Dominikánská republika

Doba a délka letu do Punta Cany

Punta Cana aktuálně patří mezi jednu z dalekých exotických destinací, kam se dostanete z Prahy i přímým letem. Je-li ve vašem rozhodovacím parametru i doba strávená v letadle, sepsali jsme právě pro vás praktické informace o době letu, délce letu i službách na palubě.

Doba letu na letiště Punta Cana

Do Punta Cany nabízí zájezdy hned několik cestovních kanceláří, pouze Čedok však vypravuje přímé lety bez mezipřistání. Zbylé cestovky mají nasmlouvanou kapacitu na běžných linkách leteckých společností, které však vždy vedou s přestupem.

Přímý let Praha – Punta Cana

Přímé lety z Prahy do Punta Cany létají vždy 1x týdně a po cestě vás oproti dřívějšku nečeká žádný přestup a dokonce ani žádné technické mezipřistání pro doplnění paliva.

Lety pro Čedok zajišťuje polská letecká společnost LOT moderním letadlem Boeing 787. Jak dlouho trvá přímý let do Punta Cana?

  • doba letu z Prahy na Punta Cana trvá 9,5 až 10 hodin
  • doba letu z Punta Cana do Prahy trvá 9 až 9,5 hodiny

Proč se doba u jednotlivých letů liší i o více než hodinu? A proč se kratší dobu letí směrem na východ? Vše je o pravidelném proudění vzduchu, které dobu letu může výrazně urychlit nebo naopak zpomalit. Většinu času vanou větry právě východním směrem, proto se z Punta Cana do Prahy letí obvykle kratší čas než naopak.

Časy se liší i mezi lety v jednom směru. Opět má vše na svědomí síla větru (nebo protivětru), v menší míře pak restrikce letového provozu, které můžou cestu fakticky rovněž prodloužit.

Při čtení letového řádu se navíc může zdát, že let tam letí jen okolo 5 hodin, zatímco let zpět poletí přes 15 hodin. Časy v letových řádech se vždy udávají místní. A Dominikánská republika je oproti Česku posunuta o 5 hodin vzad.

Lety s přestupem

Ostatní cestovky nebo individuální letenky vás do Punta Cana vždy povedou s přestupem. V naprosté většině případů na některém z velkých evropských letišť, v menšině případů pak přes USA.

V případě, že do Punta Cana letíte přes USA, vždy potřebujete vyřídit elektronické povolení pro vstup ESTA, a to i přesto, že budete na americkém letišti pouze přestupovat.

Většina cestovních kanceláří nabízí lety přes Paříž s Air France. Celková doba letu i po započítání přestupu se pohybuje mezi 15,5 a 18 hodinami.

U individuálních letenek často nabízí nejvýhodnější letenky portugalský TAP s obdobnou celkovou dobou letu, někdy však může být až 24hodinový přestup v Lisabonu, který snadno využijete k návštěvě města.

Délka letu do Punta Cana

Časový údaj je sice stěžejní, ale ze zajímavosti se může hodit také informace, jakou vzdálenost letadlo z Prahy do Punta Cany uletí.

Vzdálenost Praha – Punta Cana měří 7 926 km.

Vzdálenost je přitom měřena pomocí ortodromy, tedy nejkratší vzdáleností mezi dvěma místy na zemi. Skutečná délka letu je závislá na konkrétní trase, která se vždy mírně liší podle pokynů řízení letového provozu.

Trasa letu

Kudy se vlastně obvykle do Punta Cana v Dominikánské republice letí? Přes které země na cestě z Prahy poletíte a na co budete koukat z okénka?

Přímý let z Prahy má označení LO6293, zatímco let opačným směrem nese číslo LO6294. Snadno si je přes web flightradar24.com vyhledáte. Na přiloženém obrázku uvidíte příklad jednoho z letů.

Letadlo z Prahy vždy zamíří západním směrem. Přes Německo a Francii, v některých případech dokonce přes Benelux a jižní cíp Británie, zamíří nad Atlantský oceán. Jeho přelet zabere největší porci letu, což je vždy ideální šance se trochu prospat.

Mezi Evropou a Punta Canou už nepoletíte nad žádnou pevninou.

Služby na palubě

Do Punta Cany se z Prahy na přímých letech létá s aerolinkami LOT, kde vždy letí letoun Boeing 787.

Během letu se podává vždy teplé jídlo, kdy na výběr dostanete vždy ze dvou různých pokrmů. Před přistáním ještě přijde na řadu lehká svačinka.

V ceně zájezdu je vždy i odbavené zavazadlo do 20 kg, a to ve všech případech, když letíte s cestovní kanceláří. Zavazadlo v ceně máte tak i u letů s přestupem. Během přestupu se o zavazadlo nemusíte starat, bude vám přeloženo automaticky.

Míříte-li do Punta Cana individuálně, situace je odlišná. Odbavené zavazadlo v ceně nejlevnějších letenek nikdy není u žádné aerolinky. Vystačit si musíte buď jen s příručním zavazadlem nebo si přikoupit dražší tarif obsahující i odbavené zavazadlo.

Chystáš se do Punta Cany?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 13. 10. 2022
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.