touží. Možností je nepřeberné množství, od farmářských trhů až po luxusní podniky. Největší hladovce uspokojí pojízdné prodejny rychlého občerstvení, zatímco gurmáni si mohou vybrat ze tří restaurací, kterým byla v roce 2015 udělena hvězdička Michelin. Jedná se o restaurace Gastromé, Frederikshøj a SUBSTANS.

S plánováním cesty pomůže web visitaarhus.com.

Zavřít boční panel

Billund

Dánsko je neodmyslitelně spjato se stavebnicí lego. V Billundu se nachází nejstarší Legoland na světě, který byl otevřen již v roce 1968. Mezi hlavní atrakce patří obrovská socha indiána, socha Svobody a další miniatury, zejména s dánskou tematikou. V parku je také množství horských drah a vodních atrakcí. Legoland ročně navštíví na 2 miliony návštěvníků.

Web Legolandu legoland.dk.

Zavřít boční panel

Ribe

Poznejte středověkou architekturu a život Vikingů na jihu země v Ribe, nejstarším dánském městě. Projděte se úzkými dlážděnými uličkami, pochutnejte si na dánské kuchyni v půvabných restauracích v centru města a ponořte se do zdejší historické atmosféry.

Více na visitribe.com.

Zavřít boční panel

Bornholm

Bornholm je menší ostrov patřící Dánsku, který leží uprostřed Baltského moře, mezi Německem a Švédskem. Do Švédska je to ostatně z Bornholmu blíž než do domovského Dánska. Ostrov je jako stvořený pro odpočinek, jízdy na kole, procházky po lese a pro ochutnávání místních pochoutek. Jedná se o nejslunnější oblast Dánska, a proto Dánové ostrovu přezdívají také Slunečný ostrov.

Ostrov je pro ně speciálním místem – většina z nich tu strávila nejméně jednu dovolenou. Dá se tu koupat a slunit na některé z nádherných písečných pláží, které se táhnou v délce 30 km. Na zahraniční turisty zde prakticky nenarazíte, a tak si můžete užívat pravou dánskou atmosféru plnými doušky.

Více na visitdenmark.com.

Zavřít boční panel

Aalborg

Aalborg je čtvrté největší město Dánska a leží na severu Jutského poloostrova. Jednoznačně největším lákadlem je místní zoo s více než 1.500 zvířaty, která byla založena již v roce 1935. V Aalborgu naleznete také řadu muzeí, z nichž nejvýznamnější je Muzeum moderního umění a Lindholm Hoeje muzeum s přilehlým pohřebištěm z dob Vikingů. Nejlepší výhled na město budete mít z rohledny Aalborgtarnet.

Užitečné zdroj https://aalborgzoo.dk a http://www.visitaalborg.com.

Zavřít boční panel

Roskilde

Roskilde je menší dánské město ležící necelých 40 km od Kodaně. Od 11. do 15. století zde sídlili dánští králové a díky tomu má město velice bohatou historii. Nejvýznamnější památkou je katedrála v Roskilde, jejíž počátky sahají již do 12. století. Katedrála je zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO. V Roskilde můžete navštívit také řadu muzeí, z nichž nejzajímavější je Muzeum vikingských lodí a Muzeum hudby Ragnarock. Na přelomu června a července se v Roskilde každoročně koná druhý nejstarší hudební festival na světě. Festival běžně navštěvuje přes 100 tisíc lidí.

Zdroje:

Počasí a sezóny v Dánsku

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Kodaň
V malém Dánsku je podnebí všude stejné

0 °C

0 °C

3 °C

8 °C

13 °C

19 °C

21 °C

20 °C

16 °C

10 °C

5 °C

3 °C

Počasí

Dánské podnebí je oceánské s rostoucími kontinentálními vlivy směrem k Baltskému moři. Klima je mírné a teploty nedosahují žádných extrémů. Zimy jsou mírné a deštivé, léta příjemně teplá, nenechte se ale překvapit mlhou a větrným počasím. Průměrná teplota v nejteplejších měsících (červenec a srpen) činí přibližně 20 °C. Naopak nejchladnějším měsícem je leden s průměrnou teplotou těsně nad bodem mrazu.

Sezóny a kdy vyrazit

Ideální pro návštěvu země jsou měsíce mezi dubnem a říjnem, nejvíce turistů však přijíždí v nejteplejších, ale i nejdeštivějších měsících, kterými jsou červenec a srpen. Pokud se tedy chcete vyhnout návalu turistů a zároveň mít na vašem výletu dobré počasí, tak do Dánska vyrazte například v květnu nebo v září. Teploty v těchto měsících se pohybují lehce nad hranicí 15 °C. Do Dánska se nedoporučuje jezdit v rozmezí listopadu až března, kdy je horší počasí, dlouhé noci a řada turisticky atraktivních míst může být zavřena.

Skvělé akce do Dánska

ušetříš až 50%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 42%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 97%
Akce starší 2 týdnů
24 starších akcí
Avatar uživatele vojtech.kaiser
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 15 dny
Navrhni úpravu