Dominikánská republika

Počasí v Punta Caně a kdy sem jet

Počasí v Punta Caně

Punta Cana leží v tropickém podnebném pásu, v němž se střídají období vlhka a sucha. Po celý rok panují v Punta Caně vysoké průměrné teploty v rozmezí od 27 do 32 °C. Východ Dominikánské republiky, kde Punta Cana leží, je také náchylný na hurikány, které se zde pravidelně na přelomu léta a podzimu objevují.

Teploty vzduchu jsou po celý rok tropické a vyloženě chladné období tu nezažijete. Ani v noci neklesá teplota pod 20 °C.

Období sucha v Punta Cana panuje od poloviny prosince do poloviny dubna. Kratší období sucha, kdy výrazně poklesne úhrn srážek, je také od konce června do konce července.

Období mírnějších dešťů čekejte mezi květnem a červnem, kdy umí pršet velmi intenzivně, ale hurikány nehrozí a přeháňky jsou střídány slunečným počasím.

Období hurikánů a silných dešťů se v Punta Cana objevuje od srpna do poloviny listopadu. Každoročně Punta Canu navštíví v průměru 1 až 2 hurikány. Tato část roku se také vyznačuje často zataženou oblohou.

Teploty a srážky během roku

Našli jste levný zájezd do Dominikány nebo akční letenku do Punta Cany a nejste si jistí, zda v daném termínu panuje vhodné počasí? Čtěte níže, jaké zde panuje počasí v jednotlivých měsících.

Počasí v lednu

Během ledna je v Punta Caně hlavní sezona. Letoviska praskají ve švech a těšit se můžete na příjemné počasí s teplotami kolem 27 až 29 °C, převážně jasnou oblohu jen s občasnými podvečerními lehkými deštíky. Ty však jen zřídkakdy trvají déle než 30 minut.

Počasí v únoru

Únor je nejsušší měsíc na východě Dominikánské republiky. To ale neznamená, že by nepršelo vůbec. Každé zhruba 3 dny spadne trochu večerních 30minutových srážek, které příjemně pročistí vzduch.

Teploty během dne stoupají na 28 °C a jasnou oblohu jen tu a tam zastíní malý mrak, který zase rychle odejde.

Počasí v březnu

I březen patří mezi měsíce s nejméně srážkami. Počasí je prakticky identické jako v únoru. Jednou za 3 až 4 dny se večer nebo v noci objeví přeháňka, přes den ale panuje jasno nebo polojasno s příjemnými teplotami okolo 28 °C.

Během března v Punta Cana vrcholí sezona a letoviska jsou stále na maximální obsazenosti.

Počasí v dubnu

Během dubna pomalu končí období sucha, prakticky celý měsíc ale panuje z velké většiny jasná a polojasná obloha. Jen večer a v noci se zatahuje a silnější přeháňka o trvání maximálně do hodiny se objevuje o něco častěji než během zimních měsíců.

Průměrné denní teploty stoupají na 28 až 30 °C.

Duben je však stále velmi vhodným měsícem k návštěvě i s přihlédnutím k faktu, že letoviska se pomalu vylidňují a existuje o něco větší šance na výhodné last-minute zájezdy.

Počasí v květnu

Květen je ve znamení krátkého období dešťů. To přináší výrazně intenzivnější srážky a bouřky, které mohou trvat klidně 2 hodiny a přinášet silné nečistoty na pláž.

Obecně ale přes den panuje spíš polojasné nebo oblačné počasí a úplně zatažená obloha je během května spíš raritní záležitost. Teploty stoupají na 30 °C, zatímco ceny ubytování výrazně klesají.

Počasí v červnu

V červnu na Punta Caně stále trvá období dešťů. Přes den se jen občas objeví slabší přeháňka, silnější bouřky většinou řádí až večer nebo uprostřed noci.

Teploty se pohybují mezi 30 a 32 °C a kvůli vysoké vlhkosti vzduchu je pobyt venku dost nepříjemný, zejména pro výlety po přírodě a do měst.

Počasí v červenci

Zamíříte-li do Punta Cany během července, dost pravděpodobně se trefíte do krátkého období sucha mezi jarními dešti a letně-podzimními hurikány.

Červencové počasí se vyznačuje jen slabšími přeháňkami a převážně polojasnou oblohou, která se k večeru může zcela zatáhnout. Teploty jsou vysoké a v průměru stoupají na 30 až 32 °C.

Počasí v srpnu

Srpen je první měsíc hurikánové sezony, která Punta Canu pravidelně navštěvuje. Srážek je však výrazně méně než na podzim a během dne máte prakticky jistotu aspoň pár hodin slunečného počasí při teplotách mezi 31 a 32 °C.

Hurikán se v srpnu objeví v průměru 1x za dva roky a přináší klidně týden neustálého zatažena s deštěm.

Počasí v září

I během září pokračuje sezona hurikánů. To však neznamená, že by pršelo každý den - prudká tropická bouře se průměrně objevuje obden a to ještě většinou v odpoledních nebo nočních hodinách. Hurikán se zhruba zjeví 1x za rok.

Teploty bývají v září nejvyšší z celého roku a dosahují 31 až 34 °C.

Počasí v říjnu

Říjen je nejméně vhodný měsíc k návštěvě Punta Cany. Vrcholí hurikánová sezona, která přináší nejvíce srážek z celého roku. Prší pravidelně každý druhý den a může být klidně 3 dny kompletně zataženo.

Výskyt hurikánů je navíc během října nejpravděpodobnější. Teploty vzduchu stoupají k 31 °C.

Počasí v listopadu

Listopad je přelomový měsíc, kdy se ještě můžou objevit hurikány a zpočátku měsíce často vydatně prší a bývá zataženo, ale od půlky listopadu se počasí pomalu lepší.

Přes den panuje polojasno jen s krátkými rychlými přeháňkami a teploty zvolna klesají k 29 °C.

Počasí v prosinci

Prosinec se nese ve znamení hlásící se hlavní sezony. Prší sice často, mnohdy denně, ale jedná se většinou jen o půlhodinové přeháňky, případně déšť v noci.

Teploty se dostávají na příjemné hodnoty okolo 28 °C.

Tabulka teplot během roku

Punta Cana - Počasí a sezony během roku

Měsíc
Počasí
Vzduch
Voda
leden
polojasno
28 °C
26 °C
únor
jasno
27 °C
26 °C
březen
jasno
27 °C
26 °C
duben
polojasno
28 °C
26 °C
květen
přeháňky
30 °C
27 °C
červen
přeháňky
30 °C
28 °C
červenec
polojasno
30 °C
28 °C
srpen
přeháňky
31 °C
29 °C
září
přeháňky
31 °C
29 °C
říjen
déšť
30 °C
29 °C
listopad
přeháňky
29 °C
28 °C
prosinec
polojasno
28 °C
27 °C

Kdy jet do Punta Cany

Kdy je tedy nejlepší období pro cestu do Punta Cany? Vše vyplývá ze sezon sucha a dešťů. Punta Cana je zejména dovolenková přímořská destinace, příliš památek a zajímavých velkých měst zde nenajdete, takže naprostá většina turistů sem míří za plážemi a vodními aktivitami.

Proto je nejlepší doba k návštěvě Punta Cany prosinec až duben, kdy panuje převážně jasné nebo polojasné počasí s příjemnými teplotami mezi 27 a 29 °C.

Vyhněte se hurikánové sezoně, která panuje od září do listopadu a je značně nepředvídatelná.

Chystáš se do Punta Cany?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 13. 10. 2022
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.