Nejmenší evropská severská země s nejšťastnějším obyvatelstvem

Dánsko je nejmenší z evropských severských zemí. Leží na Jutském poloostrově a na stovkách ostrovů a ostrůvků v okolí, z nichž největší je Sjælland, na němž se nachází i hlavní město Kodaň a soustřeďuje se zde nejvíce obyvatel, protože 6 z 10 Dánů osidluje právě území kodaňské aglomerace. Dánsko má dvě autonomní území – Faerské ostrovy a Grónsko, tento celek se pak nazývá Dánské království. Dánsko patří do EU, zatímco Faerské ostrovy a Grónsko tam nepatří. Jediným pevninským sousedem Dánska je Německo, dalšími zeměmi v těsné blízkosti jsou Polsko, Norsko a Švédsko.

Dánové patří k nejšťastnějším národům na světě a není se čemu divit, protože kvalita života v Dánsku je podle celosvětových statistik jedna z nejvyšších. Dánsko je země Hanse Christiana Andersena, země ikonické stavebnice lego, můžete se zde kochat nádhernými přírodními scenériemi, malebnými vesničkami na venkově nebo navštěvovat starobylé hrady a pevnosti připomínající dřívější vliv Vikingů. Dánsko je posedlé kvalitním designem, detaily a dokonalým zpracováním i v něčem tak všedním, jako je kodaňské metro nebo dánské vlaky. 

Kodaň sama o sobě je opravdovou výkladní skříní Dánska a každý si zde přijde na své. Pokud vás omrzí dánský venkov, tak můžete strávit (nejen) v Kodani noc v jednom z místních nejvyhlášenějších barů, nebo alespoň při teplém letním večeru navštívit s přáteli nějakou z místních restaurací, protože ty mají nejvíce michelinských hvězd ze všech měst severní Evropy. Noční život je v dánských velkých městech velice pestrý a často je k němu i nějaký kulturní doprovod. Dánsko je zkrátka ideální zemí prakticky pro každého cestovatele, jedinou vadou na kráse jsou místní poměrně vysoké ceny.

Průvodce pro tebe napsal vojtech.kaiser
Víza
Na občanku
V rámci Schengenu cestuješ pouze na občanský průkaz.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
duben - září
V Dánsku je podobné klima České republice, méně sněhu i deště.
Více o počasí
Letenky od
2 500 Kč
Akční nabídky

Praktické tipy do Dánska

Co vidět a navštívit v Dánsku

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Dánsku

Zavřít boční panel

Kodaň

Jet do Dánska a nenavštívit Kodaň by byla obrovská chyba. Toto město je výkladní skříní celé země a centrem designu. Naleznete ty nejlepší restaurace v celém Dánsku, plno barů s bujarým nočním životem, kouzelné kavárny, druhý nejstarší zábavní park na světě, romantické kanály plné lodiček, muzea, kostely, zámky a téměř dokonalý systém městské hromadné dopravy. Na promenádě Langelinie v Kodani se nachází také jeden z největších symbolů Dánska – socha Malé mořské víly.

Průvodce městem Kodaň

Zavřít boční panel

Aarhus

Aarhus je druhé největší město Dánska a největší město na Jutském poloostrově. Dlouhodobě se snaží vystoupit ze stínu vychvalované Kodaně a zatím se mu to poměrně daří. Příliv zahraničních turistů se každoročně zvyšuje. Na rok 2017 je Aarhus Evropskou unií vyhlášen jako Evropské hlavní město kultury a Evropský region gastronomie, což mu též přidává na popularitě.

S místní historií se nejlépe seznámíte v malebném skanzenu Den Gamle By (Staré Město), kde uvidíte autentické historické domy z různých koutů země, z nichž bylo v letech 1927–1974 vytvořeno celé městečko, a řemeslníky v dobových kostýmech při práci. Rozhodně také zajeďte do Moesgaardu. Budova zdejšího muzea je možná futuristická, ale sbírky vynikajícím způsobem přibližují zdejší kulturní historii.

Aarhus prochází skutečnou revolucí ve stravování. Objevují se zde stále nové restaurace, kavárny, minipivovary a další stravovací zařízení, jež hostům poskytují vše, po čem touží. Možností je nepřeberné množství, od farmářských trhů až po luxusní podniky. Největší hladovce uspokojí pojízdné prodejny rychlého občerstvení, zatímco gurmáni si mohou vybrat ze tří restaurací, kterým byla v roce 2015 udělena hvězdička Michelin. Jedná se o restaurace Gastromé, Frederikshøj a SUBSTANS.

Průvodce městem Aarhus

Zavřít boční panel

Billund

Dánsko je neodmyslitelně spjato se stavebnicí lego. V Billundu se nachází nejstarší Legoland na světě, který byl otevřen již v roce 1968. Mezi hlavní atrakce patří obrovská socha indiána, socha Svobody a další miniatury, zejména s dánskou tematikou. V parku je také množství horských drah a vodních atrakcí. Legoland ročně navštíví na 2 miliony návštěvníků.

Web Legolandu legoland.dk.

Zavřít boční panel

Ribe

Poznejte středověkou architekturu a život Vikingů na jihu země v Ribe, nejstarším dánském městě. Projděte se úzkými dlážděnými uličkami, pochutnejte si na dánské kuchyni v půvabných restauracích v centru města a ponořte se do zdejší historické atmosféry.

Více na visitribe.com.

Zavřít boční panel

Bornholm

Bornholm je menší ostrov patřící Dánsku, který leží uprostřed Baltského moře, mezi Německem a Švédskem. Do Švédska je to ostatně z Bornholmu blíž než do domovského Dánska. Ostrov je jako stvořený pro odpočinek, jízdy na kole, procházky po lese a pro ochutnávání místních pochoutek. Jedná se o nejslunnější oblast Dánska, a proto Dánové ostrovu přezdívají také Slunečný ostrov.

Ostrov je pro ně speciálním místem – většina z nich tu strávila nejméně jednu dovolenou. Dá se tu koupat a slunit na některé z nádherných písečných pláží, které se táhnou v délce 30 km. Na zahraniční turisty zde prakticky nenarazíte, a tak si můžete užívat pravou dánskou atmosféru plnými doušky.

Více na  visitdenmark.com.

Zavřít boční panel

Aalborg

Aalborg je čtvrté největší město Dánska a leží na severu Jutského poloostrova. Jednoznačně největším lákadlem je místní zoo s více než 1.500 zvířaty, která byla založena již v roce 1935. V Aalborgu naleznete také řadu muzeí, z nichž nejvýznamnější je Muzeum moderního umění a Lindholm Hoeje muzeum s přilehlým pohřebištěm z dob Vikingů. Nejlepší výhled na město budete mít z rohledny Aalborgtarnet.

Užitečné zdroj https://aalborgzoo.dk a http://www.visitaalborg.com.

Zavřít boční panel

Roskilde

Roskilde je menší dánské město ležící necelých 40 km od Kodaně. Od 11. do 15. století zde sídlili dánští králové a díky tomu má město velice bohatou historii. Nejvýznamnější památkou je katedrála v Roskilde, jejíž počátky sahají již do 12. století. Katedrála je zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO. V Roskilde můžete navštívit také řadu muzeí, z nichž nejzajímavější je Muzeum vikingských lodí a Muzeum hudby Ragnarock. Na přelomu června a července se v Roskilde každoročně koná druhý nejstarší hudební festival na světě. Festival běžně navštěvuje přes 100 tisíc lidí.

Zdroje:

Počasí a sezóny v Dánsku

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Kodaň
V malém Dánsku je podnebí všude stejné

0 °C

0 °C

3 °C

8 °C

13 °C

19 °C

21 °C

20 °C

16 °C

10 °C

5 °C

3 °C

Počasí

Dánské podnebí je oceánské s rostoucími kontinentálními vlivy směrem k Baltskému moři. Klima je mírné a teploty nedosahují žádných extrémů. Zimy jsou mírné a deštivé, léta příjemně teplá, nenechte se ale překvapit mlhou a větrným počasím. Průměrná teplota v nejteplejších měsících (červenec a srpen) činí přibližně 20 °C. Naopak nejchladnějším měsícem je leden s průměrnou teplotou těsně nad bodem mrazu.

Sezóny a kdy vyrazit

Ideální pro návštěvu země jsou měsíce mezi dubnem a říjnem, nejvíce turistů však přijíždí v nejteplejších, ale i nejdeštivějších měsících, kterými jsou červenec a srpen. Pokud se tedy chcete vyhnout návalu turistů a zároveň mít na vašem výletu dobré počasí, tak do Dánska vyrazte například v květnu nebo v září. Teploty v těchto měsících se pohybují lehce nad hranicí 15 °C. Do Dánska se nedoporučuje jezdit v rozmezí listopadu až března, kdy je horší počasí, dlouhé noci a řada turisticky atraktivních míst může být zavřena.

Skvělé akce do Dánska

ušetříš až 83%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 21%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 49%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 53%
Akce starší 2 týdnů
39 starších akcí
Avatar uživatele vojtech.kaiser
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu