Průvodce městem
Královská Kodaň
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Doprava v Kodani

Jak se dostat do Kodaně

Do Kodaně se nejlépe dopravíte letecky. Kodaňské letiště Kastrup leží asi 10 km jižně od centra města, přičemž doprava z něj nepotrvá déle jak 15 minut. Zpáteční letenky z Prahy nabízí na přímých letech aerolinie ČSA a Norwegian při běžných cenách okolo 2.500 Kč s příručním zavazadlem. V akcích se dají sehnat letenky do Kodaně i za méně než 1.500 Kč.

Alternativou bývají lowcost spojení do sousedního města Malmö, kam létá například Wizz Air z Polska za pár stovek. Počítejte ale ještě s dodatečným nákladem na přesun přes Öresundský most ve výši 110 švédských korun.

Noční autobusové spojení nabízí Flixbus každý den, kdy doba jízdy trvá 13 hodin a jízdenky zpravidla stojí 729 Kč v jednom směru. Výhodou je jak noční spoj, tak i odbavená zavazadla, která vždy ceny letenek razantně navýší.

Jak cestovat po Kodani

Nebude žádným překvapením, pokud hlavní alternativou k cestování po Kodani bude jízdní kolo. Cyklistů tu jezdí totiž více než řidičů. Centrum města je však malé, takže pokud nebudete muset dojíždět z předměstí kvůli ubytování, vystačíte si během svého pobytu i s pěší chůzí. Alternativou jsou samozřejmě městské autobusy a linky metra.

Pěší chůze

Od zábavního parku Tivoli přes centrum Indre By až k Malé mořské víle dojdete asi za 45 minut. To už samo o sobě napovídá tomu, že pokud vás nohy nebolí, to hlavní objevíte za den bez nutnosti jakéhokoli dopravního prostředku.

Jízdní kolo

Nadšenci do cyklistiky, ale i běžní turisté, by si měli v Dánsku půjčit kolo. Je to typická aktivita, která vás naladí do dánského rytmu a pokud se navíc budete potřebovat dostat do čtvrtí mimo hlavní centrum, ušetří i spoustu času.

Jízdní kola si v Kodani půjčíte snadno. Stačí najít jeden z desítky doků na kola, které se nachází skutečně po celé Kodani, společnosti Bycyklen, vytvořit si účet a kolo si jednoduše vzít. Platí se za každou započatou hodinu 30 DKK. Účet si můžete vytvořit předem, nebo na tabletu u jízdního kola, který je vždy součástí. Snadno tak zadáte i funkci pro vrácení kola a navigace vás nasměruje.

Na internetu je možné najít informace o jízdních kolech zdarma provozovaných městem. Tato služba byla v roce 2014 ukončena a nahrazena právě Bycyklen.

Městská hromadná doprava

Autobusy, metro, vlaky, ale i vodní přívozy jsou součástí integrované městské hromadné dopravy. Znamená to, že na jeden lístek můžete využít libovolný dopravní prostředek v rámci celého města a aglomerace.

Jízdenky se platí v automatech platební kartou nebo hotovostí. Jeho cena je závislá na počtu zón, v rámci kterých budete chtít cestovat. Například z letiště do centra to jsou tři zóny (4, 3 a 1) a v rámci města pak maximálně dvě.

Zóny MHD v Kodani

Běžné ceny jízdenek v Kodani:

  • 2 zóny, platnost 60 minut a cena 24 DKK,
  • 3 zóny, platnost 90 minut a cena 36 DKK,
  • 4 zóny, platnost 24 hodin a cena 80 DKK,
  • 4 zóny, platnost 48 hodin a cena 150 DKK,
  • 4 zóny, platnost 72 hodin a cena 200 DKK.

Jízdenka je platná od zakoupení, není ji tedy nutné nijak označovat.

Metro má v Kodani dvě hlavní linky, z nichž jedna M2 (žlutá) končí na letišti a druhá M1 (zelená) v sousedním městě Ørestad.  Linky se na okraji centra spojují a jedou po společné koleji až do konečné stanice Vanløse. V provozu jsou 24 hodin denně s denními intervaly 2–6 minut a nočními intervaly 15–20 minut. Jedná se o bezpilotní metro, tedy automatizované vláčky bez strojvedoucího.

Vodní přívoz pluje na krátkém úseku od Malé mořské víly přes Operu a Nyhavn až k Slotsholmen (Christianborg). Jedná se o linky 991 a 992, které plují jen v půlhodinovém intervalu.

Případné další informace hledejte na stránkách dopravního podniku DOT.

Co tady objevíš?

V rytmu hygge se vydejte objevit hlavní město Dánska Kodaň. Město poseté několika historickými památkami, zámky a královskými zahradami vás zanese zpět do příběhů pohádkového spisovatele Hanse Christiana Andersena, který stvořil i příběh o Malé mořské víle, jejíž socha se stala ikonou města.

Půjčte si kolo a projeďte se po cyklistických trasách podél pobřeží Baltského moře, vychutnejte si kávu v přístavu Nyhavn či se vraťte do období hippies ve státě Christiánia.

Průvodce pro tebe napsal David Eiselt
Připrav se na
1–2 dny
Samotné centrum Kodaně můžete objevit za jediný den.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Celoročně
Městské turistice nepřekáží žádné počasí.
Více o počasí
Letenky od
3 000 Kč
Běžná cena zpátečních letenek. V akci ušetříte až polovinu.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 18 dny
Navrhni úpravu