Dánsko
Dánsko

Peníze a ceny v Dánsku

Dánská koruna

Jednotkou měny je Dánská koruna (DKK), platit se však dá někdy i eurem. Jedna koruna je rozdělena na 100 øre. Mince mají hodnotu 50 øre a 1, 2, 5, 10, 20 korun, bankovky pak 50, 100, 200, 500, 1000 korun.

Směnárny a platba kartou

V Dánsku je směnáren dostatek, spíše je však hledejte ve větších městech. Vyhněte se směňování peněz na veřejných místech, jako jsou letiště a nádraží, kde bývá vždy horší kurz. Eura, libry či dolary směníte naprosto bez problému a při troše hledání najdete i směnárnu, kde si můžete směnit české koruny.

Platby kartou jsou v Dánsku zcela běžné. Nejpoužívanější jsou karty Visa, MasterCard, Cirrus a Plus. Placení kartou je jednoduché, výhodné (záleží však na vaší bance) a nemusíte u sebe stále nosit tolik hotovosti, o kterou by vás mohl někdo připravit – byť nutno uznat, že v Dánsku je to velice malá pravděpodobnost.

Kolik co stojí

Ceny v Dánsku jsou oproti ČR téměř 3x vyšší. Jsou však vyšší než v západní Evropě, ale nižší než ve Skandinávii. Nejlevněji nakoupíte na místních trzích, kde však nepočítejte s možností platby kartou, nebo ve velkých supermarketech.

Příklad cen:

  • Litr mléka – 23 Kč
  • 500 gramů bílého chleba – 55 Kč
  • Kilogram dánského sýra – 260 Kč
  • Kilogram hovězího masa – 290 Kč
  • Lahev vína střední kategorie – 195 Kč
  • Půl litru dánského piva – 48 Kč

(Ceny jsou v přepočtu z DKK na CZK a jsou pouze orientační)

Spropitné a smlouvání

Spropitné je již zahrnuto v ceně. V Dánsku se běžně nesmlouvá, můžete to zkusit maximálně v taxíku.

Jak ušetřit

Stejně tak jako téměř všude po světě se dá ušetřit hlavně na dopravě – nejezdit všude taxíkem, raději využívat veřejnou dopravu nebo chodit pěšky. V případě, že vás cestuje více, můžete si vypůjčit auto. Ušetřit se dá hodně i na jídle a to tím, že nebude chodit každý den do restaurace. Ideální je mít na ubytování kuchyňku, v případě kempu ohniště nebo plynový vařič a potraviny nakupovat v supermarketech nebo na místních trzích, díky čemuž ušetříte a ochutnáte místní čerstvé suroviny. Ušetřit můžete také při směňovaní peněz – vyhněte se hotelovým směnárnám a směnárnám na veřejných místech, jako jsou letiště a nádraží.

Ušetřit můžete i koupí různých slevových karet, například Copenhagen Card nebo Aarhus Card.

V Dánsku je taktéž zavedena daň na plastové lahve. Při koupi třeba vody vám bude naúčtováno 1–2 DKK, které můžete obdržet zpět, rozhodnete–li se lahev vrátit do obchodu.

Denní rozpočet

800 DKK/den: dvoulůžkový pokoj v levném hotelu, půjčení kola, 24h jízdenka na MHD v Kodani, jedno jídlo v levné restauraci.

800 DKK1.500 DKK/den: dvoulůžkový pokoj v hotelu střední třídy, jízdenka na vlak z Kodaně do Aarhusu, tříchodové menu v restauraci střední třídy, vstup do muzea.

1.500 DKK a více: dvoulůžkový pokoj v luxusnějším hotelu, jídlo v lepší restauraci, půjčení auta (cca 600 DKK/den).

Chystáš se do Dánska?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele vojtech.kaiser
naposledy aktualizováno 02. 03. 2022
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.