Dánsko
Dánsko

Jídlo v Dánsku

Dánská kuchyně

Dánská kuchyně sice nepatří mezi ty světově vyhlášené, ale to neznamená, že není chuťově výtečná a zajímavá. Hojně užívaným masem je samozřejmě maso rybí, jelikož je Dánsko přímořský stát, ale v oblibě mají Dánové také hovězí, vepřové a kuřecí. Na talíři se také často objevují husy a kachny. Mořské ryby se v Dánsku obvykle vaří a pak se podávají s ústřicovou omáčkou nebo hořčicí nebo jen polité máslem. Výjimkou však nejsou ani ryby dušené, pečené a smažené. Dánsko je navíc největším chovatelem prasat v Evropě. 

Nejčastější přílohou k jídlům bývají brambory a zelenina. Dánové také vaří polévky, tradiční je polévka z piva a drůbků, zjemněná smetanou, nebo máslem a žloutky a různě ochucená. Někdy do ní přidávají ještě strouhaný či krémový sýr. Tradičním dánským pokrmem je smorrebrod, což je bohatě obložený sendvič s masem nebo dary moře, bohatě ozdobený zeleninou, vejci a dalšími přísadami.

Specialitami dánské kuchyně jsou obložené chlebíčky, vařené nebo karamelizované brambory, vařené červené zelí, pečené vepřové nebo kachní maso. Národním nápojem je pivo a mezi nejznámější značky patří Carlsberg a Tuborg. Oblíbeným nápojem je též glög, což je nápoj z vodky, cukru, oříšků, kandovaného ovoce, hrozinek a koření. Dalším oblíbeným nápojem je pak Gammel Dansk Bitter Dram, což je kořeněný bitter. Dánové také rádi a ve vysokém množství konzumují kávu a to kdykoli v průběhu dne a v různých formách.

Jak se stravovat jako místní

Pokud se chcete stravovat jako místní a ochutnat nějakou z dánských specialit (viz výše), není nic lepšího, než se místních zeptat na jejich oblíbenou restauraci. Ceny v restauracích jsou však poměrně dost vysoké. Pokud chcete ušetřit, můžete si takový smorrebrod připravit sami tak, že si na místních trzích nakoupíte čerstvé suroviny a na internetu si najdete recept. V Dánsku jsou také dosti oblíbené pouliční fastfoody, které nejsou tak drahé jako restaurace. V nich nabízený sortiment se však příliš nedá považovat za dánská jídla, neboť se jedná zpravidla o párky, hamburgery atd., které jsou podobné skoro všude po světě. 

Obvyklé ceny v restauracích

Jak už zde bylo několikrát zmiňováno, ceny v dánských restauracích jsou opravdu vysoké. Na druhou stranu je ale potřeba říci, že restaurace jsou moderní, čisté a jídlo v nich je vždy velice kvalitní a chutné.

Ceny jídel:

  • Jídlo v obyčejné levné restauraci pro jednoho vyjde v přepočtu na 430 Kč
  • Tříchodové menu pro jednoho v lepší restauraci vyjde v přepočtu na 1.020 Kč
  • 0,33 litru Coca-coly nebo Pepsi v restauraci vyjde v přepočtu na 74 Kč
  • 0,33 litru vody v restauraci vyjde v přepočtu na 53 Kč
  • 0,5 litru domácího točeného piva v restauraci vyjde v přepočtu na 155 Kč
  • Menu v McDonald’s vyjde v přepočtu na 240 Kč

Chystáš se do Dánska?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele vojtech.kaiser
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.