Kodaň

Doprava v Kodani

Jak se dostat do Kodaně

Do Kodaně se nejlépe dopravíte letecky. Kodaňské letiště Kastrup leží asi 10 km jižně od centra města, přičemž doprava z něj nepotrvá déle jak 15 minut. Zpáteční letenky z Prahy nabízí na přímých letech aerolinie ČSA a Norwegian při běžných cenách okolo 2.500 Kč s příručním zavazadlem. V akcích se dají sehnat letenky do Kodaně i za méně než 1.500 Kč.

Alternativou bývají lowcost spojení do sousedního města Malmö, kam létá například Wizz Air z Polska za pár stovek. Počítejte ale ještě s dodatečným nákladem na přesun přes Öresundský most ve výši 110 švédských korun.

Noční autobusové spojení nabízí Flixbus každý den, kdy doba jízdy trvá 13 hodin a jízdenky zpravidla stojí 729 Kč v jednom směru. Výhodou je jak noční spoj, tak i odbavená zavazadla, která vždy ceny letenek razantně navýší.

Jak cestovat po Kodani

Nebude žádným překvapením, pokud hlavní alternativou k cestování po Kodani bude jízdní kolo. Cyklistů tu jezdí totiž více než řidičů. Centrum města je však malé, takže pokud nebudete muset dojíždět z předměstí kvůli ubytování, vystačíte si během svého pobytu i s pěší chůzí. Alternativou jsou samozřejmě městské autobusy a linky metra.

Pěší chůze

Od zábavního parku Tivoli přes centrum Indre By až k Malé mořské víle dojdete asi za 45 minut. To už samo o sobě napovídá tomu, že pokud vás nohy nebolí, to hlavní objevíte za den bez nutnosti jakéhokoli dopravního prostředku.

Jízdní kolo

Nadšenci do cyklistiky, ale i běžní turisté, by si měli v Dánsku půjčit kolo. Je to typická aktivita, která vás naladí do dánského rytmu a pokud se navíc budete potřebovat dostat do čtvrtí mimo hlavní centrum, ušetří i spoustu času.

Jízdní kola si v Kodani půjčíte snadno. Stačí najít jeden z desítky doků na kola, které se nachází skutečně po celé Kodani, společnosti Bycyklen, vytvořit si účet a kolo si jednoduše vzít. Platí se za každou započatou hodinu 30 DKK. Účet si můžete vytvořit předem, nebo na tabletu u jízdního kola, který je vždy součástí. Snadno tak zadáte i funkci pro vrácení kola a navigace vás nasměruje.

Na internetu je možné najít informace o jízdních kolech zdarma provozovaných městem. Tato služba byla v roce 2014 ukončena a nahrazena právě Bycyklen.

Městská hromadná doprava

Autobusy, metro, vlaky, ale i vodní přívozy jsou součástí integrované městské hromadné dopravy. Znamená to, že na jeden lístek můžete využít libovolný dopravní prostředek v rámci celého města a aglomerace.

Jízdenky se platí v automatech platební kartou nebo hotovostí. Jeho cena je závislá na počtu zón, v rámci kterých budete chtít cestovat. Například z letiště do centra to jsou tři zóny (4, 3 a 1) a v rámci města pak maximálně dvě.

Běžné ceny jízdenek v Kodani:

  • 2 zóny, platnost 60 minut a cena 24 DKK,
  • 3 zóny, platnost 90 minut a cena 36 DKK,
  • 4 zóny, platnost 24 hodin a cena 80 DKK,
  • 4 zóny, platnost 48 hodin a cena 150 DKK,
  • 4 zóny, platnost 72 hodin a cena 200 DKK.

Jízdenka je platná od zakoupení, není ji tedy nutné nijak označovat.

Metro má v Kodani dvě hlavní linky, z nichž jedna M2 (žlutá) končí na letišti a druhá M1 (zelená) v sousedním městě Ørestad.  Linky se na okraji centra spojují a jedou po společné koleji až do konečné stanice Vanløse. V provozu jsou 24 hodin denně s denními intervaly 2–6 minut a nočními intervaly 15–20 minut. Jedná se o bezpilotní metro, tedy automatizované vláčky bez strojvedoucího.

Vodní přívoz pluje na krátkém úseku od Malé mořské víly přes Operu a Nyhavn až k Slotsholmen (Christianborg). Jedná se o linky 991 a 992, které plují jen v půlhodinovém intervalu.

Případné další informace hledejte na stránkách dopravního podniku DOT.

Chystáš se do Kodaně?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 22. 02. 2022
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.