Průvodce státem
Dánsko
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Peníze a ceny v Dánsku

Aktuální kurz 1 kr = 3.46 Kč

Dánská koruna

Jednotkou měny je Dánská koruna (DKK), platit se však dá někdy i eurem. Jedna koruna je rozdělena na 100 øre. Mince mají hodnotu 50 øre a 1, 2, 5, 10, 20 korun, bankovky pak 50, 100, 200, 500, 1000 korun.

Směnárny a platba kartou

V Dánsku je směnáren dostatek, spíše je však hledejte ve větších městech. Vyhněte se směňování peněz na veřejných místech, jako jsou letiště a nádraží, kde bývá vždy horší kurz. Eura, libry či dolary směníte naprosto bez problému a při troše hledání najdete i směnárnu, kde si můžete směnit české koruny.

Platby kartou jsou v Dánsku zcela běžné. Nejpoužívanější jsou karty Visa, MasterCard, Cirrus a Plus. Placení kartou je jednoduché, výhodné (záleží však na vaší bance) a nemusíte u sebe stále nosit tolik hotovosti, o kterou by vás mohl někdo připravit – byť nutno uznat, že v Dánsku je to velice malá pravděpodobnost.

Kolik co stojí

Ceny v Dánsku jsou oproti ČR téměř 3x vyšší. Jsou však vyšší než v západní Evropě, ale nižší než ve Skandinávii. Nejlevněji nakoupíte na místních trzích, kde však nepočítejte s možností platby kartou, nebo ve velkých supermarketech.

Příklad cen:

  • Litr mléka – 23 Kč
  • 500 gramů bílého chleba – 55 Kč
  • Kilogram dánského sýra – 260 Kč
  • Kilogram hovězího masa – 290 Kč
  • Lahev vína střední kategorie – 195 Kč
  • Půl litru dánského piva – 48 Kč

(Ceny jsou v přepočtu z DKK na CZK a jsou pouze orientační)

Spropitné a smlouvání

Spropitné je již zahrnuto v ceně. V Dánsku se běžně nesmlouvá, můžete to zkusit maximálně v taxíku.

Jak ušetřit

Stejně tak jako téměř všude po světě se dá ušetřit hlavně na dopravě – nejezdit všude taxíkem, raději využívat veřejnou dopravu nebo chodit pěšky. V případě, že vás cestuje více, můžete si vypůjčit auto. Ušetřit se dá hodně i na jídle a to tím, že nebude chodit každý den do restaurace. Ideální je mít na ubytování kuchyňku, v případě kempu ohniště nebo plynový vařič a potraviny nakupovat v supermarketech nebo na místních trzích, díky čemuž ušetříte a ochutnáte místní čerstvé suroviny. Ušetřit můžete také při směňovaní peněz – vyhněte se hotelovým směnárnám a směnárnám na veřejných místech, jako jsou letiště a nádraží.

Ušetřit můžete i koupí různých slevových karet, například Copenhagen Card nebo Aarhus Card.

V Dánsku je taktéž zavedena daň na plastové lahve. Při koupi třeba vody vám bude naúčtováno 1–2 DKK, které můžete obdržet zpět, rozhodnete–li se lahev vrátit do obchodu.

Denní rozpočet

800 DKK/den: dvoulůžkový pokoj v levném hotelu, půjčení kola, 24h jízdenka na MHD v Kodani, jedno jídlo v levné restauraci.

800 DKK1.500 DKK/den: dvoulůžkový pokoj v hotelu střední třídy, jízdenka na vlak z Kodaně do Aarhusu, tříchodové menu v restauraci střední třídy, vstup do muzea.

1.500 DKK a více: dvoulůžkový pokoj v luxusnějším hotelu, jídlo v lepší restauraci, půjčení auta (cca 600 DKK/den).

Nejmenší evropská severská země s nejšťastnějším obyvatelstvem

Dánsko je nejmenší z evropských severských zemí. Leží na Jutském poloostrově a na stovkách ostrovů a ostrůvků v okolí, z nichž největší je Sjælland, na němž se nachází i hlavní město Kodaň a soustřeďuje se zde nejvíce obyvatel, protože 6 z 10 Dánů osidluje právě území kodaňské aglomerace. Dánsko má dvě autonomní území – Faerské ostrovy a Grónsko, tento celek se pak nazývá Dánské království. Dánsko patří do EU, zatímco Faerské ostrovy a Grónsko tam nepatří. Jediným pevninským sousedem Dánska je Německo, dalšími zeměmi v těsné blízkosti jsou Polsko, Norsko a Švédsko.

Dánové patří k nejšťastnějším národům na světě a není se čemu divit, protože kvalita života v Dánsku je podle celosvětových statistik jedna z nejvyšších. Dánsko je země Hanse Christiana Andersena, země ikonické stavebnice lego, můžete se zde kochat nádhernými přírodními scenériemi, malebnými vesničkami na venkově nebo navštěvovat starobylé hrady a pevnosti připomínající dřívější vliv Vikingů. Dánsko je posedlé kvalitním designem, detaily a dokonalým zpracováním i v něčem tak všedním, jako je kodaňské metro nebo dánské vlaky. 

Kodaň sama o sobě je opravdovou výkladní skříní Dánska a každý si zde přijde na své. Pokud vás omrzí dánský venkov, tak můžete strávit (nejen) v Kodani noc v jednom z místních nejvyhlášenějších barů, nebo alespoň při teplém letním večeru navštívit s přáteli nějakou z místních restaurací, protože ty mají nejvíce michelinských hvězd ze všech měst severní Evropy. Noční život je v dánských velkých městech velice pestrý a často je k němu i nějaký kulturní doprovod. Dánsko je zkrátka ideální zemí prakticky pro každého cestovatele, jedinou vadou na kráse jsou místní poměrně vysoké ceny.

Průvodce pro tebe napsal vojtech.kaiser
Víza
Na občanku
V rámci Schengenu cestuješ pouze na občanský průkaz.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
duben - září
V Dánsku je podobné klima České republice, méně sněhu i deště.
Více o počasí
Letenky od
2 500 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 2x za měsíc a ušetříš cca 51 %.
Akční nabídky
Avatar uživatele vojtech.kaiser
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu