Dánsko
Dánsko

Doprava v Dánsku

Jak do Dánska

Do Dánska se můžete dopravit letecky, autobusem, po železnici a samozřejmě také autem. Nejběžnější způsob dopravy je letecká přeprava. Nejvýhodnější zpravidla bývá letět z Prahy do Kodaně s nízkonákladovou společností Norwegian. Za zpáteční letenky zpravidla zaplatíte 1.500–2.500 Kč. Využít můžete také služby ČSA na trasách Praha – Kodaň a Praha – Aarhus nebo služeb nízkonákladové společnosti Ryanair na trase Berlín – Billund.

Doprava po železnici se vyplatí pravděpodobně jen v případě, že jste železniční nadšenci. Čeká vás minimálně jeden přestup v Hamburku a celá cesta zabere 12 hodin. Do Kodaně vás z Prahy dopraví také autobusy RegioJet, cesta trvá 12 a půl hodiny. Cesta autem z Prahy do Kodaně se vyplatí, pouze pokud vás cestuje větší počet.

Nejrychlejší je cesta z Prahy přes Berlín do Rostocku a odtud trajektem do Gedseru a následně do Kodaně. Celá trasa měří přibližně 800 km a nejrychleji ji lze zvládnout asi za 10 hodin. Je však potřeba počítat s cenou trajektu (https://www.directferries.co.uk, https://www.scandlines.com) a mýtného v Dánsku. 

Jak se nejlépe dopravovat

Vlakem

Dánsko je velice vyspělá země a tomu odpovídá kvalita i cena dopravy. V Dánsku je rozvinutá železniční síť a díky tomu se vlakem Dánských státních drah (https://www.dsb.dk/en/) dostanete téměř kamkoli. Jednou z nejfrekventovanějších tras je cesta z Kodaně do Arhusu. Vlaky jezdí dvakrát za hodinu a jízdenka v rámci zvýhodněné promo kategorie „DSB Orange ticket“ začíná na 109 DKK, asi 390 Kč.

Autobusy

Levnější a flexibilnější alternativou budou autobusy, které vás dopraví po celém Dánsku. Hlavní meziměstské linky obsluhuje Flixbus a například zmíněná trasa z Kodaně do Arhusu začíná na 339 Kč. 

Letecky

Za prakticky totožnou cenu si lze koupit na tu stejnou trasu letenku u Scandinavian Airlines. Tato aerolinka létá z Kodaně také do Aalborgu a Billundu. Letecká a železniční doprava je v zemi velice pohodlná, rychlá, ale také drahá.

Trajekty

Mezi Jutským poloostrovem a přilehlými ostrovy jezdí také řada trajektů. http://www.visitdenmark.co.uk/en-gb/denmark/ferry-routes/danish-ferry-routes.

Autem

Silnice v Dánsku jsou velice kvalitní a jsou ve výborném stavu. Najdete zde přes 1.100 km dálnic, na nichž se nemusí platit mýtné. To se musí platit pouze na některých mostech. Maximální povolená rychlost v obci je 50 km/h, mimo uzavřené obce pak 80 km/h a na dálnici by rychlost neměla překročit 110 km/h, někde je však povolena rychlost až 130 km/h. Pokud nepřijedete do Dánska vlastním autem, tak můžete využít jedné z mnoha autopůjčoven – ty se nachází vždy u letišť nebo u vlakových nádraží ve větších městech.

Chystáš se do Dánska?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele vojtech.kaiser
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.