Průvodce státem
Dánsko
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Doprava v Dánsku

Jak do Dánska

Do Dánska se můžete dopravit letecky, autobusem, po železnici a samozřejmě také autem. Nejběžnější způsob dopravy je letecká přeprava. Nejvýhodnější zpravidla bývá letět z Prahy do Kodaně s nízkonákladovou společností Norwegian. Za zpáteční letenky zpravidla zaplatíte 1.500–2.500 Kč. Využít můžete také služby ČSA na trasách Praha – Kodaň a Praha – Aarhus nebo služeb nízkonákladové společnosti Ryanair na trase Berlín – Billund.

Doprava po železnici se vyplatí pravděpodobně jen v případě, že jste železniční nadšenci. Čeká vás minimálně jeden přestup v Hamburku a celá cesta zabere 12 hodin. Do Kodaně vás z Prahy dopraví také autobusy RegioJet, cesta trvá 12 a půl hodiny. Cesta autem z Prahy do Kodaně se vyplatí, pouze pokud vás cestuje větší počet.

Nejrychlejší je cesta z Prahy přes Berlín do Rostocku a odtud trajektem do Gedseru a následně do Kodaně. Celá trasa měří přibližně 800 km a nejrychleji ji lze zvládnout asi za 10 hodin. Je však potřeba počítat s cenou trajektu (https://www.directferries.co.uk, https://www.scandlines.com) a mýtného v Dánsku. 

Jak se nejlépe dopravovat

Vlakem

Dánsko je velice vyspělá země a tomu odpovídá kvalita i cena dopravy. V Dánsku je rozvinutá železniční síť a díky tomu se vlakem Dánských státních drah (https://www.dsb.dk/en/) dostanete téměř kamkoli. Jednou z nejfrekventovanějších tras je cesta z Kodaně do Arhusu. Vlaky jezdí dvakrát za hodinu a jízdenka v rámci zvýhodněné promo kategorie „DSB Orange ticket“ začíná na 109 DKK, asi 390 Kč.

Autobusy

Levnější a flexibilnější alternativou budou autobusy, které vás dopraví po celém Dánsku. Hlavní meziměstské linky obsluhuje Flixbus a například zmíněná trasa z Kodaně do Arhusu začíná na 339 Kč. 

Letecky

Za prakticky totožnou cenu si lze koupit na tu stejnou trasu letenku u Scandinavian Airlines. Tato aerolinka létá z Kodaně také do Aalborgu a Billundu. Letecká a železniční doprava je v zemi velice pohodlná, rychlá, ale také drahá.

Trajekty

Mezi Jutským poloostrovem a přilehlými ostrovy jezdí také řada trajektů. http://www.visitdenmark.co.uk/en-gb/denmark/ferry-routes/danish-ferry-routes.

Autem

Silnice v Dánsku jsou velice kvalitní a jsou ve výborném stavu. Najdete zde přes 1.100 km dálnic, na nichž se nemusí platit mýtné. To se musí platit pouze na některých mostech. Maximální povolená rychlost v obci je 50 km/h, mimo uzavřené obce pak 80 km/h a na dálnici by rychlost neměla překročit 110 km/h, někde je však povolena rychlost až 130 km/h. Pokud nepřijedete do Dánska vlastním autem, tak můžete využít jedné z mnoha autopůjčoven – ty se nachází vždy u letišť nebo u vlakových nádraží ve větších městech.

Nejmenší evropská severská země s nejšťastnějším obyvatelstvem

Dánsko je nejmenší z evropských severských zemí. Leží na Jutském poloostrově a na stovkách ostrovů a ostrůvků v okolí, z nichž největší je Sjælland, na němž se nachází i hlavní město Kodaň a soustřeďuje se zde nejvíce obyvatel, protože 6 z 10 Dánů osidluje právě území kodaňské aglomerace. Dánsko má dvě autonomní území – Faerské ostrovy a Grónsko, tento celek se pak nazývá Dánské království. Dánsko patří do EU, zatímco Faerské ostrovy a Grónsko tam nepatří. Jediným pevninským sousedem Dánska je Německo, dalšími zeměmi v těsné blízkosti jsou Polsko, Norsko a Švédsko.

Dánové patří k nejšťastnějším národům na světě a není se čemu divit, protože kvalita života v Dánsku je podle celosvětových statistik jedna z nejvyšších. Dánsko je země Hanse Christiana Andersena, země ikonické stavebnice lego, můžete se zde kochat nádhernými přírodními scenériemi, malebnými vesničkami na venkově nebo navštěvovat starobylé hrady a pevnosti připomínající dřívější vliv Vikingů. Dánsko je posedlé kvalitním designem, detaily a dokonalým zpracováním i v něčem tak všedním, jako je kodaňské metro nebo dánské vlaky. 

Kodaň sama o sobě je opravdovou výkladní skříní Dánska a každý si zde přijde na své. Pokud vás omrzí dánský venkov, tak můžete strávit (nejen) v Kodani noc v jednom z místních nejvyhlášenějších barů, nebo alespoň při teplém letním večeru navštívit s přáteli nějakou z místních restaurací, protože ty mají nejvíce michelinských hvězd ze všech měst severní Evropy. Noční život je v dánských velkých městech velice pestrý a často je k němu i nějaký kulturní doprovod. Dánsko je zkrátka ideální zemí prakticky pro každého cestovatele, jedinou vadou na kráse jsou místní poměrně vysoké ceny.

Průvodce pro tebe napsal vojtech.kaiser
Víza
Na občanku
V rámci Schengenu cestuješ pouze na občanský průkaz.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
duben - září
V Dánsku je podobné klima České republice, méně sněhu i deště.
Více o počasí
Letenky od
2 500 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 2x za měsíc a ušetříš cca 51 %.
Akční nabídky
Avatar uživatele vojtech.kaiser
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu