Nejmenší evropská severská země s nejšťastnějším obyvatelstvem

Dánsko je nejmenší z evropských severských zemí. Leží na Jutském poloostrově a na stovkách ostrovů a ostrůvků v okolí, z nichž největší je Sjælland, na němž se nachází i hlavní město Kodaň a soustřeďuje se zde nejvíce obyvatel, protože 6 z 10 Dánů osidluje právě území kodaňské aglomerace. Dánsko má dvě autonomní území – Faerské ostrovy a Grónsko, tento celek se pak nazývá Dánské království. Dánsko patří do EU, zatímco Faerské ostrovy a Grónsko tam nepatří. Jediným pevninským sousedem Dánska je Německo, dalšími zeměmi v těsné blízkosti jsou Polsko, Norsko a Švédsko.

Dánové patří k nejšťastnějším národům na světě a není se čemu divit, protože kvalita života v Dánsku je podle celosvětových statistik jedna z nejvyšších. Dánsko je země Hanse Christiana Andersena, země ikonické stavebnice lego, můžete se zde kochat nádhernými přírodními scenériemi, malebnými vesničkami na venkově nebo navštěvovat starobylé hrady a pevnosti připomínající dřívější vliv Vikingů. Dánsko je posedlé kvalitním designem, detaily a dokonalým zpracováním i v něčem tak všedním, jako je kodaňské metro nebo dánské vlaky. 

Kodaň sama o sobě je opravdovou výkladní skříní Dánska a každý si zde přijde na své. Pokud vás omrzí dánský venkov, tak můžete strávit (nejen) v Kodani noc v jednom z místních nejvyhlášenějších barů, nebo alespoň při teplém letním večeru navštívit s přáteli nějakou z místních restaurací, protože ty mají nejvíce michelinských hvězd ze všech měst severní Evropy. Noční život je v dánských velkých městech velice pestrý a často je k němu i nějaký kulturní doprovod. Dánsko je zkrátka ideální zemí prakticky pro každého cestovatele, jedinou vadou na kráse jsou místní poměrně vysoké ceny.

Víza
Na občanku
V rámci Schengenu cestuješ pouze na občanský průkaz.
Hlavní sezóna
duben - září
V Dánsku je podobné klima České republice, méně sněhu i deště.
Letenky od
2 500 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 2x za měsíc a ušetříš cca 51 %. Akční letenky do Dánska
Průvodce pro tebe napsal vojtech.kaiser

Praktické tipy před cestou do Dánska

Kodaň
Co vidět v Dánsku

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Dánsku

Mapa s místy co vidět a navštívit v Dánsku

Cyklisti v Kodani
Co dělat v Dánsku

Co dělat v Dánsku a kam na výlety po okolí? Sport, odpočinek, příroda, jak se zabavit s dětmi... seznam nejlepších aktivit pro Dánsko.

Počasí v Dánsku

Přehledně o počasí v Dánsku a teploty během roku. Kdy jet do Dánska na dovolenou, aby vám vyšlo počasí a nezmokli jste?

Vlaky v Dánsku
Doprava v Dánsku

Jak se dopravovat a cestovat v Dánsku? Cestování v Dánsku letadlem, vlakem, autobusem, autem či motorkou – co je lepší a kolik to stojí?

Dánská koruna
Peníze a ceny v Dánsku

Čím platit v Dánsku a jaké jsou ceny? Místní měna je Dánská koruna. Kde směnit peníze, lze platit kartou a kolik co stojí v Dánsku?
Aktuální kurz 1 kr = 3.42 Kč

Smorrebrod
Jídlo v Dánsku

Co ochutnat v Dánsku a jaká je tradiční kuchyně? Typická jídla, národní speciality a vše o tom, co se jí v Dánsku a kde se stravovat.

Malá mořská víla
Kultura a lidé v Dánsku

Jak se mluví v Dánsku? Objev v krátkosti historii, kulturu, svátky a jiné užitečné informace jako kde leží Dánsko a jakou má rozlohu?

Na co si dát pozor
Bezpečnost v Dánsku

Je Dánsko bezpečné pro cestovatele? Zjistěte možná rizika, nemoci a úroveň bezpečnosti a kriminality v Dánsku + očkování a pojištění.

Víza a povinnosti
Víza do Dánska

Je potřeba vízum a pas do Dánska? Zjistěte, kde a jak získat vízum (na letišti nebo ambasádě) a jaká je cena turistického víza do Dánska?

Další průvodce v Dánsku a okolí

Kodaň
Hej!
Ahoj!
Kodaň
Průvodce městem
Duhová vyhlídka ARoS
Velkommen, min ven!
Vítej, příteli!
Aarhus
Průvodce městem
Lego House detail
Velkommen, min ven!
Vítej, příteli!
Billund
Průvodce městem
Švédsko
Välkommen, min vän!
Vítej, příteli!
Švédsko
Průvodce zemí
Německo
Willkommen, mein Freund!
Vítej, příteli!
Německo
Průvodce zemí

Cestopisy z Dánska od cestovatelů jako ty

Čtení na 5 minut
Kodaň mojími očami
Avatar uživatele Pavel _38
Pavel _38 2021-08-28T22:43:57+02:00 0 komentářů
Dánsko 2021

Mnoho ľudí túži spoznávať severské krajiny, ako vstupnú bránu do týchto krajín by som dal Dánsko . Dánsko tak ako ostatné severské krajiny z pohľadu rôznych hodnotení sú ekonomicky silné krajiny, pri…

Čtení na 10 minut
Eurotrip - napříč Pobaltím
Denisa Nedvědová 2021-06-03T15:20:12+02:00 0 komentářů
Evropa 2017

S Markem jsme vymýšleli, kam se vydat na dovolenou. V potaz padlo hodně míst, ale pak jsem přišla s nápadem - Proč se zdržovat celých 10 dnů na jednom místě, když Evropa nabízí tolik míst?. DEN PRVNÍ - 400 KMBylo 15. října 2017, pět hodin ráno a my hluboce spali. Vůbec nás nezajímalo, že jsme měli vstávat už před patnácti minutami a připravit se rychle na cestu. Díky Bohu jsme jakýmsi…

Čtení na 8 minut
Velká pohoda v malém Dánsku
Šárka Morávková 2020-05-14T15:32:43+02:00 5 komentářů
Dánsko 2019

Proč jsou Dánové pohodáři a nikdy nechodí na červenou.... Severské země jsem léta zcela záměrně vynechávala kvůli cenám. Vždycky platilo, že Švédsko, Norsko, Finsko a Dánsko jsou v Evropě nejdražšími zeměmi (plus  Švýcarsko). Nojo, ale to se…

Čtení na 5 minut
Konec roku ve Stockholmu a cesta "po zemi" do ČR.
Aluška 2020-01-30T22:09:03+01:00 4 komentáře
Evropa 2019

Letadlem, vlakem, trajektem, busem, metrem... :-). Hned na začátku bych upozornila, že to vlastně není takovej klasickej průvodce po Stockholmu, protože jsme tam v tomhle případě strávili asi 36h. a cílem nebyl Stockholm jako takový, spíš se jen…

7 dalších cestopisů
Avatar uživatele vojtech.kaiser
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 16 dny
Navrhni úpravu