Zpět na seznam míst co vidět v Kodani
Nyhavn

Nyhavn

Starý přístav Nyhavn je nejdůležitějším středobodem Kodaně jak pro místní, tak především pro turisty. Najdete zde malebné pestrobarevné domky, které jsou kopiemi historických budov dle dochovaných plánů, s desítkami restaurací, barů a kaváren. Místo si určitě projděte, ale na kávu si spíše zajděte do uliček mimo Nyhavn či ideálně až na konci u moře za Královským divadlem.

Přístav je okouzlující jak za dne, tak v noci.

Dům Hanse C. Andersena

V Nyhavnu narazíte hned na dvě adresy spojené s jednou z nejvýznamnějších dánských postav, spisovatele Hanse Christiana Andersena. Od roku 1848 do roku 1865 žil na adrese Nyhavn 67, kde si jeho přítomnost připomínají malou pamětní deskou.

Na adrese Nyhavn 18 pak pobýval mezi lety 1871-1875, v současnosti je zde malý obchod se suvenýry věnovaný právě Andersenovi.

Muzeum lodí

Jižní část kanálu Nyhavn mezi mostem a náměstím Kongens Torv obklopuje 5 historických lodí převážně z 19. a 20. století, které obstarává Dánské národní muzeum. Projděte se po promenádě a prohlédněte si tyto lodě i s naučnými popisky zblízka. Vstup se zde neplatí a promenáda je přístupná 24 hodin denně.

Více informací se dočtete na oficiálním webu muzea.

Ubytování

Patříte-li k turistům, kteří rádi bydlí přímo v centru dění v těch nejznámějších lokalitách, pak v Kodani zamiřte právě do Nyhavnu. Za lokalitu si ale připlatíte, a tak očekávejte vyšší ceny než jinde ve městě. Přímo v Nyhavnu doporučíme tyto hotely:

  • Hotel Bethel – klasický 3* se slušnými cenami od 3 500 Kč na noc pro 2 a dobrým hodnocením
  • 71 Nyhavn Hotel – dopřejte si luxus a ubytujte se ve stylovém 5* hotelu přímo u ústí Nyhavnu do moře

Historie přístavu

Přístav Nyhavn byl budován v průběhu 17. století na popud krále Christiana V. Měl sloužit jako spojnice hlavního přístavu s centrálním náměstím Kongens Nytorv a usnadnit tak proud drobného zboží přímo do centra.

Se vzrůstající velikostí lodí postupně přestával být Nyhavn důležitý a finální zkázu a opuštěnost místa dokonala Druhá světová válka. V 70. let 20. století však došlo ke kompletní obnově a rekonstrukci všech domů u promenády do podoby 18. a 19. století.

Plavby lodí

Z Nyhavnu můžete vyrazit na hodinové organizované prohlídky na lodi za 90 DKK100 DKK, plavby trvají obvykle 60 minut a proplujete celý kodaňský přístav v rámci historického centra. 

Plavby zde organizuje mnoho společností, stačí přijít na nábřeží a některou z nich si vybrat.

  • Naviguj: 55.6796, 12.5913

Další místa v Kodani

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 3 měs
Navrhni úpravu