Zavřít boční panel

Jídlo v Dánsku

Dánská kuchyně

Dánská kuchyně sice nepatří mezi ty světově vyhlášené, ale to neznamená, že není chuťově výtečná a zajímavá. Hojně užívaným masem je samozřejmě maso rybí, jelikož je Dánsko přímořský stát, ale v oblibě mají Dánové také hovězí, vepřové a kuřecí. Na talíři se také často objevují husy a kachny. Mořské ryby se v Dánsku obvykle vaří a pak se podávají s ústřicovou omáčkou nebo hořčicí nebo jen polité máslem. Výjimkou však nejsou ani ryby dušené, pečené a smažené. Dánsko je navíc největším chovatelem prasat v Evropě. 

Nejčastější přílohou k jídlům bývají brambory a zelenina. Dánové také vaří polévky, tradiční je polévka z piva a drůbků, zjemněná smetanou, nebo máslem a žloutky a různě ochucená. Někdy do ní přidávají ještě strouhaný či krémový sýr. Tradičním dánským pokrmem je smorrebrod, což je bohatě obložený sendvič s masem nebo dary moře, bohatě ozdobený zeleninou, vejci a dalšími přísadami.

Smorrebrod

Specialitami dánské kuchyně jsou obložené chlebíčky, vařené nebo karamelizované brambory, vařené červené zelí, pečené vepřové nebo kachní maso. Národním nápojem je pivo a mezi nejznámější značky patří Carlsberg a Tuborg. Oblíbeným nápojem je též glög, což je nápoj z vodky, cukru, oříšků, kandovaného ovoce, hrozinek a koření. Dalším oblíbeným nápojem je pak Gammel Dansk Bitter Dram, což je kořeněný bitter. Dánové také rádi a ve vysokém množství konzumují kávu a to kdykoli v průběhu dne a v různých formách.

Jak se stravovat jako místní

Pokud se chcete stravovat jako místní a ochutnat nějakou z dánských specialit (viz výše), není nic lepšího, než se místních zeptat na jejich oblíbenou restauraci. Ceny v restauracích jsou však poměrně dost vysoké. Pokud chcete ušetřit, můžete si takový smorrebrod připravit sami tak, že si na místních trzích nakoupíte čerstvé suroviny a na internetu si najdete recept. V Dánsku jsou také dosti oblíbené pouliční fastfoody, které nejsou tak drahé jako restaurace. V nich nabízený sortiment se však příliš nedá považovat za dánská jídla, neboť se jedná zpravidla o párky, hamburgery atd., které jsou podobné skoro všude po světě. 

Obvyklé ceny v restauracích

Jak už zde bylo několikrát zmiňováno, ceny v dánských restauracích jsou opravdu vysoké. Na druhou stranu je ale potřeba říci, že restaurace jsou moderní, čisté a jídlo v nich je vždy velice kvalitní a chutné.

Ceny jídel:

  • Jídlo v obyčejné levné restauraci pro jednoho vyjde v přepočtu na 430 Kč
  • Tříchodové menu pro jednoho v lepší restauraci vyjde v přepočtu na 1.020 Kč
  • 0,33 litru Coca-coly nebo Pepsi v restauraci vyjde v přepočtu na 74 Kč
  • 0,33 litru vody v restauraci vyjde v přepočtu na 53 Kč
  • 0,5 litru domácího točeného piva v restauraci vyjde v přepočtu na 155 Kč
  • Menu v McDonald’s vyjde v přepočtu na 240 Kč

Nejmenší evropská severská země s nejšťastnějším obyvatelstvem

Dánsko je nejmenší z evropských severských zemí. Leží na Jutském poloostrově a na stovkách ostrovů a ostrůvků v okolí, z nichž největší je Sjælland, na němž se nachází i hlavní město Kodaň a soustřeďuje se zde nejvíce obyvatel, protože 6 z 10 Dánů osidluje právě území kodaňské aglomerace. Dánsko má dvě autonomní území – Faerské ostrovy a Grónsko, tento celek se pak nazývá Dánské království. Dánsko patří do EU, zatímco Faerské ostrovy a Grónsko tam nepatří. Jediným pevninským sousedem Dánska je Německo, dalšími zeměmi v těsné blízkosti jsou Polsko, Norsko a Švédsko.

Dánové patří k nejšťastnějším národům na světě a není se čemu divit, protože kvalita života v Dánsku je podle celosvětových statistik jedna z nejvyšších. Dánsko je země Hanse Christiana Andersena, země ikonické stavebnice lego, můžete se zde kochat nádhernými přírodními scenériemi, malebnými vesničkami na venkově nebo navštěvovat starobylé hrady a pevnosti připomínající dřívější vliv Vikingů. Dánsko je posedlé kvalitním designem, detaily a dokonalým zpracováním i v něčem tak všedním, jako je kodaňské metro nebo dánské vlaky. 

Kodaň sama o sobě je opravdovou výkladní skříní Dánska a každý si zde přijde na své. Pokud vás omrzí dánský venkov, tak můžete strávit (nejen) v Kodani noc v jednom z místních nejvyhlášenějších barů, nebo alespoň při teplém letním večeru navštívit s přáteli nějakou z místních restaurací, protože ty mají nejvíce michelinských hvězd ze všech měst severní Evropy. Noční život je v dánských velkých městech velice pestrý a často je k němu i nějaký kulturní doprovod. Dánsko je zkrátka ideální zemí prakticky pro každého cestovatele, jedinou vadou na kráse jsou místní poměrně vysoké ceny.

Průvodce pro tebe napsal vojtech.kaiser
Víza
Na občanku
V rámci Schengenu cestuješ pouze na občanský průkaz.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
duben - září
V Dánsku je podobné klima České republice, méně sněhu i deště.
Více o počasí
Letenky od
2 500 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 2x za měsíc a ušetříš cca 51 %.
Akční nabídky
Avatar uživatele vojtech.kaiser
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu