Kromě klasické městské turistiky a objevování historických pamětihodností města se připravte na následující aktivity v Kodani.

Hygge

Pokud ještě tento název neznáte, seznamte se. Hygge je způsob šťastného žití a vnitřní spokojenosti, prostě ty chvíle, kdy je vám dobře a jste šťastni. Nevíme proč, ale hygge je neodmyslitelně spjaté s Dánskem jako takovým.

Sedněte si na dřevěné lehátko u přístavu Nyhavn za Královským divadlem, kupte si kávu s sebou a vychutnávejte si ji za doprovodu slunečních paprsků, vůně moře a křiku racků. Hygge se dříve či později prostě dostaví.

Pití kávy

Dánové kávu milují a také jí umí dobře připravit. Po městě najdete nespočet kaváren, ale i pojízdných vozíků a prodavačů káv. Sice stojí asi čtyřikrát tolik co u nás, ale jeden šálek si tu dát prostě musíte.

Hippie chill v Christiánii

Vydejte se zpět do roku 1960 ve Svobodném městě Christiania, zřízeného polonezávislou anarchistickou komunitou. Od roku 1971 se po opuštění kasáren do prázdných budov vrhli hippies a založili tu svůj mikronárod s vlastní měnou i zákony.

Jistě vás tak nepřekvapí ani stánky prodávající různé druhy marihuany či hašiše.

Odpočiňte si v parku

Ideální nejen k pikniku na trávě bude Královská zahrada Kongens Have v centru města. Nakupte si pochutiny a usaďte se na trávě či lavičce a užívejte si další okamžik spojený s hygge.

Jen příliš nepočítejte se soukromím, Dánové to tu prostě milují.

Cyklistika

Kola, kola a všude samá kola. Cyklisté se mohou radovat. Z 12.000 kilometrů cyklostezek v celém Dánsku jich 500 kilometrů připadá na samotnou Kodaň. Půjčte si kolo (viz oddíl Doprava v Kodani) a začněte šlapat.

Nejen s dětmi do zábavního parku

Zabavte se v druhém nejstarším zábavním parku na světě Tivoli. Horské dráhy, adrenalinové atrakce i běžné kolotoče jsou součástí městského parku, kam za vstup zaplatíte 120 DKK a ideálně dalších 290 DKK za neomezené jízdy na atrakcích. Více k parku najdete v popisku v místech, co lze navštívit v Kodani.

Celodenní výlet do Malmö

Budete-li mít v Kodani více času a nebudete vědět co dál, vydejte se přes Öresundský most do švédského Malmö. Cesta samotná je velkým dobrodružstvím, neboť budete přejíždět po druhém nejdelším mostě na světě, který měří 16 kilometrů.

V Malmö si jak jinak u vlakového nádraží než půjčíte kola a vydáte se třeba na pláž.

Jízdenky do Malmö koupíte na hlavním vlakovém nádraží Copenhagen H v kioscích. Cesta trvá 35 minut a jízdenka stojí 79 DKK, zpět 110 SEK.

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 3 měs
Navrhni úpravu